На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 17 грудня

Версия для печати Версия для печати

17.12.2013 09:00:03 |  

Свято:

День працівника державної виконавчої служби. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 569 від 22 липня 2009 р. щорічно в цей день.

День народження авіації
(від латинського avis – птах). 17 грудня 1903 р. в американському штаті Північна Кароліна брати Орвілл і Уїлбер Райт першими в історії здійснили польоти на створеному ними моторному літаку "Флаєр" з двигуном внутрішнього згоряння.

Національне свято Королівства Бутан – День обрання короля (1907).

Міжнародний день захисту прав секс-працівниць від насильства і жорстокості. 

День святої великомучениці Варвари.

Православні іменинники: Варвара, Василь, Геннадій, Іван, Микола, Олександр, Олексій, Уляна.
Католицькі іменинники: Іоанн, Лазар, Олімпія.

Події дня:

546 – Рим, оточений з травня армією короля остготів Тотіли, здався ворогові.

1538 – Папа Римський Павло III відлучив від Церкви англійського короля Генріха VIII, котрий перед тим порвав із Папським престолом і проголосив англіканську церкву (через те, що Папа не дозволяв йому розлучитися з першою дружиною).

1637 – у Японії за часів сьогунату Токугава почалося "повстання в Сімабара" – повстання селян, в більшості своїй християн-католиків за віросповіданням, що мало як релігійні, так і економічні причини (спротив непомірним податкам та панській нарузі). Після придушення повстання навесні було обезголовлено більше 37 тисяч бунтівників та співчуваючих.

1718 – Велика Британія оголосила війну Іспанії.

1770 – цього дня в Бонні батьки Йоганн та Марія Магдалена похрестили сина – майбутнього композитора Людвіга ван Бетховена, який народився напередодні. Оскільки дата народження Бетховена документально не зафіксована, таким днем здебільшого вважають 17 грудня.

1777 – Франція визнала незалежність Сполучених Штатів Америки (шести колишніх англійських колоній у Північній Америці).

1788 – під час російсько-турецької війни російські війська під командуванням князя Григорія Потьомкіна штурмом оволоділи турецькою фортецею Очаків.

1790 – у Мексиці знайшли камінь із календарем ацтеків.

1830 незабаром у віці 47 років помер Симон Болівар, визначний військовий і державний діяч Латинської Америки, керівник боротьби за незалежність іспанських колоній у Південній Америці.

1872 – у Києві вперше на сцені було поставлено оперу Миколи Лисенка "Чорноморці".

1885 – французький уряд оголосив про встановлення протекторату над Мадагаскаром.

1890 – у Києві відбулась прем'єра опери П.І. Чайковського "Пікова дама", на якій був присутній сам автор.

1897 – на Харківському паровозобудівному заводі збудували перший паровоз.

1903 – в американському штаті Північна Кароліна брати Орвілл і Уілбер Райт першими в світі здійснили польоти на сконструйованому ними моторному літаку "Флайер" з двигуном внутрішнього згорання. Дальність першого польоту тривалістю 12 сек. становила 37 метрів. День народження авіації.

1915 – майбутній італійський диктатор Беніто Муссоліні одружився зі своєю колишньою ученицею Ракель Гвіді. Вони вже більше шести років жили у цивільному шлюбі, у них зростала 5-річна дочка. Ракель народила Беніто ще двох синів і другу дочку, хоча більшу частину часу вони жили окремо.

1917 – Українська Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Ради народних комісарів, в якій зазначалося, що уряд радянської Росії "визнає Українську Народну Республіку, її право цілком відокремитися від Росії... зараз же, без обмежень та безумовно". Водночас до Центральної Ради було висунуто ультимативні вимоги пропустити більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з генералом Каледіним, не пропускати білогвардійські війська, що рухаються на Дон і Урал, та припинити роззброєння Червоної гвардії.

1917 – почав роботу Всеукраїнський з'їзд робітничих, солдатських і селянських депутатів, який підтримав Українську Центральну Раду. 20 грудня з'їзд відкинув ультиматум петроградської Ради народних комісарів, що стало приводом для українсько-більшовицької війни.

1918 – тимчасовий радянський уряд Латвії на чолі з Петром Стучкою оголосив про перехід всієї влади в руки рад. Після Нового року під його контролем перебувала практично вся територія Латвії.

1924 – при наркоматі освіти Білоруської РСР створено держуправління у справах кінематографії та фотографії – "Белгоскіно".

1926  – проведено другий всесоюзний перепис населення.

1926 – у Литві відбувся державний переворот: до влади прийшов диктаторський режим Антанаса Сметони.

1929 – зруйновано Чудів монастир у Москві. На його місці потім зведуть будівлю президії Верховної Ради СРСР.

1941 – під час боїв за Москву почалася Калузька наступальна операція радянських військ, яка завершилася 5 січня 1942 р.

1942 – нацистські окупанти спалили 496 дворів села Бігунь Словечанського району Житомирської області, загинуло 200 жителів.

1957 – США провели перше успішне випробування міжконтинентальної балістичної ракети "Атлас".

1959 – у СРСР створені Ракетні війська стратегічного призначення.

1961 – "операція Віджай": вторгнення індійських військ у Гоа задля звільнення цього регіону-анклаву від португальського панування. Воєнні дії тривали 36 годин і завершили 451-річний період португальського колоніального правління в Гоа.

1972 – у СРСР заснований орден Дружби народів.

1973 – кінорежисер і громадський діяч-дисидент Сергій Параджанов заарештований у Києві за звинуваченням у мужолозтві із застосуванням насильства (ст. 122 Кримінального кодексу Української РСР, ч. 1, 2). Згодом митець був засуджений до п'яти років ув'язнення.

1976 – відкрито першу ділянку Куренівсько-Червоноармійської лінії Київського метрополітену з трьома станціями: "Площа Калініна" (нині "Майдан Незалежності"), "Поштова площа", "Червона площа" (нині "Контрактова площа").

1979 – на ХХХІV сесії ГА ООН була прийнята Міжнародна конвенція по боротьбі з захопленням заручників. Набрала чинності 3 червня 1983 р.

1982 – на екрани США вийшов фільм Сідні Поллака "Тутсі" за участю Джессіки Ланж і Дастіна Гоффмана у головних ролях.

1984 – на сесії Генеральної Асамблеї ООН прийнята резолюція "Про неприпустимість політики державного тероризму та інших дій держав, направлених на підрив суспільно-політичного ладу в інших суверенних державах". Резолюція "вимагає від усіх держав не починати будь-які дії, направлені на збройне втручання і окупацію, насильницьку зміну і підрив суспільно-політичного ладу держав, дестабілізацію і повалення їх урядів…".

1986 – у Кембріджському шпиталі вперше в історії медицини здійснено одночасну пересадку серця, печінки та легенів.

1987 – помер радянський актор театру й кіно, артист естради (гуморист), керівник театру "Сатирикон" Народний артист СРСР Аркадій Райкін.

1991 – Міністерство юстиції України зареєструвало Міжнародний фонд "Відродження" – українську частину мережі фундацій Сороса.

1996 – у Парижі було відкрито бібліотечний комплекс імені Франсуа Міттерана (нині Національна бібліотека ім. Франсуа Міттерана). Публічні читальні зали можуть одночасно приймати до 1,6 тисяч відвідувачів. Загальна вартість проекту оцінюється у 8 млрд. франків.

1992 – депутати Федеральних зборів Чехо-Словаччини ухвалили постанову про припинення з 1 січня 1993 р. існування Чехо-Словацької Федеративної Республіки й утворення держав-спадкоємниць – Чехії та Словакії.

1996 – у Чечні місцеві партизани розстріляли велику групу співробітників госпіталю у селі Нові Атаги, які представляли Міжнародний Червоний Хрест.

1996 – терористи екстремістського угрупування "Революційний рух імені Тупака Амару" (Перу) захопили японське посольство в Лімі, де знаходилося близько 500 чоловік. Заручників утримували 126 днів. 22 квітня 1977 р. в ході штурму посольства перуанським спецназом терористи були знищені.

1998 – операція "Лис пустелі": США і Велика Британія завдали авіаударів по Іраку у зв'язку з його відмовою співпрацювати зі спеціальною комісією ООН з питання контролю над іракським озброєнням. Таке ускладнення міжнародної ситуації дозволило відкласти призначене на наступний день голосування в Конгресі США щодо імпічменту президента Білла Клінтона.

2001 – у передмісті Мадрида Леганесі (Іспанія) встановлено перший в Іспанії пам’ятник латиноамериканському революціонерові Ернесто Че Геварі. Скульптор Єва Монторо використала в своїй роботі знаменитий знімок кубинського фотографа Альберто Корди.

2003 – у світовий прокат вийшов фільм "Володар перснів: повернення короля", останній із трилогії, невдовзі щедро відзначений "Оскарами".

2009 – потужні снігопади по всій Європі. В Україні найбільше постраждала Одеська область, де сніг був найсильнішим за останні півстоліття. На автошляхах Одещини уночі в снігових пастках опинилися тисячі автомобілів, у багатьох вночі закінчився бензин для обігріву салону. Заблокованих у снігах водіїв рятували бійці МНС.

Цього дня народились:

1749 – Доменіко Чімароза, італійський композитор, видатний майстер опери-буф. Був надзвичайно популярним композитором – його опери з успіхом ставились у Римі, Венеції, Мілані, Флоренції, Турині, Відні, Петербурзі. Син каменяра у 1787–1791 рр. був придворним капельмейстером у Петербурзі, де поставив свої опери "Діва сонця", "Клеопатра" та балет "Неждане щастя".

1770 Людвіг ван Бетховен, видатний німецький композитор (імовірно, народився напередодні, 17 грудня – дата хрещення).

1778 – сер Гемфрі Деві, англійський фізик і хімік, один із засновників електрохімії, президент Лондонського королівського наукового товариства, винахідник безпечної гірничої лампи з металевою сіткою. Відкрив або отримав у чистому вигляді хімічні елементи: кальцій, барій, магній, стронцій, хлор, калій, натрій, літій. Відкрив фосген та дурманну дію закису нітрогену, названу звеселяючим газом. 1800 р. Деві запропонував електрохімічну теорію хімічної спорідненості, розвинуту далі Й. Берцеліусом. У 1808–1809 рр. він описав явище електричної дуги. Його учнем був уславлений Майкл Фарадей.

1797 - Джозефа Генрі, американський фізик, член Національної АН США, її президент у 1868–1878 рр. Першим побудував потужні електромагніти і електродвигун; відкрив явище самоіндукції.

1825 – Томас Вулнер, англійський скульптор і поет. Один з членів Братства прерафаелітів, член Королівської академії, близький друг Альфреда Теннісона. Найвідоміші скульптури – "Цивілізація" і "Віргілія", у яких Вулнер намагався відобразити напружений стан людини і динаміку людських пристрастей.

1853 – Еміль Ру, французький мікробіолог. Виділив дифтерійний токсин та розробив антидифтерійну сироватку, співавтор однієї з перших праць про віруси. Один із соратників Луї Пастера та засновників інституту його імені.

1883 – Микола Рябовіл, український діяч на Кубані, голова Кубанської Законодавчої ради у 1917–1919 рр. Кубанський козак Микола Рябовіл став свідомим українцем під впливом Степана Ерастова – ініціатора створення на Кубані українських громадських, кооперативних, просвітницьких та економічних товариств – та українського поета Миколи Вороного, який переїхав на Кубань. 1902 р. він близько зійшовся з "полтавськими семінаристами" Симоном Петлюрою, Прокопом Понятенком та іншими, які розгорнули на Кубані широку антиурядову працю. Під проводом Рябовола у вересні 1917 р. Військова рада, перейменувавши себе у Кубанську крайову раду, проголосила Кубань республікою під назвою "Кубанській край" і прийняла конституцію ("Тимчасові положення про вищі органи влади в Кубанському краю"). Згідно з нею, вищим законодавчим органом ставала Законодавча рада, а виконавчою владою – Кубанський крайовій уряд і військовий отаман, що мав президентські повноваження та право вето на ухвалені закони. Головою Кубанської Законодавчої ради було обрано Рябовола. Микола Рябовіл проводив політику єдності кубанських земель та їх зближення з Великою Україною. У травні 1918 р. він очолив делегацію Законодавчої ради Кубанського крую до Києва для переговорів із гетьманом Павлом Скоропадським про налагодження двосторонніх стосунків, можливу автономію Кубані у складі України або встановлення федеративних зв'язків та взаємодію у боротьбі з більшовицькою навалою. Повернувшись на Дон, Рябовіл вирушив у Другий Кубанський похід, обраний у Єкатеринодарі на посаду голови Крайовий ради. Убитий офіцерами Добровольчої армії Денікіна.

1885 Микола Саєвич, український інженер-лісівник, громадський діяч. Видатний учений-лісівник, досліджував проблеми лісової ентомології на Закарпатті. Працював над проблемами української лісівницької термінології. Відомий фахівець у галузі практичної лісоохорони.

1887 – Йозеф Лада, чеський хужожник, графік, ілюстратор творів Ярослава Гашека.

1888 – Олександр І Карагеоргієвич, король Югославії у 1921–1934 рр.

1890 Микола Миколайович Кулешов, український біолог-рослинник, академік АН УРСР, заслужений діяч науки УРСР. Після закінчення у 1913 р. Київського політехнічного інституту, працював на Харківській сільськогосподарській станції, у науково-дослідних інститутах України. Автор досліджень з питань біології, систематики, екології та агротехніки культурних рослин.

1905 – Йосип Хейфіц, радянський кінорежисер ("Справа Румянцева", "Депутат Балтики", "Велика сім'я", "Дама з собачкою", "Ви чиє, старичйо?"). Народний артист СРСР, Герой соціалістичної праці.

1908 – Віллард Ліббі, американський хімік, творець методу радіовуглецевого датування, який використовують в археології й антропології, лауреат Нобелівської премії 1960 р.

1908 – Юрій Шевельов (Шерех), український науковець, славіст-мовознавець, історик літератури, письменник, критик, професор Гарвардського і Колумбійського університетів, іноземний член НАНУ (1991). З 1943 р. – на еміграції. Був заступником голови об'єднання українських письменників МУР у Німеччині (1945–1949), президентом Української вільної академії наук у США (1959–1961 і 1981–1986 рр.), головним редактором журналу "Сучасність". Автор 17 книг, фундаментальних наукових праць: "Передісторія слов'янської мови: історична фонологія загальнослов'янської мови" (1965), "Історична фонологія української мови" (1979), "Нарис сучасної української мови". Лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка.

1921 – В'ячеслав Шумський, радянський кінооператор ("Три плюс два", "Герой нашого часу", "Доживемо до понеділка", "Злочин і кара", "А зорі тут тихі", "Білий Бім Чорне вухо", "І на камінні ростуть дерева"). Лауреат Ленінської (1980) та трьох Державних премій СРСР.

1924 – Овсій Вольфович Круковець, український письменник. Автор збірок гумору та сатири "Шаман", "Боюся похвали", "Тонкощі професії" та ін.

1925 – Костянтин Ваншенкін, російський і радянський поет. Відомий насамперед текстами пісень ("Я люблю тебя, жизнь", "Алеша", "Вальс расставания", "Как провожают пароходы").

1928 – Леонід Броневий, радянський і російський актор театру й кіно, народний артист СРСР, лауреат Держпремії РФ 1996 р., уродженець Києва. 1962–1988 – був провідним актором Московського драматичного театру на Малій Бронній, з 1988 р. – у театрі "Ленком". Всесоюзну популярність Броневому принесла роль негативного персонажа – досить людяного й дотепного шефа гестапо Мюллера у телесеріалі "Сімнадцять миттєвостей весни". Багато реплік телевізійного Мюллера стали крилатими виразами. На запитання про свій улюблений анекдот про Штірліца актор розповідає: "Штірліц вистрілив у Мюллера, але куля відскочила. "Броневий" – подумав Штірліц". Також знімався у фільмах "Агонія", "Той самий Мюнхгаузен", "Повернення резидента", "Покровські ворота", "Формула кохання", "Небеса обітовані" та ін.

1947 – Микола Азаров
(за деякими даними, за батьком – Пахло, узяв прізвище дружини), український політичний і державний діяч, Прем'єр-міністр України з 2010 р., лідер Партії регіонів із 2010 р. Доктор геолого-мінералогічних наук, професор, член-кореспондент НАНУ, головний державний радник податкової служби. 1993–1994 рр. – в.о. голови політради Партії праці. Один із засновників та лідер Партії регіонів (був її головою також у 2001 р.). Народний депутат України II, V, VI скликань. Очолював Державну податкову адміністрацію України з моменту її створення у жовтні 1996 р. до листопада 2002-го. Перший віце-прем'єр-міністр України в обох урядах Януковича (2002–2005 і 2006–2007 (за сумісництвом – міністр фінансів)). Наприкінці 2004 – на початку 2005 р. Азаров як перший заступник голови уряду тимчасово виконував обов'язки Прем'єр-міністра України (між відпусткою, а потім – відставкою Віктора Януковича і вступом на посаду Юлії Тимошенко). Прем'єр-міністр України з 2010 р.

1953 Олександр Белявський, раніше – радянський і український, а нині словенський шахіст, міжнародний гросмейстер (з 1975 р.) Триразовий чемпіон СРСР, переможець найбільших міжнародних турнірів (зокрема, Вейк-ан-Зее 1984 та 1985 рр., Тілбург 1988 р.). Уродженець Львова.

1966 Алла Загайкевич, українська композиторка, музикознавець, педагог. Лауреатка Національної премії Олександра Довженка 2004 р. за музику до фільму "Мамай".

1974 – Ніка Турбіна, російська поетеса – уродженка Ялти. Вірші писала з чотирирічного віку. Перша збірка цілком дорослих творінь – "Чернетка" – вийшла, коли Ніці було дев'ять років. Унікальним поетичним даром дитини зацікавився поет Євген Євтушенко, який увів маленьку Турбіну в поетичні кола Москви, де колеги по літературному цеху ставилися до неї як до дорослої. Завдяки підтримці Євтушенка у 10 років Ніка Турбіна поїхала на поетичний фестиваль у Венеції і завоювала там головний приз. Подорослішавши, покотилася по похилій. Знімалася у "Плейбої", намагалася запустити телевізійний проект про невдалих самогубців, захопилася алкоголем. Здійснила кілька спроб самогубства, викидаючись із вікна. Остання спроба, 11 травня 2002 р., закінчилася смертю. Режисер Анатолій Борсюк зняв про Ніку два документальні фільми: "Ніка, яка:" і "Ніка Турбіна: Історія польоту".

1975 – Міла (Мілла, Міліца) Йовович, американська кіноакторка і фотомодель, уродженка Києва. Батько – Богдан Йовович, лікар, серб за національністю родом із Чорногорії, мати – Галина Логінова, радянська кіноакторка, що працювала на студії ім. Довженка. У 1980 р. родина переїхала до Лондона, потім – у Сакраменто й Лос-Анджелес. У модельному бізнесі Міла з 11 років, коли вперше з'явилася на обкладинці італійського журналу "Lei", невдовзі зробила фотосесію для журналу "Mademoiselle". Йовович мала проблему через скандал щодо залучення неповнолітніх у шоу-бізнес, але за короткий час з'явилася на обкладинках 15 журналів. Була одружена з акторами Шоном Ендрюсом і режисером Люком Бессоном, із 2009 р. – з режисером Полом Андерсоном. 5 листопада 2007 р. народила від нього дочку Еві Габо. Вибрана фільмографія: 1988 – "Злиття двох місяців", "Нічний потяг у Катманду", 1991 – "Повернення в блакитну лагуну", 1997 – "П'ятий елемент", 1999 – "Посланниця: Жанна д'Арк", 2000 – "Готель "Мільйон доларів", 2001 – "Зразковий самець", 2002 – "Обитель зла", 2004 – "Обитель зла: Апокаліпсис", 2006 – "Ультрафіолет", Йовович спільно з моделлю Кармен Хоук є творцем лінії одягу "Йовович-Хоук". Також Міла записала кілька альбомів як співачка.

1977 – Оксана Федорова, російська фотомодель і телеведуча ("На добраніч, діти!”), переможниця конкурсів "Міс Росія-2001" і "Міс Всесвіт-2002" (позбавлена титулу через неможливість виконувати місію). Закінчила із відзнаками Псковську школу міліції й Санкт-Петербурзький університет МВС Росії, деякий час працювала кілька дознавателем в аеропорту "Пулково". 2002–2005 рр. – брала участь у виборчих кампаніях Російської партії життя. Знімалася в телесеріалі "Не родись красивою".

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.uа

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 618

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua