На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу






База знаний / Аналитика / Политика

Народна дипломатія – українське мистецтво за межами України

Версия для печати Версия для печати

Народна дипломатія засобами високого українського мистецтва дає можливість через пісню та слово підтримати українські громади за межами України

Державна програма співпраці із закордонними українцями на період до 2010 року закінчилася. В очікуваному результаті виконання цієї Програми – задоволення культурних, інформаційних та мовних потреб закордонних українців, збереження їх етнічної ідентичності й національно-культурної самобутності. Державна програма була прийнята учасниками 4-го Всесвітнього форуму українців у 2006 р. Майже в усіх виступах достойників, які були запрошені на цей форум, лунали побажання підтримки українських громадських організацій за межами України шляхом участі їх членів у культурно-мистецькому житті України, а також сприянні участі кращих мистецьких колективів у мистецьких проектах, які проводяться в країнах їх проживання. Немає сумніву, що показником роботи громадської організації за межами України завжди стояла наявність у цій організації культурно-мистецьких колективів та освітніх закладів. Основою кожної організації завжди були аматорські мистецькі колективи, які утворюються навколо громадських об’єднань.

Безперечно, від рівня підготовки творчого керівника залежить його мистецький рівень. Як бути тим, хто не має достатнього рівня, а інших виконавців немає? Для вирішення цього питання Товариство зв’язків з українцями за межами України "Україна-Світ" спільно з Міністерством культури України проводить семінари для керівників мистецьких колективів за фаховими даними. Учасники семінарів мали можливість відвідувати Національні колективи в Україні для підвищення свого мистецького рівня. Проведення таких заходів дає також можливість вивчити стан мистецьких колективів за межами України, їх проблеми, та спланувати подальше надання їм методичної допомоги.

При складанні щорічних планів враховуються побажання, які надсилають до Товариства "Україна-Світ" та Міністерства культури України керівники українських громадських організацій, щодо участі українських мистецьких колективів українського зарубіжжя у мистецьких заходах в Україні, а також участі видатних українських колективів та окремих виконавців в особливо важливих заходах, які відзначалися за кордоном. Традиційними стали проведення за межами України в українських громадах заходи з ушанування пам’яті Т.Г.Шевченка, свята Матері, святкування Дня Незалежності України, Різдвяних та новорічних свят. 

Для прикладу в Латвійській республіці проживає 2,68% українців від усього населення. За роки існування незалежної Латвії серед місцевого населення посилився інтерес до української мови, що дає можливість формувати в Латвії згуртовану та національно свідому українську громаду. У Латвії існує єдина в східній діаспорі державна середня українська школа, на базі якої працюють молодіжні мистецькі колективи. Українські громадські об’єднання діють на основі законів Латвійської Республіки. У Латвії в містах Рига, Лієпає, Вентспілс, Вангажи, Резекне, де компактно проживають українці, створено мистецькі творчі колективи. У складі "Громади українців Литви" функціонують: дитячий ансамбль української пісні і танцю "Веселка", сімейний ансамбль "Світлиця". За останні роки латвійська діаспора стала активно співпрацювати з Україною. Члени її громади стали учасниками семінарів, пленерів та різних мистецьких заходів в Україні. Зі свого боку, українці Латвії запросили фольклорний колектив "Божичі" для участі в семінарі "Український фольклор та сучасна інтерпретація", який був проведений для керівників українських творчих колективів та національних меншин, що проживають у Латвійській Республіці. Мистецький колектив "Козаки Поділля" Хмельницької філармонії взяв участь у Х фестивалі "Вінок слов’янських культур", що започаткований українською громадою, має великий успіх серед населення Латвії і відбувається у містах, де компактно проживають українці, – Вангажи, Резекне та Юрмалі. Виступи цих колективів та окремих виконавців викликали неабиякий інтерес у Латвії, про що говорять схвальні статті на шпальтах столичної та місцевих газет. 

Основною умовою існування української діаспорної спільноти у будь-якій країні є розвиток, поряд з освітою і релігією, культурно-мистецького життя. Діяльність українських громад зі створення та збереження національної ідентичності уможливлюється завдяки проведенню позашкільної роботи серед дітей та молоді українського зарубіжжя. Так, у Білорусі біля п’яти років працює школа українського національного мистецтва при Палаці дітей та юнацтва міста Бреста. У Бресті досить активне українське культурне та громадське життя. Створені українські громади й на інших теренах Республіки Білорусь – Союз українок, Колодящинське районне культурно-освітнє товариство "Обрій", культурно-освітнє товариство в Молодечно. 

Українська громада в Білорусі та Українська науково-педагогічна спілка "Берегиня" проводять спільно з державними установами міста Бреста Дні слов’янської культури і писемності в Білорусі, в рамках яких для української громади, викладачів та учнів музичних шкіл, а також всіх бажаючих ознайомитися з кобзарським мистецтвом у Бресті виступив ансамбль "Кобзарська пісня" Стрітівської вищої педагогічної школи кобзарського мистецтва. Ансамбль "Кобзарська пісня" дав низку концертів в музичних школах та концертних залах, що сприяло популяризації українського кобзарського мистецтва в Білорусії. На сцені Брестського палацу культури виступали: Національний хор ім. Г. Верьовки, заслужена артистка України Леся Горова, народний ансамбль "Горлиця".

У Республіці Молдова українське населення є найчисельнішою національною меншиною після молдовського населення. За роки незалежності у Республіці Молдова були зроблені певні кроки у напрямку відродження культурної і мовної самобутності української меншини. Відповідно до прийнятих у Молдові законодавчих актів, українська мова була дозволена для спілкування в органах державної влади Молдови та при здобутті освіти. Зважаючи на важливість української діаспори для країни, ще у 1992 р. згідно з Указом Президента Молдови "Про заходи щодо забезпечення розвитку української національної культури в Молдові", забезпечена можливість відкриття українських шкіл, ліцеїв та гімназій. У 74 школах (300 класів) Молдови вивчається українська мова та працюють українські позакласні мистецькі гуртки. 

Ансамбль бандуристок "Мальва" під керівництвом Ніни Голючек на запрошення Товариства українців в Молдові виступив на урочистому відкритті Днів слов’янської культури і писемності на сцені Національної опери Молдови, за участю Президента Республіки Молдова Володимира Вороніна. Ансамбль дав концерти для учнів та вчителів українського ліцею ім. І. Коцюбинського в Кишиневі, українському ліцеї ім. О. Кобилянської в селі Унгри та українсько-молдавському селі Будешти. В Кишиневі юних бандуристок прийняв Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Молдова Сергій Пирожков. Концерти ансамблю пройшли з великим успіхом. Високий рівень гри на бандурі та чудовий репертуар високо оцінили представники українських громад і запрошені на концерти мешканці багатонаціональної Молдови. На запрошення Посольства України в Молдові відбувся проект "Відчинилося життя" за участю львівського Національного оркестру театру ім. М. Заньковецької та незрячих солістів-виконавців. Цей неординарний проект пройшов з великим успіхом в Національній філармонії Молдови. 

Формування української діаспори в Краснодарському краї фактично розпочалось з кінця XVIII століття до кінця XIX століття внаслідок переселення спочатку запорозьких козаків, а потім і українських селян. Упродовж післявоєнних років чисельність українців у Краснодарському краї зросла. Українське національно-культурне життя в Краснодарському краї є відносно активним. У Краснодарі видається "Вісник Товариства української культури Кубані", у Лазаревському створений "Центр української культури і мистецтв", який сприяє діяльності творчих колективів. За фінансової допомоги Міністерства культури і мистецтв України на його базі проводяться традиційні творчі лабораторії для керівників мистецьких колективів української діаспори Росії. В Краснодарському краї створено народний колектив "Покуть", чоловічий квартет "Явір", вокальну студію, хореографічний ансамбль, дитячий зразковий фольклорний колектив "Рушничок", народну студію декоративно-прикладного мистецтва. 

На запрошення української громади Краснодарського краю вперше за роки Незалежної України в рамках проведення Днів слов’янської писемності і культури виступила мистецька група артистів з України.

Одним із найбільш популярних свят не тільки в Україні, але й за її межами, є Свято Матері. Європейські країни, особливо ті, де в останні роки працюють українці з різних областей України, став спільним святом для українців та мешканців цих міст. Так, на запрошення Федерації українських організацій в Іспанії, за сприяння Міністерства культури України, за останні роки було організовано і проведено виступи митців з України за участю: Героя України Ніни Матвієнко та Антоніни Матвієнко, Народного артиста України Івана Поповича та молодої співачки Соломії Попович. Концерти пройшли в іспанських містах Мадрид, Валенсія, Мурсія, Торревьєра, Аліканте, куди прийшли послухати члени українських громад та мешканці цих міст українську пісню, яка зігріла їх щирістю та теплотою сердець співаків. На концертах були присутні секретар Посольства України в Іспанії Ганна Гальченко та консул Генерального Консульства України в Барселоні Дмитро Подойма. Представники української громади висловили бажання проводити День матері в різних міста Іспанії за участю провідних майстрів з України щороку.

Відповідно до "Закону про національні й етнічні меншини та регіональну мову", українці у Польщі є національною меншиною. За даними останнього перепису населення у Польщі, чисельність українців складає 31 тисячу осіб.

Упродовж 1947-1951 рр. для українського населення у Польщі відбулися найдраматичніші дні. У ці дні було проведено переселення українців у формі депортації, що отримала назву акції "Вісла". Акція "Вісла" була проведена з 28 квітня по 17 липня 1947 року, у результаті якої українське населення було розпорошено у 90 повітах з 17 воєводств. 

Міністерство культури України, Товариство зв’язків з українцями за межами України та Об’єднання українців у Польщі підготували і провели за участю драматичного колективу "Рампа" заходи з нагоди 60-річчя вшанування жертв акції "Вісла".

За час перебування в Польщі театр-студія "Рампа" Теребовлянського вищого училища культури виступив з театралізованим-художнім дійством "Земля розп’ята на хресті історії" в польських містах Перемишль, Гданськ, Слупськ, Лємборк-Члухов, Битов, Кошалін, Білий Бір, а також на запрошення українських громад в Пасленку, Лігниці та Сяноці.

Виступ театру "Рампа" сприяв підвищенню іміджу України в Польській Республіці та духовній підтримці української громади в Республіці Польща.

Міністерство культури України підтримало запрошення української громади Польщі в травні цього року і забезпечило участь науковців з України у міжнародній конференції, присвяченій 150-й річниці від дня народження видатного українського та польського публіциста, художника й дипломата, першого посла Української Народної республіки у Ватикані та на Паризьких мирних переговорах Михайла Тишкевича. 

У липні цього року Національний хор ім. Г. Верьовки узяв участь у ювілейному 25-му Святі лемківської культури "Лемківська ватра", яка проходило в м. Ждиня Горлицького повіту та в 10-му Фестивалі "Голянська ярмарка", який проводився в м. Голя. Реалізація цих проектів у Польщі стала важливим кроком налагодження діалогу на тему історичного минулого між Україною та її західним сусідом.

Уже шостий рік поспіль Товариство "Україна-Світ", за фінансової підтримки Міністерства культури України, проводить мистецьку акцію "До вас їде український Миколай!". Українське шкільництво закордоння вітав Миколай у Польщі, Словаччині, Румунії, Латвії, Литві, Естонії, Молдові, зокрема Придністров’ї. Чудова гра та виконання артистів Національного хору ім. Г. Верьовки назавжди залишиться в пам’яті глядачів.

Разом з тим, регіональні відділення Товариства "Україна-Світ" мають свій значний внесок у виконання Державної програми "Закордонне українство". Так, Львівське відділення (голова Б. Якимович) опікується контактами з українцями Підляшшя, Холмщини, організували у Львові виставку художніх творів "Невідома Україна. Підляшшя", а також організували та провели науково-пошукові експедиції по Лемківщині та Підляшші (2005, 2007, 2008 роки). Донецьке відділення Товариства підготувало і випустило ряд посібників з літературного краєзнавства східної діаспори, зокрема вже відомі в Україні і за кордоном "Козак Мамай" та "Слобожанська хвиля".

Народна дипломатія засобами високого українського мистецтва дає можливість через пісню та слово підтримати українські громади за межами України, поширити знання про Україну, встановити дружні взаємовідносини не лише з українцями, а й представниками інших націй – громадянами цих країн. 


Алла Кендзера,
голова Секретаріату Товариства "Україна-Світ", 
директор Всесвітнього фестивалю "Український спів у світі" 

У матеріалі висвітлюється тема участі Всеукраїнського Товариства "Україна-Світ" у виконанні Державної програми "Закордонне українство до 2010 р."

Матеріали науково-практичної конференції "Донбас: культурно-освітній обмін з українцями світу" 

м. Донецьк, 16 грудня 2011 року




| Количество показов: 1729 |  Автор:  Алла Кендзера |  Голосов:  4 |  Рейтинг:  3.66 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку





Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (196) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (280) 
Образование (553) 
Общество (472) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (544) 
Энергетика (60) 

Загрузка...

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Кулiк Анатолiй Степанович

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Слобожанская волна

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua