На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 17 червня

Версия для печати Версия для печати

17.06.2013 12:37:41 |  

Свято:

Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухами. Відзначається в день підписання у 1994 р. у Парижі Міжнародної конвенції по боротьбі з опустелюванням. Набрала чинності 26 грудня 1996 р.

Національне свято Ісландії – День проголошення Республіки (1944). 

У Румунії й Вірменії – день авіації.

В Індонезії – день дітей.

Православні іменинники: Валерій, Єлизар, Зосим, Кирило, Леонтій, Марк, Марфа, Мефодій, Митрофан, Микола, Олександр, Опанас, Северин, Силан.
Католицькі іменинники: Адольф, Лаура.

Події дня:

1281 – під час шторму затонув флот татарського хана Хубілая, який вирушив на завоювання Японії.

1523 – на борту флагманського корабля флоту короля Густава І "Свавен" ("Лебідь") був підписаний рескрипт, який проголошував Стокгольм столицею Швеції.

1579 – англійський пірат Френсіс Дрейк, під час навколосвітнього плавання, висадився у районі Сан-Франциско й оголосив цей берег англійським володінням ("Новий Альбіон").

1605 – під час бунту в Москві вбили спадкоємців царя Бориса Годунова.

1672 – Івана Самойловича було обрано гетьманом України (лівобережним).

1774 – Джордж Вашингтон призначений головнокомандувачем Континентальної армії федератів.

1789 – у Франції депутати третього стану Генеральних штатів, підтримані нижчими верствами духівництва і дворянства, проголосили себе Національним зборами. Через місяць спроба розгону Національних зборів призвела до народного повстання, взяття Бастилії й перемоги Французької революції.

1799 – на берегах річок Тідоне і Треббія (Північна Італія) почалася триденна битва, у якій союзні сили під керівництвом росіянина Олександра Суворова розбили 36-тисячну армію французького генерала Жака Макдональда.

1801 – у Петербурзі підписана конвенція про дружбу між Росією й Англією.

1856 – у Філадельфії відкрився перший з'їзд Республіканської партії США.

1866 – почалася Австро-прусська війна.

1867 – британський хірург Джозеф Лістер вперше запровадив у хірургічну практику антисептик.

1876 – Міністерство внутрішніх справ Росії заборонило друкувати книги українською мовою.

1885 – до Нью-Йорка на борту французького пароплава "Isere" прибула статуя Свободи – подарунок французького народу Сполученим Штатам. 

1898 – сенат США дав згоду на анексію Гавайських островів.

1907 – повстання солдатів 41-го Селенгінського піхотного полку та 21-го саперного батальйону. Його учасники були ув'язнені в Косому капонірі Київської фортеці, а 11 керівників – розстріляні біля валу капоніра за вироком Київського воєнно-окружного суду.

1916 – у ході І Світової війни російські війська захопили Чернівці (тоді – Австро-Угорщина).

1917 – у Києві відкрився II Всеукраїнський військовий з'їзд, на якому було проголошено автономію України.

1918 – у Києві завершився Всеукраїнський земський з’їзд, який звернувся до гетьмана П. Скоропадського з меморандумом, що містив вимоги відновлення земського самоуправління та громадянських свобод, розпуску діючого Кабінету міністрів, скликання законодавчої державної ради.

1918 – у Сімферополі сформовано уряд Криму на чолі з генералом С. Сулькевичем.

1918 – Саксонія запропонувала Литві створити єдину державу.

1921 – у містечку Брокен-Хілл (нині містечко Кабве у Замбії) вперше в Африці були знайдені останки первісної людини.

1925 – у Женеві підписано Протокол про заборону застосування на війні отруйних, задушливих та інших подібних газів і біологічних засобів. Набрав чинності 8 лютого 1928 р. СРСР приєднався до Протоколу спеціальною декларацією від 2 грудня 1927 р., а 5 квітня 1928 р. здав на зберігання депозитарію Протоколу – Франції радянську ратифікаційну грамоту. 

1934 – відбувся перший політ найбільшого у світі літака АНТ-20 "Максим Горький".

1935 – створено американську кінокомпанію "Парамаунт пікчерз" (реорганізовано збанкрутілу у 1933 р. "Парамаунт паблікс корпорейшн").

1936 – усі поліцейські служби Німеччини, включаючи гестапо, передано під контроль СС (їх керівником став Генріх Гіммлер, який цього дня отримав звання рейхсфюрера).

1939 – у Франції востаннє застосована гільйотина (страчений убивця Ежен Вейдман).

1940 – Франція капітулювала перед фашистською Німеччиною.

1940 – біля села Мещери Горьковської (нині Нижньогородська) області СРСР випав дощ зі срібних монет XVI–XVII ст. (усього близько тисячі штук). Як виявилось, потужний смерч, що супроводжував грозу, "викопав" старий клад і підняв його в грозову хмару. Найдивніше, що пересувалися монети компактно і випали на землю з незначним розкидом.

1940 – у Латвію та Естонію введені радянські війська.

1941 – віддано наказ верховного головнокомандування збройних сил Німеччини розпочати здійснення плану "Барбаросса" проти СРСР уранці 22 червня.

1944 – за підсумками всенародного референдуму Ісландія, яка з 1380 року фактично належала Данії , а з 1918 року була державою об’єднаною з нею унією, проголосила себе незалежною.

1945 – оточений американцями, покінчив самогубством командувач японської військово-морської бази в Окінаві адмірал Мінору Ота.

1946 – міністерство внутрішніх справ СРСР розробило детальний план "максимального розгрому оунівського підпілля та його збройних формувань".

1950 – чиказький хірург Річард Лоулер упродовж 45 хвилин виконав першу операцію з пересадки нирки людині.

1953 – у НДР відбулися масові антиурядові заворушення ("Народне повстання 17 червня").

1955 – здійснив перший політ літак "ТУ-104" конструкції А.М. Туполєва – первісток вітчизняної пасажирської реактивної авіації.

1965 – в Одесі було відкрито Музей морського флоту СРСР. Нині в розпорядженні музею багата колекція, яка панорамно висвітлює історію суднобудування та мореплаванння від найдавніших часів до сьогодення.

1967 – пройшли випробування першої китайської водневої бомби потужністю 1–3 мегатонни.

1969 – перемігши Тиграна Петросяна в матчі на першість світу, 10-м чемпіоном світу з шахів став його співвітчизник, радянський гросмейстер Борис Спаський.

1970 – американець Едвін Ленд запатентував фотокамеру "Polaroid".

1972 – під час передвиборчої кампанії у США розгорівся політичний скандал, до якого була втягнена адміністрація Республіканської партії (її штаб розміщувався в готелі "Уотергейт"). Скандал став пиводом для відставки президента Р. Ніксона у серпні 1974 р.

1983 – Верховна Рада СРСР ухвалила закон СРСР про трудові колективи і підвищення їхньої ролі в управлінні підприємствами, установами, організаціями і постанову про чинність цього закону.

1985 – з'явилася кабельна телемережа "Discovery".

1985 – з американцями полетів у космос перший арабський космонавт – саудівський принц Салман аль-Сауд.

1990 – у Києві створено громадську організацію "Союз "Чорнобиль".

1991 – у Південній Африці скасовано закон про реєстрацію новонароджених за расовою ознакою, що фактично означало скасування апартеїду в ПАР.

1992 – у своєму виступі у Конгресі США президент Росії Борис Єльцин оголосив комунізм поваленим.

1993 – були підписані домовленості і спільне комюніке щодо формування на базі Чорноморського флоту військово-морських флотів Росії й України у пропорції 50 на 50. У переговорах брали участь президенти, міністри закордонних справ і оборони обох країн.

2000 – на території Великої Британії зупинено повітряне сполучення – через те, що о 10-й ранку вийшов з ладу головний комп'ютер Національної авіадиспетчерської служби неподалік лондонського аеропорту "Хітроу".

2008 – Сейм Литви заборонив використовувати на зібраннях в країні нацистську і комуністичну символіку, у тому числі й радянський серп і молот, п’ятиконечну червону зірку та гімн Радянського Союзу.

2008 – прокуратура РФ завершила попереднє слідство у справі вбивства журналістки Анни Політковської. У скоєнні злочину були звинувачені четверо громадян Росії. 

2010 –  Олександра Попова призначено першим заступником голови Київської міської державної адміністрації. 

Цього дня народились:

1239 – Едуард I Довгоногий, король Англії (1272–1307) з династії Плантагенетів. Він зумів зміцнити центральну владу, при ньому остаточно оформився і став регулярно скликатися парламент. Едуард I приєднав до Англії Уельс, але кількаразові спроби поневолити Шотландію йому не вдалися.

1682 – Карл XII, король Швеції (1697–1718), визначний полководець. Карл XII зійшов на трон після смерті батька Карла XI у віці 15 років і вже через три роки почав численні воєнні кампанії за межами країни з метою остаточно зробити Швецію домінуючою силою у Північній Європі. Переміг у польській кампанії, зробивши королем Польщі свого ставленика Станіслава Лещинського, але програв війну Росії (почав із розгромної перемоги під Нарвою у 1700 р., зазнав поразки у Полтавській битві 1709 р.). Був союзником українського гетьмана Івана Мазепи. Загинув під час війни в Норвегії.

1703 – Джон Уеслі, англійський теолог, засновник (разом з братом) руху методистів (1729) – однієї з гілок протестантизму, що відділилася від англіканської церкви.

1714 – Александр Готліб Баумгартен, німецький філософ, родоначальник естетики як окремої філософської дисципліни.

1714 – Цезар Франсуа Кассіні, французький астроном і геодезист. Справою його життя стало складання першої повної топографічної карти Франції.

1800 – Вільям Парсонс, ірландський астроном, президент Лондонського королівського товариства (1849–1854). Був пером – представником Ірландії в британському парламенті (з 1845). За допомогою виготовленого ним найбільшого на той час телескопа-рефлектора досліджував будову позагалактичних туманностей, встановив спіральну структуру багатьох галактик.

1808 – Генріх Вергеланн, норвезький поет, публіцист. Один з основоположників національної літератури, представник її романтичного напряму ("Людина", "Холера в Індії", "Конституціоналіст").

1811 – Йоун Сіґурдссон, ісландський учений і державний діяч. Борець за автономію Ісландії від Данії, головний діяч альтингу – ісландського парламенту, заснованого в 1845 р., глава ісландського літературного товариства.

1818 – Шарль Франсуа Гуно, французький композитор, диригент, органіст і драматург, один із засновників і найяскравіших представників французької ліричної опери. Автор 14 опер (“Фауст”, “Ромео і Джульєтта”), ораторій, симфоній, мес, романсів.

1832 – Вільям Крукс, англійський фізик і хімік. Член і президент (1913–1915) Лондонського королівського товариства. Досліджував електричні розряди і катодні промені (в трубках Кукса). За допомогою спектрального аналізу відкрив елемент талій (1861). 1904 р. винайшов спінтарископ – пристрій для реєстрації альфа-частинок.

1833 – Едуард Мертке, німецький піаніст, композитор, музичний педагог. Гастролював у Росії. З голосу Марка Вовчка записав слова і мелодії 210 українських народних пісень. Із запланованих до видання 8 випусків "Двісті українських пісень" опублікував перший (25 пісень, 1864 р.).

1856 – Франц Рубо, російський художник-панораміст. Народився в Одесі, навчався в Одеській рисувальній школі, згодом – у Мюнхенській академії мистецтв. Викладав у Петербурзькій академії мистецтв. Створив панорами "Оборона Севастополя", "Бородінська битва", станкові картини "Атака запорожців у степу", "Таврійська губернія".

1864 – Олексій Олександрович Шахматов, видатний російський філолог, академік Петербурзької АН. Заклав основи історичного вивчення літературної російської мови. Досліджував слов’янські мови, давньоруську літературу, давньоруські літописання, заклав основи текстологічного аналізу літописів і текстології як науки. У багатьох працях приділив велику увагу фонетиці й граматиці української мови. Виступав за скасування заборони українського друкованого слова.

1868 – Артур Фердинандович Лолейт, російський вчений у галузі залізобетонних конструкцій.

1882 – Ігор Федорович Стравінський, російський композитор, диригент. Новатор в царині метроритму, оркестровки, гармонії, справив величезний вплив на розвиток музичного мистецтва ХХ ст. Син Ф.Г. Стравінського (російський оперний співак, бас). Навчався у М. Римського-Корсакова. З 1914 р. жив за кордоном, з 1939 р. – в США. Серед творів: балети – "Жар-птиця", "Петрушка", "Весна священна", опери – "Соловей", "Мавра".

1888 – Гайнц Гудеріан, творець німецьких бронетанкових військ, гітлерівський генерал.

1891 – Ольга Хохлова, балерина російсько-українського походження, відоміша як перша дружина Пабло Пікассо і мати його сина Пауло.

1896 – Олександр Львович Гальперін, історик, доктор історичних наук, професор. Основні праці по історії Японії і міжнародним відносинам на Далекому Сході.

1898 – Моріс Ешер, голландський художник, автор відомих гравюр та вигадливих малюнків, малював "неможливу реальність", логічні і пластичні парадокси ("Малюючі руки", "Рептилії", "Будинок зі сходами"). Інша улюблена тема Ешера – трансформації.

1900 – Мартін Борман, німецький нацистський діяч. Рейхсляйтер у 1933–1945 рр., начальник партійної канцелярії НСДАП, секретар та особистий секретар фюрера і рейхсміністр у 1941–1945 рр. Перебував у найближчому оточенні Гітлера. За даними експертизи, наклав на себе руки (отруївся) 2 травня 1945 р., за іншими припущеннями – був переправлений у Парагвай, або ж завербований іноземними розвідками.

1903 – Михайло Аркадійович Свєтлов (Шейнкман), російський поет, автор "Гренади", "Пісні про Каховку", поетичних збірок "Горизонт" і "Мисливський будиночок". До кінця свого життя в 1964 р. поет не знав, що ще до війни над ним була занесена сокира НКДБ. Нині опублікована "Справка Главного управления государственной безопасности НКВД для И. В. Сталина о поэте Светлове", написана у 1938 р. Ось декілька фраз із неї: "Светлов (Шейнкман) Михаил Аркадьевич, 1903 года рождения, исключен из ВЛКСМ как активный троцкист… В литературной среде Светлов систематически ведет антисоветскую агитацию. В 1934 году по поводу съезда советских писателей Светлов говорил: "Чепуха, ерунда. Созовут со всех концов Союза сотню-другую идиотов, и начнут тягучую бузу. Им будут говорить рыбьи слова, а они хлопать". 1938 р. така довідка гарантувала розстріл. Але вся країна декламувала "Гренаду", співала "Каховку" і дивилася п’єси Свєтлова у театрах. Можливо, саме тому Сталін й відвів сокиру.

1907 – Андрій Сергійович Некрасов, радянський письменник, написав у 1937 році таку веселу книжку, як "Пригоди капітана Врунгеля".

1911 – Віктор Платонович Некрасов, російський письменник ("В окопах Сталінграда", "Кіра Георгіївна", "Записки роззяви" (ностальгічні спогади про Київ, його історію та архітектуру), "Перше знайомство). Вимушений покинути країну у 1974 році, влаштувався у Франції. Французи нагородили його орденом Почесного легіону.

1912 – Валентин Васильович Бичко, український поет. Йому належать книги для дітей: "Першотравневий гість", "Сонце над головами", "Веселі школярі" та ін. Працював головним редактором газети "Зірка", видавництва "Молодь", журналу "Піонерія". Лауреат чисельних літературних премій.

1912 – Митрофан Васильович Пасічник, український фізик, академік АН УРСР. Директор Інституту фізики АН УРСР (1949–1965 рр.), Інституту ядерних досліджень АН УРСР (1970–1973). Вивчав взаємодію нейтронів з атомними ядрами.

1914 – Федір Аврамович Жарко, український співак-бандурист, заслужений артист УРСР. Майже 30 років був солістом Капели бандуристів УРСР. У репертуарі музиканта – українські думи та народні пісні, в т. ч. і літературного походження (на вірші Шевченка, Франка, Рильського). Упорядник збірки українських народних пісень для голосу в супроводі бандури.

1917 – Гвендолін Брукс, американська поетеса. Її поезія тісно пов’язана з негритянською традицією, з її музикальністю і темпераментністю. Після бурхливих виступів 1968 р. вона заявила: "На поетів, яким трапилося бути неграми, випадає подвійне випробування: вони повинні писати вірші і вони повинні пам’ятати, що вони негри". Брукс зарекомендувала себе послідовною прибічницею М.Л. Кінга, виступаючи проти всіх проявів расизму. Автор поетичних збірок, автобіографічного роману "Мод Марта". Брала участь у радянсько-американській зустрічі письменників у Києві (1982 р.).

1929 – Тігран Вартанович Петросян, радянський шахіст, гросмейстер СРСР і міжнародний гросмейстер з 1952 р., заслужений майстер спорту. Чемпіон світу 1963–1969. У складі збірної команди СРСР був переможцем на шахових олімпіадах 1958–1978 і чемпіонатах Європи 1957–1979. Чемпіон СРСР 1959, 1961, 1969, 1975.

1930 – Михайло Горинь, український політичний і громадський діяч, дисидент і політв'язень радянських часів. Учасник Української гельсінскої групи, народний депутат України 1-го скликання (1990–1994). 1963 р. він виступив як один із фундаторів львівського клубу творчої молоді "Пролісок". 1965 р. був заарештований за "антирадянську агітацію і пропаганду" і згодом засуджений до 6 років таборів суворого режиму (разом із Михайлом Горинем судили також його брата Богдана, Івана Геля та Мирославу Зваричевську). Карався у мордовських таборах, але за розповсюдження самвидаву серед в’язнів у липні 1967-го року був засуджений на три роки ув’язнення у Володимирській тюрмі. 1982 р. – знову засуджений на 10 років позбавлення волі в таборах особливо суворого режиму та 5 років заслання. 1992–1995 – голова Української республіканської партії, після чого – почесний голова УРП. Виключений із партії через конфлікт із тодішнім керівництвом УРП у 1997 р. Після цього Михайло Горинь разом з однодумцями створив Республіканську християнську партію (РХП), в якій досі обіймає посаду почесного голови. 
2000–2006 рр. Михайло Горинь працював головою Української всесвітньої координаційної ради.

1931 – Петро Федорович Шпак, український геолог, член-кореспондент НАН України. 1967–1982 рр. – міністр геології УРСР. Ініціатор і організатор високоефективних пошуків покладів вуглеводнів на великих глибинах у Східному і Західному нафтогазоносних регіонах та в акваторії Чорного моря, брав участь у відкритті нафтових і газових родовищ. З 1982 р. – в Інституті геологічних наук НАН України (1992–1997 – директор). Автор 230 наукових праць, серед яких 12 монографій. Науковий керівник і один з авторів розробки Національної програми "Нафта і газ України до 2010 р." (1993). Лауреат Державної премії України (1977, 1991).

1936 – Кен Лоуч, англійський кінорежисер, класик європейського гостросоціального кіно ("Сонечко, полети на небо", "Земля батьків", "Вітер, що колише верес" ("Золота пальмова гілка" Каннського фестивалю 2006 р.)).

1939 – Кшиштоф Зануссі, польський режисер кіно і театру. Поставив фільми "Сімейне життя", "За стіною", "Захисні кольори", "Спіраль", "Контракт", "Місто спокійного сонця", "Життя за життя", "Дотик руки", "Життя як смертельна хвороба, що передається статевим шляхом", "Персона нон грата" та ін. Президент клубу EVROVISION, член Польського ПЕН-клубу і Спілки польських письменників. Директор і художній керівник Державної кіностудії "TOR". 2 червня 2009 року Кшиштофа Зануссі нагороджено орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня за визначний особистий внесок у розвиток світового кіномистецтва, зміцнення українсько-польських культурних зв'язків.

1944 – Жанна Бічевська, російська і радянська співачка ("російський кантрі-фолк"). Народна артистка Росії.

1949 – Левко Дурко (Леонтій Бебешко), український співак (пісні "Ноу проблем", "Файдулі фай"), шоумен. Заслужений артист України (2002). Лауреат Гран-прі першого фестивалю "Червона рута" у Чернівцях (1989 р.) як музикант групи "Віка". Брат продюсера Володимира Бебешка.

1952 – Володимир Лановий, український економіст, політик. Кандидат у президенти в 1994 р. (9,5%, четверте місце). Міністр економіки і віце-прем'єр у 1992 р., народний депутат ІІ скликання, в.о. голови Фонду держмайна у 1997–1998 рр., зараз – депутат Київради від Блоку Катеринчука. Був членом ЛПУ, НРУ, НУНС.

1953 – Іво (Іван) Васильович Бобул, український естрадний співак та автор пісень, народний артист України. Лауреат низки конкурсів естрадної пісні.

1962 – Олександра Захарова, радянська й російська акторка ("Кримінальний талант", "Формула кохання", "Убити дракона"). Народна артистка Росії.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 610

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua