На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 13 травня

Версия для печати Версия для печати

13.05.2013 11:33:37 |  

Свято:

Свято Чорноморського флоту в Росії.

Свято
святого Ісидро – покровителя Мадрида в Іспанії. За традицією проводиться 13–21 травня.

У Португалії та в ряді європейських країн широко відзначається
День Пресвятої Діви Марії Фатімської. Відзначається у пам’ять видінь з 13 травня по жовтень 1917 р. Божої Матері трьом пастушкам з португальського містечка Фатіма, почувшим з вуст Діви Марії пророцтва про подальшу долю світу.

Фестиваль Претос Велхос у Бразилії – святкується річниця відміни рабства в Бразилії.

Православні іменинники: Василь, Донат, Ігнат, Максим, Микита, Яків.
Католицькі іменинники: Юта, Роберт, Сервац.

Події дня:

1203 – візантійські війська захопили Трапезунд (нині Трабзон).

1237 – лицарський орден Мечоносців, що зазнав непоправних втрат у боях з язичниками-пруссами, за розпорядженням Папи Римського Григорія IX злитий із Тевтонським орденом, який повернувся зі Святої землі.

1497 – Папа Римський Олександр VI відлучив від церкви за єресь флорентійського ченця-реформатора Джироламо Савонаролу.

1501 – Америго Веспуччі вирушив у мандри у західний бік (під час подорожі він з'ясував, що Колумб відкрив новий континент).

1511 – французькі війська захопили Болонью (Італія).

1598 – благословення Бориса Годунова на царство московське.

1607 – група англійських переселенців (143 особи) під керівництвом Дж. Сміта, яка направилася до берегів Нового Світу на трьох суднах Лондонської компанії, висадилася на берег р. Джеймс і заснувала поселення Джеймстаун, з якого й почався розвиток Віргінської колонії (першої англійської колонії в Північній Америці).

1637 – кардинал Ришельє, побоюючись замахів, наказав закруглити всі кинджали, що подавалися до столу, і створив у такий спосіб столовий ніж.

1647 – катастрофічний землетрус майже зовсім зруйнував місто Сантьяго – майбутню столицю Чилі.

1667 – відбувся Собор російських і східних єпископів (1666–1667) у Москві, який поклав початок розколу в Російській православній церкві.

1773 – австрійським урядом створено Крайове губернаторство – орган політичної й адміністративної влади з центром у Львові.

1779 – Трешенським миром завершено війну за Баварську спадщину (Австрія отримала частину Баварії).

1783 – в Ахтарській бухті у південно-західній частині Кримського півострова з'явилися кораблі під російським прапором – ескадра Азовської флотилії під керівництвом віце-адмірала Клокачова. Експедиціонери визначили, що "в усій Європі немає такої зручної гавані", тож тут невдовзі почали зводити місто й порт – Севастополь (символічна дата створення Чорноморського флоту Росії).

1787 – перший корабель із каторжниками вирушив з Англії до Австралії.

1829 – Пушкін відправився з Москви на Кавказ в діючу армію.

1830 – територія під назвою Область Кіто відокремилася від федерації Велика Колумбія та проголосила себе Республікою Еквадор, главою нової держави став венесуельський генерал Хуан Хосе Флорес.

1836 – почалося будівництво першої в Росії залізниці Петербург–Царське Село–Павловськ.

1845 – у Росії заснована Імператорська служба мір та ваг.

1846 – США формально оголосили війну Мексиці. Здобувши в ній перемогу, американці анексували північну частину Мексики – Каліфорнію, Нью-Мексико й Техас.

1865 – на базі Рішельєвського ліцею був заснований Імператорський Новоросійський університет (нині Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова) – однин з найстаріших учбових закладів України.

1871 – Ватикан включено до складу Італійського королівства, а суверенітет Папи Римського обмежено палацами і садами Ватикану, римською лютеранською церквою та заміською папською резиденцією.

1874 – у Львові засновано музей художньої промисловості. Тепер Український музей етнографії та художнього промислу.

1888 – скасування рабства у Бразилії. Скориставшись відсутністю батька-імператора, що перебував у поїздці по Європі, принцеса-регентка Ізабелла скріпила закон імператорською санкцією.

1895 – у США згоріла лабораторія Ніколи Тесли, американського винахідника, серба за національністю. У вогні загинули журнали із записами експериментів та дослідів у сфері радіо, рентгенівського випромінювання, бездротової передачі звуку, саморушних екіпажів тощо, на які Тесла не встиг оформити патент чи запустити у виробництво. Зокрема, ще 1893 р. Тесла сконструював хвильовій радіопередавач і продемонстрував його. У 1943 р. Верховний суд США підтвердить права Тесли на винахід радіо.

1906 ректор Сорбонни призначив професором факультету природознавства Марію Кюрі, вона стала першою жінкою в історії французької вищої школи, яка отримала професорську кафедру.

1913 – у Петербурзі здійснив перший політ перший у світі 4-моторний літак "Російський витязь" (загальна маса майже 5000 кг), побудований на Російсько-Балтійському заводі за проектом київського авіаконструктора Ігоря Сікорського.

1917 - за словами трьох сільських дітей з-під містечка Фатіма (Португалія), їм явилася Діва Марія, яка повідомила про три передбачення. 13 травня 2000 року папа римський Іван Павло ІІ зустрівся з Люцією Душ Сантош, однією з трьох свідків явлення Матері Божої у Фатімі, єдиною що залишалась в живих, а з 2002 року цей день католики відмічають як свято Фатімської Мадонни.

1918 – декрет ВЦВК і РНК Раднаркому Росії "Про надання народному комісару надзвичайних повноважень у боротьбі з сільською буржуазією, яка приховує хлібні запаси і спекулює ними".

1918 – на підпільному з'їзді Української партії есерів стався розкол на правих, лівих і центристів.

1918 – у США надруковані поштові марки з переверненим зображенням літаків, які стали колекційною рідкістю.

1920 – у Манчестері на конференції лікарів-дантистів цукор названий головною причиною хвороби зубів, для уникнення згубних наслідків рекомендувалося після солодощів пити сухе шампанське.

1921 – Раднарком Росії видав декрет про організацію будинків відпочинку.

1924 – РНК СРСР ухвалила постанову про реорганізацію кіносправи – монополію на прокат картин узяла на себе держава.

1927 – у Німеччині стався крах фінансового ринку ("чорна п'ятниця").

1930 – в Австралії убитий останній дикий сумчастий вовк.

1933 – наклав на себе руки український письменник Микола Хвильовий.

1934 – на першому засіданні комісії з прийому в члени Союзу радянських письменників членський квиток № 1 виданий О.М. Горькому.

1934 – арештований Осипнув Мандельштам.

1935 – на плебісциті в Саарській області 90,8% мешканців цього регіону висловилися за його включення до складу Німеччини.

1939 – у Блумфелді (штат Коннектикут) почала радіомовлення перша комерційна FM-станція WDRC-FM.

1940 – за наказом НКВС СРСР у західних областях України та Білорусії організовані так звані відділи для боротьби з бандитизмом.

1942 – німецькі антифашисти підпалили антирадянську виставку в Берліні.

1942 – Таня Савічева робить в своєму щоденнику останні записи: "Мама померла 13 травня о 7-30 ранку", "Савічеви померли", "Померли всі", "Залишилася одна Таня".

1943 – капітуляцією італо-німецьких військ на півострові Бон завершилась Північно-Африканська кампанія 1940–1943 рр. Вся територія Північної Африки перейшла під контроль військ союзників.

1944 – СРСР, США і Англія призвали Угорщину, Румунію, Болгарію і Фінляндію негайно вийти з війни.

1946 – міністерство внутрішніх справ СРСР розглянуло план організаційних заходів щодо посилення боротьби з підпіллям ОУН у західних областях УРСР.

1950 – в англійському Сильверстоуні відбулася перша автогонка першого чемпіонату "Формули-1". Переможцем став італійський гонщик Джузеппе Фаріна з команди "Альфа-Ромео", який за підсумками сезону став першим чемпіоном "Формули-1".

1954 – у США зробив перший політ перший в світі реактивний вертоліт "Келлет".

1956 – після викриттів, зроблених на XXII з'їзді КПРС, секретар Союзу письменників О. Фадєєв, перебуваючи у депресії, покінчив життя самогубством.

1958 – Георг де Местраль зареєстрував торгівельну марку застібки-липучки Velcrо.

1963 – Кувейт став 111-ою державою, прийнятою в ООН.

1968 – у Парижі розпочалися мирні переговори на офіційному рівні між США та Північним В’єтнамом.

1978 – почесна голова іспанської компартії Долорес Ібаруррі повернулася в Іспанію після вимушеної 38-річної еміграції у Радянському Союзі. Рееміграція стала можливою після того, як король Хуан Карлос легалізував політичні партії. Невдовзі Ібаррурі оберуть депутатом кортесів.

1981турецький терорист, член екстремістської організації "Сірі вовки" Мехмет Алі Агджа  здійснив замах на главу Римо-католицької церкви Папу Римського Івана Павла ІІ. Справу про замах слухали в Італії, де відбулось три процеси (зокрема, розслідувався і "болгарський слід" – справа Сергія Антонова, виправданого у березні 1986). У червні 2000 р. Алі Агджа був помилуваний президентом Італії Карло Чампі й переданий Туреччині, де він відбував покарання за інші злочини. У січні 2010 р. його звільнили з турецької в’язниці. За час свого ув’язнення турецький терорист змінив релігію, здійснивши перехід з мусульманства в католицизм. Після виходу на свободу він виявив бажання переїхати до Польщі й доживати віку на батьківщині Папи Івана Павла ІІ. Останній, як відомо, у 1983 відвідав Агджу у в’язниці, і після тривалої розмови пробачив його. Але навіть 30 років по тому, чимало обставин тих подій залишаються нез’ясованими.

1986 – відкрився V з'їзд Спілки кінематографістів СРСР, першим секретарем організації обраний режисер Елем Климов, із "полиці" знято раніше заборонені цензурою фільми.

1990 – у Києві пройшов І конгрес поляків, що проживають в Україні.

1990 – вийшло перше число газети "Галичина" – першої за радянських часів демократичної багатотиражної газети Івано-Франківської області.

1992 – Верховна Рада України скасувала декларацію про незалежність Криму.

1992 – американські космонавти перебували у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин (світовий рекорд), уперше в космос вийшли одразу три космонавти.

1995 – англійка Елісон Харгрівз перша з жінок зійшла на Еверест самотужки і без використання кисню.

1999 – американська авіація помилково разбомбила косовське село Коріса, загинули 79 албанців.

2002 – на 63-у році життя помер Валерій Васильович Лобановський, головний тренер київського "Динамо", Герой України (2002, посмертно). Нагороджений керівництвом ФІФА орденом "За заслуги" (посмертно).

2003 – знаменитий Шаоліньський монастир вперше сплатив податки, отримавши гроші від однієї кінокомпанії – за використання його торгової марки.

2011 - двоє чеських дипломатів оголошені в Україні персонами нон-грата нібито через обвинувачення у шпигунстві. Перший віце-прем′єр і голова чеського МЗС Карел Шварценберг висловив переконання, що оголошення Україною персонами нон-грата аташе з питань оборони посольства ЧР в Україні Зденека Кубічека і Петри Навотної є мірою у відповідь на надання притулку в Чехії екс-міністру економіки України Богдану Данилишину.

Цього дня народились:

1680 – Міхал Сервацій Вишневецький, державний і військовий діяч Великого князівства Литовського, письменник і поет. Польний гетьман литовський (1702–1703 і 1707–1709 рр.), великий гетьман литовський (1703–1707 і 1735–1744 рр.), також – каштелян і воєвода віленський, канцлер великий литовський, староста пінський, волковиський, глинянський, тухольський тощо. Під час громадянської війни на Литві 1700 р. був керівником опозиції знаті, що виступала проти роду Сапег, розбив армію Сапег у битві під Олькениками. Останній чоловічий представник старшої лінії і, імовірно, всього роду князів Вишневецьких. Після його смерті володіння Вишневецьких перейшли до Огинських і Замойських. Уродженець Львова.

1717 – Марія Терезія, правителька Габсбурзької монархії, ерцгерцогиня Австрійська, велика герцогиня Тосканська, королева Угорщини і Чехії. Старша дочка імператора Священної Римської імперії Карла VI Габсбурга. Правила майже 40 років, в Австрії відома як "королева-мати". Мала 16 дітей, двоє з яких стали в майбутньому цісарями – Йосиф II (співправитель Марії Терезії з 1765 р.) і Леопольд II.

1730 – Чарльз Вотсон-Вентворт, другий маркіз Рокінгем, британський політичний діяч, прем'єр-міністр Великої Британії у 1765–66 рр. та у 1782 р. від партії вігів. Був саме тим прем'єр-міністром, що наполіг на визнанні незалежності Північно-Американських Сполучених Штатів (суч. США).

1753 – Лазар Нікола Карно, французький державний і військовий діяч, математик, спеціаліст в галузі фортифікації.

1795 – Павел Шафарик, чеський філолог, історик-славіст, автор ідеї слов'янської єдності.

1804 – Олексій Хомяков, російський філософ, поет, публіцист, один із засновників руху слов'янофілів.

1809 – Джузеппе Джусті, італійський поет, політичний і громадський діяч, прихильник об'єднання Італії.

1830 – Іван Петрович Сокальський, український економіст, статистик, педагог. Родом з Харкова. З 1858 р. – професор, завідувач кафедри політекономії і статистики Харківського університету, вів курс історії економічних шкіл. 1862–1865 рр. перебував у науковому відрядженні в країнах Західної Європи – Великобританії, Голландії, Бельгії, Франції. Після повернення редагував щомісячник Харківського губернського статистичного комітету "Статистический листок", був організатором одноденних переписів у Харкові – 1866, 1873 і 1879. Досліджував кустарне виробництво на Слобідській Україні. 1872 р. захистив докторську дисертацію в Київському університеті.

1840 – Альфонс Доде, французький письменник. За освітою – вчитель. Сучасник Флобера, Мопассана, братів Гонкурів, Золя. Загальне визнання принесла Доде сатирична трилогія "Тартарен Тарасконський", "Тартарен в Альпах" і "Порт Тараскон". Багато чого з творчого доробку Альфонса Доде забуто, але його "Тартарен" і сьогодні стоїть у ряду кращих творів французької літератури.

1842 – Артур Салліван, англійський композитор, класик жанру оперети.

1849 – Панас Мирний (Рудченко), український письменник (романи "Хіба ревуть воли, як ясла повні?", "Повія", п'єса "Лимерівна", повісті "П'яниця", "Лихі люди", "Лихо давнє й сьогочасне", "Голодна воля", "За водою" та ін.).

1855 – Персиваль Ловелл, американський бізнесмен, сходознавець, дипломат, астроном і математик, засновник і перший директор найбільшої приватної обсерваторії у США, дослідник планети Марс, відкрив астероїд "Арізона" (1907).

1857 – Рональд Росс, британський бактеріолог і паразитолог шотландського походження, лауреат Нобелівської премії 1902 р. за роботи з дослідження малярії.

1877 – Левко Мацієвич, український корабельний інженер, автор багатьох проектів кораблів, підводних човнів, протимінних заслонів тощо, перший український авіатор, громадський і політичний діяч. Уродженець Чигиринського повіту (нині Кіровоградщина). 1900 р. разом із Дмитром Антоновичем, Михайлом Русовим та іншими був серед засновників Революційної української партії (РУП). Українізував свої офіцерське оточення у Севастополі, разом зі своїм другом Олександром Коваленком (теж офіцером Чорноморського флоту) створив у Народному домі Севастополя самодіяльній робітничий театр з українським репертуаром, організовував вечори пам'яті Тараса Шевченка тощо. У травні 1910 р. після створення в Росії відділу повітряного флоту Мацієвич очолив групу з семи російських офіцерів, відряджених до Франції для вивчення авіаційного пілотажу. Там відвідав сім аеродромів, де детально ознайомився з будовою аеропланів і дирижаблів. Одночасно як голова комісії побував у Брюсселі і їздив до Англії, де оглянув близько 20 систем літальних апаратів. Постійно літав на аероплані "Фарман". Мацієвич одержав посвідчення авіатора № 178 – це фактично означало входження до двох сотень перших у світі льотчиків. Розробив тип літального апарата, здатного піднятися з палуби морського судна. Разом з авіатором Єфімовим здійснив перші нічні польоти, працював над пристроєм, який мав рятувати льотчиків під час вимушеної посадки на воду, почав писати книгу "Повітроплавання у морській війні". У вересні 1910 р. у Санкт-Петербурзі взяв активну участь у І Всеросійському святі повітроплавання, де завоював кілька призів і став улюбленцем публіки. Загинув в авіакатастрофі поблизу Санкт-Петербурга на очах десятків тисяч глядачів, ставши таким чином першою жертвою російської авіації. Похорон капітана Мацієвича 11 жовтня перетворився на багатолюдну маніфестацію, якої Петербург не бачив від часу смерті Достоєвського.

1882 – Жорж Брак, французький живописець, один із засновників кубізму.

1888 – Віктор Карпович Троценко, український архітектор. Спеціальної освіти не мав. Знання з архітектури та мистецтва набув у Харкові в літературно-художньому гуртку С. Васильківського. Працював у галузі житлового будівництва. Використовував принципи народної архітектури. ред споруд – школи, лікарні, клуби на Криворіжжі та Донбасі (20-30 рр. XX ст.). Створив графічні малюнки до книг С. Таранушенка "Старі хати Харкова", "Хата по Єлизаветинському провулку" у Харкові.

1893 – Генрі Мюррей, психолог. Розвинув теорію особистості, заснованої на природжених потребах індивідуума і його відносинах з фізичним і соціальним навколишнім середовищем.

1899 – Михайло Олександрович Ясиновський, український терапевт, академік АМН СРСР, заслужений діяч науки УРСР, професор Одеського медичного інституту. Один з основоположників військово-морської терапії. З 1959 р. – одночасно в українському НДІ курортології в Одесі. Автор праць з питань вірусного гепатиту, ревматизму, захворювань кровотворних органів. Лауреат Державної премії УРСР (1980).

1908 – Мойсей Олександрович Марков, російський фізик, академік АН СРСР. Спеціаліст в галузі квантової механіки та фізики елементарних часток.

1923 – Ісаак Шварц, радянський і російський композитор, автор музики до багатьох театральних спектаклів і кінофільмів ("Біле сонце пустелі", "Солом'яний капелюшок", "Втеча містера Мак-Кінлі"), а також симфонічних творів. Заслужений діяч мистецтв РРФСР (1984), народний артист Росії (1996), лауреат Держпремії Росії. Уродженець Ромнів, що на Чернігівщині.

1927 – Герберт Росс, американський режисер ("Сталеві магнолії", "Поворотний пункт", що мав дві номінації на "Оскар").

1937 – Роджер Желязни, американський письменник-фантаст польського походження ("Хроніки Амбера"). Лідер руху "нової хвилі" в науковій фантастиці, в якій фантасти перенесли увагу з роботів та космічних кораблів на людину і її внутрішній світ.

1942 – Володимир Джанібеков, російський і радянський льотчик-космонавт, двічі Герой Радянського Союзу (1978, 1981), Герой МНР, генерал-майор авіації. Здійснив п’ять космічних польотів, під час яких провів ряд унікальних експериментів, стиковки в особливо важких умовах польоту. 25 липня 1984 р. разом з С. Савицькою вийшов у відкритий космос на 3 год. 35 хв. для випробування приладу для різки і зварювання матеріалів у космосі.

1950 – Стіві Уандер (Стівіленд Морріс), американський соул-співак і композитор, сліпий від народження. 22-разовий володар премії "Греммі", член Звалу слави рок-н-ролу.

1957 – Кодзі Судзукі, японський письменник, автор серії повістей "Дзвінок", що були екранізовані.

1957 – Клоді Еньєре, французький астронавт, 31-а жінка-космонавт у світі, доктор медичних наук, спеціаліст в галузі космічної медицини.

1957 – Людмила Нільська, актриса ("Петрівка, 38", "Гардемарини, вперед", "Бабник").

1957 – Раймундас Баніоніс, литовський актор і режисер.

1963 – Олександр Кривенко, український журналіст, громадський і політичний діяч. Був одним з організаторів та активістів "Товариства Лева". Брав участь у створенні "Меморіалу", Товариства української мови. Був делегатом Установчого з'їзду Руху (1989). 1989–1995 – редактор газет "Поступ" і "Пост-Поступ". 1990–1994 – депутат Львівської обласної ради народних депутатів І демократичного скликання, голова комісії з проблем молоді. Був радником прем'р-міністра Лазаренка, працював у Києві на ТБ, 1999–2000 – головний редактор тижневика "ПіК". З червня 2001 р. – президент громадської організації "Хартія 4". Загинув в автокатастрофі.

1965 – Маша Распутіна (Алла Агєєва), російська поп-співачка.

1971 – Ганна Безулик, українська телеведуча ("Студія "1+1", "5-й канал").

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 614

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua