На главную страницу
 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

База знаний / Аналитика / Здравоохранение

Що потрібно знати для лікування захворювань простати

Версия для печати Версия для печати

Проблеми, пов’язані з різноманітними захворюваннями передміхурової залози (простати), має переважна більшість чоловіків, особливо у віці після сорока років. Багато з них роблять спроби лікуватися самостійно, звертаються до різних “спеціалістів”, знахарів. Як наслідок – задавнене, обтяжене всілякими ускладненнями захворювання

Адже захворювання простати – це не лише простатит і доброякісна гіперплазія простати (аденома простати), а й різноманітні пухлини, у тому числі – злоякісні.  

Неправильне та нефахове лікування цих хвороб може призвести до важких, а часом – непоправних, наслідків. Тому, при появі дискомфорту в промежині, утрудненому та почащеному сечовипусканні вдень та вночі, появі крові у сечі, необхідно одразу ж звернутися до кваліфікованого спеціаліста-уролога. 

За останні роки захворюваність на пухлини передміхурової залози у нашій країні значно зросла. Нажаль, більше половини випадків захворюваності цією патологією простати в Україні реєструється на пізніх стадіях. Можливо, однією з причин цього є недостатнє використання такого досить простого і доступного тесту як аналіз крові на ПСА, котрий дозволяє виявляти захворювання простати на ранніх стадіях. Однак, необхідно зважати й на іншу причину неблагополуччя – неадекватне лікування, яке походить не лише з наших економічних негараздів, але і з недостатньої обізнаності лікарів, з їх незнання сучасного арсеналу препаратів і тактики лікування пухлин простати. Окрім цього, ми вважаємо, що пацієнт також повинен знати, чим він лікується, яких ускладнень можна очікувати, та робити вибір. 

Поряд із радикальним хірургічним лікуванням хворих на пухлини передміхурової залози, широко застосовується гормональна терапія, яка базується на андрогенній чутливості клітин пухлини. Ідеальне гормональне лікування пухлини простати полягає у блокаді дії андрогенів (чоловічих статевих гормонів) на клітинному рівні. Енуклеація паренхіми яєчок, або їх видалення (хірургічне вихолощення) є ефективним методом зниження концентрації в крові основного андрогену – тестостерону, але не впливає на продукцію надниркових андрогенів. Ще у 30-х роках для лікування пухлини простати було використано жіночі гормони (естрогени), в основі дії яких – використання принципу зворотнього зв`язку. Подекуди вони застосовуються ще і сьогодні. При лікуванні естрогенами хворі часто страждають від ускладнень, пов`язаних із застосуванням синтетичних препаратів естрогенної дії, а не від прогресування захворювання. Це зумовило пошук нових препаратів для гормонального лікування пухлин передміхурової залози.  

На сьогоднішній день існують препарати (Госерелін, Декапептил), котрі значно знижують рівень тестостерону в крові (медикаментозне вихолощення). Препарати цієї групи не мають побічних дій, властивих естрогенам, та дають швидкий клінічний ефект. При їх застосуванні відсутня психоемоційна травма, викликана хірургічним втручанням, та хірургічний ризик. Медикаментозне вихолощення, на відміну від хірургічного, є зворотнім. Практично єдиним обмежуючим фактором до широкого використання препаратів цієї групи у вітчизняній урологічній практиці є їхня висока вартість, котра, при відсутності державного фінансування лікування цієї категорії хворих, значно зменшує кількість пацієнтів, що можуть скористатися цими препаратами. 

Інша група препаратів для гормонального лікування пухлин передміхурової залози – антиандрогени. Це препарати, які блокують андрогенні рецептори безпосередньо в патологічних клітинах. На сьогоднішній день існує дві групи антиандрогенів: стероїдні – ціпротерону-ацетат (Андрокур, Ціпростат та ін.) та нестероїдні, так звані “чисті” – флютамід (Флюцином, Флутамід та ін.), нілютамід, біклютамід. Лікування стероїдними антиандрогенами має ряд суттєвих недоліків, а саме: ускладнення зі сторони серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, системи згортання крові, пригнічення імунітету. Нестероїдні антиандрогени не мають гормональної чи антигормональної активності, а мають лише вибіркову здатність блокади андрогенних рецепторів у тканині передміхурової залози, чим пояснюється значно менша кількість побічних дій та протипоказань до їх застосування, порівняно зі стероїдними антиандрогенами. 

Ще у 80-х роках минулого століття була висунута концепція максимальної андрогенної блокади, котра у даний час визнана основним принципом гормонального лікування пухлин простати. “Золотим стандартом” максимальної андрогенної блокади вважається сьогодні комбінація вихолощення (хірургічного чи медикаментозного) та нестероїдного антиандрогену.  

Такої ж думки дотримується голова Європейської Асоціації Урологів (Combined androgen blockade using medical or, if it patient’s preference, surgical castration and a nonsteroidal antiandrogen could now be considered as standard hormonal therapy. F.M.J. Debruyne, G. A. Dijkman Advances and Trends in Hormonal Therapy for Advanced Prostate Cancer, Eur Urol 1995;28:185). 

У Сполучених Штатах Америки дотримуються тих самих принципів лікування пухлин простати. Однак стероїдні антиандрогени (Андрокур, Ціпростат) не рекомендовані до використання через велику кількість ускладнень та небажаних побічних ефектів, натомість рекомендовано використання нестероїдних антиандрогенів. (Pharmaceuticals Used to Treat Prostate Cancer , Last Revised July 27, 1996). 

Європейські дослідження EORTC (протоколи №№ 30843 і 30853) засвідчили значно кращі результати тривалості життя пацієнтів при використанні флютаміду, аніж при застосуванні андрокуру.  

Проаналізувавши дані сучасної літератури та наш досвід у лікуванні цієї патології, ми дійшли чіткого висновку, що “золотим стандартом” гормонального лікування пухлин простати є комбінація нестероїдного антиандрогену та медикаментозного чи хірургічного вихолощення.  

З огляду на співвідношення “вартість-ефект” найприйнятнішим вважається застосування флютаміду. Враховуючи те, що більшість пацієнтів з даною патологією – люди похилого віку, у більшості з них є різноманітна супутня патологія (атеросклероз, захворювання серця та судин, цукровий діабет, астма, захворювання печінки та шлунку, туберкульоз та ін.), при якій використання стероїдів пов’язане зі значним ризиком розвитку ускладнень. Виникає питання: чи доцільне використання стероїдів (Андрокур, Ціпростат) при наявності сучасних нестероїдних антиандрогенів? Відповідь є очевидною. 

 

Артищук О.М.,

лікар-уролог (Львівська обласна клінічна лікарня)

 

Шуляк О.В.,

д.м.н. професор кафедри урології

(Львівський національний медичний університет)


| Количество показов: 6395 |  Автор:  Артищук О.М., Шуляк О.В.  |  Голосов:  3 |  Рейтинг:  2.71 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Материалы по теме:

Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (195) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (279) 
Образование (552) 
Общество (471) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (543) 
Энергетика (60) 

ПОДПИСКА

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Ювченко Андрій Глібович

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Придністровський дайджест № 56

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua