www.experts.in.ua

Русский  |  Українська

Регистрация  |  Логин:


Пароль:


запомнить



Портрет регіону

Опис проекту: мета, задачі, механізм реалізації


Боротьба з туберкульозом в Україні

На запит Всеукраїнської ради із захисту прав та безпеки


Аналіз Проблемної карти України

Результати першого етапу проекту

Головна

Події

Дайджест ЗМІ

Аналітика

Проекти

Опитування

Регіони

Форум

Експерти

Прогноз експерта

Бібліотека

Партнери

Про портал

Офф-лайн

Фотоархів

Контакти

Відгуки

Посилання

...

Рубрики

Економіка

Політика

Освіта

Охорона здоров'я

Федір Левченко

Доступ закрыт ...

Отзывы


Володимир Рощін

- Я рассматриваю Всеукраинскую экспертную сеть...

Доступ открыт ...


Олександра Кужель

"Криворіжсталь" реприватизують вдруге?

Доступ открыт ...

Головна  /  Аналітика

"Чорна" зарплата

Економіка   06.05.06  |  Євгенія Федоряка

Забезпечене "сьогодні" може призвести до жебрацького "завтра"

 

Гроші правлять світом, хто б там що не казав. І коли сьогодні роботодавець пропонує нам „у конверті” значну зарплату, ми спокійно розписуємося у бухгалтерських документах навпроти офіційної — меншої навіть за мінімальну — зарплату. Адже нам потрібно годувати себе і свою сім’ю сьогодні. Що буде завтра — то  буде завтра. І це зрозуміло, адже молода, сповнена сил, працездатна людина навіть психологічно не здатна пов’язати себе зі словом „пенсія”. Не кажучи вже про те, щоб замислитися: а на що ж я буду жити, досягнувши пенсійного віку?..

 

А замислюватися треба, бо нема гарантій того, що ми не станемо тією бабцею чи дідом, які збирають пляшечки. Кого тоді звинувачувати — себе чи роботодавця, який створив вам такі „вигідні умови”, — питання складне.

 

Тих роботодавців, які практикують видачу „конвертованої” заробітної  плати, податківці називають „несумлінними платниками податків”. Адже ми отримуємо зарплату в конверті зовсім не тому, що наш роботодавець хоче дати нам більше грошей, ніж може дати по офіційних документах. Видаючи непогані „конвертовані гроші”,  він утримує нас на цій роботі, а отримуючи підпис навпроти офіційної зарплатні, — застерігає себе від сплати податків у повному обсязі. Все дуже просто: і державу „нагрів”, і підлеглих без нормальної пенсії залишив.

 

Лише на Черкащині протягом минулого року податківці виявили 1294  найманих робітників, які працювали без відповідного оформлення документів. Сума їхнього легалізованого доходу склала 701,9 тисячі гривень.  Тобто, якби не перевірки, бюджет недоотримав би 166,7 тисяч гривень. А це — кошти  на утримання закладів освіти,  культури та охорони здоров’я.

 

Чи не найбільшої шкоди внаслідок „тіньової” зайнятості зазнають працівники. Найгіршим варіантом є влаштування на роботу без укладання трудового договору. У цьому випадку працівник є абсолютно соціально незахищеним. Тут і ненормований робочий день, і відсутність оплати лікарняного та відпустки, і залежність розміру зарплати від примх роботодавця. І, врешті решт, відсутність записів у трудовій книжці.

 

А їхня відсутність залишає людину без:

  1. Трудового стажу, потрібного для виходу на пенсію.
  2. Офіційного досвіду роботи, який може зацікавити потенційних роботодавців.
  3. Відрахувань у пенсійний фонд, тобто без грошового забезпечення в старості.

Соціально незахищеним працівник залишається і у разі офіційного оформлення, якщо отримуватиме зарплату в „конверті”. На більшості підприємств, де видається „чорна” зарплата, працівники можуть хворіти та ходити у відпустку (в тому числі і декретну) лише за власний рахунок. Проблематичним є для них взяти кредит, адже офіційна зарплата у них іноді менша за встановлену мінімальну. І це ще не повний перелік тих негараздів, які очікують на тих, хто отримує зарплату в „конверті”.

 

Наслідками тіньової зайнятості є: мізерна пенсія, бо нараховуватиметься вона із офіційної заробітної плати; незначне нарахування пенсії у разі набуття інвалідності; у  разі загибелі годувальника, його родина отримуватиме дуже незначну пенсію; неможливість отримання кредиту в банках; незначні нарахування по тимчосовій непрацездатності, адже вони здійснюються лише з урахуванням офіційної заробітної плати; коли людина стає на біржу праці, то обсяг виплат теж залежитиме тільки від офіційної зарплати на попередньому місці роботи.

 

Боротися із таким явищем, як „тіньова” зайнятість насправді доволі важко. І податківці, і соціальні працівники постійно вживають заходів задля легалізації доходів населення. Так, минулого року черкаські податківці проводили цілу акцію „Реальна зарплата”.  Були зроблені перевірки, донараховані кошти, виписані штрафи, а самих порушників було взято на контрль. Однак, насправді цього замало. Захотіти „легалізувати”  свою зарплату повинні перш за все самі працівники. І зробити це можна двома шляхами.

 

Перший — скористатися „телефонами довіри” податкової. Тут можна повідомити і про зарплату в „конвертах”, і про розмір зарплати, що менший за законодавчо визначений, і про використання найманих працівників (без оформлення їх на роботу).

 

Можливо, цей засіб більше схожий на донос. Але треба пам’ятати, що йдеться про наше законне право отримувати нормальну зарплату і соціальні гарантії.

 

Змусити роботодавця офіційно видавати реальну зарплату в повному обсязі можна, подавши відповідний позов у суд.

 

Вихід є навіть для тих, хто працював без укладання трудового договору, але не хоче втрачати стаж. Відновити записи в трудовій книжці можна тільки в тому випадку, якщо працівник проходив по документах орагнізації, де працював. Тож потрібно звернутися на попереднє місце роботи з проханням заповнити відповідне місце у трудовій книжці.

 

Однак найкращим застереженням від будь-яких негараздів і сьогодні, і в майбутньому є укладання трудового договору та відмова від отримання „чорної” зарплати. Тоді не доведеться відновляти „білі плями” в трудовій біографії.


Назад  | 

Бібліотека

15.05.06

Українське суспільство в процесі еволюції (збірник статей)

15.05.06

"Український культурологічний Центр": 12 років діяльності у Донецьку

15.05.06

ВИПРАВЛЕННЯ ДЕВІАНТНОЇ ОСОБИСТОСТІ. Філософський погляд

15.05.06

ВЕКСЕЛЬНЫЕ РАСЧЕТЫ: БУХГАЛТЕРСКИЙ УЧЕТ ОТ ЭМИССИИ ДО ПОГАШЕНИЯ

26.04.06

СОЛЯНІ ПРОМИСЛИ ДОНЕЧЧИНИ В XVII - XVIII ст.

26.04.06

В.О.Соболь. Біобібліографічний покажчик

26.04.06

ТВОРЧІСТЬ ВОЛОДИМИРА СОСЮРИ У КОНТЕКСТІ ЛІТЕРАТУРИ ДОНБАСУ

26.04.06

СХІД УКРАЇНИ В ІНТЕҐРАТИВНИХ ПРОЦЕСАХ СУЧАСНОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ

26.04.06

ПРОЕКТУВАННЯ ЗБАГАЧУВАЛЬНИХ ФАБРИК

21.04.06

ПОЕТИКА ВАСИЛЯ ГОЛОБОРОДЬКА

...


Розробка і підтримка – Центр інтелектуальних ресурсів і технологій.
Всі права захищені. Використання матеріалів порталу дозволяється за умови посилання (для Інтернет-видань – гіперпосилання) на www.experts.in.ua

Редакція порталу "Всеукраїнська експертна мережа" може не поділяти думку автора публікації. Відповідальність за достовірність фактів, наведених в публікації, несе її автор

Україна, Київ, 01001, вул. Костьольна 4, оф. 8
Тел: +38 (044) 494-24-61, Факс: +38 (044) 494-24-62
E-mail: