На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу






База знаний / Аналитика / Экономика

Два роки уряду Миколи Азарова: успіхи й прорахунки

Версия для печати Версия для печати

Чинному Уряду поки що не вдалося збагатити діючу модель управління принципом "добавить и умножить" котра є основою успіху більшості країн Великої двадцятки

Економіка. Кінцеві результати

Головний позитив

Протягом 2010–2011 рр. зупинено падіння економіки та створені умови для відновлення сталого зростання добробуту. Це не передвиборча агітка. Такий висновок диктують статистика та прогнози МВФ та Світового банку.

Автор робить наголос: наші закордонні партнери та потенційні інвестори розглядають Україну через окуляри цих поважних інституцій. Саме тому украй доцільно й широкому українському читачеві хоча б час від часу користуватися цією міжнародною оптикою.

Головний негатив

Років 17-ть тому назад наша тодішня влада запровадила принцип "отнять и разделить" у якості головного принципу управління економікою держави.

Такий підхід запозичений із ліберальної економіки, котра у чистому вигляді існує лишень у мізках деяких українських політиків та чиновників високого рівня.

На жаль, чинному Уряду поки що не вдалося збагатити діючу модель управління принципом "добавить и умножить" котрий є основою успіху більшості країн Великої двадцятки. Йдеться про Південну Корею, Індію, США, ФРН, Японію… "несть им числа"!

До речі: ефективні системи підтримки малого бізнесу ігнорують принцип "отнять и разделить". Треба додати також й системи підтримки АПК, морської індустрії, ІТ.

Саме тому отримані позитивні результати є відносними – у перспективі ми збережемо статус країни, котра постійно пасе задніх в економічних перегонах.

ВВП – ми доволі швидкі лузери

Світовий банк (див. GlobalEconomicMonitor – GEM) фіксує впевнене зростання ВВП України, котре у 2012–2013 рр. компенсує його втрату в наслідок кризи-2009 р. (див. Графік 1).

У 2008 р. виробили ВВП на 180 млрд. дол. США.

У 2009 р. він провалився, впав до 110 – падіння на 79 млрд. дол. = на 42% є жахливим… витримали та… відновили зростання!

Тобто, у 2011 р. підняли ВВП до 150 млрд. дол. США.

У 2013 р. фахівці СБ очікують від нас ВВП в обсязі майже 190 млрд. дол. США.

Важливо, що за оцінками Світового банку середньорічний темп зростання ВВП протягом 2009–2013 рр. складе 115%. Це – чудовий темп, котрий Україні бажано було б тримати протягом кількох десятиріч.

На жаль, Світовий банк не звертає увагу на таку прикрість: Україна програла економічні змагання із нашими історичними конкурентами Туреччиною та Польщею. Це один із результатів головування принципу "отнять и разделить".

20 років тому назад ми, всі три країни, виробляли приблизно однакові обсяги ВВП. Сьогодні Туреччина виробляє ВВП у 5 разів більше України, а Польща – у 3 рази… Коментарі тут зайві…

Графік 1
график 1 ВВП.jpg 

Експорт-імпорт

Україна має економіку із широко розкритими дверима – стан зовнішньоторгового балансу є критично важливимдля держави (див. Графік 2).

По Світовому банку: шалене падіння обсягів експорту-імпорту товарів та послуг у 2009 р. Україна відшкодовує доволі високими темпами.

2008 р. – експорт піднявся до 75 млрд. дол. США. 2009р. – впав до 54 млрд. дол. США, (впав на 21 млрд. дол. США, або на 28%). Прошу зрозуміти катастрофічну важливість для нас цих двох чисел: мінус 21 млрд. дол. та мінус 28%... здавалося, що підніматимемося десятиріччя… Виявилося – ні! Виявилося – впоралися за два роки.

Вже за підсумками 2011 р. експорт виріс до майже 73 млрд. дол. – жахливе, у 28 млрд. дол., падіння експорту вже майже відшкодовано. Як вважає СБ, вже у 2013 р. експорт перевищить на 4 млрд. максимум 2008р.– підніметься до 79 млрд. дол. Не так вже й погано… Але! Але!! Але!!!

Графік 2
график 2 експорт-імпорт.jpg

Загроза дестабілізації

Уряд не приділяє належної уваги скороченню негативного сальдо торгового балансу.

Адже після 2005 р. дефіцитність зовнішньої торгівлі українськими товарами та послугами постійно зростає, а значить дірка у торговому балансі росте. Й за оцінками авторів GEM, рік-2013 ми завершимо із мінусом більшим за 13 млрд. дол. США.

Тобто, для збалансування платіжного балансу у 2013р. нам потрібні надходження приблизно в обсязі 13 млрд. дол. США на рахунок капіталу й фінансів. Де ми їх візьмемо??? Нагадаю, що таким же самим шляхом йшла Греція…

Правда, в нас є кілька десятків млрд. готівкових доларів за межами банків. Але чи вдасться їх залучити на рахунок фінансів? Чи довірять українці владі свої "зелені" резерви?

Нагадую: світ й потенційні інвестори не користуються прихованою інформацією наших знавців "тіньової" економіки.

Саме тому: маємо розраховувати на гірше, тобто, на високу якість прогнозів фахівців Світового банку та формувати реалістичну, переконливо реалістичну стратегію виходу на позитивне сальдо торгового балансу. Пошук та реалізація такої значною мірою утруднюється викривленнями конкуренції на кількох важливих для України світових ринках.

Додає оптимізму прогноз курсу гривні до долару (графік 3).

Фахівці СБ вважають, що курс гривні буде на рівні 8 грн. – включаючи 2013 р.

Можливо, в СБ впевнені, що ми знайдемо ці 13 млрд. дол. у 2013р. для збалансування платіжного балансу?

Графік 3
график 3 курс.jpg

Добробут українців

Відсотків 50 українців бідують – вони все ще в лещатах кризи першій половини 1990-х років.

Однак, в цілому добробут українців відновив зростання (графік 4).

Автор оцінює загальні зміни у добробуті українців спираючись на статистику (та прогноз) споживання домогосподарств.

За даними СБ споживання домогосподарств у 2009р. зазнало дуже великого зниження до результату 2008 р.

А саме:
- 2008 р. споживання домогосподарств було в обсязі 81 млрд. дол.;
- 2009 р. воно впало до 59 млрд. дол. = на 22 млрд. дол., або на 27%.

Такого різкого зниження споживання домогосподарств Україна не зустрічала, навіть, у "лихие 90-е".

Вселяє велику надію у наші творчі сили те, що таке величезне зниження було відшкодоване за 2 роки – вже у 2011р. ми знов "вийшли" на 81 млрд. дол. споживання домогосподарств.

Графік 4
график 4 споживання.jpg

Непрямим, але досить переконливим, зростання добробуту українців у цілому є впевнене зростання депозитів домогосподарств (графік 5).

Графік 5
график 5 депозити.jpg

Впевнено зростання депозитів домогосподарств закінчилося у грудні 2008 р. на позначці 218 млрд. грн. 2009 р. розпочався швидким зниженням депозитів домогосподарств, котре закінчилося у березні 2009 р.

Відновилося їх зростання й в березні 2010 р. вони перевищили докризовий пік – становили 222 млрд. грн. й далі вони не зупинялися у зростанні.

Січень 2012 р. завершився с обсягом депозитів домогосподарств у 318 млрд. грн., у порівнянні з груднем 2008 р. вони приросли на 100 млрд. грн. (майже на 50%). Такий високий приріст не може не віддзеркалювати зростання добробуту певної частки (макс. 50%) українців.

Особливо втішає доволі стрімкий приріст строкових депозитів (графік 6). Доволі багато українців таки да довіряють нашій владі.

Графік 6

график 6 депозити2.jpg


| Количество показов: 1074 |  Автор (привязка):  Лисицький Віктор Іванович |  Голосов:  17 |  Рейтинг:  4.27 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку





Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (196) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (280) 
Образование (553) 
Общество (472) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (544) 
Энергетика (60) 

Загрузка...

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Шпак Лариса Миколаївна

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Донецький вісник Наукового товариства ім. Шевченка. т.25 Історія

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua