На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 1 серпня

Версия для печати Версия для печати

01.08.2013 16:54:30 |  
Свято

За даними "Укрінформ", 1-7 серпня – Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Проводиться щороку у 120 країнах світу під егідою Всесвітнього союзу на підтримку грудного вигодовування у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).

Національне свято Швейцарської Конфедерації – День заснування Конфедерації (1291). Цього дня три кантони в Альпійських горах – Швіц, Урі та Унтервальден уклали "довічну угоду" про союз і взаємодопомогу. Нині цей документ, написаний латиною і скріплений сургучними печатками, зберігається в Музеї-архіві Швейцарської Конфедерації у Швіці - головному місті однойменного кантону.

Національне свято Республіки Бенін – День проголошення незалежності (1960). Колишня колонія Франції; 4 грудня 1958 р. проголошена самоврядною республікою у складі Французького Співтовариства. 1 серпня 1960 р. проголошена незалежність.

День азербайджанського алфавіту і мови. Заснований указом президента республіки від 9 серпня 2001 р.

День утворення (1927) Народно-визвольної армії Китаю – професійне свято китайських військових.

Події дня:

1798 - під час єгипетської експедиції Наполеона Бонапарта в Абукірській затоці відбулась морська битва, в якій французький флот зазнав нищівної поразки від англійської ескадри адмірала Нельсона. Абукірська катастрофа позбавила армію Наполеона комунікацій, які зв’язували її з Францією, та дала згодом можливість англійцям здобути блискучу перемогу біля Олександрії (у березні 1801 р.).

1913 - в Сурамі, невеличкому гірському курорті в Грузії, поблизу відомого курорту Боржомі, померла Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка; народилася 1871 р.), українська поетеса і громадська діячка. Їй було лише 42 роки. В Сурамі родина Косачів – мати Олена Пчілка, її менша дочка Ісидора (Дора), вмираюча Леся та її чоловік – Климент Квітка поселилися в маленькій дачі з балконом. Будиночок і місце були чудові. Лесі спочатку трохи покращало, вона виходила (за допомогою Дори) на балкон, трохи стояла, а потім напівлягала у шезлонг і довгенько лежала, дивлячись на широкий краєвид – гори, вкриті лісом, і долину, куди збігались гірські потоки. Невдовзі їй різко погіршало. Вона не могла вже їсти, ледве змушувала себе щось випити. Єдине, що могла брати в рот без огиди, – це морозиво з ожини. Ісидора збирала ягоди і робила Лесі морозиво. "Увесь цей час у мами й у мене, - розповідає сестра поетеси, - надія змінялась відчаєм. Ледве покращає, і знову десь у глибині душі зажевріє іскра: може, станеться чудо і врятує нашу Лесю… Мучило почуття нашої безпорадності – на очах гине рідна, дорога людина, а ми безсилі врятувати. Тим більше, що й сама Леся це розуміла. Вона не втрачала свідомості, думка її була ясна. Ото тільки часом марила вночі… Дізнавшись, що має приїхати сестра Ольга, Леся надзвичайно зраділа і нетерпляче чекала її. Вночі Леся запитала: коли саме приїде Ліля, і довідавшись, що вже скоро, що потяг приходить о 4-ій ранку, вона спокійно задрімала". Вночі з 18 на 19 липня Дора пішла на станцію зустрічати Ольгу. З хворою лишилися мати й чоловік. Десь з півночі вона прокинулась і нетерпляче стала чекати на Ольгу. Кілька разів нагадувала, щоб не забули нагодувати сестру. На світанку 19 липня, чи за новим стилем 1 серпня, 1913 року Леся Українка відійшла у вічність. Сестри – Ольга і Дора, що поспішали зі станції до коханої сестри – вже не застали її живою.

1914 - Німеччина оголосила війну Росії. Початок Першої світової війни.

1923 - ВУЦВК і РНК УСРР прийняли ухвалу про заходи із забезпечення рівноправності мов і про сприяння розвиткові української мови.

1953 - було створено Інформаційне агентство США (ЮСІА; розформоване в жовтні 1999).

1953 - на шахті 29-го табору "Речлаг" (Воркута) було придушено масове повстання ув’язнених, що ознаменувало собою пік страйкового руху в системі спеціальних таборів у Комі АРСР. Під час заворушень було вбито 42 і поранено 135 особи.

2003 - Президент України Леонід Кучма взяв участь в урочистому відкритті швидкісного залізничного сполучення між Дніпропетровськом і Києвом. У церемонії відкриття брав участь і тодішній міністр транспорту Георгій Кирпа. Леонідові Кучмі вручили безстроковий квиток на швидкісний поїзд "Дніпропетровськ-Київ".

Цього дня народилися:

1883 - Юстин Юліанович Джанелідзе (помер 1950), видатний радянський хірург, академік АМН СРСР. В 1905 р. за участь у студентських заворушеннях був виключений із Харківського університету, диплом лікаря отримав у Женевському і Московському університетах. З 1939 р. – головний хірург ВМФ і одночасно начальник кафедри госпітальної хірургії Військово-морської медичної академії. Вперше (1913) успішно зашив рану висхідної аорти. Автор праць із травматології, хірургії серця, пластичної та невідкладної хірургії. Його ім’я носить НДІ швидкої допомоги в Санкт-Петербурзі.

1888 - Марія Митрофанівна Старкова (померла 1970), українська піаністка і педагог, заслужений діяч мистецтв УРСР. З 1913 р. викладала в Одеській консерваторії (з 1926 р. – професор). Брала участь в організації (разом з П. Столярським) музичної школи-десятирічки (тепер ім. П.С. Столярського).

1903 - Григорій Йосипович Майфет (помер 1975), український літературознавець, критик. Дослідник української та зарубіжної літератур, новелістики, питань перекладу.

1908 - Олександр Миколайович Сабуров (помер 1974), один з організаторів партизанського руху в Україні.

1918 - Зіновій Львович Рабинович (помер 2009), український вчений в галузі кібернетики, доктор технічних наук, професор. Головний науковий співробітник Інституту кібернетики НАН України. Розробив основи теорії ЕОМ, зокрема їх елементарних і алгоритмічних структур, був керівником низки розробок ЕОМ і систем, брав участь у створенні "МЕСМ" (1951), під його керівництвом розроблено спеціальну обчислювальну машину "СЕСМ". Підготував 9 докторів і 43 кандидатів наук.

1923 - Валентина Михайлівна Леонтьєва (померла 2007), радянська дикторка і ведуча передач Центрального телебачення, народна артистка СРСР.

1948 - Івар Калниньш, радянський та латвійський актор театру і кіно. В 1972-2000 рр. актор Художнього академічного театру ім. Яніса Райніса (м. Рига). Знімався у фільмах: "Чоловічі ігри на свіжому повітрі", "Театр", "Маленькі трагедії", "Салон краси", "Дронго".

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua/

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 615

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua