На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 26 листопада

Версия для печати Версия для печати

26.11.2013 09:25:38 |  

Свято:

Всесвітній день інформації. Проводиться з ініціативи учасників Всесвітнього інформаціологічного форуму ВІФ-2000 і Міжнародної академії інформатизації (МАІ).

День
пам’яті Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського.


Православні іменинники: Антон (Антонін), Герман, Іван, Манефа, Никифор.
Католицькі іменинники:
Кіндрат, Леон, Леонард, Сильвестр.

Події дня:

1394
Сеул став столицею Кореї.

1716
у Бостоні вперше в Америці продемонстрований лев.

1769
у Російській імперії було засновано Георгіївський хрест (офіційна назва "Императорский военный орден Св. Великомученика и Победоносца Георгия"). У першому його статуті, підписаному Катериною ІІ, йшлося: "Ни высокая порода, на полученные пред неприятелем раны не дают права быть пожалованным сим орденом, но дается оный тем, кои не только должность свою исправляли во всем по присяге, чести и долгу своему, но сверх того отличили еще себя особливым каким мужественным поступком, или подали мудрые и для нашей воинской службы полезные советы". Орден мав чотири ступеня і видавався за особливі військові заслуги. За всю історію Російської імперії військові були удостоєні вищого ступеня лише 25 разів.

1789
перший президент США Джордж Вашингтон оголосив 26 листопада Днем подяки. Згодом, після завершення Громадянської війни 1864 р., президент Авраам Лінкольн проголосив Днем подяки останній четвер листопада.

1812
битва на Березині – останній великий бій між армією Наполеона і російським військом. Французи, хоч сили їхні були меншими, змогли прорватися крізь щільне оточення супротивника й організувати переправу через річку Березина.

1832
у Нью-Йорку запущений перший у США трамвай на кінській тязі.

1864
Чарльз Доджсон послав як різдвяний подарунок Алісі Ліддел рукопис під назвою "Пригоди Аліси в підземеллі". Пізніше під псевдонімом Льюїс Керролл цей твір буде опублікований у двох частинах як "Пригоди Аліси в Країні Чудес" та "Аліса в Задзеркаллі".

1867
– американець Джей Сазерленд із Детройта отримав патент на вагон-рефрижератор. Подвійні стіни, підлога і стеля, заповнені тирсою або клоччям, дозволяли зберігати низьку температуру всередині вагона. Першим його вантажем стала полуниця.

1890
у місті Боржомі (Грузія) почався промисловий розлив однойменної мінеральної води.


1894 - у церкві Спаса Нерукотворного в Зимовому палаці Петербурга повінчалися імператор Микола II і велика княгиня Олександра Федорівна (до прийняття православ'я – Алікс-Вікторія-Олена-Брігітта-Луїза-Беатріса, принцеса Гессенська і Рейнська), яка стала імператрицею Росії.

1901 – у Львові студенти виступили з вимогою створення українського університету.

1917 – у Києві на засіданні Генерального секретаріату затверджено статут "вільного козацтва", ухвалено створити комісію з охорони краю при Генеральному секретаріаті внутрішніх справ і демобілізаційній комітет.

1918 РНК Радянської Росії ухвалила Декрет про наукові, літературні, музичні й художні твори, згідно якого як опубліковані, так і не опубліковані твори визнавалися надбанням РРФСР.

1919 – у Старокостянтинові Волинської губернії відбулась військова нарада за участю головного отамана С. Петлюри, отаманів М. Юнакова, В. Тютюнника, командування Січових стрільців, а також членів уряду. Зі звинуваченням влади та головного отамана у поразках виступив О. Волох, який заявив, що єдиним порятунком є визнання радянської системи і союз з більшовиками.

1920 – з’явився наказ арміям Південного фронту від командуючого збройними силами України і Криму М.В. Фрунзе про те, щоб вважати Н. Махна і махновців "ворогами радянської республіки і революції"; війська Червоної армії отримали задачу обеззброїти махновські загони та очистити українські землі від "залишків бандитських зграй".

1922 – не дивлячись на легендарне прокляття, що висить на дверях, англієць лорд Карнарвон і американець Новард Картер розкрили Гробницю Фараона Тутанхамона.

1924 – Великий народний хурал проголосив Монгольську Народну Республіку та затвердив конституцію другої у світі соціалістичної держави.

1924 – 35-річний Чарлі Чаплін одружився вдруге – з 16-річною Літою Грей. Першій його дружині на момент весілля також було 16 років. Загалом великий комік був одружений чотири рази, але щасливим виявився тільки останній шлюб – із на 36 років молодшою за нього Уною О'Ніл, з якою Чаплін прожив 34 роки – до самої своєї смерті.

1925 було здійснено випробувальний політ першого у світі суцільнометалевого бомбардувальника ТБ-1 (АНТ-4) конструкції А.М. Туполєва. 1929 р. цей літак під назвою "Країна Рад" здійснив переліт Москва – Нью-Йорк.

1926 – початок радянських робіт зі створення звукового кіно: москвич Павло Тагер зробив повідомлення для своїх колег по лабораторії Науково-дослідного інституту фізики і кристалографії про систему звукового кіно .

1939 – СРСР денонсував договір з Фінляндією про ненапад від 1932 р. Направлено ноту протесту радянського уряду "з приводу провокаційного обстрілу радянських військ фінляндськими військовими частинами і Майніли".

1940 – німецька окупаційна влада розпорядилася про концентрацію 500 тисяч варшавських євреїв в огородженому стіною гетто.

1941 ударні з'єднання японського флоту під командуванням віце-адмірала Тюїті Нагумо у суворій таємниці покинули базу в затоці Хітокаппу на Курильських островах і вирушили до Перл-Харбору.

1941
президент США Франклін Рузвельт оголосив Днем подяки кожен четвертий четвер листопада (доти були спроби перенести святкування на кожен передостанній листопадовий четвер). 

1943 – війська Білоруського фронту в ході Гомельсько-Речицької операції звільнили місто Гомель.

1944 – у Мукачевому на I з'їзді Народних комітетів було ухвалено маніфест про возз'єднання Закарпаття з Радянською Україною і про вихід його зі складу Чехословаччини.

1944 у зв'язку з наступом союзних військ за наказом Гіммлера в концтаборах мали бути знищені газові камери і крематорії, щоб приховати сліди нацистських злочинів.

1948 – Указ Президії ВР СРСР наказав "навіки переселити" німців, калмиків, інгушів, чеченців, балкарців, кримських татар у віддалені райони СРСР.

1959 – Ернесто Че Гевара призначений головою Національного банку Куби.

1965 – Франція стала третьою країною, яка запустила штучний супутник Землі – "Asterix".

1966 – у Франції президент Шарль Де Голль відкрив першу у світі припливну електростанцію.

1968 – сесія Генеральної асамблеї ООН схвалила Конвенцію про незастосування терміну давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства.

1971 – у лондонських школах заборонено покарання недбайливих учнів різками.

1977 – у Львові відкритий пам'ятник першодрукареві Івану Федорову.

1988 – стартував пілотований космічний апарат "Союз ТМ-7" із міжнародним екіпажем (Олександр Волков, Сергій Крикальов, Жан-Лу Кретьєн). Француз Кретьєн пробув на борту три тижні. При старті були присутні Премєр-Міністр Франції Франсуа Міттеран і відома рок-група "Пінк флойд".

1990 у Лондоні відбулась 36-а осіння сесія Північноатлантичної асамблеї НАТО, в роботі якої вперше взяли участь делегації Болгарії, Угорщини, Польщі, Чехословаччини і Радянського Союзу.

1991 парламент Азербайджану скасував автономію Нагорного Карабаху.

1994 – загони чеченської опозиції провели невдалий штурм Грозного. У полон до прихильників Дудаєва потрапили російські військовослужбовці, що брали участь у штурмі.

2004 "ігнорування прав і свобод українського народу, сприяння фальсифікації виборів Президента України у 2004 році і зрада академічних цінностей" – за таким вердиктом Вчена рада Львівського Національного університету ім. Івана Франка позбавила на той час дійсного Президента України Л. Д. Кучму звання почесного доктора.

2005 – указом президента Віктора Ющенка поетові й дисиденту Василю Стусу посмертно присвоєно звання Героя України.

2005 – Україна вперше на державному рівні відзначила День пам’ яті жертв Голодомору. З цього дня остання субота листопада є Днем пам'яті жертв голодомору 1932–1933 років.

Цього дня народились:

1188 – Юрій Всеволодович, великий князь Владимирський (1212–1238), другий син Всеволода Велике Гніздо.

1607 – Джон Гарвард, англійський мессіонер. Він був сином м’ясника і дочки торговця худобою. Після смерті батька отриав спадщину, вивчився в Кембриджі, здобув ступінь магістра і у 1637 р. відплив в Америку. Облаштувався у Массачусетській колонії Чарльзтаун, де як освічений і набожний чоловік став помічником пастора. Невдовзі помер від сухот, а перед тим написав заповіт, згідно з яким бібліотека й половина статку Гарварда, тобто 800 фунтів стерлінгів, відійшли школі, відкритій у 1636 р. в сусідньому Ньютауні. Школа завдяки пожертвам Гарварда змогла продовжити своє існування і у 1639 р. на його честь була названа Гарвардським коледжем, що перетворився з часом на знаменитий університет.

1754 – Йоганн Георг Адам Форстер, німецький природодослідник, письменник, просвітитель і громадський діяч.

1806 Пилип Морачевський (псевд.- Хвилимон Галузенко), український громадський діяч, поет, перекладач.


1847 – Марія Федорівна, дружина російського імператора Олександра III й мати Миколи II, данська принцеса Марія-Софія-Фредеріка-Дагмар. У квітні 1919 р., коли Червона армія наближалася до Криму, вона залишила країну на англійському крейсері "Мальборо". Доживала віку й була похована у рідній Данії, а 2005 р. її прах перенесли у Петропавлівський собор Петербурга (РФ).

1857 – Фердинанд де Соссюр, швейцарський лінгвіст, засновник Женевської лінгвістичної школи і структуралізму, впливовий учений-гуманітарій.

1876 – Віктор Курманович, український військовий і громадський діяч, генерал-чотар Української галицької армії, командир групи "Жовква", потім – групи "Південь" і І корпусу УГА. Від лютого 1918 р. – державний секретар військових справ ЗУНР. У квітні 1945 р. заарештований радянськими спецслужбами у Відні, невдовзі помер в одеській тюрмі.

1888 – Нестор Іванович Махно, анархо-комуніст, серце анархістського руху у 1917–1921 роках, керівник повстанських загонів. Неперевершений тактик ведення партизанської війни.

1894 – Норберт Вінер, американський математик-теоретик і прикладний математик. Творець основ кібернетики, пов'язаних із теорією інформації та теорією керування. "Батько кібернетики". У 18 років отримав ступінь доктора філософії за дисертацію з математичної логіки. Створив прилад для кодування електричних ланцюгів. Розробляв питання кодування і декодування повідомлень, теорію прогнозування, складав таблиці для стрільби по мішеням.

1894 – Іван Папанін, радянський полярний дослідник – керівник першої у світі дрейфуючої станції "Північний полюс" (1937–1939), географ, контр-адмірал. Двічі Герой Радянського Союзу, кавалер дев’яти орденів Леніна. Уродженець Севастополя.

1895 – Білл (Вільям) Уїлсон, американський бізнесмен, один із засновників товариства "Анонімні алкоголіки". Коли алкоголь, здавалося б, повністю зруйнував його життя, Білл у 1935 р. зумів разом із таким самим алкашем Робертом Смітом знайти вихід із безнадійного становища, організувавши лікувальні зустрічі колег по нещастю. А помер від непомірного куріння.

1898 – Карл Циглер, німецький хімік-органік, лауреат Нобелівської премії з хімії (1963 р. разом з Дж. Натта).

1899 – Лідія Могилянська, видатна українська поетеса, трагічно забута Україною, і можливо, є одним з найкращих ліриків України ХХ сторіччя.

1903 – Георгій Знаменський, радянський бігун на середні і довгі дистанції. Старший брат Серафима Знаменського, який загинув на війні, встановив 20 всесоюзних рекордів. На честь братів з 1958 р. проводиться Міжнародний легкоатлетичний меморіал.

1909 – Олександр Степанович Левада, український письменник, сценарист, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка. Учасник Великої Вітчизняної війни. Був першим заступником голови Держкіно України. Автор сценаріїв фільмів "Правда", "Українська рапсодія", "Ескадра повертає на Захід", "Берег надії", "Родина Коцюбинських" та ін.

1910 – Микола Щолоков, радянський державний діяч, міністр внутрішніх справ упродовж 16 років (рекордний термін для Росії й СРСР). Після смерті Брежнєва Щолокова зняли з посади за зловживання службовим становищем у корисливих цілях (у той період покінчила з собою його дружина), потім позбавили звання генерала армії та відібрали звання Героя соцпраці. Наступного дня після останньої події наклав на себе руки.

1910 Богдан Рудницький, український вчений, мовознавець, громадський діяч.

1919 – Фредерік Пол, американський письменник-фантаст, футурист, автор роману "Чорнобиль", також – "Людина плюс", "Ворота" та ін.

1925 Юрій Володимирович Семеняко, білоруський композитор, народний артист Білоруської РСР. Автор пісень "Травы детства", "Ты мне весною приснилась", "Явор и калина" та ін., що входили до репертуару ансамблів "Вєраси" і "Пісняри". Один з перших творців сучасних білоруських опер та оперет ("Зорка Венера", "Кролючая роза", "Поет жайворонок"). Лауреат Державної премії БРСР (1972).

1926 – Маргарита Назарова, радянська акторка цирку й кіно, дресирувальниця тигрів, народна артистка РРФСР. Зі своїм улюбленцем тигром Пуршем створила атракціон у плавальному басейні. Знялася в головній жіночій ролі у кінокомедії "Смугастий рейс".

1931 - Адольфо Перес Есківель, аргентинський скульптор і захисник прав людини, лауреат Нобелівської премії миру 1980 р.

1934 - Юрій Литвин, український правозахисник, поет, письменник, журналіст, публіцист, багаторічний політв’язень. У листопаді 1977 р., тільки-но звільнившись із чергового ув’язнення, Литвин став членом Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод і продовжив боротьбу проти тоталітарного режиму в Україні. У квітні 1979 р. завершив статтю "Правозахисний рух в Україні. Його засади і перспективи", в якій виробив політичну програму українського правозахисного руху. 5 липня 1979 р. важко хворого Литвина заарештовують знову, звинувачують у веденні "антирадянської агітації і пропаганди" та засуджують до 10-річного ув’язнення і 5 років заслання. З травня 1982 р. відбував покарання у таборах суворого режиму Пермської області, де перебувала більшість учасників українського правозахисного руху. 24 серпня 1984 р. Литвина знайшли в камері із розрізаним животом, 5 вересня він помер. У листопаді 1989 р. прах Юрія Литвина, Василя Стуса й Олекси Тихого був перевезений до Києва і з почестями похований на Байковому кладовищі.

1934 – Віталій Олександрович Перелома, український вчений в галузі металургії, член-кореспондент НАН України. Автор праць в галузі металургії сталі, розробки нових способів рафінування металічних розплавів.

1939 – Тіна Тернер (Енні Буллок), американська співачка, акторка й танцівниця, володарка восьми "Греммі". "Королева рок-н-ролу", обрана до Залу слави рок-н-ролу в 1991 р.

1951 Ілона Сталлер, італійська порнозірка та член національного парламенту, більш відома під псевдо Чіччоліна.

1963 – Дмитро Табачник, український політичний і державний діяч проросійської спрямованості, підприємець, історик (доктор наук). Керівник прес-служби прем’єр-міністра Кучми (1993-1994 рр.), глава адміністрації президента Кучми в 1994-1996 рр. ("сірий кардинал"), "гуманітарний" віце-прем’єр-міністр у 2002-2005 і 2006-2007 рр. Народний депутат III, IV і VI скликань, наразі - міністр освіти й науки (з 2010 р.).

1963 – Андрій Шкіль, український політичний діяч, з 1991 р. – член і активіст УНА-УНСО, учасник війни в Придністров’ї (кавалер медалі "За оборону Придністров`я"), редактор газети "Голос нації" до 1995 р., у 1999-2002 рр. – голова організації. Після подій 9 березня 2001 р. – в ув’язненні (до обрання народним депутатом у 2002 р.). Відтоді – член парламенту всіх скликань від Блоку Тимошенко.


1965 Сергій Квіт, український науковець, журналіст, філософ, з 2007 р. – президент НаУКМА. Із 2001 р. був деканом факультету журналітики Києво-Могилянської академії. Чемпіон України з фехтування 1984 р., майстер спорту.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 618

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua