Цей день в історії - події та люди. 5 січня

05.01.2012 09:31:31 

Свято:

День пам’яті про євпаторійський десант у Криму. У ніч на 5 січня 1942 р. морський десант особливого відділу Чорноморського флоту підійшов до Євпаторії і стрімко атакував супротивника. Загін, який бився до останнього патрону, після двох діб безперервного бою загинув. Після цього карателі винищили значну частину населення міста.

Православні іменинники: Василь, Геласій, Неоніла, Павло, Феоктист.
Католицькі іменинники: Іоанн, Симон, Едуард, Еміліан.

Події дня:

1477 – у битві при Нансі загинув герцог бургундський Карл Сміливий, після чого Бургундія була приєднана до Франції.

1554 – Ейдховен (Голландія) охопила велика пожежа.

1585 – засноване "Ставропігійне братство" у Львові.

1589 – померла у віці 69 років Катерина Медічі, дружина короля Франції Генріха II (1547–1559 рр.), одна з найвпливовіших осіб Франції в період воєн між католиками і гугенотами (її вважають одним з організаторів Варфоломіївської ночі).

1728 – Домініканським орденом був заснований Гаванський університет – найбільший і найстаріший учбовий центр на Кубі.

1731 – у Москві засвітилися перші вуличні ліхтарі. Всього було встановлено 520 масляних ліхтарів. Вони запалювалися з 1 вересня по 1 травня, 18 ночей в місяць, коли на небі не світив місяць.

1741 – указом імператриці Єлизавети Петрівни в Росії був офіційно визнаний буддизм.

1762 – на російський престол вступив Петро III.

1769 – англійський механік Джеймс Уатт отримав патент на винайдення парової машини.

1775 – у Москві стратили відомого бунтівника Омеляна Пугачова, що видавав себе за імператора Петра ІІІ.

1822 – у Мітаві (нині Єлгаві) вийшла перша газета латиською мовою – "Латвієшу авізес".

1870 – почався страйк львівських друкарів – перший робітничий страйк у Західній Україні.

1875 – у Парижі відкрито нову будівлю Національної академії музики та танцю, яка пізніше отримала назву Гранд-опера. Ця унікальна споруда являє собою архітектурний шедевр часів Наполеона ІІІ. Її творцем був французький митець Шарль Гарньє, на честь якого вдячні нащадкі зазивають цей храм мистецтв "Палас Гарньє".

1895 – в австрійській газеті Wiener Presse опублікована стаття про те, що німецький учений Вільгельм Рентген відкрив ікс-випромінювання.

1905 – у ході російсько-японської війни капітулювала фортеця Порт-Артур.

1911 – з ухваленням конституції князівство Монако стало конституційною монархією.

1914 – компанія "Форд мотор" (США) оголосила про перехід на восьмигодинний робочий день і мінімальну платню 5 доларів за день роботи.

1918 – УНР випустила в обіг перші українські банкноти – карбованці. Ще влітку 1917 р. Михайло Грушевський оголосив конкурс на кращі ескізи українських паперових грошей. У цьому конкурсі взяли участь такі відомі художники, як Г. Нарбут, А. Середа, Г. Золотов, О. Красовський, М. Романовський. Тоді ж на герб України були запропоновані тризуб із хрестом, зображення козака з мушкетом і навіть свастика. Георгій Нарбут, ім'я якого тісно пов'язане з епохою відродження українського національного мистецтва, вивчаючи давні монети, вибрав тризуб із хрестом. Саме він і був зображений на перших українських паперових грошах. Загальний обсяг емісії було встановлено на суму 500 млн. карбованців. Започаткували її білетом номіналом 100 карбованців. У народі ці 100 карбованців назвали "горпинками" – через орнамент, який часто траплявся на жіночих фартухах.

1919 – Червона армія зайняла Вільнюс.

1919 – у Німеччині слюсар Антон Дрекслер та журналіст Карл Харрер заснували Німецьку робітничу партію.
Восени на її збори буде засланий як освідомитель Адольф Гітлер. Він перейметься гаслами цієї націоналістичної організації, вступить до її лав, увійде до керівних органів і в лютому 1920-го очолить партію, яка на той час уже буде перейменована в Націонал-соціалістичну робітничу партію Німеччини.

1925 – у віці 45 років через загострення хронічних хвороб (сухоти, астма) і нестерпні страждання застрелилася Євгенія Бош, радянська партійна і державна діячка, уродженка м. Очаків.

1927 – у Харкові відкрився Клуб письменників. Нині – Будинок літератури ім. Василя Блакитного.

1930 – вийшла постанова ЦК ВКП (б) "Про темпи колективізації заходи і допомоги держави колгоспному будівництву". Як було сказано в "Короткому курсі історії Всесоюзної комуністичної партії (більшовиків)", у ній була закріплена політика ліквідації куркульства як класу. Області СРСР були розбиті на три групи з точки зору темпів колективізації. У найважливіших зернових районах – Північному Кавказі (Кубань, Дон, Терек), середній та Нижній Волзі – ЦК пропонував закінчити колективізацію навесні 1931 р., в Україні, Центрально-Чорноземній області, Сибіру, Уралі, Казахстані та інших зернових районах – навесні 1932 р. В інших областях, краях і республіках (Московська область, Закавказзя та Середня Азія) – до кінця п'ятирічки, тобто в 1933 р.

1933 – у Сан-Франциско розпочалося будівництво одного з найвідоміших у світі мостів "Золоті ворота". Завершилося у 1937 р.

1935 – арештовано Бориса Антоненка-Давидовича.

1937 – почався перепис населення СРСР. Результати перепису були засекречені.

1939 – Державне расове бюро Німеччини визнало караїмів неєвреями ані за віросповіданням, ані за расою.

1942 – у ніч на 5 січня 1942 р. морський десант особливого відділу Чорноморського флоту підійшов до Євпаторії і стрімко атакував супротивника. Загін, який бився до останнього патрону, після двох діб безперервного бою загинув. Після цього карателі винищили значну частину населення міста.

1944 – від німецько-фашистських окупантів було визволено важливий залізничний вузол – Бердичів. Цього ж дня почалась Кіровоградська наступальна операція.

1949 – у Москві розпочалась нарада між представниками Болгарії, Польщі, Румунії, СРСР і Чехословаччини, на якій було ухвалено рішення про створення Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ). Організація проіснувала до червня 1991 р.

1956 – дизель-електрохід "Обь" першим із радянських науково-дослідних суден досяг берегів Антарктиди. 13 лютого 1956 р. на материку був піднятий Державний прапор СРСР і відбулось відкриття першої бази радянських експедицій в Антарктиді – наукової обсерваторії "Мирный".

1957 – у першому номері журналу "Техніка – молоді" почалася публікація роману Івана Єфремова "Туманність Андромеди" – знакового у розвитку радянської фантастики.

1964 – уперше в історії папства Папа Римський Павло VI прибув до Ізраїлю.

1968 – першим секретарем ЦК Компартії Чехословаччини обраний Олександр Дубчек, який невдовзі стане одним з ініціаторів "Празької весни".

1970 – указ Президії Верховної Ради УРСР про перейменування міста Луганськ у Ворошиловград та Луганської області у Ворошиловградську.

1972 – НАСА оголосило про початок роботи над створенням космічного корабля "Шатл".

1977 – заарештовані лідери Української Гельсінкської спілки Микола Руденко й Олекса Тихий.

1988 – указом Президії Верховної Ради СРСР затверджено "Положення про умови і порядок надання психіатричної допомоги в країнах колишнього СРСР", заклавшим підвалини реформування психіатричної допомоги в країнах колишнього СРСР. Цим положенням була гарантована соціальна і правова допомога психічним хворим, судовий захист, прокурорський нагляд. Вперше передбачалась кримінальна відповідальність за поміщення до психіатричної лікарні явно здорової особи. 11 лютого 1988 р. спеціальні психіатричні лікарні були передані з відання МВС у відання Міністерства охорони здоров’я.

1991 – на телеканалі "Останкіно" вперше вийшла аналітична програма "Підсумки" з Євгеном Кисельовим.

1993 – в Україні створена Комісія з повернення культурних цінностей.

1996 – у Секторі Газа проведена операція з ліквідації Яхіє Аяша – палестинського терориста, голови бойового крила "Хамас". Аяш, відомий під кличкою Інженер, був одним з ініціаторів використання терористів-смертників. На його рахунку теракти в Афулі, Хадері, Тель-Авіві, Єрусалимі, в яких загинуло загалом не менше 90 ізраїльтян. Аяша знищили за допомогою замінованого стільникового телефону. На його похорон прийшло більше ста тисяч людей.

1997 – Росія оголосила про виведення військ з території Чечні, що стало формальною ознакою закінчення невдалої дворічної російсько-чеченської війни.

2001 – Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти віце-прем'єра Юлії Тимошенко. Її як колишнього президента корпорації "Єдині енергетичні системи України" звинувачували у контрабанді і фальсифікації документів, а також в ухилянні від сплати податків у особливо великих розмірах. У зв'язку з цим Тимошенко була звільнена з посади віце-прем'єра і заарештована. 2005 р. усі кримінальні справи, відкриті проти Юлії Тимошенко з 1995 року, були закриті.

Цього дня народились:

1592 – Шах-Джахан, правитель Могольської імперії (1627–1658). Своє ім’я-титул Шах-Джахан ("правитель світу") отримав у 24 роки, за військові перемоги в Декані. До цього його звали Хуррам. Повстав супроти свого батька Джахангіра, був розбитий і прощений. Ставши Великим Моголом (1627), убив своїх братів і родичів, аби позбутися претендентів на престол. Саме за правління Шах-Джахана в Індії були збудовані величні споруди – "Соборна мечеть" і "Червоний форт" у Делі, які належать до найкращих пам’яток могольської архітектури. Проте найвідомішим є мавзолей Тадж-Махал – монументальна гробниця в Агрі, збудована правителем для улюбленої дружини Мумтаз Махал, який став туристичною візитівкою Індії.

1627 – Шах-Джахан, правитель Могольської імперії. Своє ім’я-титул Шах-Джахан («правитель світу») отримав у 24 роки, за військові перемоги в Декані. До цього його звали Хуррам. Повстав супроти свого батька Джахангіра, був розбитий і прощений. Ставши Великим Моголом (1627), убив своїх братів і родичів, аби позбутися претендентів на престол. Саме за правління Шах-Джахана в Індії були збудовані величні споруди – «Соборна мечеть» і «Червоний форт» у Делі, які належать до найкращих пам’яток могольської архітектури. Проте найвідомішим є мавзолей Тадж-Махал – монументальна гробниця в Агрі, збудована правителем для любої дружини Мумтаз Магал, який став туристичною візитною карткою Індії.

1769 – Петро Вітгенштейн (Людвіг Сайн-Вітгенштейн-Берлебург), російський генерал-фельдмаршал (з 1826 р.), прусський князь (з 1834 р.). Головнокомандувач на початку російсько-турецької війни 1828 р.

1786 – Томас Наттолл, англійський ботанік та зоолог першої половини XIX ст., мандрівник. Дослідник описав ряд зоологічних та ботанічних таксонів, що носять видовий епітет, від прізвища Наттолла (Дятел Наттолла, Мімоза Наттолла тощо).

1817 (за ін. даними – 1815) – Степан Данилович Карпенко, український письменник, актор, співак і композитор. Разом з братом Григорієм Карпенком брав участь у випуску літературних збірників, писав вірші, повісті ("Твардовський", "Прапрадід", "Плачевная участь Василькова", "Шпак", "Повість про правду"). Вперше інсценізував поему "Катерина" Т. Шевченка. Видав декілька пісенних збірок на власну музику. Його пісня "На захід сонце вже хилилось" (ін. назва "Про любов і кохання") стала народною. Як співак у репертуарі мав понад 500 українських народних пісень і романсів, виступав на музичних вечорах і концертах Петербурга, Москви та інших міст Російської імперії.

1837 – Стефан Васильович Кульженко, український друкар і видавець-просвітитель. Друкарня Кульженка була однією з кращих в Україні та Росії. Видав значну кількість книжок, зокрема "Казки Андерсена" у перекладі М. Старицького, "Київ тепер і колись" М.М. Захарченка, "Старожитності Наддніпрянщини" Б.І. та В.М. Ханенків, окремі твори Т. Шевченка, І. Нечуя-Левицького, Олени Пчілки. Було випущено збірки перлин української поезії "Квіточка", "Иллюстрированный сборник Киевского литературно-артистического общества", антологію "Вік", а також журнали, газети, календарі, карти. За високе поліграфічне оформлення видання Кульженка не раз здобували золоті й срібні медалі на Всеросійських промислових виставках. А розпочинав свою кар’єру Стефан Кульженко дванадцятирічним хлопчиком. Був учнем, робітником, майстром, управителем на київських друкарнях, пройшовши всі щаблі видавничої справи. Власником друкарні став у 43 роки.

1838 – Марі-Емон-Каміль Жордан, французький математик. Член французької АН. Автор праць з алгебри, теорії функцій, топології та кристалографії. З ім’ям Жордана пов’язані нормальна (жорданова) форма матриць, жорданова крива та ін. Жордан – автор першого систематичного тритомного курсу математичного аналізу.

1846 – Рудольф Ойкен, німецький філософ-ідеаліст, послідовник Йоганна Готліба Фіхте, творець концепції "метафізики духу", лауреат Нобелівської премії з літератури (1908).

1855 – Кінг Кемп Жиллетт, американський винахідник і виробник безпечних бритв і лез.

1863 – Мелітон Антонович Баланчивадзе, грузинський композитор, народний артист Грузинської РСР. Батько Джорджа Баланчина. Засновник грузинського романсу й опери. 1895–1917 рр. виступав з так званими грузинськими концертами в містах Росії, України, Польщі, Прибалтики.

1876 – Конрад Аденауер, німецький політик, перший канцлер повоєнної Німеччини (1949–1963 рр.). Пішов у відставку у віці 87 років, був одним із найстаріших глав урядів у новій історії. Один із засновників (1946) і з 1950 р. голова Християнсько-демократичного союзу. 1951–1955 рр. – також міністр закордонних справ ФРН. 1917–1933 рр. – обер-бургомістр Кельна, 1920–1932 рр. – голова прусської Державної ради. Був членом наглядових рад акціонерних компаній енергетичної та вугільної промисловості й Німецького банку. Після приходу нацистів до влади у 1933 р. пішов зі своїх посад через неприйняття Гітлера та філософії націонал-соціалізму. Гестапо двічі арештовувало Аденауера, у 1934 і 1944 рр., як непримиренного противника режиму. Незважаючи на це, до складу уряду Аденауера входили нацисти, у т.ч. Теодор Оберліндер, колишній командир карального батальйону "Нахтігаль". У МЗС ФРН у 1951 р. дві третини співробітників виявилися колишніми членами НСДАП. На обвинувачення з цього приводу визначний реформатор Аденауер відповів, що настав час припинити "винюхування нацистів" і поєднати "великі досягнення нашого солдата з демократією". Після цього було прийнято закон, який відновлював майнові права членів НСДАП, у тому числі пенсію.

1877 – Петро Петрович Верна, український скульптор, майстер художнього різблення на дереві, заслужений майстер народної творчості УРСР. Все життя (майже 90 років) прожив у рідному селі Гора, що на Київщині. Серед творів: портрети М. Гоголя, Т. Шевченка, О. Пушкіна, М. Щорса, композиції "Ніч перед Різдвом", "Мені тринадцятий минало", "Сватання".

1880 – Василь Миколайович Верховинець (Костів), український композитор, хоровий диригент, хореограф, фольклорист і етнограф, педагог. 1906–1915 рр. – актор, хормейстер, хореограф, диригент Театру М. Садовського у Києві. Один із засновників і балетмейстер Харківського театру музичної комедії. Автор першого посібника з української хореографії. Досліджував український музичний фольклор, записав понад 300 українських народних пісень і танців. Репресований і розстріляний 11 квітня 1938 р. Реабілітованій у квітні 1956 р.

1905 – Григорій Микитович Баглюк, український і російський письменник. Один з керівників Спілки пролетарських письменників Донбасу "Забой" і редактор однойменного журналу (з 1932 – "Літературний Донбас"). Загинув на Воркуті у сталінських таборах.

1906 – Борис Олександрович Балабан, український режисер, актор, драматург.

1913 – Василь Олександрович Войцехович, український письменник, Герой Радянського Союзу. Учасник Великої Вітчизняної війни. Автор документальних книжок "Сто днів звитяги", "Фронт на Поліссі", "Партизани ідуть на Захід", що стали своєрідним літописом партизанського з’єднання С.А. Ковпака.

1917 – Джейн Ваймен (Сара Мейфілд), американська кіноакторка, перша дружина актора Рональда Рейгана, який став 40-м президентом США. Народила йому трьох дітей, але розійшлася після восьми з половиною років шлюбу. Після цього чотири рази номінувалася на "Оскар" і здобула його у 1949 р. – за головну роль у фільмі "Джонні Белінда". За цей фільм, а також за "Блакитну вуаль" 1951 р. отримала "Золотий глобус". На голлівудській Алеї слави у Джейн аж дві зірки: одна за кіно, друга – за образи, втілені на телеекрані.

1921 – Фрідріх Дюрренматт, швейцарський прозаїк, публіцист, драматург. У притчових за побудовою драмах і романах, широко використовуючи пародію і гротеск, письменник порушує соціальні і філософські проблеми буття. Найвідомішими творами Дюрренматта є трагікомедія "Візит старої дами", п’єси "Фізики", "Шлюб пана Міссісіпі", "Метеор", "Остання година", детективні романи "Суддя та його кат" (роман є обов’язковим для прочитання в німецьких школах), "Обіцянка", повісті "Підозра", "Аварія". Твори Фрідріха Дюрренматта перекладалися українською мовою, його п’єси "Візит старої дами" та "Фізики" входять до репертуару багатьох українських театрів.

1921 – Жан Нассау, герцог Нассау, великий герцог Люксембургський (1964–2000), п'ятий із династії Нассау. 7 жовтня 2000 р. після 36 років перебування на престолі добровільно передав управління країною своєму синові Анрі. Передача влади була затьмарена важкою автомобільною катастрофою, у яку напередодні наміченої церемонії потрапив спадкоємець.

1928 – Зульфікар Алі Бхутто, пакистанський політичний і державний діяч, президент (1971–1977) і прем'єр-міністр (1973–1977), прихильник ідей "ісламського соціалізму". Скинутий військовими в ході перевороту на чолі з генералом Зія-уль-Хаком, а згодом засуджений і страчений за фальшивим обвинуваченням.

1932 – Віктор Георгійович Шкурин, український режисер-документаліст. Заслужений діяч мистецтв УРСР, народний артист України (2002), лауреат Державної премії ім. Т.Г. Шевченка (1993). До того як стати режисером закінчив Одеське мореходне училище, працював диспетчером і начальником порту на Шпіцбергені, перебував на комсомольській роботі. З 1964 р. – режисер "Укркінохроніки". Створив стрічки: "Двоє з мартену", "Запорожець на Олімпі", "Параска Біда та добрі люди", "В нельотну погоду", "Липневі грози". Зняв фільм "Леонід Кравчук. Обрання долі".

1932 – Умберто Еко, італійський учений, письменник. Автор збірок есеїв "Подорож у гіперреальність", "Записки на сірникових коробках", романів "Ім’я троянди", "Маятник Фуко", "Острів напередодні".

1932 – Раїса Максимівна Горбачова, дружина першого Президента СРСР М.С. Горбачова, громадський діяч.

1938 – Хуан Карлос І, король Іспанії (з вересня 1975 р.).

1938 – Володимир Матвієнко, український фінансист, голова Національного банку України у 1991–1992 рр., надалі – бізнесмен, голова правління "Промінвестбанку" (організував його у 1992 р.), професор. У 1987–1991 рр. працював на посаді голови правління Українського республіканського банку Промбудбанку СРСР. Як голова НБУ запровадив купони багаторазового використання, що взяли на себе інфляційний удар на початку 90-х років і завдяки яким Україна уникла гострої кризи готівкових коштів. Був ініціатором створення і впровадження української національної валюти — гривні. Один із лідерів Партії національно-економічного розвитку України (ПНЕРУ). Герой України (2004). Визначає себе також як поет-пісняр. Отримав звання "заслужений діяч мистецтв України".

1941 – Володимир Шевченко, український науковець, ректор Донецького національного університету (з 1986 р.), завідуючий кафедри теоретичної і прикладної механіки (з 1970 р.), доктор фізико-математичних наук, академік НАНУ (відділення механіки). Голова донецького обласного об'єднання товариства "Просвіта", член президії НАНУ (з 1996 р.). 1985–1994, з 2002 р. – депутат Донецької облради. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2003). Заслужений діяч науки і техніки України (1991). Герой України (2006).

1941 — Хаяо Міядзакі, японський художник-аніматор, один із визначних аніме-режисерів ("Навсікая з Долини Вітрів", "Мандри Сюни", "Вік літаючих човнів").

1942 – Мауріціо Полліні, італійський піаніст. Виступає також як оперний диригент. До світової виконавської еліти піаністів увійшов на початку 70-х років. Майже всі його записи критики одноголосно називають еталонними, вони сприймаються як зразки прочитання музики, як достовірні її "озвучені видання". Його кредо таке: "Ми, інтерпритатори, повинні наблизити твори класиків і романтиків до свідомості сучасної людини. Ми зобов’язані зрозуміти, що означала класична музика для свого часу. Можна, скажімо, зустріти в музиці Бетховена або Шопена дисонуючий акорд: сьогодні він звучить не надто драматично, але на той час це було саме так! Нам потрібно лише знайти шлях, виконувати музику так само хвилююче, як вона звучала тоді. Ми повинні "перекладати" її". І він "перекладає" – регулярно виступаючи не тільки в престижних залах світу, але й на заводах та фабриках, не боячись пропонувати робітникам програму, складену не з "солоденьких популяризованих і розтиражованих класичних шлягерів", а приміром, з останніх сонат Бетховена.

1942 – Наталя Земна (Зубицька), українська цілителька-фітотерапевт. Президент товариства природолікування "Зелена планета", голова партії "Зелена планета".

1943 – Віктор Гонтаров, український живописець. Працює в Харківській державній академії дизайну і мистецтв, професор кафедри монументального живопису. Академік Академії мистецтв України. Заслужений художник України (1995). Лауреат Шевченківської премії 2009 р.

1943 – Вадим Чупрун, український управлінець та енергетик, із 2008 р. – заступник голови правління НАК "Нафтогаз України". Починав як робітник радгоспу, механік, інженер. Із 1974 р. – на компартійних посадах на Донеччині. 1992–1994 рр. – голова Донецької облради. 1995–2004 рр. – посол у Туркменістані. 2004–2005 – 1-й заст. голови правління НАК "Нафтогаз України". 2005–2006 – голова Донецької облдержадміністрації. 2006–2008 – 1-й заст. міністра палива та енергетики України.

1947 – Іван Рибкін, російський державний і політичний діяч, голова Державної думи 1-го скликання в 1994–1996 рр. 1996–1998 рр. – секретар Ради безпеки Російської Федерації, був також заступником голови уряду РФ у справах СНД і Чеченської республіки в кабінеті Віктора Чорномирдіна. 2004 р. висував свою кандидатуру на пост президента Російської Федерації, користувався підтримкою Бориса Березовського, але після скандального (і досі нез'ясованого) інциденту зі зникненням і появою Рибкіна у Києві в лютому 2004 р. зняв свою кандидатуру.

1956 – Франк-Вальтер Штайнмайєр, німецький політик, віце-канцлер і міністр закордонних справ Німеччини у 2005–2009 рр. Член СДПН.

1960 – Микола Ситник (Вересень), український журналіст, ведучий програми на каналі "Сіті", віце-президент Українського медіа-клубу (з 1994 р.), кореспондент Бі-Бі-Сі. Був кореспондентом програми "Післямова", ведучим популярних програм на каналі "1+1" ("Табу" тощо), заступником генпродюсера "Студії "1+1", ведучим "5-го каналу2 і К1. 2002 р. – кандидат у народні депутати від блоку "Команда озимого покоління", № 3 в списку.

1960 – Олексій Безгін, ректор Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого. Кандидат містецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України.

1962 – Наталія Лігачова-Чорнолуцька, українська журналістка, голова правління громадської організації "Телекритика", шеф-редактор інтернет-видання та журналу "Телекритика" (з 2001 р.). Член Національної комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі, член Громадської ради при Нацраді України з питань телебачення і радіомовлення.

1969 – Мерилін Менсон (Брайан Уорнер), американський рок-музикант, засновник і беззмінний лідер рок-групи свого імені. Відомий екстравагантною поведінкою та схильністю до сатанізму (свого часу духовний лідер сатаністів Антон Шандор ЛаВей нагородив Менсона титулом "преподобного Церкви Сатани").

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку



Разработка и поддержка – Центр интеллектуальных ресурсов и технологий.
© Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua