На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 29 серпня

Версия для печати Версия для печати

29.08.2012 10:19:27 |  

Свято:

Міжнародний день дій проти ядерних випробувань.
Проводиться згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 2 грудня 2009 р.

Національне свято Словацької Республіки – Річниця Словацького національного повстання (1944).

Католицьке свято Усікновіння глави Св. Іоанна Хрестителя.

Православні іменинники: Аким, Демид.
Католицькі іменинники: Іоанн, Сабіна.

Події дня:

1526 – у битві під Мохачем на Дунаї турецький султан і халіф Сулейман I Пишний розбив війська угорського і чеського короля Лайоша II. Король загинув у бою. В результаті поразки у цьому бою Угорщина втратила свою державну і політичну самостійність – дві третини її території відійшло до Османської імперії, а решта стала володінням Австрії.

1541 – турки захопили Буду, столицю Угорщини.

1698 – російський цар Петро I заборонив носити бороди і наказав носити європейський одяг.

1756 – король Пруссії Фрідріх II із 60-тисячною армією вторгся до Саксонії, почавши Семирічну війну 1756–1763 рр.

1758 – перша індіанська резервація створена у Нью-Джерсі.

1825 – король Португалії Жуан VI визнав незалежність Бразилії.

1831 – англійський учений Майкл Фарадей відкрив явище електромагнітної індукції.

1842 – Нанкінський договір між Великою Британією та Китаєм закінчив "опіумну" війну, яка тривала з 1839 р. Китай віддав британцям Гонконг і відкрив для суден Великої Британії п'ять портів, а також виплатив 23 мільйони доларів як контрибуцію.

1860 – на Біркенхед-стріт у Лондоні запущено перший у Європі трамвай на кінній тязі.

1883 – в Оттаві (Канада) Томас Ахерн продемонстрував першу електроплиту.

1885 – німецький інженер Готліб Даймлер отримав патент на мотоцикл – як "візок для верхової їзди з гасовим двигуном". Новий транспортний засіб був уперше продемонстрований у листопаді 1885 р.

1897 – у Базелі на I Всесвітньому сіоністському конгресі (29-31 серпня) за ініціативою Теодора Герцля створена Всесвітня сіоністська організація, яка прийняла зірку Давида офіційною емблемою.

1910 – Японія оголосила про анексію Кореї.

1910 – у Познані відкрито новий палац імператора Німеччини.

1912 – на Чистих прудах у Москві відкрилася панорама Франца Рубо "Бородинська битва".

1916 – начальником польового генштабу німецької армії призначений генерал Пауль фон Гінденбург (майбутній президент Німеччини).

1918 – скасовано усі договори царської Росії стосовно поділів Польщі.

1926 – У Непалі скасовано рабство.

1929 – найбільший на той час у світі німецький дирижабль "Граф Цепелін" завершив першу навколосвітню подорож (без урахування стоянок під час трьох приземлень, тривалість перельоту склала 12 діб 11 хвилин).

1938 – РНК СРСР ухвалила постанову "Про вище заочне навчання".

1941 – німецькі війська зайняли Таллінн.

1943 – у Данії розпочався всенародний страйк на знак протесту проти введення гітлерівцями стану облоги.

1944 – РНК УРСР ухвалила постанову про організацію спеціальних дитячих будинків для дітей воїнів Червоної армії і партизанів Вітчизняної війни.

1949 – у Радянському Союзі на учбовому полігоні № 2 Міністерства Збройних Сил (Семипалатинському полігоні) під керівництвом І.В. Курчатова було проведено випробування першого вітчизняного атомного пристрою (РСД-1). Таким чином США втрачали монополію на атомну зброю – протистояння між двома наддержавами виходило на зовсім новий рівень. Цікавою з цього приводу є думка маршала Конєва, яка лунала явним дисонансом на фоні загальної ейфорії більшості радянських воєначальників.

1949 – Югославія звернулася до США по фінансову допомогу для ліквідації наслідків радянської економічної блокади.

1950 – у спортивному радіоефірі відбувся дебют радянського актора і спортсмена народного артиста Російської Федерації Миколи Озерова.

1954 – відкрито міжнародний аеропорт Сан-Франциско.

1964 – указом президії Верховної Ради СРСР реабілітовані німці Поволжя.

1966 – у Кендлстік-парку (Каліфорнія) відбувся останній публічний концерт квартету "Бітлз".

1975 – в Ханої на Центральній площі Бадинь був відкритий Мавзолей Хо Ші Міна, Президента В’єтнаму з 1946 р.

1982 – англійці Ранульф Фіеннес і Чарльз Бертон першими в історії здійснили навколосвітню подорож через обидва полюси.

1991 – Верховна Рада Азербайджану ухвалила декларацію "Про відновлення державної незалежності Азербайджанської Республіки".

1991 – рівно через 42 роки після першого випробування радянської атомної зброї, Президент Казахстану Н. Назарбаєв видав указ про закриття найбільшого у світі Семипалатинського ядерного полігона (у 1992 р. перетворений на науково-дослідний центр).

1992 – відбулося перепоховання мощів патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого у храмі Святого Юра у Львові.

1995 – у Тбілісі відбувся вибух, в результаті якого легкі поранення отримав голова парламенту Грузії Едуард Шеварнадзе.

1997 – у Мічигані через неекономічність закрита найстаріша в США атомна елетростанція

1999 – у Донецьку відкрито прижиттєвий пам'ятник шестиразовому чемпіонові світу зі стрибків із жердиною Сергію Бубці.

2001 – знайдений людський ген довголіття.

Цього дня народились:

1632
– Джон Рінгтон Локк, англійський філософ, творець ідейно-політичної доктрини лібералізму.

1756 – Ян Снядецький, видатний польський вчений епохи Просвітительства, один з найвизначніших польських астрономів межі ХVІІІ-ХІХ століть, математик, філософ і педагог, у 1807–1815 рр. професор і ректор Віленського університету.

1780 – Жан Огюст Домінік Енгр, французький живописець і рисувальник, представник академічного класицизму, один із найвидатніших портретистів ХІХ ст. Учень Давіда. Зовнішня сторона життя Енгра складалася успішно. Він двічі писав Наполеона – Першим консулом (1804) та імператором на троні (1806), виконував замовлення членів королівської родини, а згодом – Карла Х, Луї-Філіппа, Наполеона ІІІ. Понад двадцять років художник провів в Італії, обіймав посаду директора Французької академії. Сам себе він волів бачити "охоронцем добрих старих доктрин, аніж новатором". Його одвічним суперником був видатний художник-романтик Ежен Делакруа. Протилежність їхніх темпераментів і вдач окреслилась навіть у липневі дні революції 1830 р., коли обидва митця охороняли скарби Лувру під час вуличних боїв у Парижі: Делакруа був біля улюбленого Рубенса, а Енгр – чатував полотна Рафаеля.

1851 – Андрій Іванович Желябов, революціонер-народник, один з засновників і керівників терористичної організації "Народна воля". Желябов був найстаршим серед страчених у квітні 1881 р. терористів – учасників замаху на Олександра ІІ (групу називали "первомартовцями"). Йому на ту пору виповнилося 30 років. Народився він у Криму (с. Миколаївка). Навчався в Новоросійському університеті (Одеса), упродовж деякого часу жив на Київщині (у Городищі).

1857 – Ян Цепляк, польський священик, перший єпископ війська польського, католицький митрополит Могилівський (1917–1924).

1862 – Моріс Метерлінк, бельгійський драматург і поет, лауреат Нобелівської премії з літератури (1911). Метерлінк вважається одним із родоначальників театру абсурду – вплив його творів можна побачити у п’єсах Семюеля Беккета. З 1896 р. жив у Франції. Автор символістських п’єс-казок "Принцеса Мален", "Пелеас і Мелісанда" (існує також і однойменна опера К. Дебюссі), "Смерть Тентажіля", "Синій птах" (п’єса була вперше поставлена 1908 р. на сцені Московського Художнього театру К. Станіславським), естетичних ("Трагізм повсякденного життя") та філософських есе.

1868 – Людмила Михайлівна Старицька-Черняхівська, українська письменниця, літературний критик, громадська діячка. Народилась в сім′ї відомого письменника і громадського діяча Михайла Петровича Старицького та Софії Віталіївни Лисенко – рідної сестри композитора Миколи Лисенка. Перу Л. Старицької-Черняхівської належать поезії, оповідання, драматичні твори, зокрема "Останній сніп", "Милость божа", "Каїн і Авель", "Напередодні", "Розбійник Кармелюк", історичний роман "Перед бурею". Численні праці письменниці присвячені творчості М. Коцюбинського, Лесі Українки, Г. Барвінок, М. Садовського. Однією з перших вона привітала талант М. Рильського, прорецензувавши його збірку "На білих островах". По смерті Миколи Лисенка вона очолювала літературно-мистецький клуб "Родина", належала до Товариства українських поступовців, партії соціал-федералістів, була членом Центральної ради, однією з організаторок Спілки українок, учасницею Собору української автокефальної православної церкви 1921 р. У 1929–1930 рр. розпочався політичний процес "Спілки визволення України", сфабрикований з метою знекровлювання української інтелігенції. До слідства було притягнуто й Л. Старицьку та її чоловіка. Майже півроку вони просиділи в Харківській в′язниці, очікуючи суду й вироку. У червні 1930 р. їх звільнили, засудивши "умовно". На початку 1938 р. було заарештовано і розстріляно доньку письменниці – поетесу й перекладачку Вероніку (Рону) Черняхівську. З туги помер чоловік. 20 липня 1941 р., коли вже під Києвом стояли німецькі дивізії, 73-річну письменницю знову було заарештовано. Разом із сестрою Оксаною Стешенко, академіком Агатангелом Кримським та ще кількома київськими інтелігентами її вивезли до Харкова, далі етапом у Валуйки, а звідти, вкинувши в товарняк, повезли за Волгу. Десь по дорозі до Казахстану й обірвався життєвий шлях Людмили Старицької-Черняхівської.

1876 – Чарльз Франклін Кеттерінг, американський інженер і винахідник. З його ім’ям пов’язаний винахід електричного лічильника грошових купюр, автомобільного висококомпресивного двигуна і електричного стартера для автомобілів марки "Кадиллак". Після Першої світової війни очолював корпорацію "Дженерал моторс". Серед інших здобутків лабораторії Кеттерінга – використання фреону для холодильних установок, безпечне скло та багато іншого. Загалом Кеттерінг отримав близько 140 патентів на свої винаходи.

1900 – Сергій Вікторович Шамрай, український історик, києвознавець.

1903 – Андрій Файт, радянський актор театру і кіно (у фільмі "Чарівна лампа Аладдіна" – магрибський чаклун, також – "Броненосець "Потьомкін", "Королівство кривих дзеркал", "Втеча містера Мак-Кінлі"). Заслужений артист РРФСР (1950).

1904 – Вернер Форсман, німецький хірург і уролог. Один з авторів методу катетеризації серця (у 1929 р. випробував його на собі, ввівши зонд через ліктьову вену в праве передсердя). Лауреат Нобелівської премії 1956 р. в галузі фізіології та медицини "за відкриття, пов’язані з катетеризацією серця і вивченням патологічних змін у системі кровообігу".

1905 – Сергій Володимирович Серенсен, український вчений в галузі механіки, основоположник вітчизняної школи конструкційної міцності, академік АН УРСР. Випускник Київського політехнічного інституту, працював в Інституті механіки АН УРСР (1934–1940 – директор), викладав у Київському авіаційному інституті і Московському технологічному авіаційному інституті, у Державному науково-дослідному інституті машинознавства у Москві. Розробив критерії міцності металів і несучої здатності елементів конструкцій. Нагороджений численними державними нагородами, лауреат Державної премії СРСР (1949).

1906 – Іван Білодід, український мовознавець, педагог. Академік АН УРСР з 1957 р., академік АН СРСР з 1972 р. 1957–1962 рр. – міністр освіти УРСР, 1961–1981 рр. – директор Інституту мовознавства ім. О. Потебні АН УРСР, 1962–1978 рр. – віце-президент АН УРСР, 1964–1981 рр. – голова Українського комітету славістів. Автор понад 400 наукових праць. Лауреат Шевченківської премії 1971 р.

1908 – Робер Жан Жорж Мерль, французький письменник. Професор англійської літератури в Реннському, Тулузькому, Алжирському, Паризькому університетах. Учасник Другої світової війни. Автор романів "Уїкенд на південному березі", "Смерть – моє ремесло", "Острів", "Мальвіль", "За склом", "Мадрапур", серії історичних романів з історії Франції та Італії. Французи читали його психологічні романи, наукову фантастику, але понад усе цінували його витончений смак, який він демонстрував, звертаючись до історичної тематики. З 1976 р. і до кінця своїх днів Робер Мерль працював над епопеєю "Доля Франції". Критики називали Мерля "Александром Дюма ХХ століття", але він не вважав себе історичним письменником. У колишньому Радянському Союзі Мерля друкували, неодмінно підкреслюючи, що він комуніст, антифашист та й взагалі – "прогресивний" і "антибуржуазний" письменник, але з лав компартії Франції він давно вже вийшов і останні 20 років свого 95-річного життя провів у власному маєтку в оточенні численної родини.

1915 – Інгрід Бергман, шведська актриса театру і кіно. Знімалась у фільмах "Інтермеццо", "Газове світло" (премія "Оскар", 1944), "Лиха слава" (реж. А. Хічкока), "Убивство у Східному експресі", "Касабланка", "Осіння соната" (реж. І. Бергман) та багатьох інших картинах видатних європейських кінорежисерів. У рейтингу найкращих кіноакторок усіх часів Американського інституту кіномистецтва Інгрід посідає четверте місце.

1920 – Чарлі (Чарлз) Паркер, видатний американський джазовий музикант (альт-саксофон) негритянського походження, один із творців стилю "бі-поп". Його улюбленими композиторами були Брамс, Хіндеміт, Стравінський, але понад усе він захоплювався поезією Омара Хайяма. Помер зірка світового джазу у березні 1955 р. від серцевого нападу. Паркеру було лише 34 роки. Пізнє визнання музиканта і його важке життя були покладені в основу сюжету повісті Х. Кортасара "Переслідувач".

1923 – сер Річард Аттенборо, англійський актор і кінорежисер-документаліст, творець унікальних фільмів про природу і диких тварин. 1983 р. отримав премію "Оскар" за фільм "Ганді".

1927 – Володя Дубинін, радянський піонер, зв’язківець і розвідник Керченського партизанського підпілля у роки Великої Вітчизняної війни. 15-річний піонер загинув смертю героя.

1929 – Том Ганн, англійський поет і критик. Учасник поетичного гуртка "Рух", один з авторів антології "Нові рядки". Лауреат премії Сомерсета Моема (1957). Автор збірок "Відчуття руху", "Географія", "Дотик" та ін.

1939 – Вільям Фрідкін, американський кінорежисер, сценарист. Поставив фільми "Екзорцист", "Французький зв’язковий" (1971, премія "Оскар"), "Чаклун", "Федеральна поліція, Лос-Анджелес", політичний трилер "Правила бою", "Загнаний", "Глюки" та ін.

1941 – Слободан Мілошевич, лідер Югославії – голова президії Республіки Сербія у складі СРЮ у 1989–1991 рр., президент Сербії у 1991–1997 рр., президент Югославії у 1997–2000 рр. Мілошевич – ключова фігура воєнних конфліктів, що виникли після розпаду Югославії на початку 1990-х років. Помер у Гаазі як в'язень Міжнародного трибуналу 2006 р., обвинувачений у воєнних злочинах.

1958 – Майкл Джексон, американський співак. Уперше досяг міжнародної популярності у віці 11 років як вокаліст дитячої групи Jackson 5, а згодом став найбільш комерційно успішним сольним артистом в історії і був проголошений "королем поп-музики". Його альбом "Thriller" (1982) занесений у Книгу рекордів Гіннесса як найбільш продаваний диск усіх часів і народів. В активі Джексона – 13 премій "Греммі", 13 раз він піднімався зі своїми синглом на перший рядок американських чартів. Його ім'я двічі занесене в Зал слави рок-н-ролу - як сольного виконавця й учасника Jackson 5.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 637

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua