На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу


Наздоганяючи стабільність: Що принесе 2017 рік українським банкам

Версия для печати Версия для печати

16.01.2017 15:01:04 | Павло Харламов 
Очищення від неліквідних банків, посилення контролю кредитних ризиків, старт валютної лібералізації і боротьба за стабільність курсу гривні. Вирішенням цих та інших питань, пов'язаних з відновленням надійності і довіри, буде стурбований в наступному році банківський сектор  

Яким буде рік для українських банків та їх клієнтів, розбиралося РБК-Україна. 

Дно позаду 

2016 рік став для банківської системи України серйозним випробуванням. Перелік діючих банків скоротився ще на пару десятків, і "здорових" фінустанов в країні тепер менше сотні. Очищення банківської сфери не завжди проходило спокійно, закриття кількох банків супроводжувалося скандалами. Наприклад, з банком "Михайлівський", який виявився замішаним у махінаціях з грошима вкладників, а також ПриватБанком, що перейшли у власність держави. 

Але фінансовий сектор вистояв, і демонструє ознаки оздоровлення. Так, обсяг коштів фізосіб на банківських рахунках з січня по грудень 2016 року збільшився майже на 5%. І це немало, враховуючи відтік грошей з системи, пов'язаний з відходом на ліквідацію банків протягом року. Достатність регулятивного капіталу зросла з 12,74% до 13,71% (цей показник говорить про можливість або неможливість банку розрахуватися за зобов'язаннями; мінімальне значення 10%), а збиток банківської системи порівняно з 2015 роком скоротився в рази. За прогнозами Національного банку, у 2017 році банківський сектор зможе остаточно зруйнувати негативний тренд, нарощуючи доходи. 

"Макроекономічні умови будуть більш сприятливими для розвитку банківського бізнесу - зростання доходів підприємств та покращення їх платоспроможності, зростання заробітних плат і доходів населення позитивно вплинуть як на новий бізнес банків, так і на поліпшення якості їх кредитних портфелів", - вважає директор департаменту організації, стратегії та корпоративного управління "Кредобанку" Роман Лепак. 

І все ж, у більшості банкіри і аналітики все-таки воліють обережний оптимізм. За словами експертів, у 2017 році банківська система буде адаптуватися до нових регуляторним вимогам і ринкових умов, пов'язаних, в тому числі, зі значним збільшенням ваги і впливу державних банків. "Але впораються з цією адаптацією далеко не всі", - говорить голова правління Altbank Ігор Волох. 

Чергу на вихід 

Член правління "Креді Агріколь Банк" Вадим Ганах припускає, що ринок в 2017 році можуть залишити ще близько 20 банків. "Система буде розвиватися в умовах нестабільної геополітичної середовища, перерозподілу клієнтської бази і утворення нових ніш, напрямків", - підкреслює Вадим Ганах. 

Тому для того, щоб залишатися "на плаву", банкам необхідно інвестувати чималі гроші в персонал, якість обслуговування, сучасні сервіси. Але багато фінустанов будуть зайняті вирішенням проблем з капіталізацією, оскільки в планах НБУ - подальше стрес-тестування системи. І на цей раз у поле зору регулятора потраплять саме невеликі банки. 

"На відміну від державних банків зі стратегічними іноземними власниками, акціонери банків з українськими "корінням" мають обмежені можливості щодо вливання додаткового капіталу. За нашими оцінками, в наступному році буде не менше десятка прикладів виведення банків з ринку саме по причині неможливості наростити капітал до рівня, узгодженого з НБУ", - зазначає Роман Лепак. 

Цілком можливо, що деяким банкам вкажуть на двері "політичних причин", із-за невідповідності вимогам фінансового моніторингу. Тим більше, що глава НБУ Валерія Гонтарєва вже кілька разів попередила: Нацбанк буде очищати систему від "кишенькових і олігархічних структур". "Але навряд чи варто говорити про те, що кількість таких прецедентів виявиться значним. Це може бути 3-5 банків максимум", - вважає начальник відділу ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating Віктор Шулик. 

Не виключений сценарій об'єднання дрібних банків з системними, що, втім, для невеликих гравців аж ніяк не самий кращий варіант, так само як і для їхніх клієнтів. "Для локальних дрібних банків це болісний шлях, оскільки вони можуть займатися мікрокредитуванням, і бути гнучкими в регіонах, на відміну від великих установ", - впевнений старший аналітик групи компаній FOREX CLUB Андрій Шевчишин. 

В очікуванні кредитів 

Не особливо вірять банкіри і в те, що їм вдасться в майбутньому році розблокувати кредитування. З одного боку, НБУ поступово знижує облікову ставку, рівень якої на даний момент становить 14%. Фактично, це - орієнтир для банків при розрахунку кредитних ставок, які, в теорії, також повинні знижуватися. 

Але високі ставки - не єдина перешкода на шляху до масової видачі кредитів. Банки просто не володіють достатнім обсягом вільних ресурсів для того, щоб відновити повноцінне кредитування населення (кредити на авто, іпотеку) та бізнесу (на розвиток, придбання основних фондів і т. д.). 

Крім того, з 2017 року банки будуть змушені посилити оцінку кредитних ризиків, і показати реальну якість своїх кредитних портфелів. Тобто, оголити всі "погані" кредити, під які банкірам доведеться сформувати додаткові резерви. "А більш жорсткі підходи до оцінки кредитних ризиків навряд чи стануть стимулом для кредитування економіки", - розмірковує Віктор Шулик. 

До речі, вимоги до позичальників з боку банків (насамперед, до якості застав, які вони надають як забезпечення за позиками) теж зростуть. Отже, коло тих, хто навіть при наявності бажання і фінансових можливостей, зможе оформити кредит, ще більше звузиться. Причому, це стосується як позичальників-фізосіб, так і бізнесу. 

Гривня, не поспішай! 

Точну динаміку валютного курсу банкіри передбачати не беруться. Але прогнози на 2017 рік для національної валюти в цілому позитивні. "При виконанні прогнозних параметрів затвердженого бюджету ситуація буде достатньо стабільною. А банки начебто "Михайлівського" (за розміром) несуть швидше репутаційні ризики, ніж курсові", - впевнений Ігор Волох. 

У той же час, вирівнювання стабільності націоналізованого Приватбанку може чинити додатковий тиск на курс. Все залежить від реального обсягу допомоги, якої дійсно потребує Приват. "Адже необхідна емісія грошових коштів і покриття збитків за рахунок бюджету. Але наслідки цих процесів можуть бути нівельовані сприятливим інвестиційним кліматом і частковою приватизацією державних банків (український уряд зобов'язався в 2017-2018 роках продати хоча б частину своєї частки в держбанках, - ред.) ", - говорить Вадим Ганах. 

Ну і, звичайно ж, не варто списувати вплив на стабільність гривні з боку Національного банку. З одного боку, НБУ анонсировавшего старт в 2017 році масштабної валютної лібералізації. Разом з тим, НБУ заявив про намір стримувати інфляцію, яка, як відомо, жорстко зав'язана на курсі гривні. А це означає, що без адміністративних важелів (наприклад, зміни лімітів на операції з валютою, перегляду вимог щодо продажу валютної виручки НБУ обійтися не зможе, так само як і без підтримки нацвалюти за рахунок золотовалютних резервів. 

"Але підтримання курсу в 2017 році в рамках 27,2 гривень за долар буде можливо, в разі співробітництва з МВФ, і позитивних тенденцій на сировинних ринках. Але утримання гривні буде проблематичним із-за необхідності накопичення золотовалютних резервів для майбутніх виплат за зовнішніми боргами, високих витрат по зобов'язаннях в банківському секторі та ризиків недоотримання відрахувань від підприємців через зростання мінімальної зарплати до 3200 гривень, а також через підвищення цін на енергоносії. Тому курс в 2017 році може коливатися в діапазоні 27-28,5 гривень за долар", - прогнозує Андрій Шевчишин.

Автор:  Павло Харламов
Источник:  РБК-Україна
Ссылка:  daily.rbc.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

Загрузка...

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 629

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА
В мире

В Украине
Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»

© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua