На главную страницу
Положення про ВГНО "Експерти України"
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу


Курсы валют

База знаний / Аналитика / Політика та суспільство

«Помаранчеві» події 2004 року: антикримінальне повстання чи революція?

Версия для печати Версия для печати

Сьогодні, через три роки після «помаранчевих» подій, які відбулися в Україні, маємо ще наполегливіше шукати відповідь на питання : «Що то було?». До тих пір, допоки не усвідомимо уроків, даних нам цими подіями, ми не зможемо знайти відповідь на питання: «Що робити в Україні?».

Дослідження «помаранчевих подій» і подібних проявів у інших колишніх республіках, що вийшли із стану тоталітаризму, вказує на існування закономірності: після виходу із стану тоталітаризму суспільство на шляху до демократизму має пройти проміжний стан - стан криміналізму. «Перестрибнути» через цей соціальний закон неможливо.

Що ж таке є стан криміналізму? Цей стан завжди виникає у суспільстві, у якому вирішальна його частина уражена ще комплексом сваволі і ілюзій, отриманим у спадок від тоталітаризму, і тому ще не здатна до демократизму. Для того, щоб у такому суспільстві запанував демократизм не сформувалася ще належна соціальна (політична, економічна, правова, моральна) культура громадян, на якій завжди засновується демократія. Громадяни отримали свободу, але через відсутність у них цієї культури не можуть розпоряджатися цією свободою по-демократичному. Свобода без культури – це «сліпа» свобода. А якщо свобода громадян є «сліпою», то з цього не можуть не скористатися злочинці, щоб отримати владу із рук «осліплених» громадян. Кризовий стан соціальної культури громадян - це «рай» для політичних авантюристів різних мастей. За цих умов влада у державі в цілому і її окремі «гілки» не можуть не криміналізуватися. Це – соціальний закон. Виходячи із цього закону, і слід розглядати «помаранчеві» події в Україні і подібні прояви в інших посттоталітарних країнах.

Криміналізація влади спричиняє злоякісну форму експлуатації народу злочинцями різних мастей, зокрема засобами корупції, незаконної приватизації, псевдопідприємництва та інших зловживань. В країні насаджується зверху і підтримується з допомогою влади соціальний порядок кримінального типу, сприятливий для панування «класу» злочинців над «класом» незлочинців. Це не може не викликати відповідну реакцію громадян, які потерпають від кримінальної експлуатації. «Помаранчеві» події в Україні слід кваліфікувати як виявлення народного спротиву криміналізації державної влади. Таким чином, «помаранчеві» події мали антикримінальний характер.

Наступне питання, яке маємо розв’язати: що це було – революція чи повстання? Революція полягає у прогресивній заміні старого соціального порядку на новий. Чи привели «помаранчеві» події до цього в Україні? Ні! Отже, не можна їх кваліфікувати як революцію у справжньому значенні цього слова. Для того, щоб відбулася демократична революція має сформуватися належна соціальна культура громадян, на якій лише і може засновуватися демократія. До тих пір демократична революція в Україні не можлива. Таким чином, «помаранчеві» події - це не революція, а народне повстання, що має антикримінальний характер. І тому цинізмом є насаджувані противниками «помаранчевих» подій ідеї про те, що вони є витвором якихось вождів чи вожаків, а не самих народних мас. Це було справді народне повстання, що мало благородні ідеали Справедливості, які нікому вже не вдасться спаплюжити. Лише ті, хто боїться народу можуть намагатися принизити народну суть і антикримінальний характер цього повстання.

Які ж уроки цього антикримінального повстання? Урок перший: громадяни усвідомили, що вони знаходяться у стані кримінальної експлуатації, який існує завдяки криміналізації державної влади. Урок другий: перехід із стану криміналізму у стан демократизму можливий по мірі формування у суспільстві належної соціальної (політичної, економічної, правової, моральної) культури громадян, на якій лише і може засновуватися демократія.

Звідси випливає і відповідь на питання: «Що робити в Україні?» - найбільше для соціального прогресу в Україні можна зробити шляхом сприяння розвитку соціальної культури громадян. Як показує світовий досвід, саме вона забезпечує соціальний прогрес і процвітання народів. І ніяких інших шляхів до цього не існує.


| Количество показов: 44 |  Автор:  Костенко Олександр Миколайович |  Голосов:  5 |  Рейтинг:  3.75 | 

Возврат к списку




Статьи по разделам
Видатні особистості (29) 
Демографія (4) 
Екологія (4) 
Економіка (129) 
Енергетика (4) 
Культура (94) 
Молодіжна політика (3) 
Наукові дослідження (20) 
Освіта (117) 
Охорона здоров'я (79) 
Політика та суспільство (315) 

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Мруга Марина Рашидівна

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА
Валерій Івасюк
Ліки для українців: порятунок чи небезпека?
Просмотров: 41

БИБЛИОТЕКА

Міфологічні джерела української етнокультурної моделі: психологічний аспект

Всеукраинская экспертная сеть
Разработано в «ЦИРТ»


© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Центр интеллектуальных ресурсов и технологий. © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua