На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 12 липня

Версия для печати Версия для печати

12.07.2012 11:11:40 |  

Свято:

Православне свято святих першоверховних апостолів Петра і Павла.

День Святої Вероніки (покровителька фотографії). Свята Вероніка - жінка, яка подала Ісусу, коли він ішов на Голгофу, тканину, щоб він обтер піт з лиця. На тканині відбився лик Спасителя. Після винаходу фотографії папським декретом свята Вероніка була оголошена покровителькою фотографії і фотографів.

Національне свято Демократичної Республіки Сан-Томе і ПринсіпіДень Незалежності (1975). З 1522 р. острови були оголошені володінням Португалії.

Національне свято Республіки КірибатіДень Незалежності (1979). Країна здобула незалежність від Великобританії.

Міжнародне свято скандинавський країн (з 12 по 14 липня) – День фіорда. Фіорд (ф’єрд) – вузька довга морська затока зі скелястими берегами. Відзначається з 1991 р. за традицією з 12 по 14 липня з метою привернення уваги громадськості до стану прибережних вод.

В Австралії відзначають День аборигенів.

Православні: Андрій, Павло, Петро.
Католицькі: Вероніка, Брунон, Іоанн.

Події дня:

1109 – хрестоносці захопили Тріполі (Ліван).

1328 – на знак визнання незалежності Шотландії король Англії Едуард III віддав свою сестру Жанну заміж за Девіда, сина шотландського короля Роберта I.

1580 – вийшло перше видання Острозької Біблії Івана Федорова (за сприяння князя Костянтина Острозького). Основне видання побачило світ за рік, коли були виправлені помилки і передруковані деякі сторінки.

1589 – у Росії засновано місто Царицин (зараз Волгоград).

1679 – англійський король Карл II видав акт, який забезпечив судові права громадян.

1690 – війська короля Англії Вільгельма ІІІ Оранського отримали перемогу над останнім монархом-католиком Яковом ІІ під час битви на річці Бойон. Протестантський орден оранжистів щороку відзначає минулі воєнні перемоги над католиками традиційними велелюдними парадами.

1708 – початок придушення селянського постання Кіндрата Булавіна: в урочищі Крива Лука (район Сіверського Донця) російські урядові війська під командуванням Федора Шидловського розбили загін отамана Семена Драного, який налічував 5000 донських козаків і 1500 запорожців, Драного вбито. Запорожці відступили до Бахмута (нині Артемівськ), але Шидловський дістав їх і там – Бахмут був спалений і розорений, полонених не брали.

1709 – 9-тисячний загін князя Меншикова взяв у полон понад 17 тисяч шведів, які після Полтавської битви відступили до містечка Переволочна і не встигли переправитися через Дніпро.

1790 – Французькі Установчі збори відділили церкву Франції від Рима і зарахували священиків до цивільних службовців.

1794 – британський адмірал Гораціо Нельсон втратив праве око під час блокади фортеці Кальві на Корсиці.

1806 – Наполеон Бонапарт створив Рейнський союз німецьких держав під своїм протекторатом.

1830 – стався бунт солдатів, матросів та міського населення у Севастополі.

1855  – загинув Павло Степанович Нахімов, російський флотоводець, адмірал. Під час Кримської війни 1853-1856 рр., командуючи ескадрою, переміг у Сінопському бою (1853 р.). Під час Севастопольської оборони 1854-1855 рр., після загибелі В.О. Корнілова, керував обороною міста. Був смертельно поранений. На честь Нахімова у 1944 р. встановлено орден і медаль, створено нахімовські училища в Тбілісі (1943), Ленінграді (1944), Ризі (1945) (з 1956 р. існує тільки в Ленінграді (Петербурзі)). У Севастополі в 1959 р. йому споруджено пам’ятник.

1901 – у німецькому рейхстагу не пройшла спроба законодавчо заборонити дуелі.

1910 – в авіакатастрофі загинув Чарлз Стюарт Роллс, британський автомобіліст і авіатор, один із засновників компанії "Роллс-Ройс" (1906).

1912 – заснована найстаріша кінокомпанія Голлівуда – Paramount Pictures Corporation.

1917 – у боях біля бельгійського міста Іпр німецькі війська вперше застосували хімічну зброю – гірчичний газ (іприт).

1918 – у мерії сьомого паризького округу одружилися художник Пабло Пікассо і російська балерина Ольга Хохлова, їх повінчали в російській церкві.

1923 – прийнято постанову ЦК РКП(б) про відновлення шахт Донбасу.

1931 – у Франції відкрито пам'ятник мушкетеру Д'Артаньяну.

1937 – стартував безпосадковий переліт "Москва – Північний полюс – США" (екіпаж літака АНТ-25 у складі льотчиків Громова, Юмашева і штурмана Даниліна. 

1941 – айнзацгрупа СС заарештувала групу українських націоналістів – членів Українського державного правління (уряду проголошеної 30 червня Української Держави) – Дмитра Яціва, Романа Ільницького, Володимира Стахіва та Лева Ребета.

1941 – у Берліні Гетьманська рада ухвалила постанову, підписану відомими діячами гетьманського руху Дмитром Дорошенком та Сергієм Шеметом, в якій вітали напад Німеччини на СРСР, закликали своїх прихильників зберігати "спокій і розважність" та чекати відповідних вказівок гетьманського проводу.

1942 – у Севастополі на місці стадіону "Чайка" фашистські окупанти розстріляли понад 4 тисяч євреїв і кримчаків. Загалом, за час німецької окупації Криму (1941–1943 рр.) було знищено понад 40 тисяч євреїв і 6 тисяч кримчаків.

1943 – в районі Прохорівки (в рамках битви на Курській дузі) почався найбільший танковий бій в історії. 1,5 тисячі танків і самохідних установок з обох сторін. Німці й радянські війська втратили приблизно по 200-400 танків, поле бою залишилося за радянськими. 

1950 – у Чехословаччині прийнято закон, за яким всі особи, які висловлювали невдоволення народно-демократичним ладом, повинні були поміщатися в трудові табори.

1960 – у Парижі заснована організація Європейський атомний форум з метою сприяння економічному розвитку для використання атомної енергії у мирних цілях. Має консультативний статус при МАГАТЕ.

1962 – почалися морські перевезення на Кубу радянських військ за планом "Анадир". Ядерні ракети СРСР на Острові Свободи спричинили так звану "Карибську кризу" та загрозу виникнення ІІІ Світової війни.

1962 – відбувся перший концерт Rolling Stones у Лондоні. На сцену "Маркі-клубу" вийшли Мік Джеггер, Кейт Річардс, Брайан Джонс, Дік Тейлор і Мік Ейворі.

1970 – експедиція норвезького мандрівника-дослідника Тура Хейєрдала на папірусному човні "Ра-2" через 57 днів плавання від Африки досягла берегів Барбадосу, підтвердивши, що давні африканці могли подорожувати до Америки. "Ра-2" збудували індіанські умільці з озера Тітікака. Експедиція на "Ра-1" – човні, виготовленому майстрами з республіки Чад, була невдалою (човен намок і почав тонути).

1975 – проголошення незалежності держави Сан-Томе і Принсіпі (від Португалії).

1979 – проголошення незалежності держави Кірібаті (від Великої Британії).

1988 – обласна рада Нагірного Карабаху оголосила про вихід області зі складу Азербайджану.

1996 – у Білій залі Маріїнського палацу президент України Леонід Кучма та голова Верховної Ради Олександр Мороз в урочистій обстановці підписали Закон "Про прийняття Конституції України і введення її в дію". Перед тим у парламенті українські депутати вперше в історії присягнули на вірність Україні на новій Конституції і засвідчили це підписами. Текст присяги зачитав старійшина парламенту, академік Ігор Юхновський. Завершила роботу п'ята сесія Верховної Ради України ХІІ (І) скликання, яка ухвалила Основний закон.

1996 – Конгрес США надав кожному штату право не визнавати одностатеві шлюби, укладені в інших штатах.

1997 – останки латиноамериканського революціонера Ернесто Че Гевари перевезені на Кубу.

2000 – учені оголосили про створення вакцини проти СНІДу. Сенсаційна заява про нові ліки була зроблена на міжнародній конференції з боротьби із СНІДом в ПАР. За попередніми даними, вакцина допомагатиме людям, які хворі на СНІД різновиду А. Саме цим типом хвороби страждають 24,5 млн. африканців. Загроза СНІДу в СРСР практично дорівнювала нулю, залізна завіса, окрім численних недоліків, мала величезну перевагу - вона захищала жителів СРСР від проникнення ВІЛ-інфекції. Після демократичних змін країни пострадянського табору стали відкритими для світу, для ВІЛ-інфекції теж. В цілому за станом на грудень 2005 року СНІДом в Україні захворіли понад 8,5 тисячі громадян, з них понад 5 тисяч померли від цієї хвороби. До найважливіших регіонів, які охоплені епідемією ВІЛ/СНІДу, відносяться Східно-Південні регіони, зокрема Донецька, Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Луганська області і АР Крим. Трохи історії: 3 липня 1981 року "Нью-Йорк Таймс" надрукувала статтю, в якій повідомляла, що в Нью-Йорку і Каліфорнії діагностовано 41 випадок захворювання рідкісною і вкрай небезпечною формою раку - саркомою Капоши. В статті наголошувалося, що всі хворі - гомосексуалісти, всі вони мають до 10 партнерів за ніч. В ній також говорилося, що у хворих були виявлені загадкові порушення імунного захисту. Тоді ще не знали, що це один із симптомів невиліковної хвороби, яка спочатку була відома як "рак гомосексуалістів", потім отримала назву "імунодефіциту гомосексуалістів", а зараз називається СНІДом.

2003 – Канада легалізувала марихуану. Існує кілька версій походження назви. Одна з них - від португальського mariguango - "п'яніючий". За іншою - від імен Марія і Хуан, що використовувалися для назви сигарет з коноплі. Куріння марихуани викликає ті ж шкідливі ефекти, що й тютюнопаління: бронхіт, фарингіт, синусит, рак легенів. Марихуана сприяє розвитку захворювань дихальних шляхів у більшій мірі ніж тютюн. 

2003 – в Каліфорнії суд зобов'язав тайванську фірму-виробника карамелі виплатити 50 млн. доларів батькам дитини, яка подавилася цукеркою і загинула від цього.

2003 – директор ЦРУ Джордж Тенет взяв на себе відповідальність за включення фальшивих даних про Ірак в січневий виступ президента Джорджа Буша перед конгресом. Він назвав "помилкою" включення даних, які не відповідають дійсності, про спроби Іраку придбати уран в Африці.

2007 – гітарист групи "Queen" Брайан Мей отримав учений ступінь у галузі астрофізики. Дисертацію – працю про міжпланетні пилові хмари – він почав писати ще 36 років тому.

2008 – відзначення УПЦ КП 900-ліття Михайлівського Золотоверхого собору в Києві. Побудований за наказом князя Святополка у 1108 року, храм вистояв перед ханським нашестям, але не витримав радянського часу. У 1937 р. собор підірвали, а мощі Святої Великомучениці Варвари, які зберігалися в храмі, знайшли місце у Володимирському соборі в Києві. З нагоди ювілею їх на декілька днів повернули у збудований заново Михайлівський Золотоверхий.

2009 – президентом Литви вперше стала жінка – Даля Грибаускайте.

Цього дня народились:

1730 – Джозайя Уеджвуд, британський художник-кераміст. Винайшов високоякісні фаянсові маси (кремову, "базальтову", "яшмову"). У 1769 р. заснував мануфактуру (витончені вироби з рельєфами в античному дусі).

1817 – Генрі Торо, американський письменник, мислитель, представник трансценденталізму. Рятуючись від сучасної цивілізації, прожив понад два роки робінзоном у лісі.

1824 – Ежен Боден, французький художник-мариніст.

1853 – Марія Єрмолова, актриса Малого театру ("Марія Стюарт", "Орлеанська діва").

1854 – Джордж Істмен, винахідник і перший виробник фотокамери "Кодак", яка заправлялася звичною для нас фотоплівкою. Фотографія завдяки винаходам Істмена стала масовим явищем, а не заняттям майстрів-одинаків.

1876 – Сергій Уточкін, російський авіатор (уродженець Одеси), один із піонерів повітроплавання в Росії, спортивний активіст, футболіст, вело-, авто- і мотогонщик початку XX ст. 29 липня 1908 р. вперше в Одесі здійснив політ на повітряній кулі. 31 березня 1910 р. Уточкін здійнявся на біплані "Фарман", ставши другим авіатором в Росії (першим був Михайло Єфимов). Загалом Уточкін здійснив близько 150 польотів. Неодноразово його літаки розбивалися – найважча аварія сталася в липні 1911 р. під час перельоту із Санкт-Петербурга в Москву. Тоді Уточкін отримав численні травми, але через півтора місяці повернувся в авіацію.

1880 – Даміан Петрович Гриньов, український лікарь. У 1922 р. заснував і очолив кафедру мікробіології Харківського університету.

1884 – Амедео Модільяні, італійський художник ("Жінка з народу", "Єврейка", "Віолончеліст").

1895 – Оскар Хаммерстайн-другий, американський поет і лібретист. Онук знаменитого імпресаріо Оскара Хаммерстайна (першого). Разом з Річардом Роджерсом, з яким співпрацював 16 років, створив знамениті американські мюзикли, у тому числі й "Оклахома!" (1943; Пулітцерівська премія), "Тихий океан" (також Пулітцерівська премія; 1949), "Король і я" та "Звуки музики".

1900 – Павло Трохимович Кононенко, український письменник. Учасник громадянської та Великої Вітчизняної воєн. Друкувався з 1927 р. Автор поетичних збірок "В один голос", "Наступ", "Незабутнє", "Осінні акварелі"; романів "Гостра могила", "Гомін у хащі". Незаконно репресований 1938 р., реабілітований – 1955 р.

1900 – Амадео Рольдана, кубинський композитор, диригент і педагог, пропагандист класичної і сучасної музики.

1902 – Петро Голота, український радянський письменник, поет, журналіст ("Дні юності", "Сходило сонце"). Належав до Спілки селянських письменників "Плуг", літературних організацій "Молодняк", ВУСПП.

1904 – Пабло Неруда, чилійський поет, Нобелівський лауреат 1971 року "за поезію, яка з надприродною силою втілила в собі долю цілого континенту" ("Іспанія в серці", "Пісні любові Сталінграду", "Меморіал Чорного острова").

1907 – Петро Гайдамака, український композитор, диригент, музично-громадський діяч. Був директором Харківського театру опери та балету, художнім керівником Харківської філармонії (1951–1967). 3аслужений діяч мистецтв УРСР (1967), народний артист УРСР (1977).

1908 – Ален Кюні, французький актор ("Солодке життя", "Еммануель", "Майстер і Маргарита").

1910 – Сацуо Ямамото, японський кінорежисер ("Війна і мир", "Серпень без імператора").

1915 – Юл Бриннер, американський актор, володар "Оскара" ("Прекрасна сімка", "Король і я", "Тарас Бульба", "Десять заповідей").

1915 – Петр Тимофійович Тронько, український державний, політичний і громадський діяч, історик, академік НАН України, Герой України (2000). У 1961-1978 рр. обіймав посаду заступника Голови Ради Міністрів УРСР. З 1980 р. – в Інституті історії АН УРСР (нині Інститут історії України НАНУ). Лауреат Державної премії СРСР (1976). Голова Національної спілки краєзнавців України. Є автором (співавтором) 600 наукових праць.

1920 – Павло Максимович Федченко, український літературознавець, шевченкознавець. Відомий дослідник історії української літературної критики, історії української журналістики та шевченкознавства. Автор праць "Матеріали з історії української журналістики" (1959), "Слово про Кобзаря" (1961), "Тарас Шевченко" (1963) та ін. Працював у Київському університеті. Очолював кафедру історії журналістики, був деканом філологічного факультету.

1925 – Ясусі Акутагава, японський композитор, диригент. Автор опери "Темне дзеркало", телеопери "Орфей у Хіросімі", балетів "Марення озера", "Втрачений рай" та ін.

1934 – Ван (Харві Лаван) Кліберн, американський піаніст, переможець I Міжнародного конкурсу ім. П. Чайковського в Москві 1958 р.

1934 – Анатолій Москаленко, український журналіст, письменник. Перший директор Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка.

1935 – Вадим Петрович Гетьман, український політик, економіст та фінансист, академік НАН України; Герой України (2005, посмертно). З 1987 року очолив Український республіканський Агропромбанк, з 1990 року – АКАПБ "Україна", у 1992-му – голова правління Нацбанку. Один із засновників голова біржового комітету Української міжбанківської валютної біржі, народний депутат України 1-го і 2-го скликань; брав активну участь у розробці й прийнятті Конституції.

1938 – Еміль Кіо, радянський і російський ілюзіоніст. Ведучий рубрики "По ту сторону фокуса" в журналі "Юний технік" у 1976–1992 рр.

1939 – Анатолій Паламаренко, український артист, майстер художнього читання. Народний артист України, Герой України.

1946 – Валентина Толкунова, радянська співачка, народна артистка Росії. Народну любов співачці принесли пісні "Стою на полустаночке","Я не могу иначе", "Носики-курносики", "Во всем мне хочется дойти до самой сути", "Я деревенская", "Поговори со мною, мама" та інші.

1949 – Павло Лунгін, радянський і російський сценарист і кінорежисер ("Таксі-блюз", "Луна-парк").

1960 – Євген Вацлавович Дворжецький, актор театру і кіно. Загинув в автомобільній катастрофі ("В'язень замка Іф", "Дисидент").

1963 – Олександр Домогаров, російський актор ("Графиня де Монсоро", "Вогнем і мечем", "Марш Турецького".

1963 – Стелла Захарова, українська гімнастка. Олімпійська чемпіонка 1980 р., чемпіонка світу 1981 р. в командному заліку (збірна СРСР). Має також командне "срібло" ЧС-1979 і дві срібні медалі чемпіонатів світу в опорному стрибку. Була президентом Федерації гімнастики України. Організаторка Кубка свого імені.

1978 – Катя Chilly (Катерина Кондратенко), українська співачка, композиторка. За 14 років професійної кар’єри випустила чотири альбоми, що отримали значну увагу преси і глядачів. На сьогоднішній день Катя Chilly працює над акустичною програмою, де немає ні краплі електро. І готовує новий революційний ні на що не схожий матеріал.

1985 – Еміль Хегле Свендсен, норвезький біатлоніст. Дворазовий олімпійський чемпіон, п'ятиразовий чемпіон світу, срібний призер Олімпіади 2010 р., володар Великого кришталевого глобуса Кубка світу з біатлону сезону 2009/10.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 617

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua