На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 31 жовтня

Версия для печати Версия для печати

31.10.2013 09:09:26 |  

Свято:

Міжнародний день економії
(Всесвітній день заощаджень). Відзначається на згадку про перший міжнародний спеціалізований конгрес представників ощадних банківських інститутів (27 квітня – 31 жовтня 1988 р.) і присвячений, за задумом його організаторів, економії у широкому сенсі слова – економії грошей, а також часу, сил, дбайливому ставленню до речей.

Міжнародний день Чорного моря. Оголошений у рамках стратегічного плану дій, підписаного у 1996 р. у Стамбулі представниками шести причорноморських країн (Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія, Україна).

Національний день Реформації у Словенії. Відзначається в останній день жовтня на знак визнання ролі руху Реформації у розвитку культури словенського народу. 1551 р. протестантський священик Примож Трубар написав і опублікував Катехізис, який став першою книгою словенською мовою.

Православна церква вшановує пам’ять святого апостола Луки, автора одного з чотирьох Євангелій і Книги Діянь святих апостолів.

День Реформації у Лютеранській Церкві. 31 жовтня 1517 р. Мартін Лютер на дверях католицької церкви у Віттенберзі вивісив таблицю з 95 тезами проти католицького вчення про відпущення гріхів та індульгенцій.

У США відзначають веселе свято нечистої сили – Хелловін. Відзначається щороку у ніч з 31 жовтня на 1 листопада напередодні Дня Всіх Святих у США, а також у ряді інших країн.

Православні іменинники: Йосип, Лука, Юліан.
Католицькі іменинники: Вольфганг, Сатурнін, Урбан.

Події дня:

1517
– монах ордену августинців, професор філософії і теології університету Віттенберга Мартін Лютер, оприлюднив текст з 95-а тезами про індулігенцію, в яких виступив проти пов’язаних з нею фінансових зловживань. Свій протест Лютер виявив досить емоційно, прибивши текст з тезами до дверей собору у Віттенберзі і розіславши його копії своїм друзям у Бранденбург, Нюрнберг і Ерфурт. До початку 1518 р., тези стали відомі всій Німеччині як латиною, так і німецькою мовою. Протест Лютера проти внесення світських елементів у католицьке віровчення, набув широкого розголосу і поступово переріс у політичну проблему, що, фактично, стало початком протестантської Реформації.

1698 – стратою двох останніх обвинувачених завершена розправа російського царя Петра I з повсталими стрільцями. Шибениці стояли в різних районах Москви. Цілих п'ять місяців трупи десятків повішених не прибирали з місць страти, зокрема, троє небіжчиків упродовж трьох місяців теліпалися перед вікнами келії царівни Софії, тримаючи у руках чолобитні з їхніми провинами.

1721 – з нагоди закінчення Північної війни Петро I оголосив у сенаті, що на знак подяки за Божу милість дає прощення (амністію) всім засудженим злочинцям, звільняє державних боржників, прощає недоїмки, що накопичилися з початку війни за 1718 р.

1754 – за хартією короля Георга ІІ на території, подарованій Церквою, був заснований Кінгс-коледж (королівський коледж). Нині Колумбійський університет – один із найпрестижніших вузів США.

1811 – у Росії відкрився імператорський Царськосельський ліцей.

1848 – у Львові відбувся перший з’їзд українських діячів науки і культури ("Собор руських вчених").

1864 – Невада стала 36-м штатом США.

1870 – Росія заявила, що надалі не вважає себе пов'язаною Паризьким мирним договором, який забороняв їй тримати військовий флот у Чорному морі.

1888 – шотландський винахідник Джон Данлоп запатентував пневматичні шини для велосипеда.

1892 – англійський письменник Артур Конан Дойль опублікував книгу "Пригоди Шерлока Холмса".

1894 – у Франції за звинуваченням у шпигунстві на користь німців заарештований капітан головного штабу єврей Альфред Дрейфус. Початок скандальної "справи Дрейфуса".

1905 – початок масових єврейських погромів у Росії. У Києві та Одесі участь в їх організації брала і влада.

1905 – Сергій Вітте призначений головою Ради міністрів Росії.

1918 – після смерті матері, Марії Василівни Адасовської, Марія Заньковецька переїхала з Ніжина до Києва і оселилась у двоповерховому будинку своєї сестри Лідії Карнаухової (вул. Велика Васильківська, 121). У 1918–1922 роках Заньковецька разом з Панасом Саксаганським працювала в Народному театрі. Грала в українських п’єсах. Особливо популярною була "Наталка Полтавка", у якій велика актриса грала Терпилиху. Цікаво, що у червні 1918 р. на прохання Міністерства народної освіти Української держави за гетьмана Павла Скоропадського М. Заньковецькій уперше було призначено пенсію. Актрисі було на той час 64 роки.

1918 – у Львові відбулась спільна нарада уряду УНР з Військовим комітетом, на якій було вирішено взяти владу у Львові та у всьому краї до рук українців. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада почалось Листопадове повстання, внаслідок якого було утворено Західноукраїнську Народну Республіку.

1922 – "чорні сорочки" під проводом Беніто Муссоліні ввійшли в Рим і пройшли урочистим маршем перед королівським палацом. Завершення фашистської революції в Італії. Король Віктор Еммануїл III призначив Муссоліні главою уряду.

1931 – у Луганську випущено перший у СРСР важкий вантажний паровоз серії "Фелікс Дзержинський".

1940 – був заснований нагрудний знак "Заслужений працівник НКВС" (з 1947 р. "Заслужений працівник МВС").

1941 – завершено національний меморіал США на горі Рашмор, що представляє висічені у гірському граніті голови чотирьох президентів США – Джорджа Вашингтона, Томаса Джефферсона, Авраама Лінкольна і Теодора Рузвельта. Композиція з головами заввишки 18 метрів втілює, відповідно, народження, філософію, об'єднання та експансію нації. Робота тривала 14 років, причому тільки шість з половиною років проект безпосередньо втілювався в життя – решта часу йшла на очікування відповідної погоди та пошук фінансування. Закінчував роботу син скульптора Гатсона Борглема Джеймс (батько помер за вісім місяців до кінця робіт).

1951 – американці провели перше в історії термоядерне випробування (на атолі Бікіні).

1951 – у Лондоні з'явилися перші пішохідні переходи типу "зебра".

1956 – Суецька криза: Велика Британія і Франція почали бомбити Єгипет з метою змусити його відкрити Суецький канал.

1956 – американський контр-адмірал Джордж Дуфек став першою людиною, яка здійснила посадку на літаку на Південному полюсі Землі.

1958 – на загальних зборах московських письменників затверджено рішення виключити Бориса Пастернака із спілки письменників і просити Радянський уряд позбавити його громадянства й вислати з країни.

1961 – згідно з рішенням ХХІІ з’їзду КПРС тіло Й.В. Сталіна винесено з Мавзолею.

1961 – почала діяти найбільша в СРСР теплова електростанція – Придніпровська ГРЕС (м. Дніпропетровськ).

1961 – в останній день роботи XXII з'їзду КПРС затверджена третя Програма КПРС, в якій поставлена задача – побудувати до 1980 р. комунізм.

1967 – у Дніпропетровську було відкрито монумент Вічної Слави на честь радянських воїнів, партизанів і підпільників, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни.

1973 – розпочався Собор єпископів УАПЦ, на якому було ухвалено постанову про єдність Української православної церкви.

1976 – газета "Правда" опублікувала закон СРСР про охорону і використання пам’яток історії та культури.

1983 – рішенням Генеральної Асамблеї ООН Українську РСР обрано непостійним членом Ради Безпеки ООН строком на два роки, починаючи з 1 січня 1984 р.

1984 – прем'єр-міністр Індії Індіра Ганді розстріляна своїми сикхськими охоронцями – Беантом і Сатвантом Сингхами. Того вечора вона не вдягла бронежилет, бо хотіла краще виглядати під час телеінтерв’ю англійському письменнику й актору Пітеру Устінову. Теракт спричинив розправи над сикхами по всій країні.

1991 – Верховна Рада РФ затвердила новий державний прапор РРФСР (біло-синьо-червоний).

1992 – римо-католицька церква офіційно реабілітувала видатного вченого, послідовника вчення Коперніка Галілео Галілея, засудженого інквізицією у червні 1633 р. Досить відомою є фраза, нібито сказана Галілеєм в кінці процесу: "А все-таки вона обертається!" (Земля навколо Сонця). Насправді ж ці слова з’явилися лише у 1757 році, з подачі блискучого журналіста Джузеппе Баретті, який доклав чимало зусиль для створення міфу про "вченого-мученика" і "церковників-мракобісів". Згодом "справа Галілея" обросла новими псевдоподробицями і була "взята на озброєння" спочатку просвітителями, а потім марксистами – для посилення розриву між наукою і релігією.

1995 – Верховна Рада України ухвалила закон про приєднання України до Статуту Ради Європи.

1995 – Україна завершила виконання умов договору про звичайні озброєння, ліквідувавши останній, передбачений договором, танк Т-62.

1999 – перший тур президентських виборів в Україні. У другий тур пройшли чинний президент Леонід Кучма (36,49% ) і комуніст Петро Симоненко (28,03%). Соціаліст Олександр Мороз набрав 11,29%, Наталія Вітренко (ПСПУ) – 10,97%, Євген Марчук – 8,13% (він перед другим туром стане на бік Кучми), Юрій Костенко – 2,17%, Геннадій Удовенко (Рух) – 1,22%, решта – менше відсотка.

2004 – в Україні пройшли вибори президента. Оскільки ніхто з 24 кандидатів не набрав необхідної кількості голосів, було призначено другий тур голосування, в який пройшли Віктор Ющенко і Віктор Янукович.

Цього дня народились:

1424 – Владислав III Варненчик, король польський у 1434–1444 рр., король угорський у 1440–1444 рр. Загинув у бою з турецьким військом султана Мурада ІІ біля Варни, армія Владислава зазнала поразки.

1632 – Ян Вермер Делфтський, голландський живописець. В його картинах немає ані змістовної глибини, ані психологізму. Писав Вермер в основному ті ж самі сцени і в тому ж плані , що й інші "малі голландці" (Пітер де Хох, Стен, Тербох, Метсю) – дівчат за читанням листа, служниць за роботою, жінок перед люстерком. Вермер – не Рембрандт. Його велич лише в артистизмі живопису. Він як ніхто інший вмів доводити до найвищої інтенсивності оптично-дотикові емоції, що отримуються від предметного світу. Дивовижна кольорова гармонія у картинах Вермера – одна з таємниць його мистецтва. Всього нараховується 36 робіт художника і майже всі вони належать до шедеврів світового живопису.

1779 – Артем Іванович Петров, вітчизняний вчений в галузі ветеринарії. Один із основоположників ветеринарної освіти.

1795 – Джон Кітс, англійський поет-романтик (поема "Гіперіон").

1802 – Бенуа Фурнерон, французький інженер, який сконструював і побудував 1827 р. першу практично придатну гідравлічну турбіну.

1815 – Карл Теодор Вільгельм Вейєрштрасс, німецький математик. Автора праць з математичного аналізу, теорії аналітичних функцій, варіаційного числення, диференціальної геометрії і лінійної алгебри.

1830 – Володимир Володимирович Вельямінов-Зернов, орієнталіст, історик-сходознавець, лінгвіст. Академік Петербурзької АН. Головні праці вченого присвячені історії народів Сходу, що входили до складу тодішньої Російської імперії. Він був також визнаним спеціалістом у галузі тюркських мов. 1888–1902 рр. – попечитель Київського учбового округу, голова Київської археографічної комісії.

1835 – Адольф фон Байєр, німецький хімік-органік, засновник наукової школи, лауреат Нобелівської премії (1905). Автор засадничих праць з синтезу фарбників і аліциклічних сполук.

1853 – Микола Іванович Кибальчич, революціонер-народоволець, винахідник. Народився на Чернігівщині в сім’ї священика. У 18 років поїхав до Петербургу де навчався в інженерному інституті та Медико-хірургічній академії. Входив до терористичної організації "Свобода або смерть", утвореної всередині "Землі та волі". Згодом Кибальчич стає агентом виконавчого комітету "Народної волі" і завідувачем лабораторії вибухових речовин. Являючись "головним техніком" організації, він брав безпосередню участь у підготовці замаху на царя Олександра ІІ. Був арештований і повішений разом з Андрієм Желябовим та Софією Перовською. Йому було лише 27 років. Кибальчичу належить оригінальний проект реактивного літального апарата, який він розробив за декілька днів до страти.

1854 – Отто Свердруп, норвезький полярний дослідник, мореплавець, друг і соратник Фрітьофа Нансена, капітан легендарного корабля "Фрам". У 1914–1915 рр. командував також російським кораблем "Екліпс", надісланим на пошуки експедицій Сєдова, Русанова та Брусилова, а у 1920 р. – криголамом "Святогор", який під його командою звільнив пароплав "Соловей Будимирович", віднесений крижаним дрейфом у Карське море.

1861 – Дмитро Іванович Богдашевський, український богослов і церковний діяч, історик філософії. Родом з Волині, син священика. Професор і ректор (1909) Київської духовної академії. 1910 р. прийняв священство, через три роки – постриг (з іменем Василь). У липні 1914 р. призначений ректором КДА (залишався на цій посаді до закриття академії). Після революції перебував у трирічному засланні в Сибіру. Повернувшись до Києва, знову виконував пастирські обов’язки. Останні роки життя Богдашевського були затьмарені злиденністю, відчуттям власної приниженості й відразою до нової влади. Помер і похований у Києві. Спадщина Богдашевського представлена історико-філософськими і богословськими творами. Як історик філософії відомий античнознавчими і кантознавчими розвідками. Авторитетний знавець Нового Завіту, Д.І. Богдашевський залишив значний слід в історії біблієзнавчої та історико-церковної науки.

1883 – Михайло Олександрович Злобинець (Злобинців), український поет і культурно-освітній діяч. Михайло Злобинець народився в місті Золотоноша на Черкащині. Після закінчення 1909 р. фізико-математичного факультету Київського університету вчителював у Золотоноші, був учителем М. Терещенка і С. Скляренка. Понад 20 років очолював повітову громаду, 1917 р. організував у Золотоноші товариство "Просвіта". Після революції працював у системі народної освіти повіту. Був фундатором повітових газет “Вільне слово” та “Вісті “Просвіти””. Збирав і записував українські народні пісні і думи ("Дума про Богдана Хмельницького"), зокрема від кобзаря Терентія Пархоменка. Був організатором і керівником музичних ансамблів, виготовляв кобзи. 1937 р. як і багато інших представників української інтелігенції був репресований органами НКВС. Реабілітований у 1988 р.

1885 – Карл Радек (Собельсон), радянський політичний діяч – єврей, уродженець Львова, діяч міжнародного соціал-демократичного і комуністичного руху. 1919–1924 рр. – член ЦК РКП(б), 1920–1924 рр. – член (у 1920 р. – секретар) виконкому Комінтерну, співробітник газет "Правда" та "Известия".

1887 – Чан Кайші, військовий і політичний діяч Китаю. 1925 р. очолив Гоміньдан (після смерті Сунь Ятсена), а з 1928 р. – уряд Китайської Республіки. Боровся одночасно з комуністами та японськими інтервентами. Вважається сьомим президентом Китаю (1948–1949 рр.). Після поразки Гоміньдану (1949 р.) очолив уряд Тайваню (перший президент із 1949 до 1975 р.). Генералісимус. Хрещений протестант-методист.

1889 – Іван Миколайович Шульга, український живописець, заслужений діяч мистецтв УРСР. Випускник Одеського художнього училища (навчався у К. Костанді) і Петербурзької академії мистецтв. З 1922 р. жив у Харкові. Найвідоміші твори: "Похід запорожців", "Зустріч Т. Шевченка з І. Сошенком", "Переяславська рада".

1892 – Олександр Алєхін (неправильно – Альохін), російський і французький шахіст. Четвертий чемпіон світу з шахів (1927–1935 і 1937–1946 рр.), доктор права.

1899 – Надія Яківна Мандельштам (Хазіна), письменниця, дружина поета Осипа Мандельштама. Дитинство і юність Надії Хазіної минули в Києві. Навчалася у Київській жіночій гімназії, проте екзамени здавала за курсом чоловічої. З поетом Осипом Мандельштамом познайомилась теж у Києві. Метою всього життя Н.Я. Мандельштам стало збереження поетичної спадщини О. Мандельштама, вірші якого не публікувалися у СРСР протягом декількох десятиліть. Вона є автором "Спогадів" і "Другої книги". Архів поета Н. Мандельштам передала Прінстонському університету (США).

1920 – Гельмут Ньютон, європейський фотограф німецько-єврейського походження. Один із найвідоміших і найскандальніших фотомайстрів світу, автор відомих фото у стилі ню та серії "Big Nudes" – знімків великих кількостей голих людей в урбаністичних пейзажах.

1922 – Анатолій Дмитрович Папанов, російський театральний і кіноактор. Був актором Московського театру сатири. В кіно знімався з 1952 р. Народний артист РРФСР (1966), народний артист СРСР (1973). У кіно зіграв більше семи десятків ролей ("Діамантова рука", "Бережись автомобіля", "Ад'ютант його превосходительства", "Подорожній рейс", "Дванадцять стільців", "Холодне літо 53-го" (Держпремія СРСР 1989 р.), "Золоте теля", "Живі і мертві", "Іду на грозу" та ін); озвучив Вовка в мультфільмі "Ну, постривай!".

1922 – Нородом Сіанук, камбоджійський політичний і державний діяч, спадковий принц, король Камбоджі у 1941–1955 рр. і 1993–2004 рр. (у "червоні" часи перебував у вигнанні). Десятиразовий прем'єр-міністр країни в період із 1945 р. до 1962 р. Зрікся престолу 2004 р. задля єдності країни, зараз – принц. Відомий також як камбоджійський кінорежисер.

1924 – Анатолій Дмитрович Консулов, український архітектор, заслужений архітектор УРСР, лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Шевченка. Серед споруд – Інститут геофізики, готелі "Львів", "Інтурист" у Львові, пам’ятник бійцям 1-ї Кінної армії в смт Олеську Львівської обл.

1930 – Майкл Коллінз, американський астронавт, підполковник ВПС у відставці, письменник. Пілот командного відсіку космічного корабля "Аполлон-11", який здійснив 16-24 липня 1969 р. політ на Місяць. 1974 р. вийшла його перша книжка "Ті, що несуть полум’я", яку критики слушно називають одним з кращих творів про космос.

1936 – Гавриїл Попов, російський і радянський економіст і політичний діяч. Один з ініціаторів створення Міжрегіональної депутатської групи у Верховній Раді СРСР у 1989 р. Голова міськради Москви в 1990–1991 рр., мер Москви у 1991–1992 рр. Після підставки – президент міжнародного університету в Москві, член Соціал-демократичної партії РФ.

1944 – Раїса Резанова, актриса ("Фронт в тилу ворога", "Білий Бім Чорне Вухо", "Москва сльозам не вірить", "Кінець операції Резидент").

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 617

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua