На главную страницу
 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

База знаний / Аналитика / Здравоохранение

Принципи та засоби гормонального лікування раку передміхурової залози

Версия для печати Версия для печати

Понад 25% хворих на рак простати у нашій країні помирає вже протягом першого року після встановлення діагнозу. Одна з причин неблагополуччя – неадекватне лікування, яке походить не лише з наших економічних негараздів, але і з недостатньої обізнаності лікарів із сучасним арсеналом препаратів і тактикою лікування раку простати 

25% від усіх вперше виявлених злоякісних пухлин у чоловіків - це рак передміхурової залози. В останні роки спостерігається чітка тенденція до зростання та виходу його у деяких країнах Європи та Америки на 1-2 місця у структурі онкологічної захворюваності. У США на даний час рак простати є найбільш розповсюдженою пухлиною: захворюваність становить 317 000 нових випадків на рік, смертність 41 400. У Європі щорічно реєструється не менше 80 000 нових випадків раку простати. За останні рокі захворюваність на рак передміхурової залози у нашій країні зросла з 12,9 до 16,8 випадків на 100 000 чоловічого населення. На жаль, більше половини випадків захворюваності на рак простати в Україні реєструється у стадіях Т3-Т4. Це є однією з причин того, що понад 25% хворих на рак простати у нашій країні помирає вже протягом першого року після встановлення діагнозу (у США протягом 5-річного спостереження гине 11%). Однак, необхідно зважати й на іншу причину неблагополуччя – неадекватне лікування, яке походить не лише з наших економічних негараздів, але і з недостатньої обізнаності лікарів із сучасним арсеналом препаратів і тактикою лікування раку простати. 

Одним із найхарактерніших прикладів гормонозалежних пухлин є рак передміхурової залози. Андрогени беруть активну участь у регуляції росту клітин простати (як нормальних, так і трансформованих), узагальнено це відбувається у гіпоталамо-гіпофізо-гонадній ланці ендокринної системи. Гіпоталамус продукує рилізинг-фактор лютеїнізуючого гормону, який стимулює виділення гіпофізом ряду гормонів. Лютеїнізуючий та фолікулостимулюючий гормони активують продукцію основного андрогена – тестостерону – в яєчках (останній за принципом зворотнього зв`язку впливає на синтез рилізинг-фактору лютеїнізуючого гормону у гіпоталамусі). Адренокортикотропний гормон впливає на синтез двох інших андрогенів – андростендіону та дигідроепіандростерону – в наднирниках. Перелічені андрогени проникають у цитоплазму клітин простати, де під впливом ферменту 5-альфа-редуктази перетворюються у 5-альфа-дигідротестостерон, котрий приєднується до специфічного рецептора, і утворений комплекс проникає в ядро клітини. Взаємодія цього комплексу з ДНК активізує її синтез.

Тому, поряд з радикальним хірургічним лікуванням хворих на рак передміхурової залози, широко застосовується гормональна терапія, яка базується на андрогенній чутливості клітин пухлини. Останні дослідження показали, що і яєчка, і наднирники продукують по 50% загальної кількості андрогенів, що визначаються у передміхуровій залозі дорослого чоловіка. Фактично, передміхурова залоза трансформує неактивні стероїдні попередники наднирникової природи – дигідроепіандростерон і дигідроепіандростерон-сульфат в активний андроген – дигідротестостерон. 

Ідеальне гормональне лікування раку простати полягає у блокаді дії андрогенів на клітинному рівні. Двобічна орхідектомія є ефективним методом зниження концентрації в крові основного андрогену – тестостерону, але не впливає на продукцію наднирникових андрогенів. Ще у 30-х роках для лікування раку простати було використано естрогени, в основі дії котрих – використання принципу зворотнього зв`язку та зниження продукції гіпоталамусом рилізинг-фактору лютеїнізуючого гормону.  

Естрогенотерапія має ряд суттєвих недоліків, а саме: ускладнення зі сторони серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, згортальної системи крові, пригнічення імунітету. Часто хворі гинуть від ускладнень, пов`язаних із застосуванням синтетичних препаратів естрогенної дії, а не від прогресування захворювання. Крім цього, естрогени також не впливають на синтез наднирникових андрогенів. Це зумовило пошук нових препаратів для гормонального лікування раку передміхурової залози. 

Препарати групи аналогів рилізинг-факторів гонадотропного гормону (LHRH) у фармакологічних дозах (Госерелін, Декапептил) знижують рівень тестостерону в крові до посткастраційної концентрації шляхом зниження чутливості рецепторів LHRH. Препарати цієї групи не мають побічних дій, властивих естрогенам, та дають швидкий клінічний ефект. При їх застосуванні відсутня психоемоційна травма, викликана хірургічним втручанням та хірургічний ризик. Медикаментозна кастрація, на відміну від хірургічної, є зворотньою. Практично єдиним обмежуючим фактором до широкого використання препаратів цієї групи у вітчизняній урологічній практиці є його висока вартість, котра, при відсутності державного фінансування лікування онкологічних хворих, значно зменшує кількість пацієнтів, що можуть скористатися цими препаратами. 

Інша група препаратів для гормонального лікування раку передміхурової залози – антиандрогени. Це препарати, які блокують андрогенні рецептори безпосередньо в ракових клітинах. На сьогоднішній день існує дві групи антиандрогенів: стероїдні (ціпротерону-ацетат) та нестероїдні, так звані “чисті”, (флютамід, нілютамід, біклютамід). Нестероїдні антиандрогени не мають гормональної чи антигормональної активності, а лише вибіркову здатність блокади андрогенних рецепторів у тканині передміхурової залози, чим пояснюється значно менша кількість побічних дій та протипоказів до їх застосування, порівняно зі стероїдними антиандрогенами. (Табл. 1).

 

ПрепаратиФлютамідЦіпротерону ацетатДіетилстільбестрол (ДЕС)
Ефективний настільки ж, що і ДЕС
Відсутність ризику виникнення ускладнень зі сторони серцево-судинної системи
Чиста антиандрогенна дія
Збереження лібідо та сексуальної потенції
Можливе вживання алкоголю
Застосування при діабеті
Гінекомастія

Табл. 1 

— сприятлива дія (або відсутність, якщо йдеться про побічну дію)
— невідомо чи не доведено
— несприятлива дія (або часто, якщо йдеться про побічну дію)

Серед групи нестероїдних андрогенів біклютамід вирізняється тривалим періодом піврозпаду (що дозволяє використовувати його в разовій добовій дозі), високою спорідненістю до андрогенних рецепторів (що дозволяє знизити його терапевтичну дозу до 50 мг/добу в поєднанні з хірургічною та медикаментозною кастрацією), дещо простішим метаболізмом (що значно знижує частоту такого побічного ефекту як діарея).  

Однак значним обмежуючим фактором використання біклютаміду в Україні у сучасних умовах є його висока вартість у порівнянні з препаратами флютаміду. Ще у 80-х роках минулого століття була висунута концепція максимальної андрогенної блокади, котра у даний час визнана основним принципом лікування раку простати.  

“Золотим стандартом” максимальної андрогенної блокади вважається сьогодні комбінація кастрації (хірургічної чи медикаментозної) та нестероїдного антиандрогену.  

У чоловіків, котрим неможливо провести радикальне лікування або, коли очікувана тривалість життя не перевищує 10 років (вік 70 років та старші), максимальна андрогенна блокада є високоефективним методом лікування раку передміхурової залози. Так, за зведеними літературними даними результати, отримані при комбінації флютаміду з одним із видів кастрації, такі – часткова регресія пухлини у 43-80% хворих, стабілізація процесу у 24-53%, прогресування в 1-6% хворих (залежно від стадії процесу). Ефективність лікування нестероїдними антиандрогенами в монотерапії наступна: часткова регресія у 42-78% хворих, стабілізація процесу у 18-43%, прогресування захворювання – у 2-20% пацієнтів (залежно від стадії процесу).  

Таким чином, як видно з наведених даних, флютамід як у монотерапії, так і в поєднанні з хірургічною чи медикаментозною кастрацією, є високоефективним середником для лікування раку передміхурової залози, а максимальна андрогенна блокада – оптимальний метод лікування цього захворювання, особливо в запущених випадках. 

З огляду на співвідношення “вартість-ефект” найприйнятливішим вважається застосування флютаміду.

 

Література:

1.     Возіанов С. О. Рак передміхурової залози. – К., 1994. 194 с.

2.     Журавчак А. З. Повна андрогенна блокада з використанням препаратів Золадекс та Касодекс в лікуванні хворих на рак передміхурової залози.// Матеріали першого Українсько-Польського симпозіуму урологів “У ХХl століття – з новітньою медициною”, - Львів, 2000. 41-44 с.

3.     С. Шешурак. Рак простати: сучасні реалії..// Матеріали першого Українсько-Польського симпозіуму урологів “У ХХl століття – з новітньою медициною”, - Львів, 2000. 38-41 с.

4.     Ф. Лабри. Последние достижения гормональной терапии рака предстательной железы: важное значение ранней диагностики и лечения.// Материалы симпозиума «Современные подходы к лечению онкоурологических заболеваний», - М., 1998. 2-4 с.

5.     R. Neri, N. Kassem, Prog. Cancer Res. Tiler. 1984. 31: p. 507-518.

6.     P. C. Sogani et al. Cancer 1984. 54: p. 744-750.

7.     M. A. Keating et al. Prog. Amer. Urol. Assoc. New York, May 1986.

8.     F. Lund. F. Rasmussen, Brit. J. Urol. 1988, 61: p. 140-142.

9.     M. Pavone-Macaluso et al. J. Urol. 1986, 136: p. 624-631.

10.  A. J. Melamed. Drug Intell. Clin. Pharm. 1987, 21: p. 327.

11.  D. Beurton et al. Prostate Cancer Part A: Researsh. Endocrine Treatment and Histopatology, p. 369-377. 1987. Alan R. Liss Inc.

12.  K. P. Delaere et al. Prog. lV European Conf. Clin. Onc. Canc. Nurs. Spain Nov. 1987.

13.  K. J. Tveter. Scan. J. Urol. Nephrol. 1978. 12: p. 115-118.

14.  U. W. Tunn et al. The therapy of advanced carcinoma of the prostate. Ed. H. Klosterhalfen. Pub.—Schering A. G. West Germany 1984. p. 67-75.

15.  P. Poyet, F. Labrie Mol. Cell. Endocrin. 1985. 42: p. 283-288.

16.  R. Neri et al. Endocrinology 1972. 91: p. 427-437.

17.  R. Neri, M. Monahan. Invest. Urol. 1972. 10: p. 123-130.

18.  R. Neri et al. Eur. J. Pharmacol. 1967. 1: p. 438-444.

19.  W. H. Wotiz. A. M. Trach. Prog.Int. Cong. Endocrin. Malig. April 1986. Rome, Italy.

20.  K. J. Graf et al. J. Reprod. Fertol. 1974. 39: p. 311-317.

21.  R. A. Airhart et al. South Med. J. 1978. 71: p. 798-801.

22.  G. H. Jacobi. , Brit. J. Urol. 1980. 52: p. 208-215.

23.  F. Labrie et al. In: Important advances in oncology. V. T. DeVita. S. Hellman. S. A. Rosenberg eds. P. 193-217, 1985.

24.  Androcur product monograph.

25.  Stilbestrol product monograph.

26.  Flucinom product monograph.

 

Артищук О. М.,

Львівська обласна клінічна лікарня

Шуляк О. В.

Львівська обласна клінічна лікарня

Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького


| Количество показов: 4157 |  Автор:  Артищук О. М., Шуляк О. В. |  Голосов:  Рейтинг:  3.3 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Материалы по теме:slava slava, 13.01.2009 23:55:20 Цитировать Имя

Доброго дня!
У мене дідусю (86 років) поставили діагноз рак предміхурокої залози першої стадії.
Лікар призначив сіністрол - 30 днів.
Хочу запитати, чи лікування цим препаратом у такому віці є можливим (у вкладиші зазначено багато побічних ефектів)?
Вдячний за відповідь!!!

slavalu@rambler.ruПерейти к обсуждению на форуме >>Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (195) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (279) 
Образование (552) 
Общество (471) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (543) 
Энергетика (60) 

ПОДПИСКА

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Чебанов Валентин Анатолійович

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Біотехнології для нормалізації екологічного стану Донбасу

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua