На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 18 березня

Версия для печати Версия для печати

18.03.2013 10:23:02 |  

Свято:

День Паризької комуни (початок революції).

В Арубі відзначають
День прапора і гімну.

У Монголії –
День Монгольського народного війська (до 1991 року – Монгольська народна армія, 21 березня 1921 року під командуванням засновника сучасної Монгольської держави Дамдіни cхе-Батора монгольські партизани в районі міста Маймачен (нині Алта-Булак) завдали поразки угрупуванню китайських військ).

18 березня – 4 травня – у православних християн Великий піст. 

Православні іменинники: Адріан, Давид, Іраїда, Костянтин, Марк, Федір.
Католицькі іменинники: Кирило, Едуард.

Події дня:

37 – почалося правління римського імператора Калігули.

1229 – хрестоносці відновили Єрусалимське королівство.

1241 – у битві під Хмельником (поблизу Кракова) військо Золотої Орди перемогло польську армію, монголо-татари продовжили завоювання Європи.

1314 – відбувся папський суд над тамплієрами, що чекали цього суду 7 років. Їх засудили на довічне ув'язнення. А великого магістра де Молі і пріора Нормандії спалили на повільному вогні.

1584 – після смерті Івана IV Грозного влада перейшла до його третього сина Федора I, а оскільки той був розумово відсталим, Московією почав правити Борис Годунов.

1596 – король Сигизмунд III переніс столицю Польщі з Кракова у Варшаву.

1662 – у Парижі почала діяти перша у світі служба громадського транспорту – 8-місна карета на кінській тязі, або ж омнібус ("для всіх").

1797 – у Росії видано указ про свободу культів.

1813 – у США запатентований апарат для виробництва вугільного газу.

1839 – китайський імператор заборонив іноземним торговим компаніям ввозити до Китаю опіум, що стало причиною першої опіумної війни.

1848 – Угорський сейм прийняв рішення про ліквідацію кріпацтва на Закарпатській Україні.

1848 – повстанням у Берліні розпочалась Революція 1848–1849 рр. у Німеччині.

1850 – засновано компанію American Express.

1856  у Парижі підписано мирний договір між Росією, Францією, Великобританією, Туреччиною, Сардинією, Австрією та Прусією, який завершив Кримську війну 1853-1856 рр. (у 1853 – російсько-турецька, з 1854 – Росії проти Туреччини, Великобританії, Франції і Сардинії). Згідно цього договору Чорне море оголошувалось нейтральним, російський флот зводився до мінімуму. Такі ж вимоги висувалися і до Туреччини. Окрім того, Росія втрачала гирло Дунаю, південну частину Бессарабії і право на протекторат над Сербією, Молдавією та Валахією.

1862 – стався арешт і наступна висилка у Ветлугу професора російської історії столичного університету Платона Васильовича Павлова за прочитану їм чотирма днями раніше лекцію "1000-річчя Росії" на літературному вечорі Суспільства посібників нужденним літераторам і ученим. Гнів влади викликали завершальні слова в промові історика: "Росія стоїть тепер над безоднею, в яку ми і повергнемося, якщо не звернемося до останнього засобу порятунку – до зближення з народом. Хто має вуха чути та почує". Арешт професора викликав обурення студентів, розкол у середовищі викладачів, що в результаті привело до припинення лекцій у "Вільному університеті" внаслідок безладів.

1867 – укладена угода щодо Сахаліну між Росією і Японією про проживання і вільне пересування по усьому острову росіян і японців.

1869 – на засіданні Російського хімічного товариства М. Меншуткін від імені Дмитра Менделєєва зробив повідомлення про відкриття Менделєєвим співвідношення між властивостями елементів та їхньою атомною вагою.

1871 – почалося повстання Паризької комуни – перша пролетарська революція. З 20 лютого 1872 – це День Паризької комуни.

1890 – Вільгельм II примусив канцлера Німеччини Отто фон Бісмарка піти у відставку.

1891 – між Парижем і Лондоном установлено телефонний зв'язок.

1892 – лорд Стенлі заснував кубок для найкращої хокейної команди Канади.

1898 – Рудольф Дизель створив двигун внутрішнього згорання.

1899 – американський астроном Пікерінг відкрив Феба, супутник Сатурну.

1902 – у Мілані вперше записався на фонограф видатний італійський тенор Енріко Карузо.

1913 – у Львові відбулися установчі збори військового товариства "Українські січові стрільці".

1913 – у Салоніках убито короля Греції Георга I.

1915 – сформована перша в історії російської армії спеціальна автомобільна батарея для стрільби по повітряних цілях (зенітна батарея). Батарея формувалася при Офіцерській артилерійській школі в Царському Селі.

1917 – арештовано останнього російського царя Миколу II.

1917 – у Києві відкрилася перша українська гімназія.

1918 – країни Антанти заявили про невизнання ними Брестського договору Росії і Німеччини.

1918 – прийнята постанова Раднаркому про охорону Ясної Поляни і передачу маєтку в довічне користування С.А. Толстой.

1918 – постанова СНК про закриття московських буржуазних газет "З відданням редакторів і видавців революційному суду і застосуванням до них найсуворіших заходів покарання".

1921 – більшовицькі війська під командуванням Тухачевського взяли штурмом повсталий Кронштадт, придушивши виступ незадоволених радянською владою та політикою "воєнного комунізму", тисячі людей розстріляно.

1921 – підписанням Ризького миру завершилася польсько-радянська війна. За цим договором до Польщі відходили Західна Україна і Західна Білорусія.

1921 були створені збройні сили Монголії.

1925 – пожежа знищила два поверхи Музею воскових фігур мадам Тюссо в Лондоні.

1930 – американський астроном К. Томбо відкрив планету Плутон.

1931 – у США компанія Schick випустила у продаж першу електробритву.

1932 – у Сіднейській затоці (Австралія) відкрили найширший міст у світі (завширшки 48,8 м).

1933 – єврейським лікарям заборонена практика у Німеччині.

1935 – опівночі цього дня у населених пунктах Великобританії введено обмеження швидкості руху автомобілів – 30 миль/годину (50 км/годину). Ця норма діє до сьогодні, оскільки, незважаючи на увесь технічний прогрес, безпека пішоходів все одно тим вище, чим нижче швидкість руху транспорту по вулицях міст і селищ.

1939 – у результаті Мюнхенської угоди (Великобританія, Франція, Німеччина, Італія) Угорщина захопила Південну Словаччину і Закарпатську Україну з відома Гахи – колабораціоністського президента Чехословаччини.

1940 – Гітлер і Муссоліні обговорили питання можливого створення союзу з СРСР на зустрічі у Бреннері.

1944 – радянські війська зайняли Жмеринку, Ямпіль та ін.

1945 – англо-американська авіація зробила найпотужніший наліт на Берлін. 1300 бомбардувальників у супроводі 750 винищувачів дві години бомбили столицю рейху.

1945 – уряд Японії закрив школи, рекрутуючи на військову службу всіх дітей, старших за 6 років.

1946 – у Вашингтоні почав роботу Світовий банк.

1946 – у СРСР вийшов у прокат фільм режисера Василя Журавльова "П'ятнадцятирічний капітан", поставлений за романом Жуля Верна.

1955 – з порту Ізмаїл Одеської області в чехословацький порт Комарно відправився у перший рейс по Дунаю теплохід "Іркутськ" з 4-ма вантажними баржами. Цей рейс був вперше здійснений по штурманській системі пароплавства – без лоцманів. На баржах не було матросів, а лише по 1 шкіперу.

1958 – у Москві відкрився перший Міжнародний конкурс піаністів і скрипалів ім. Чайковського. Перше місце серед піаністів завоював піаніст із США Ван Кліберн. Серед скрипалів першу премію завоював скрипаль Валерій Клімов з СРСР.

1960 – у СРСР вийшла в ефір перша передача телевізійного "Клубу мандрівників".

1962 – Франція та Алжир підписали договір про закінчення алжирської війни, цим самим Алжир здобув незалежність.

1964 – запущено супутник "Космос-26" для вивчення магнітного поля Землі.

1965 – з борту космічного корабля "Восход-2" пілотованого льотчиком-космонавтом П.І. Беляєвим радянський космонавт О.А. Леонов зробив перший в історії людства вихід у відкритий космос, "відпливши" від корабля на один метр.

1966 – Папа римський відмінив відлучення від церкви, накладене на католиків, які мають шлюб з некатоликами.

1967 – супертанкер "Торро Каньйон" сів на рифи біля узбережжя Великої Британії на західному вході у Ла-Манш. Судно американських власників йшло з Кувейту з 118 000 тонн сирої нафти під ліберійським прапором з італійським екіпажем на борту. Це була перша катастрофа подібного роду, що призвела до жахливих екологічних наслідків. Нафта накрила 120 миль англійського узбережжя, 55 – французького, загинули 15 000 птахів.

1969 – СРСР і США призвали відмовитися від ядерних випробувань в океані.

1974 – більшість членів ОПЕК зняли ембарго на постачання нафти до країн Європи, США та Японії, що було причиною нафтової кризи.

1980 – у США запроваджено заборону на продаж СРСР сучасних технологій.

1980 – у СРСР на космодромі "Плесецьк" при підготовці до запуску вибухнула ракета "Восток-2М", загинуло 48 осіб, понад 40 отримали поранення. 18 березня, так само як і 24 жовтня на Байконурі вважається днем трауру, пуски на космодромі цього дня ніколи не здійснюються.

1990 – сталася найбільша в історії крадіжка картин, коли з музею Ізабелли Стюарт-Гарднер у Бостоні (США) двоє злодіїв поцупили 12 полотен, у тому числі роботи Рембранта, Мане, Дега, загальною вартістю в 300 мільйонів доларів. Більший збиток був нанесений тільки в ході останнього вторгнення коаліційних військ в Ірак, коли з музеїв країни зникли тиcячі експонатів.

1991 – визвольний рух УНІТА оголосив про закінчення громадянської війни в Анголі.

1994 – у Вашингтоні представники боснійців та хорватів підписали договір щодо створення федерації Боснії й Герцеговини.

1999 – Югославія відмовилася прийняти план мирного врегулювання косовського конфлікту на переговорах у Рамбуйє (Франція).

2000 – Верховна Рада України ухвалила закон "Про державні нагороди України".

2004 – рекордно близько від Землі (43 тис. км) пролетів астероїд.

Цього дня народилися:

1712 до н. е. – ця дата традиційно вважається днем народження біблейського Ісаака, сина Аврама і Сарри. Від нього пішов рід, що дав світу Спасителя.

1796 – Якоб Штейнер, швейцарський математик, один із засновників сучасної синтетичної або проективної геометрії.

1813 – Хрістіан Фрідріх Геббель, німецький поет, драматург, одинго з найбільших німецьких трагіків і теоретиків драми ХІХ ст. Найвідоміші драми: "Марія Магдалина", "Юдіф", "Ірод і Маріамна", "Агнеса Бернауер", драматична трилогія "Нібелунги".

1828 – Вільям Кремер, англійський пацифіст і лейбористський лідер. Лауреат Нобелівської премії миру 1903 р. за зусилля задля досягненню миру шляхом арбітражу.

1837 – Стівен Клівленд, 22-й і 24-й президент США (1885–1889 і 1893–1897), демократ. Єдиний президент США, який перебував на посаді два терміни з перевою й відтак отримав два номери.

1842 – Стефан Малларме, французький поет, один із провідників символістів.

1844 – Микола Римський-Корсаков, російський композитор, критик, представник "Могутньої кучки" (опери "Псковитянка", "Садко", "Снігуронька", "Ніч перед Різдвом").

1858 – Рудольф Дизель, німецький інженер, винахідник двигуна внутрішнього згоряння.

1869 – Невілл Чемберлен, англійський політичний діяч, прем'єр-міністр Великої Британії у 1937–1940 рр. Він підписав Мюнхенську угоду 1938 р. з Гітлером, Муссоліні і Деладьє.

1876 – Роман Вацлавович Малиновский, політик початку XX століття, провокатор в російському соціал-демократичному русі, агент охоронки з 1910 року, родом з польської сім'ї.

1880 – Йосиф Гедалевич Лерер, український композитор. Відомий як концертмейстер і диригент опер та оперет Львівського міського театру (1911–1941), а згодом – філармонії.

1886 – Курт Коффка, німецький психолог. Заснував спільно з Вольфгангом Келером і Максом Вертемером школу гештальт-психології.

1891 – Олексій Венедиктович Кожевніков, російський радянський письменник. Здебільшого писав про соціалістичне будівництво. Входив до московського літературного об'єднання "Кузня".

1903 - Василь Васильович Парін, видатний радянський фізіолог, один з основоположників науки космічної фізіології і медицини, академік АН СРСР і АМН СРСР. Автор відомих праць в галузі нормальної і патологічної фізіології кровообігу, космічної біології і космічної медицини тощо. В.В. Парін брав участь в організації і проведенні медико-біологічних експериментів на штучних супутниках землі і космічних кораблях. 1947 р. вченого звинуватили у державному шпигунстві на користь США і засудили до 25 років позбавлення волі. 1953 р. звільнили, а через два роки повністю реабілітували.

1907 – Яків Джугашвілі, старший син Йосипа Сталіна. Артилерист який потрапив у полон у перші дні Великої вітчизняної війни і загинув у концтаборі – батько відмовився обміняти на нього навіть фельдмаршала Паулюса.

1911 Любомир Дмитрович Дмитерко, український письменник, драматург, один з головних редакторів журналу "Вітчизна". Учасник Великої Вітчизняної війни. Працював редактором на Київській кіностудії, з 1962 р. – головним редактором журналу "Вітчизна". Друкувався з 1928 р. Автор численних поетичних збірок ("Осінь за океаном", "Основа", "Світе мій"), романів, п’єс ("Генерал Ватутін", "Шляхи людські", "Суд серця", "Той перший день" та ін.), нарисів, статей.

1916 Галина Миколаївна Кирилова, російська і українська артистка балету, педагог, народна артистка УРСР (1977). 1972–1986 рр. – художній керівник Київського хореографічного училища, 1972–1974  рр. – художній керівник балету театру ім. Т.Г. Шевченка. Лауреат Державної премії СРСР (1957).

1929 – Федір Муравченко, український інженер-конструктор авіадигунів. Доктор технічних наук (1991), професор (1999), член-кореспондент НАНУ (відділення механіки, 2003). Із 1989 р. був генеральним конструктором запорізького МКБ "Прогрес". Герой України (2002). Лауреат Державної премії СРСР (1984), Державної премії України в галузі науки і техніки (1994).

1930 – Микола Миколайович Говорун, український математик. Брав активну участь у створенні всіх рівнів програмного забезпечення вітчизняної ЕОМ БЕСМ-6. Обіймав посаду головного редактора журналу "Програмування", що висвітлював питання теоретико-прикладного характеру.

1932 – Джон Апдайк, американський прозаїк, поет, літературний критик ("Кролику, біжи").

1932 – Фрідріх Наумович Горнштейн, письменник, драматург, кіносценарист ("Солярис", "Раба любові").

1936 – Фредерік де Клерк, президент ПАР у 1989–1994 рр., при якому було покінчено з системою апартеїду. Лауреат Нобелівської премії миру 1993 р. разом із Нельсоном Манделою.

1949 – Борис Грачевський, російський і радянський кінорежисер, директор дитячого кіножурналу "Єралаш". Заслужений діяч мистецтв Росії.

1952 – Юрій Винничук, український лінгвіст, журналіст, письменник, редактор. Автор збірки поезій "Відображення", повістей "Ласкаво просимо в Щуроград", "Діви ночі", "Житіє гаремноє", роману "Мальва. Ланда" та ін. У 1987–1991 рр. був режисером Львівського естрадного театру "Не журись!", автором сценаріїв для вистав та пісенних текстів. 1990 р. покинув театр і разом зі Стефком Оробцем створили "Кабарет Юрця і Стефця". 1991–1994 – редактор відділу містики та сенсацій газети "Post-Поступ". 1995–1998 – головний редактор газети "Гульвіса". 1998–1999 рр. працював редактором відділу газети "Поступ".

1959 – Люк Бессон, французький кінорежисер ("Нікіта", "Леон", "П’ятий елемент").

1959 – Ірен Кара, американська співачка й акторка. Всесвітню популярність їй приніс фільм Flashdance ("Танець-спалах"). Альбом із піснями з фільму забезпечив їй у 1984 р. премію "Греммі", а заголовна пісня Flashdance... What A Feeling отримала "Оскар".

1969 – Василь Іванчук, український шахіст, міжнародний гросмейстер. Віце-чемпіон світу (2002), чемпіон Європи (2004), чемпіон Шахової Олімпіади-2004, чемпіон світу (2001) та срібний призер чемпіонату світу (1993) у складі збірної України. Чемпіон Олімпіад 1988, 1990 рр. та чемпіон світу (1989) у складі збірної СРСР.

1971 – Василь Горбаль, український політик і підприємець, народний депутат від Партії регіонів IV-VI скликань. Колишній голова київського міськкому ПР, член Ради НБУ, почесний президент АТ "Укргазбанк" (з 2002 р.).

1980 – Олексій Ягудін, російський фігурист-одиночник. Олімпійський чемпіон 2002 р., чотириразовий чемпіон світу (1998, 1999, 2000, 2002), триразовий чемпіон Європи (1998, 1999, 2002).

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 637

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua