На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 4 грудня

Версия для печати Версия для печати

04.12.2013 10:55:00 |  

Свято:

Православне свято Введення у храм Пресвятої Богородиці. Третя Пречиста. У народі існувала ще й інша назва цього свята – Видення. Наші пращури вважали, що в цей день Бог відпускає праведні душі подивитися на своє тіло, тому свято й називали "Виденням". На Закарпатті на третю Пречисту ніхто не ходив у гості. Якщо помічали, що до хати йшов односелець, то намагались примкнути двері. Особливо боялися жіночих навідин, бо вірили, що "обов’язково принесуть нещастя". Існує чимало прислів’їв та прикмет, пов’язаних з цим грудневим святом. "Як на Введення буде вода, то вліті буде молоко", "Як Введення мостить мостки, а Микола (19 грудня) забиває гвіздки, то люта зима буде", "Введенські морози ще зими не роблять" та ін.

У РосіїДень інформатики.

Православні іменинники: Марія, Ярополк.
Католицькі іменинники: Варвара, Бернард, Іоанн.

Події дня:

771  після смерті брата Карломана 27-річний Карл Великий став одноосібнім правителем Франкського королівства.

1563  у місті Тренто (Італія) завершився ХІХ Вселенський Тридентський собор Католицької церкви, який з перервами засідав упродовж 18 років. У грудні 1545-го його скликав Папа Павло ІІІ, аби знайти відповіді на виклики Реформації. Загалом було ухвалено 16 догматичних постанов.

1638 – після поразки козацького повстання під проводом Якова Остряніна й Дмитра Гуні козацька рада ухвалила в урочищі Маслів Став "Ординації Війська Запорозького реєстрового".

1642  помер Арман Жан дю Плессі, герцог де Рішельє, французький кардинал, герцог, головний міністр короля Людовіка XIII.
Він визначав усю зовнішню і внутрішню політику Франції й мав особисту гвардію.

1674 – французький єзуїт Жак Маркетт заснував у південно-західній частині озера Мічиган місіонерський пост, що згодом став містом Чикаго (тепер США). Місто є другим за розміром в США, важливий промисловий, торговельний і культурний центр Середнього Заходу. 3 млн. населення мешкає в самому місті, 7,1 млн. – в метрополії Чикаго. Це місто є центром агломерації Чикаго, яку населяють більше, ніж 9,7 мільйонів людей в Іллінойсі, Індіані та Вісконсині. Це третя за населенням агломераційна зона в Сполучених Штатах Америки. Етимологічно, слово "Чикаго" означало "смугастий скунс" і відносилося до дикого порею чи запаху цибулі метафорично. Спочатку цим словом називали лише річку, а згодом уся місцевість навколо отримала цю назву.

1707 – у Москві було відкрито військовий госпіталь (нині – Головний військовий клінічний госпіталь ім. Бурденка).

1735 – дім на Даунінг Стріт, 10 у Лондоні став офіційною резиденцією британського прем'єр-міністра.

1791 – вийшов перший номер найстарішої щотижневої недільної газети Британії – Observe.r

1808 – Наполеон скасував інквізицію в Іспанії.

1829 – англійці заборонили в Індії звичай спалювати вдів на похоронному вогнищі їх померлих чоловіків.

1833 – у Філадельфії засновано "Американське суспільство боротьби з рабством".

1871 – в Голландії введений золотий стандарт.

1881 – вийшов перший номер газети "Лос-Анджелес таймс".

1918 – Президент США Вудро Вільсон відплив до Європи для участі у Версальській мирній конференції. Це перший випадок, коли найвища посадова особа Штатів виїхала за межі країни.

1919 – уряд ЗУНР визнав угоду А.Лівицького з поляками "грубою національною зрадою" і односторонньо розірвав Акт про злуку. Про це офіційно заявила посольству УНР у Варшаві і уряду Польщі дипломатична місія ЗУНР у складі С.Витвицького, А.Горбачевського і М.Новаковського.

1924 – було налагоджено телефонний зв’язок між містами Краснодар-Артемівськ-Катеринослав-Харків.

1925 – у Харкові вийшов друком перший номер газети "Комсомолець України" (з 1943 р. – "Молодь України").

1938 – у Хусті відбувся І з'їзд "Карпатської Січі" – воєнізованої організації, створеної на Закарпатті членами ОУН.

1939 – президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про розмежування областей між УРСР і БРСР, за яким Україна втратила Берестейщину. Натомість у складі України були створені Львівська, Дрогобицька, Станіславська, Тернопільська, Волинська та Рівненська області.

1941 – у Москві було підписано радянсько-польську декларацію про дружбу та взаємодопомогу. Лондонський еміграційний уряд Польщі фактично визнав радянську окупацію Західної України та Західної Білорусі у вересні 1939 р.

1941 – у Семипалатинську (Казахстан) почав творчу діяльність евакуйований із Києва український академічний драматичний театр імені І. Франка.

1946 – у Москві на заводі малолітражних автомобілів (із 1968 р. – Автомобільний завод ім. Ленінського комсомолу, АЗЛК) зібрали перший легковий автомобіль "Москвич-400".

1948 – Державний комітет Ради Міністрів СРСР з упровадження передової техніки в народне господарство зареєстрував винахід І. Бруком та Б. Рамеєвим цифрової електронної обчислювальної машини. День народження радянської інформатики.

1958 – американці Боб Тімм і Джон Кук злетіли з аеродрому Лас-Вегаса на літаку "Сессна-172" й перебували в повітрі 64 дні (рекорд), дозаправляючись на льоту. Приземлилися вони лише 7 лютого 1959 р.

1963 – у Чернігові запустили першу чергу камвольно-суконного комбінату (тоді найбільшого в СРСР).

1970 – президія Верховної Ради СРСР видала указ про нагородження міста Харків орденом Леніна.

1971 – американська компанія General Motors відкликала з продажу 6 700 000 автомобілів, в котрих був критичний дефект в конструкції двигуна. Це найбільша у світі добровільна саморекламація виробу. 

1977  президент ЦАР Жан-Бедель Бокасса коронував себе як імператора Центральноафриканської імперії Бокассу І 

1987 – Рада міністрів СРСР ухвалила постанову "Про обмеження прописки кримських татар у ряді населених пунктів Кримської області та Краснодарського краю".

1987 – відновив роботу третій енергоблок Чорнобильської АЕС.

1989 – Генеральна асамблея ООН схвалила Міжнародну конвенцію про боротьбу з вербуванням, використанням, фінансуванням і навчанням найманців.

1989 – у Москві керівники Болгарії, Угорщини, НДР, Польщі та СРСР засудили введення їхніх військ до Чехословаччини в серпні 1968 р.

1991 – у Лівані звільнили американського журналіста Террі Андерсона, який перебував у полоні радикальної шиїтської організації "Хезболла" понад шість років.

1992 – IV Всеукраїнський з'їзд Народного руху України перетворив НРУ на політичну партію, а її головою обрав В'ячеслава Чорновола.

1994 – уряд Китайської Народної Республіки в особі лідера Дзянь Дземіня надіслав гарантії безпеки Україні як державі, що добровільно позбулася ядерної зброї.

1995 – компанії Netscape і Sun у співробітництві ще з десятком софтверних вендорів анонсували створення мови програмування JavaScript, призначеної для перетворення традиційних статичних веб-сторінок в динамічні інтерактивні документи, здатні більш повно задовільнити інтереси користувачів Інтернету.

1996 – з мису Канаверал (штат Флорида, США) було запущено автоматичну космічну станцію "Mars Pathfinder". 4 червня 1997 року, після подолання майже 500 мільйонів кілометрів, "Mars Pathfinder" доправила на поверхню Марса спеціальний самохідний пристрій для збирання зразків марсіанського грунту. 

1997 – в Оттаві 125 країн підписали Конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін і про їх знищення. Серед країн, що відмовилися підписати цей документ, були Китай, Росія, США.

2004 – адміністрація США схвалила рішення Верховного Суду України анулювати результати голосування другого туру виборів Президента України через численні фальсифікації.

2011 – вибори в Росії. До Державної думи пройшли чотири партії: партія влади "Єдина Росія" (49,3%), КПРФ (19,2%), "Справедлива Росія" (13,2%), ЛДПР (11,7%). Не пройшли в парламент "Яблоко" (3,4%), "Патріоти Росії" (0,97%), "Праве діло" (0,6%). "Єдина Росія" на чолі з президентом Дмитром Медведєвим втратила одноосібну більшість, попри масштабні фальсифікації, зафіксовані опозицією. Сваволя влади призвела до масштабних вуличних протестів – перших великих виступів опозиції в Росії за останні 10-15 років.

Цього дня народились:

34 – Авл Персій Флакк, римський поет-сатирик.

1595 – Жан Шаплен, французький письменник, теоретик літератури, один з організаторів і перших членів Французької академії.

1620 (1621) – Аввакум Петров, російський письменник, публіцист, протопіп, засновник старообрядництва. Основний твір Аввакума – автобіографічна повість "Житіє протопопа Аввакума" (1672-1675), написана прекрасним живим стилем, видатна пам’ятка літератури ХVІІ ст. Як противник церковних реформ, Аввакум був ув’язнений за наказом царя і спалений живцем у Пустозерському острозі (Архангельська область Росії).

1751 – Джованні Піндемонте (помер 1812), італійський поет, драматург. Брав участь у Великій французькій революції, прославленій ним у революційно-класицистичних одах; оспівував Наполеона, в якому бачив визволителя Італії.

1795 – Томас Карлайл, британський (шотландський) письменник, історик і філософ. Автор концепції "культу героїв". За Карлейлом, визначені провидінням закони світу відкриваються лише "обраним", "героям" – єдиним справжнім творцям історії ("історія світу – біографія великих людей"), а маси – "натовп, знаряддя в їхніх руках".

1825 – Олексій Плещеєв, російський письменник, поет, перекладач, автор вірша-заклику "Вперед! Без страха и сомненья...".

1846 – Альфред Джонсон, американський рибалка, який у 1876 р. здійснив на човні-плоскодонці перше одиночне плавання через Атлантичний океан.

1854 – Васо Абашидзе, визначний грузинський театральний актор і режисер, народний артист Грузії (1922), грав також у кіно.

1866 – Станіслав Дембицький (помер 1924), польський живописець і графік. Навчався у віденській, краківській і мюнхенській Академіях мистецтв та в паризькій академії Коларосі. Жив у Коломиї, Львові, Кракові. Працював у жанрах портрета, пейзажу, побутового, монументального розпису (фойє оперного театру, 1900; каплиця кафедрального костьолу, 1904; обидва – у Львові). Українська тематика знайшла відображення в творах художника: "Купання у Пруті", "Гуцульський похорон", "Молодий гуцул", "Портрет різьбяра Шкрібляка"; оформлення книги В. Шухевича "Гуцульщина".

1875 – Райнер Марія Рільке, австрійський поет-екзистенціаліст, письменник, філософ ("Сонети до Орфея", "Мальте", "Часослов", "Книга картин").

1878 – Олександр Олесь, український письменник. Визначальним фактом у житті Олександра Олеся стала поїздка на відкриття памятника Котляревькому в Потаві. В цй час він познайомився з Грінченком, Коцюбинським, Лесею Українкою. Влітку, під час поїздки до Криму Олесь уклав першу, найвідомішу книгу "З журбою радість обнялась".

1881 – Ервін Вітцлебен, німецький генерал-фельдмаршал, удостоєний Гітлером вищого військового звання після перемоги над Францією у числі 12 перших полководців Третього Рейху. На Сході не воював, з 1942 р. перебував у відставці. Був одним із керівників липневої змови 1944 р. проти Гітлера. Страчений через повішення.

1882 – Яків Перельман, російський і радянський учений (уродженець Білостока), популяризатор фізики, математики й астрономії, один з основоположників жанру науково-популярної літератури, основоположник "заніматєльної науки", автор поняття "науково-фантастичний".

1892 – Франсіско Франко Баамонде, диктатор Іспанії в 1939-1975 рр. і вождь "Іспанської фаланги" в 1937-1975 р.р. У 1936 р. очолив заколот проти Іспанської республіки. В 1947 р. провів закон про престолонаслідування, проголосивший Іспанію королівством (встановлення королівської влади відкладалося до відходу Франко з політичного життя).

1894 – Володимир Олексійович Енгельгардт, російський біохімік, академік АН СРСР і АМН СРСР. Заклав основи сучасної біоенергетики, відкрив механізм реакції м’язових білків. Лауреат Державної премії СРСР (1943, 1979).

1896 – Микола Тихонов, радянський письменник, поет, публіцист, перекладач, громадський діяч ("Вогняний рік", "Біле диво"). Герой соціалістичної праці (1966), лауреат трьох Сталінських премій (1942, 1949, 1952) та Ленінської премії 1970 р., лауреат Шевченківської премії 1964 р.

1901 – Микола Костянтинович Симонов (помер 1973), російський актор театру і кіно (Доктор Сальватор у "Людині-амфібії", "Петро І", Жихарєв у фільмі "Чапаєв"), артист Ленінградського академічного театру драми ім. О.С. Пушкіна (з 1924 р.), Народний артист СРСР, лауреат 3-х Сталінських премій (1941, 1947, 1950), Герой соцпраці.

1903 – Лазар Лагін (Гінзбург), радянський письменник, автор фантастичних і сатиричних творів, повісті "Старик Хоттабич".

1913 – Роберт Адлер, американський винахідник, один із творців телевізійного пульта дистанційного управління.

1921 – Діна Дурбін (справж. – Една Мей Дарбін), канадська й американська кіноакторка, одна з найяскравіших зірок "Золотої доби" Голлівуду 1940-х років, володарка "молодшого" "Оскара" 1938 р. Гучний успіх актрисі принесли фільми, в яких вона знялася під час Другої світової війни ("Це почалося з Єви", "Сестра його дворецького", "Різдвяні канікули", "Три милі дівчини", "Леді в поїзді"). Кінематограф залишила у 1949 р., відтоді не знялася в жодному фільмі. Нині усамітнено живе неподалік від Парижа.

1922 – Жерар Філіп, французький актор театру й кіно (фільми "Фанфан-тюльпан", "Червоне й чорне", "Великі маневри", "Життя удвох", "Пармська обитель", "Монпарнас, 19").

1928 – Джеймс Ловелл, американський астронавт перша людина, яка облетіла Місяць.

1931 – Владлен Миколайович Кузнецов, український кінодраматург. Автор багатьох сценаріїв науково-популярних і документальних фільмів (у т. ч. "Слово про хліб", "Людина і природа", "Люди-легенди", "Таємниця алмазу", "Біосфера. Час усвідомлення"). Роботи В. Кузнецова були неодноразово відзначені на провідних міжнародних кінофестивалях документального кіно.

1932 – Олег Тимошенко, український хоровий диригент, педагог, ректор Національної музичної академії України ім. Петра Чайковського, президент Асоціації діячів музичної освіти та виховання. Народний артист України.

1945 – Роберта Лінн Бондар, канадська астронавтка, дослідник, медик українського походження. Зарахована до загону астронавтів НАСА 1984 р. 22-30 січня 1992 р. Бондар стала першою канадською жінкою-астронавтом. Володарка численних урядових нагород, обрана членом Королівського наукового товариства Канади, почесний доктор понад 20 університетів США та Канади. Ім'я Роберти Бондар – у Залі слави Канади. Її іменем названо кілька шкіл, а в рідному місті Су Сейнт Мері (штат Онтаріо) – парк.

1950 – Володимир Буре, радянський плавець, неодноразовий призер Олімпіад, чемпіонатів світу та Європи, надалі – хокейний тренер. Батько російських хокеїстів Павла і Валерія Буре.

1952 – Симон Осіашвілі, російський поет-пісняр, автор і співак. Написав вже понад 500 пісень для репертуару Пугачової, Кіркорова, Распутіної, Аллегрової, Добриніна, Орбакайте, Буйнова, Гвердцителі, Глизіна, Леонтьєва, Шуфутинського, Овсієнко, ансамблів "Веселые ребята" та ін. Найвідоміші з пісень Осіашвілі: "Не сыпь мне соль на рану", "Капля в море", "Дорогие мои старики", "Зимний сад" та ін. Уродженець Львова.

1953 – Сергій Ястржембський, російський політик, прес-секретар президента Єльцина у 1996–1998 рр., помічник президента Путіна в 2000–2008 рр. Був також послом у Словаччині, заступником глави уряду Москви, головним редактором кількох журналів.

1963 – Сергій Бубка, видатний український легкоатлет – стрибун із жердиною, чемпіон Олімпійських ігор 1988 р. Єдиний спортсмен світу, який шість разів поспіль ставав чемпіоном світу (1983, 1987, 1991, 1993, 1995, 1997), чотириразовий чемпіон світу в приміщеннях, чемпіон Європи в приміщенні. Переможець Гран-прі IAAF серед усіх видів (1991, 1993 рр.), багаторазовий чемпіон СРСР. Тричі визнавався найкращим спортсменом світу. 35-разовий рекордсмен світу. Перший рекорд –  5.85 м (Братислава, 1984), останній, нині чинний, –  6.15 м (Донецьк, 1993). Засновник "Спортклубу Сергія Бубки" (Донецьк). Громадський і політичний діяч, народний депутат України IV скликання (Партія регіонів). Президент Національного олімпійського комітету України з 2005 р., член виконкому МОК. Підприємець – екс-президент ВАТ "Родовід-банк". Герой України (2001).

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 618

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua