На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 9 серпня

Версия для печати Версия для печати

09.08.2013 11:51:46 |  

Свято:

Міжнародний день корінних народів світу. Відзначається з 1995 р.

Православний світ вшановує пам’ять великомученика Пантелеймона-цілителя (305 р.). Головні урочистості з цієї нагоди проходять у Греції на Св. горі Афон, де в Російському Пантелеймоновому монастирі знаходяться його нетлінні мощі.

День Нагасакі. 1945 р. американська авіація піддала атомному бомбардуванню японське місто Нагасакі.

Національне свято Республіки СінгапурНаціональний день (1965). 9 серпня 1965 р. Сінгапур виокремився зі складу Федерації Малайзії у самостійну незалежну державу (був у складі федерації на правах штату з 16 вересня 1963 р.). 22 грудня 1965 р. Сінгапур був проголошений республікою.

Національний день жінок у ПАР. Оголошений за рішенням Національної асамблеї і сенату ПАР 9 серпня 1994 р. у пам’ять про жертв розправи південноафриканських расистів над мирною демонстрацією жінок Преторії 9 серпня 1956 р., які виступили проти введення расистською владою для всіх африканців спеціальних перепусток. Раніше за рішенням ХХХVІ сесії Генеральної Асамблеї ООН відзначався як Міжнародний день солідарності з боротьбою жінок Південної Африки і Намібії. Цього дня 10 років тому (2000) в Преторії був відкритий перший у ПАР пам’ятник жінкам – борцям проти расової дискримінації.

Національне свято миротворця у Канаді. Офіційно відзначається з 2008 р. Цього дня 1974 р. на борту літака, збитого над Сирією, загинули 9 канадських військовослужбовців – учасників миротворчої операції.

Православні іменинники: Анфіса, Герман, Климент, Микола, Наум, Пантелеймон, Сава.
Католицькі іменинники:
Роман, Ромуальд.

Події дня:

48 до н.е. – битва при Форсалі (Греція) між військами Гнея Помпея і Гая Юлія Цезаря за одноосібну владу над Римом закінчилася перемогою останнього.

1483 – відправлено першу месу в Сікстинській капелі.

1792 – розпочалося переселення запорожців на незаселені землі Кубані.

1803 – американець Роберт Фултон продемонстрував у Парижі на Сені свій винахід – 20-метрове судно, яке рухав паровий двигун потужністю 8 кінських сил. Дослідний зразок рухався зі швидкістю 2,9 милі за годину. Ані французи, ані англійці, яким Фултон запропонував свої послуги, не виявили інтересу до даремного винаходу. Через чотири роки, вже на батьківщині, Фултон показав значно успішніший пароплав, котрий міг долати великі відстані.

1814 – після поразки індіанці поступилися половиною Алабами й частиною Джорджії білим колоністам Америки.

1842 – демаркація кордону між Канадою та США за договором Вебстера-Ашбертона.

1848 – на Буковині ліквідовано кріпацтво.

1848 – П’ємонт підписав договір з Австрією, відмовившись від Ломбардії і Венеції.

1853 – російські війська генерала Перовского взяли фортецю Ак-Мечеть (нині Кизил-Орда) на річці Сирдар'ї, що стало запорукою завоювання Кокандського ханства.

1859 – американець Натан Еймс запатентував ескалатор.

1884 – французькі офіцери Шарль Ренар і Артур Кребс здійснили політ на керованому дирижаблі "Франція" по замкненому маршруту завдовжки близько 8 км зі швидкістю понад 23 км/год.

1893 – засновано Національний банк Італії.

1905 – у Портсмуті (США) за посередництва президента США Теодора Рузвельта почалися мирні переговори між Російською імперією та Японією (завершилися 5 вересня підписанням Портсмутського мирного договору).

1906 – департамент поліції Петербурга видав циркуляр про посилення репресій проти профспілок.

1910 – мешканець Чикаго Альва Фішер запатентував електричну пральну машину (існуючі доти приводилися в рух руками).

1915 – згідно з розпорядженням найвищої австро-угорської військової команди та корпусної команди було утворено 1-й полк Українських січових стрільців як самостійне військове з’єднання у складі двох куренів (батальйонів) під командуванням полковника Григорія Коссака.

1917 – в окупованій Бельгії німецька влада проголосила фламандську мову державною.

1919 – Англія оголосила протекторат над Персією.

1923 – відкрита авіалінія Одеса – Катеринослав – Харків.

1928 – у Ленінграді відкрито перший у світі Музей цирку та естради.

1933 – РНК і ЦК КП(б)У ухвалили постанову про роботу Всеукраїнської академії наук у справі підвищення врожайності. Постанова відзначала незадовільний стан роботи академії, який проявився "у відсутності боротьби проти буржуазних поглядів у сільськогосподарських науках і шкідництві, засміченості інститутів академії класово ворожими петлюрівськими та контрреволюційними елементами" тощо. Згідно з постановою зі складу членів академії були виключені перший віце-президент Сліпанський, члени президії академії Синько, Бондар, Білаш, Палатний, Харченко, Буцький, а також ряд директорів науково-дослідних інститутів академії.

1936 – на Олімпійських іграх у Берліні американський спортсмен Джессі Оуенс виграв четверту золоту медаль, цього разу – в естафеті 4х100 м. Попередні перемоги Оуенс здобув у бігу на 100 і 200 метрів та стрибках у довжину. Ставши головним героєм Олімпіади, темношкірий американець фактично дав ляпаса Адольфу Гітлеру й нацистській пропаганді, яка використовувала Ігри для підтвердження переваги "істинних арійців".

1942 – у Києві на стадіоні "Зеніт" відбувся так званий "матч смерті", насправді – черговий із серії матчів між футболістами київської команди "Старт" (частково укомплектованої з гравців "Динамо") та збірною німецьких зенітників "Флакельф". 6 серпня німці програли з рахунком 1:5, цього разу, в посиленому складі, – 3:5. Склад "Старту" згідно з афішею: воротар Микола Трусевич, Олексій Клименко, Михайло Свиридовський, Василь Сухарєв, Володимир Балакін, Лев Гундарєв, Макар Гончаренко, Юрій Чернега, Павло Комаров, Микола Коротких, Михайло Путістін, Михайло Мельник, Георгій Тимофєєв, Федір Тютчев, Іван Кузьменко (в афіші не зазначений, але фігурує у спогадах Гончаренка і Владлена Путістіна). Матч судив обер-лейтенант на ім'я Ервін, який нікому не підсуджував. Футболісти "Старту" відзначили перемогу в роздягальні – випили самогон, який приніс хтось з уболівальників, закусили. Надалі ігри німецьких команд із "радянськими" більше не проводилися, відбувся лише один матч "Старту" з українським "Рухом". Через деякий час було розстріляно кількох радянських футболістів. Спершу – Коротких, затим у Сирецькому концтаборі – Трусевича, Кузьменка, Клименка. Але не через футбольні перемоги над німцями, а через їх належність до НКВС. Натомість радянська пропаганда міфологізувала одну гру із "Флакельф", створивши легенду про матч смерті, Флакельф нібито після нього загинула майже вся команда, що не погодилася програти окупантам.

1942 – відбулося виконання Сьомої ("Ленінградської") симфонії Дмитра Шостаковича в блокадному Ленінграді.

1944 – указом президії Верховної Ради СРСР місту Акерман Ізмаїльської області повернуто історичну назву Білгород і постановлено надалі іменувати його Білгород-Дністровський. У російському прочитанні "Тарнополь" перейменовано у "Тернополь", "Черновицы" – у "Черновцы".

1945 – через три дні після атомного бомбардування Хіросіми американці скинули другу атомну бомбу, названу "Товстуном", на японське місто Нагасакі. Загинули 74 тисячі осіб.

1945 –  СРСР вступив у війну з Японією.

1945 – розпочалась Маньчжурська стратегічна наступальна операція, внаслідок якої радянські війська і війська Монгольської народно-революційної армії розгромили квантунську армію, звільнили Маньчжурію і Північну Корею.

1949 – відбувся перший політ реактивного винищувача Як-50.

1957 – у російському м. Молотовськ (зараз Сєверодвінськ) на воду був спущений перший радянський атомний човен "К-3" ("Ленінський комсомол").

1959 – видав першу продукцію Новокриворізький гірничо-збагачувальний комбінат (Дніпропетровська обл.).

1965 – Сінгапур відокремився від Малайзії й одержав незалежність.

1969 – у Каліфорнії за наказом глави релігійної секти Чарльза Менсона по-звірячому вбито вагітну акторку Шерон Тейт, дружину Романа Поланськи, та чотирьох її друзів.

1971 – слідчим відділом КДБ при Раді Міністрів УРСР порушена кримінальна справа по факту виготовлення та розповсюдження збірника "Український вісник".

1973 – чисельність населення СРСР досягла 250 млн. чоловік.

1974 – під загрозою звинувачення в причетності до "Уотергейтської справи" і притягненні його до відповідальності в порядку імпічменту пішов у відставку президент США Річард Ніксон.

1979 – створено Карадазький державний заповідник НАН України.

1981 – вихователь Теребовлянської школи-інтернату Тернопільської області В. Андрушко встановив при в’їзді в Київ з боку Житомирського шосе транспарант із написом: "Хай живе незалежна соціалістична Україна!"

1986 – на рок-фестивалі в Небуорті (Британія, графство Хертфордшир) виступила рок-група "Queen". Як з’ясувалося, це був останній концерт колективу.

1990 – Ірак оголосив про анексію Кувейту. Американські війська розпочали дислокацію в Саудівській Аравії, щоб розпочати воєнні дії проти Іраку.

1990 – президент СРСР Михайло Горбачов підписав указ про утворення Фонду державного майна, завданням якого є "розробка та реалізація програми перетворення державних підприємств в акціонерні товариства й підприємства, засновані на інших формах власності з одночасним здійсненням демонополізації виробництва".

1990 – зареєстрована радіостанція "Ехо Москви".

1991 – у Запоріжжі почався ІІ фестиваль української пісні "Червона рута" (перший на східній та південній Україні).

1996 – у Москві в Кремлівському палаці з'їздів відбулася інавгурація президента РФ Бориса Єльцина на другий термін. Церемонія була скорочена до 17 хвилин через поганий стан здоров'я Єльцина.

1999 – президент Росії Борис Єльцин відправив у відставку главу Ради міністрів РФ Сергія Степашина. Виконувачем обов’язків прем'єра став директор ФСБ, секретар Радбезу Володимир Путін.

1999 – Кабінет Міністрів України затвердив положення про Сорочинський ярмарок.

2008 – в умовах російської інтервенції (через Південну Осетію й Абхазію) в Грузії оголошено воєнний стан і повну мобілізацію.

Цього дня народились:

1631 – Джон Драйден, англійський письменник, основоположник англійського класицизму ("Завоювання Гранади", "Дослід драматичної поезії")

1669 – Євдокія Лопухіна, перша дружина Петра I (запроторена ним у монастир).

1776 – Амадео Авогадро, італійський фізик і хімік. 1811 р. висунув молекулярну гіпотезу будови речовини, встановив один із газових законів, названий його ім’ям. Автор першого посібника з молекулярної фізики.

1819 – Вільям Мортон, американський дантист-хірург, який уперше успішно застосував ефір як анестезуючий засіб.

1823 – Олександр Олександрович Навроцький, український громадський діяч, поет, перекладач. Брав участь у діяльності Кирило-Мефодіївського братства, поділяв погляди його радикально-демократичного крила. Поширював у списках недруковані твори Т. Шевченка. Після розгрому братства був ув’язнений у В’ятці, засланий до Єлабуги, згодом до Курська. Після 1858 р. служив урядовцем (в канцелярії генерал-губернатора Дагестану, казенній палаті) у Темір-Хан-Шурі, Єревані, Новочеркаську, Миколаєві. Наприкінці життя повернувся на Закавказзя. Вірші О. Навроцького друкувалися в журналах "Киевская старина", "Основа", "Русский архив". В поезії відчутний вплив Т. Шевченка. Живучи на Закавказзі, Навроцький багато перекладав, уклав рукописну збірку "Аварские, казикумукские, чеченские и кумукские песни".

1830 – Пармен Петрович Забіла (Забелло), український скульптор. Небіж українського поета Віктора Забіли, дід української поетеси Наталі Забіли. Навчався у Петербурзькій академії мистецтв, її академік з 1868 р. Серед найвідоміших творів: погруддя Т. Шевченка, М. Ге, І. Тургенєва, М. Некрасова, надгробки О. Герцена в Ніцці, композитора О. Сєрова в Олександро-Невській лаврі в Петербурзі, проект пам’ятника О. Пушкіну в Москві, пам’ятник М. Гоголю в Ніжині.

1831 – Василь Степанович Курочкін, російський поет, журналіст, перекладач, громадський діяч. Брат російського поета Миколи Курочкіна. Один з ініціаторів створення і керівників таємної революційно-демократичної організації "Земля і воля". 1859-1873 рр. – редактор-видавець журналу "Искра". У поезіях, політичних піснях закликав до селянської революції, в сатиричних віршах висміював лібералізм. Перекладав твори П.Ж. Беранже. Сатиричні вірші та переклади Курочкіна привернули увагу Т. Шевченка ще на засланні, згодом до свого щоденника він записав три його поезії "У наші роки молоді", "16 липня 1857 року", "Навуходоносер"). Вірш Тараса Шевченка "Тим неситим очам" є переспівом поезії Курочкіна "Для великих землі". Згодом, Курочкін познайомився з Шевченком у Петербурзі, і підтримував з ним приязні взаємини.

1858 – Володимир Михайлович Шимкевич, російський зоолог, академік Російської АН, професор Петербурзького університету. Автор праць з морфології, ембріології, систематики та філогенії безхребетних і хребетних тварин, експериментальної зоології, дарвінізму, загальної біології. Широко пропагував біологічні знання. Автор підручників для університетів.

1890 – Михайло Євдокимович Івченко, український письменник, журналіст. З 1910 р. працював агрономом-економістом на Полтавщині, згодом – редактором журналів "Сільський господар" (Харків) і "Сільський кредит" (Київ). Виступав у газетах зі статтями на природознавчі, економічні, суспільствознавчі теми. Написав ряд літературних портретів. Автор оповідань і повістей (збірки "Шуми весняні", "Імлистою рікою", "Землі дзвонять", роману "Робітні сили", п’єси "Повідь"). Змальовував переважно життя села під час Жовтневої революції та після неї. У 20-і роки листувався з Рабіндранатом Тагором, переклав ряд його поезій. У 30-х роках був звинувачений в антирадянській діяльності. Проходив по сфабрикованому процесу Спілки визволення України. Після суду був звільнений, але участі в літературному процесі вже не брав. 1936 р. виїхав до Північної Осетії.

1893 – Віра Василівна Холодна, російська кіноактриса, одна з "зірок німого кіно" ("Пісня торжествуючої любові", "Мовчи, смутку, мовчи", "Останнє танго", "Життя про життя", "Живий труп"). Уродженка Полтави.

1896 – Жан Піаже, швейцарський психолог, один з найвідоміших фахівців в галузі психології інтелекту. Автор праць "Мова і мислення дитини", "Генеза елементарних логічних структур" (спільно з Б. Інельдер). Видав (разом з П. Фресом) багатотомну "Експериментальну психологію".

1898 – Ілля Іванович Стрєлков, український фізикохімік, член-кореспондент АН УРСР. У 1925–1941 рр. викладав в інститутах Харкова. Автор праць з термохімії, хімічної термодинаміки та її застосування до органічних сполук у конденсованому стані.

1899 – Арман Салакру, французький драматург. Автор п’єси "Ночі гніву", в якій йдеться про епоху фашистської окупації і Опору, а також легких комедій і комедій-памфлетів.

1902 – Пантелеймон Степанович Кучеров, український вчений у галузі гірничої механіки, член-кореспондент АН УРСР. Директор Інституту гірничої справи АН УРСР (тепер Інститут гірничої механіки та технічної кібернетики ім. М.М. Федорова). Автор праць з теорії різання вугілля, автоматизації врубових машин і вугільних комбайнів.

1904 – Микола Филимонович Матвійчук, український літературознавець. Досліджував творчість Максима Горького.

1906 – Памела Ліндон Треверс, англійська письменниця, авторка казкових повістей про Мері Поппінс, що прославили її ім’я.

1911 – Вільям Фаулер, американський фізик, лауреат Нобелівської премії (1983).

1914 – Туве Маріка Янссон, фінсько-шведська письменниця і художниця. Автор чудових книжок для дітей про Мумі-тролів та інших казкових істот.

1930 – Олександр Бовін, радянський і російський журналіст, політичний оглядач-міжнародник, Посол Росії в Ізраїлі у 1991–1997 рр.

1930 – Юрій Гуляєв, український радянський співак (баритон). Народний артист СРСР, лауреат Державної премії СРСР 1975 р.

1938 – Леонід Данилович Кучма, український політичний і державний діяч, Президент України (1994–2005). До державних посад – генеральний директор дніпропетровського ВО "Південний машинобудівний завод". Народний депутат І скликання. Із 2010 р. проходить у кримінальній справі як обвинувачений у причетності до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. 

1938 – Олександр Олександрович Омельченко, київський міський голова у 1995–2006 рр. Із 2006 р. – народний депутат від "НУНС". Кандидат на посаду президента на виборах 2004 р. (0,48% голосів, 8-ме місце із 24 кандидатів). Голова партії "Єдність". Герой України (2001).

1939 – Романо Проді, державний і політичний діяч Італії, економіст, голова Ради міністрів Італії (1996–1998, 2006–2008). 11-й голова Європейської комісії (1999–20004).

1957 – Мелані Гріффіт, американська актриса кіно. Знімалася у фільмах "Дика штучка", "Ділова дівчина" (премія "Золотий глобус", 1989), "Скеля Малхолланд", "Вогнище марнославства", "Двоє – це занадто", "Лоліта", "Знаменитість", "Попутник". Дружина відомого голлівудського актора Антоніо Бандераса.

1959 – Марія Агасівна Гулегіна, видатна оперна співачка, одна з провідних драматичних сопрано світу. Народилась і виросла в Одесі у вірменській родині. Закінчила Одеську консерваторію. Була солісткою Білоруського театру опери і балету, з 1987 р. – за кордоном, співає на найпрестижніших сценах. Два головних її театри – Ла Скала і Метрополітен опера.

1963 – Уїтні Х’юстон, американська поп- соул- та ритм-енд-блюзова співачка, кіноакторка. Володарка шести "Греммі" й двох "Еммі".

1973 – Олександр Пономарьов, український естрадний співак. Перший представник України на конкурсі "Євробачення" (2003 рік, 14-те місце). Народний артист України (2006).

1974 – Рафаель Пуаре, французький біатлоніст, багаторазовий переможець і призер чемпіонатів світу і етапів Кубку світу, призер Олімпійських ігор 2002 і 2006 рр. 2007 р. завершив виступи на змаганнях.

1978 – Одрі Тоту, французька кіноакторка ("Амелі").

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 637

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua