На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 28 травня

Версия для печати Версия для печати

28.05.2009 11:00:08 |  

Свято:

День прикордонника.

Державне свято Азербайджанської Республіки – День Республіки (1918).

День Першої республіки у Вірменії (річниця відновлення державності у 1918).

Національне свято Федеративної Демократичної Республіки Ефіопія – День встановлення миру і демократії (1991).

Православні святкують Вознесіння Господнє.

Події дня:

1812 – підписано Бухарестський мирний договір, який ознаменував закінчення Російсько-турецької війни 1806 – 1812 рр.

1904 – у театрі "Гранде" Соломія Крушельницька співала партію Чіо-Чіо-сан в опері Дж. Пуччіні "Мадам Баттерфляй". Успіх був грандіозний.

1914 – в гирлі ріки Св. Лаврентія неподалік м. Римускі в густому тумані сталася корабельна катастрофа. Лайнер "Емпресс оф Айрленд" ("Імператриця Ірландії"), який часто називають "канадським Титаніком", був протаранений норвезьким вантажним судном "Стурстад". Лайнер прямував з Квебека до англійського Ліверпуля. Катастрофа забрала життя 1012 людей.

1944 – після трирічної перерви відновив свою роботу Одеський театр опери та балету.

1964 – була створена Організація звільнення Палестини.

1969 – у Москві утворено "Ініціативну групу захисту прав людини в СРСР", до складу якої увійшли Л. Плющ (Київ), Г. Алтунян (Харків). Свою участь у діяльності цієї групи підтвердили також В. Чорновіл (Львів), В. Недобора, А. Левін (Харків), В. Пономарів. Це була перша в Радянському Союзі громадська організація, що виступала на захист жертв політичних репресій.

1987 – Матіас Руст, 19-річний пілот-любитель з німецького містечка Ведель під Гамбургом, приземлився на спортивному літаку в центрі Москви неподалік від Кремля. Наслідком цієї екстраординарної події ("залізна завіса" виявилась не такою вже й "залізною") став ряд змін, проведених у вищих ешелонах радянських Збройних сил. Було відправлено у відставку міністра оборони С. Л. Соколова і командувача ППО О. І. Колдунова, міністром оборони СРСР назначено Д. Т. Язова.

1997 – в Києві керівниками урядів України й Росії було підписано пакет документів щодо поділу і базування Чорноморського флоту.

Цього дня народились:

1740 – Федот Іванович Шубін, російський скульптор, представник класицизму. Серед творів: портрети – О. Голицина, М. Ломоносова; статуї і рельєфи для Мармурового палацу та Троїцького собору Олександро-Невської лаври у Петербурзі, статуя "Пандора" для фонтанів Петергофа. Федот Шубін був земляком Ломоносова, холмогорським селянином. В юності займався рибальством і різьбярством. У 19 років, він, так само як Ломоносов, прийшов у Петербург, був спочатку грубником, потім учнем Академії мистецтв, звідки його направили в Париж, а потім у Рим. Після цього його зірка засяяла яскраво, але ненадовго: на схилі віку він збіднів і роками марно і принижено випрошував у Академії хоча б "жалованья" і "казенной квартиры с дровами".

1779 – Томас Мур, англійський поет ірландського походження. Цього поета знають навіть ті, хто його ніколи не читав, більше того – не чув його імені. Хоча вони й не відають про своє знання. Річ у тім, що його вірш "Вечірній дзвін" зажив слави, завдяки російському поету Івану Козлову. Останній був ровесником Мура, вони народились в одному році. Доля Мура склалася досить трагічно. Сліпий і розбитий паралічем, він присвятив своє життя поезії, коли йому було вже за сорок. І домігся визнання своїх славнозвісних сучасників. Козлов переклав ще один вірш Мура "Безсоння", але саме "Вечірній дзвін" став мовби візитівкою двох поетів у слов’янському світі. Покладений на музику композитором О. Аляб’євим (а також О. Гречаниновим, С. Монюшком та багатьма іншими композиторами), він започаткував своє друге життя вже як романс, популярність якого не зменшилась і сьогодні. Перу Томаса Мура належать численні вірші й поеми, роман “Епікуреєць”, сатиричні твори, праця "Історія Ірландії", він видав листи й щоденники Байрона (щоправда, повівся з ними досить свавільно). Найбільша слава (принаймні в Ірландії) випала на долю його патріотичних за духом "Ірландських мелодій", частина з яких стала народними піснями. До творчості ірландського поета звертались І. Франко, П. Грабовський.

1877 – Максиміліан Олександрович Волошин (справж. – Кирієнко-Волошин), російський письменник, критик, перекладач, художник. Народився в Києві. Дитинство минуло в Феодосії, юність – у Москві. Навчався на юридичному факультеті Московського університету, але був виключений за участь у студентських заворушеннях і засланий до Ташкенту. З 1901 р. жив за кордоном (Берлін, Париж) , мандрував пішки Європою. Був у Єгипті. З 1917 р. і до самої смерті (1932) – безвиїздно жив у Криму. У своїй автобіографії він писав: "Повернувшись до Криму, я вже більше не полишаю його: ні від кого не рятуюся, нікуди не емігрую. І усі хвилі громадянської війни та зміни урядів проходять над моєю головою…" Крім гарних віршів Волошин – автор блискучих досліджень в галузі історії мистецтва "Лики творчества", мужнього та достовірного свідчення очевидця – книги про революцію й громадянську війну "Неопалимая купина" і, одночасно, епатуючих публіку лекцій "Шляхи Ероса", "Аполлон і миша", "Едіп" (які викликали сотні відгуків у газетах дореволюційної Росії). "Мій єдиний ідеал – Град Божий. Та він знаходиться не тільки за гранню політики, але навіть за гранню часів. Шлях до нього – уся хресна, пристрасна історія людства". (М. Волошин)

1884 – Едуард Бенеш, державний і політичний діяч Чехословаччини. 1935 – 1938 і 1936 – 1948 рр. президент Чехословаччини, під час Другої світової війни - президент в еміграції (з 1940). У 1918 – 1935 рр. – міністр закордонних справ; 1921 – 1922 рр. – прем’єр міністр.

1944 – Рудольф Джуліані, державний і політичний діяч США, мер м. Нью-Йорка (1994 – 1997, 1998 – 2001). У 1983 – 1989 рр. федеральний прокурор штату Нью-Йорк. 2002 року удостоєний ордену Британської імперії і лицарського звання за зусилля з організації відновлення будівель Всесвітнього торговельного центру в Нью-Йорку, зруйнованих під час сумнозвісного теракту 11 вересня 2001 року.

1949 – Тетяна Василівна Гостєва, українська художниця декоративно-прикладного мистецтва.

Цього дня померли:

1959 – Олександр Григорович Козюренко, український художник-карикатурист, заслужений діяч мистецтв УРСР. Карикатури художника можна було побачити в радянських газетах та журналах. Багато років поспіль був головним художником журналу "Перець". Син Олександра Григоровича Юрій Козюренко (теж відомий український карикатурист) розповідає: "Дебют батька як художника відбувся в Вінниці в роки непу. Працюючи токарем на заводі, він малював для себе – заради задоволення. Та якось вирішив надіслати карикатуру до місцевої газети. Малюнок вийшов із припискою: "Автора просимо прийти в редакцію по гонорар". Батько прийшов і, на свій превеликий подив, одержав 75 карбованців. І не як-небудь – золотими п’ятірками…" У 50-х роках Козюренки разом працювали у "Перці". Якось, розгорнувши номер журналу, на першій сторінці якого була карикатура Козюренка-батька, а на останній – сина, художник Казимир Акніт-Следзевський дотепно зауважив: "Смотрите, Козюренки взяли "Перец" в переплет".

Источник:  Всеукраїнський прес-центр
Ссылка:  http://presscenter.ukrinform.ua/history.php?hist_id=1399

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 538

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua