На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

О проекте
Руководитель проекта
Рабочая группа
Рабочие материалы
Документы проекта
Партнёры проекта

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу






Науковці довели генетичну єдність українців


22.12.2015

Науковці довели генетичну єдність українців

Нещодавно група науковців-генетиків з України та Росії опублікувала у "Віснику Дніпропетровського університету: біологія, медицина" спільне дослідження, в якому було обґрунтовано генетичну єдність українців, передає "Сегодня".

Одним з напрямів сучасної генетики людини є вивчення шляхів поширення і еволюції популяцій людини за допомогою молекулярно-генетичних маркерів. Особливим питанням є проблеми етногенезу, і з цього погляду українці становлять особливий інтерес як найбільший європейський народ, територія якого здавна була перехрестям численних міграцій.

Враховуючи складну історію регіонів України, можна припускати, що між населенням різних географічних районів є суттєві відмінності, однак і антропологічні, і генетичні дослідження свідчать про дивовижну однорідність українського етносу – загалом українці більш однорідні, ніж, наприклад, бєларуси.

Проведене дослідження підтвердило цю закономірність. Було досліджено кілька популяцій корінних українців Буковини і Закарпаття. Ці території розташовані на краю українського ареалу, вони контактують з сусідніми етносами і в різний час входили до складу різних держав. Для генетичного аналізу були використані SNP маркери Y-хромосоми, які можуть вловити не тільки міжетнічні, а й тонкі внутрішньоетнічні відмінності.

Аналіз різноманітності Y-хромосомних ліній виявив, що популяції Буковини і Закарпаття утворюють єдину область генетичної схожості з рештою українських популяцій, при цьому істотно відрізняючись від близьких географічних сусідів – угорців, румунів, молдаван, поляків, словаків і гагаузів.

На загальному тлі Буковина виявилася дещо своєрідною: це була єдина з вивчених українських популяцій, де Y-хромосомна гаплогрупа I2a зустрічалася частіше, ніж найпоширеніша у східних слов'ян гаплогруппа R1a. Такий результат відображає змішування з більш південним населенням Карпат, і в цьому випадку гірські масиви були перешкодою для міграцій.

В цілому ж, географія розподілу Y-хромосомних гаплогруп вказує на те, що українська частина Карпат є фізичним бар'єром, який обмежує демографічні, і, відповідно, генетичні потоки.

Наприклад, частоти гаплогрупи N1c знижуються поступово від північного сходу Європи в південно-західному напрямку; на заході України близько 5% чоловіків належать до цієї Y-хромосомної лінії, але вже в Закарпатській вибірці носіїв цієї гаплогрупи не виявлено зовсім. У протилежному напрямку – з південного заходу на північний схід – Карпати обмежують потік гаплогрупп E1b, R1b, J і G, поширених у Південній Європі.



Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»

© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua