Цей день в історії - події та люди. 2 грудня

02.12.2013 11:17:57 

Свято:

Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН в день прийняття 4-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН Конвенції про боротьбу з торгівлею людьми і експлуатацією проституції третіми особами (2 грудня 1949 р.).

День проголошення держави Об’єднаних Арабських Еміратів. Національне свято.

Національне свято Лаоської Народно-Демократичної Республіки – День проголошення Республіки (1975).

День революційних збройних сил на Кубі. 2 грудня 1956 р. висадкою з яхти "Гранма" 82 революціонерів на чолі з Фіделем Кастро в країні розпочався визвольний рух, що завершився перемогою народного повстання.

Православні іменинники: Адріан, Валентин, Веніамін, Герасим, Гнат, Григорій, Димитрій, Іван, Іларіон, Костянтин, Михайло, Олександр, Петро, Порфирій, Семен, Сергій, Яків.
Католицькі іменинники: Бальбіна, Біанка, Павлина.

Події дня:

1255 – німецькі лицарі Тевтонського ордена і король Богемії Пржемисл Отакар заснували фортецю Кенігсберг.

1409 – відкрився Лейпцизький університет – один із найстаріших у Європі.

1697 – у Лондоні відкрито кафедральний собор святого Павла і почалася перша служба.

1776 – російські війська взяли татарські укріплення Перекопа.

1804 – Папа Римський Пій VII на урочистій церемонії в соборі Нотр-Дам проголосив Наполеона Бонапарта імператором Наполеоном I.

1805 – в Аустерліцькій битві, яка одержала назву "Битви трьох імператорів", 73-тисячна армія Наполеона завдала розгромної поразки об'єднаній російсько-австрійській армії (86 тисяч). Командувачем останньої вважався Кутузов, але фактично він був відсторонений від ухвалення рішень імператором Александром I, який прийняв план австрійського генерала Вейротера, що не враховував маневру противника і не мав достатніх відомостей про обстановку. Союзники втратили загиблими і пораненими 27 тисяч осіб, французи – близько 12 тисяч.

1814 – помер Донасьєн Альфонс Франсуа Де Сад, французький маркіз-письменник, основоположник садизму. Понад 27 років свого життя провів у в'язниці. Помер в будинку для божевільних у Шарантоні, на околиці Парижа. У своєму заповіті просив залишити його на 48 годин у відкритій труні, поки не буде впевненості у його смерті.

1816 – у Філадельфії відкрито перший в Америці ощадний банк.

1816 – у Лондоні луддити (борці з верстатами) влаштували масові акти знищення машин і верстатів на підприємствах.

1829 – президент Мексики Вісенте Герреро відновив у Техасі рабовласництво.

1848 – 53-річний австрійський цісар Фердинанд I був змушений зректися престолу на користь свого 18-річного племінника Франца Йосифа I.

1851 – у річницю Аустерліцької битви президент Франції Луї Наполеон Бонапарт здійснив державний переворот, розпустивши Національні збори та заарештувавши найвизначніших опозиціонерів. Себе президент проголосив імператором Франції Наполеоном ІІІ, заснувавши Другу імперію. Незабаром він був наділений диктаторськими повноваженнями на 10 років – 20 і 21 грудня відбувся плебісцит, у ході якого громадяни під сильним тиском поліції санкціонували переворот (7,5 млн. голосів проти 640 тис.).

1857 – імператор Олександр II у рескрипті на ім'я віленського генерал-губернатора Назімова виклав програму уряду, яка започаткувала Селянську реформу 1861 р.

1863 – завершене будівництво купола Капітолію у Вашингтоні (США).

1864 – у Петербурзі відбулася прем'єра опери Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм".

1864 – у Російській імперії проголошено судову реформу: рівність усіх перед законом, назалежність і незмінність суддів, запровадження суду присяжних для кримінальних злочинів тощо.

1870 – Рим проголошений столицею Італійського королівства.

1901 – американець Кінг Жілетт запатентував безпечну бритву з двостороннім одноразовим лезом.

1919 – Симон Петлюра склав договір з польським урядом, за яким відмовився від західноукраїнських областей і домовився про спільні дії польських та українських військ. Виснажені боями та епідемією, військові частини УНР у своїй більшості протягом листопада – грудня 1919 р. остаточно розклалися. Залишивши їх, С. В. Петлюра подався до Варшави для організації спільних з поляками антибільшовицьких заходів.

1920 – у ніч з 2 на 3 грудня Турція і Вірменія підписали Александропольський мирний договір, який поклав край Віремно-турецькій війні, що тривала з 23 вересня (коли Туреччина за підтримки Радянської Росії напала на Вірменію).

1925 – оголошено про відкриття пароплавної лінії "Одеса – Марсель".

1925 – у Харкові вийшов перший номер газети "Молодь України" (загальнореспубліканська комсомольська газета, створена за рішенням ЦК ВКП(б), мала тоді назву "Комсомолець України"). Сучасну назву отримала у 1943 р.

1927 – у Москві відкрився XV з'їзд ВКП(б), на якому був завершений організаційний розгром троцькізму як явища, недопустимого з членством у більшовицькій партії.

1939 – у Нью-Йорку був відкритий міжнародний аеропорт Ла Гуардія.

1942 – група вчених з університету Чикаго на чолі з Енріко Фермі продемонструвала керовану ядерну реакцію на першому ядерному реакторі.

1946 – у Вашингтоні була заснована Міжнародна китобійна комісія (відповідно до Міжнародної китобійної конвенції, яка набула чинності 10 листопада 1948 р.).

1949 – Генеральна асамблея ООН ухвалила Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції іншими особами (резолюція 317 (IV)). Цей день щороку відзначається як Міжнародний день боротьби за скасування рабства.

1954 – завершення "епохи маккартизму". У цей день Сенат США 67 голосами проти 22 засудив сенатора Джозефа Маккарті, який раніше очолював сенатську комісію з розслідування антиамериканської діяльності, за поведінку, що "суперечить традиціям Сенату". Маккарті, який розгорнув гучну істеричну кампанію полювання на комуністів, які нібито проникли у всі держустанови США, був змушений піти у відставку і підданий загальному остракізму.

1956 – відбулася висадка Фіделя Кастро з товаришами з яхти "Гранмі" на остів Куба. На берег зійшов 81 боєць. Більшість із них загинули або були схоплені. У горах Сьєрра-Маестра удалося сховатися лише Фіделю, його братові Раулю, Че Геварі та ще дев'ятьом бійцям. Уціліла жменька лівих борців почала партизанську війну проти режиму диктатора Батісти.

1960 – на металургійному заводі ім. Леніна в Кривому Розі задули доменну піч "Криворізька-Комсомольська" – тоді найбільшу в світі.

1960 – під час приземлення загинули учасники другої експедиції живих істот у космос – російські собаки Пчолка і Мушка.

1961 – кубинський лідер Фідель Кастро вперше публічно заявив, що він марксист-ленініст і має намір вести Кубу до комунізму.

1969 – відбувся перший політ "Боїнга-747" – із Сіеттла у Нью-Йорк зі 191 пасажиром (репортерами й фотографами) на борту.

1971 – вийшла постанова ЦК Компартії України та Ради Міністрів СРСР про спорудження у Києві архітектурно-меморіального комплексу "Меморіал Слави".

1971 – утворилася Федерація Об'єднаних Арабських Еміратів (об'єднує 7 князівств).

1971 – вперше в історії космонавтики апарат радянської автоматичної станції "Марс-3" здійснив м’яку посадку на поверхні планети Марс.

1975 – було проголошено Лаоську Народно-Демократичну Республіку.

1982 – хірурги з університету Юти вперше імплантували постійне штучне серце (апарат Jarvik-7 конструкції Роберта Джарвіка) пенсіонерові Барні Кларку, який після цього прожив 112 днів.

1988 – п'ятеро терористів захопили радянський літак і погнали його в Ізраїль, де здалися владі (невдовзі вони були передані у СРСР).

1990 – коаліція християнських демократів на чолі з канцлером Гельмутом Колем виграла перші вільні загальнонімецькі вибори з 1932 р.

1990 – у Радянському Союзі здійснено запуск космічного корабля "Союз ТМ-11" до орбітального комплексу "Мир", пілотованого міжнародним екіпажем у складі російських космонавтів В.М. Афанасьєва і М.Х. Манарова і японського журналіста, космонавта-дослідника Тоєхіро Акіями.

1991 – на референдумі в Інгушетії більшість проголосувала за відокремлення від Чечні. 

1992 - в Англії співробітниками компанії Sema, що працює у сфері мобільного зв'язку, відправлено перше в світі SMS-повідомлення: Merry Christmas.

1993 – у Медельїні був вбитий лідер колумбійської наркомафії Пабло Ескобар. Напередодні знаменитий наркобарон відзначив 44-річчя і не втримався – зателефонував дружині й дітям, яких не бачив більше року й дуже за ними скучив. Розмовляючи зі своїм сином Хуаном, Ескобар залишався на лінії 5 хвилин, і агенти АНБ запеленгували місце його перебування – квартал Лос Олібос. Будинок оточили, Ескобар спробував втекти через дах, але був убитий снайпером – кулею в голову.

1998 – колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка заарештували у Швейцарії за звинуваченням у відмиванні викрадених державних грошей.

1999 – Президент України видав указ про створення Українського центру народної культури "Музей Івана Гончара".

2001 – сталося одне з найбільших банкрутств у світовій історії: найбільша нафтова корпорація США "Енрон" оголосила про своє банкрутство. Розслідування "справи "Енрону" (топ-менеджери компанії й аудитори займалися приписками) потягло за собою серію корпоративних скандалів у США.

2001 – Аллен Ерліхер з університету Лейпціга відкрив, що лазерний промінь може відновлювати нервові клітини.

Цього дня народились:

1825 – Педро II, другий і останній імператор Бразилії. Став правителем країни у 1840 р., хоча формально був проголошений імператором ще у 1831-му, коли йому не було й шести років. Правління Педро II було відзначене розквітом бразильської економіки, але у 1889 р. його усунули в результаті військового перевороту і проголосили в країні республіку.

1859 – Жорж-П'єр Сьора, французький живописець і графік, засновник і лідер неоімпресіонізму (дивізіонізму й пуантилізму).

1880 – Микола Дмитрович Папалексі, вітчизняний фізик, академік АН СРСР. Після закінчення Страсбурського університету був викладачем Одеського політехнічного інституту. Автор праць в галузі радіофізики і теорії нелінійних коливань. Розробляв питання про направленість радіотелеграфування, радіозв’язку з підводними човнами, телекерування. Під керівництвом ученого було розроблено перші зразки радіоламп. Народився у Сімферополі.

1881 – Генріх Георг Баркгаузен, німецький фізик і електротехнік, член Німецької АН. Відкрив ефект, названий його іменем, побудував генератор СВЧ-коливань.

1885 – Джордж Річардс Майнот, американський патофізіолог і терапевт-гематолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини (1934, спільно з У. Мерфі і Дж.Х. Уїплом). Розробив метод так званої печінкової терапії злоякісного малокрів’я, що дало поштовх до вивчення механізму розвитку цього захворювання, а згодом і до відкриття вітаміну В12.

1886 – Андрій Олександрович Загродський, відомий український філолог і педагог. Після закінчення 1912 р. Варшавського університету працював учителем російської словесності в одній з київських гімназій. За радянської влади зосередився на організації народної освіти та викладанні української і російської мов на робітфаках, педагогічних курсах. З 1926 викладав українську мову у вишах Києва, у т.ч. в університеті. З 1944 – в Укр. НДІ педагогіки (Київ). Створив перші стабільні підручники з української мови, за якими навчалося багато поколінь школярів – "Граматику української мови, ч. 1 (Фонетика і морфологія)" (1938, 17-е видання –1956) та "Граматику української мови, ч. 2 (Синтаксис)" (1946, 14-е видання – 1959).

1890 – Олександр Шумський, український радянський діяч. Початково – член Української соціал-демократичної спілки, потім лівий есер, входив до складу Центральної Ради, з травня 1918 р. – один із лідерів партії боротьбистів, який виступив проти Директорії і пішов на зближення з більшовиками. У 1919-1920 рр. входив до Української партії комуністів, після її розпуску – в КП(б)У. 1919 і 1924-1927 рр. – нарком освіти УСРР, 1920 р. – нарком внутрішніх справ. Один із батьків "українізації" 1920-х років – т.зв. "шумськізму". 1933 р. засуджений на 10 років таборів за сфабрикованою ОДПУ справою Української військової організації. Відбував 10-річне ув'язнення на Соловках та у Красноярському краї. Убитий за розпорядженням Сталіна по дорозі до Києва.

1897 – Іван (Ованес) Баграмян, радянський маршал вірменського походження, під час ІІ Світової війни – командувач фронту, учасник оборони Києва. Заступник міністра оборони СРСР у 1955-1956 і 1958-1968 р.р. Двічі Герой Радянського Союзу.

1900 – Олександр Андрійович Прокоф’єв, російський поет, перекладач творів Т. Шевченка, Лесі Українки, І. Франка, П. Тичини, М. Рильського, А. Малишка.

1906 – Пітер Карл Голдмарк, американський інженер угорського походження. Керовані ним проекти в компанії СВS привели до створення першого комерційного зв’язку кольорового телебачення (1940 р.) і грамплатівок на 33 і 1/3 обертів (1947), які здійснили революцію в галузі.

1923 – Марія Каллас (Калогеропулос), визначна грецька співачка (сопрано), солістка найбільших оперних театрів світу.

1923 – Олександр Яковлєв, радянський політик, член політбюро ЦК КПРС, ідеолог перебудови. Із 1992 р. – голова Комісії при президенті РФ з реабілітації жертв політичних репресій, у 1993-1995 рр. – голова Федеральної служби телебачення і радіомовлення і телерадіокомпанії "Останкіно".

1930 – Гаррі (Гері) Стенлі Беккер, американський економіст, професор Чиказького університету, лауреат Нобелівської премії з економіки (1992). Г. Беккер є одним з першовідкривачів цілого спектру нових розділів економічної теорії – економіки дискримінації, теорії людського капіталу, економіки зовнішнього господарства, економіки злочинності та інших. Вченому вдалося виявити "економічну жилку" у тій сфері людських відносин, яка традиційно вважалася незалежною безпосередньо від економіки. По суті, він – один з тих, хто першим перекинув місток від економіки до соціології, демографії, криміналістики, першим він також застосував принцип раціональної та оптимальної поведінки у тих галузях, де, як раніше вважали дослідники, переважали звички чи ірраціональність. Основна ідея більшості праць вченого полягає в тому, що, приймаючи майже всі рішення у своєму повсякденному житті, людина керується економічними міркуваннями, хоча й не завжди усвідомлює це, що ринок ідей та мотивів функціонує в цілому за тими ж закономірностями, що і ринок товарів: попит і пропозиція, конкуренція та ін. Це стосується і таких питань як вінчання, створення сім’ї, народження дітей, навчання, вибір професії. Економічній оцінці та виміру, на його думку, піддаються і багато психологічних явищ, як наприклад, задоволення-незадоволення матеріальним станом, прояв заздрощів, альтруїзму, егоїзму та ін. Монографія "Людський капітал: теоретичне і емпіричне дослідження", що вийшла 1964 р., була спеціально відзначена у рішенні Шведської королівської академії наук про присудження Гаррі Беккеру Нобелівської премії. У ній вчений переконливо обгрунтував економічну необхідність здійснення великих капіталовкладень, як державних, так і приватних, саме у "людський фактор". На його думку, великі капіталовкладення у підготовку студентів і робітників, у медичне обслуговування, зокрема в дитяче, в соціальні програми, котрі спрямовані на збереження, підтримку та розширення відтворення кадрів, рівнозначні інвестуванню у створення чи придбання нових машин або технологій – все це повернеться у майбутньому такими ж прибутками. Таким чином, за теорією Г. Беккера, підтримка підприємцями шкіл і вузів є не доброчинністю, а турботою про своє майбутнє процвітання. Гаррі Беккер – один із найбільш цитованих з нині працюючих економістів. Три головні його книги – "Економіка дискримінації", "Людський капітал", "Трактат про сім’ю" перевидавалися кілька разів. Запропоновані ним моделі незмінно завойовували репутацію класичних і ставали базовими для наступних досліджень. Значною мірою саме завдяки його працям сучасна мікроекономіка виглядає принципово інакше, ніж кілька десятиріч тому.

1946 – Джанні Версаче, італійський модельєр, кутюр’є, майстер високої моди, члена-кореспондента Паризької палати синдикату кутюр’є, власника сімейної компанії "Джанні Версаче СПА". Народився на півдні Італії в бідній родині. В 25 років відкрив свою першу крамничку готового одягу. Ще 25 років знадобилося модельєрові, аби збудувати власну бізнес-імперію. 15 липня 1997 р. біля свого палацу Каза Казуаріна в Майамі Версаче був застрелений. Його убивця – 27-річний Ендрю Філліп Куненен наклав на себе руки. "Я любив його…", - неодноразово зізнавався він до того своїм близьким. На похоронах Версаче плакав увесь світовий бомонд: починаючи з Елтона Джона, принцеси Діани, Міка Джеггера і найулюбленішої моделі Версаче - Наомі Кемпбелл, закінчуючи алюмінієвими баронами Східного Сибіру.

1946 – Йосип Зісельс, український єврейський громадський діяч, дисидент радянських часів. Навесні 1972 р. був виключений із комсомолу за виступ на захист права на репатріацію. 1978 р. вступив в Українську Гельсінську групу. У тому ж році заарештований і засуджений до трьох років позбавлення волі в колонії посиленого режиму за "наклепницькі вигадки, що порочать радянський державний і суспільний лад". 1984 р. знов засуджений до трьох років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 1988 р. створив у Чернівцях першу єврейську організацію в Україні. 1989 р. взяв участь у створенні Ваада (Конфедерації єврейських організацій і громад) СРСР і став його співголовою. Член рад Європейської Ради єврейських общин, Європейського і Світового єврейських конгресів, Світової сіоністській організації. Голова Ваад України (з 1991 р.), виконавчий віце-президент Єврейської конфедерації України. Виковначий віце-президент Конгресу національних громад України.

1951 – Степан Галябарда, український поет-пісняр ("Шикидим" для Павліка, "На Україну повернусь" для Бобула, "Жінки й вино" для Зіброва та ін.), радіожурналіст (був директором першої в Україні комерційної радіостанції "Радіо Рокс"). Заслужений діяч мистецтв України.

1959 – Олександр Кузнєцов, російський, радянський і американський актор театру й кіно, виконавець головної ролі у фільмі "Джек Восьмьоркін – американець". Зараз – громадянин США.

1971 – Олександр Богуцький; український тележурналіст. Гендиректор ТОВ "Міжнародна комерційна телерадіокомпанія (ICTV), голова Асоціації мережевих телерадіомовників, раніше – фестивальний конферансьє.

1981 – Брітні Спірс, американська поп-співачка і кіноакторка володарка кількох "Греммі". Проста американська дівчина з "Шоу Міккі Мауса" встигла злетіти на найвищі висоти і дуже глибоко впасти, двічі вийти заміж і двічі розлучитися, видати сім повноцінних альбомів, народити двох дітей, пройти кілька курсів реабілітації від алкогольної залежності, постригтися наголо й розповніти. Але схаменулася, привела себе у форму і повернулася на олімп шоу-бізнесу із суперпопулярним альбомом Circus, що вдається далеко не кожній скинутій зірці.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к спискуРазработка и поддержка – Центр интеллектуальных ресурсов и технологий.
© Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua