На главную страницу
Україна і світова фінансова криза
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу




Курсы валют

База знаний / Аналитика / Економіка

Аналіз моделей фінансових систем

Версия для печати Версия для печати

Фінансові системи успішно працюють тільки там, де розкривається інформація компаніями і достатньо захищені інтереси інвесторів. Банки можуть існувати і в умовах, коли і те, і інше знаходиться на примітивному рівні

У даний час існуюча обширна наукова література, розглядає переваги і недоліки переважно двох моделей фінансових систем. З погляду прихильників (bank-based view) позитивна роль банків в мобілізації капіталу відображається у визначенні кращих інвестиційних проектів, жорсткому контролі менеджерів корпорацій і умілим управлінням ризиками. В процесі своєї посередницької діяльності банки знижують витрати, пов'язані з контролем за діяльністю фірм і їх менеджерів і, тим самим, підвищують ефективність перерозподілу ресурсів і ефективність корпоративного контролю. При цьому банки встановлюють тісні довгострокові відносини з компаніями, що полегшує процедуру отримання останніми грошових коштів для розширення виробництва. Як наслідок, прихильники цієї концепції відзначають, що знижуючи інформаційні і транзакційні витрати, банки сприяють розвитку існуючих компаній і створенню нових.

Проте прихильники концепції "bank-based view" не тільки стверджують про позитивну роль банків, але і виступають з критикою ринків цінних паперів, підкреслюючи переваги банківського фінансування в порівнянні з емісійним. Автор роботи [1] виступив з наступним аргументом. На його думку, розвинені ринки акцій породжують так звану проблему "безбілетника" (free rider). Він вважає, що інформація на ринках цінних паперів більш доступна дрібним інвесторам, що, у свою чергу, не стимулює їх до пошуку найперспективніших компаній. Тим самим знижується вірогідність того, що саме найефективніші проекти одержать фінансування. Це у свою чергу відображається на темпах економічного зростання.

Прихильники цієї моделі також відзначають, що ліквідність властива ринкам акцій, і вона може негативно відображатися на розподілі ресурсів в масштабах суспільства. Ліквідні ринки акцій, на думку авторів робіт [2], полегшують злиття і поглинання, проте призводять до збагачення корпоративних піратів, вони можуть породжувати негативні соціальні явища. Крім того, висока ліквідність призводить до "короткозорості" інвесторів. На ліквідних ринках інвестори можуть швидко і без великих втрат продати свої акції, що, знову ж таки, знижує стимули займатися корпоративним управлінням.

Таким чином, концентрована власність (властива країнам з банківською моделлю), із їхньої точки зору, може перешкодити менеджерам діяти врозріз з інтересами власників. Більш того, на думку прихильників "банківської" системи, високий рівень розвитку ринку акцій не сприяє ефективному корпоративному управлінню і призводить до неефективного розподілу ресурсів.

Прихильники "банківської" концепції вважають, що банки краще, ніж ринок цінних паперів, справляються із задачею отримання інформації про компанії і контролю менеджерів. Банки позбавлені фундаментальних недоліків, властивих ринку цінних паперів. "Банківська концепція" підкреслює позитивну роль банків в забезпеченні зовнішніх джерел фінансування, особливо для молодих фірм.

З погляду прихильників моделі (market-based view), все відбувається з точністю до навпаки. Вони виділяють, в першу чергу, позитивну роль ринку цінних паперів в економічному розвитку. Знову ж таки, як і у випадку з попередньою концепцією, "ринкова" має дві сторони: з однієї, вона підкреслює позитивну роль ринку цінних паперів, з іншої - відносні переваги ринку цінних паперів в порівнянні з банками.

Аргументування, що приводиться прихильниками цієї моделі, полягає в наступному. Крупні і ліквідні ринки цінних паперів дозволяють зібрати всю інформацію про нові технології і відобразити їх в ринкових цінах. Крім того, на ліквідних ринках економічні агенти, одержуючі цінну інформацію про компанії, можуть швидко одержати виграш шляхом купівлі-продажу їх цінних паперів, що якраз стимулює пошук нової інформації.

Ринок акцій також краще забезпечує корпоративний контроль за рахунок наявності механізму поглинань і можливості кращої ув'язки винагороди менеджерів з результатами діяльності компанії.

Прихильники моделі "market-based view" також підкреслюють переваги емісійного фінансування в порівнянні з банківським.

Емісійне фінансування, по-перше, усилює конкуренцію, створює більше стимулів для розвитку підприємництва, ніж банківське фінансування. По-друге, банки виявляються неефективними корпоративними контролерами через своє інсайдерське положення. В "банківських" системах банки часто є власниками акцій та/або голосують за акціями інших акціонерів. Тим самим банки можуть вступати в змову з іншими менеджерами в збиток інтересам зовнішніх інвесторів, що знижує конкуренцію і ефективність корпоративного контролю.

Крім того, у результаті відсутності ясних ринкових цінових сигналів банки часто продовжують фінансувати фірми, що здійснюють низькорентабельні проекти. Таким чином, в порівнянні з "ринковими" системами "банківські" менш орієнтовані на надання ресурсів в новітні і самі прибуткові проекти.

Прихильники "ринкової" концепції також зосереджуються на проблемах, які породжують могутні і впливові банки. На їх думку, величезний вплив, яким володіють банки в "банківських" фінансових системах, може надати негативну дію на економіку країни. Наприклад, одержуючи важливу "внутрішню" (не доступну іншим акціонерам) інформацію про компанію, банки мають нагоду викачувати з неї своєрідну інформаційну ренту. В цьому випадку компанії вимушені платити більше вільного доступу до капіталу. Ця здатність витягувати частину майбутніх прибутків може, як відзначає автор роботи [3], негативно позначитися на бажанні компаній здійснювати інноваційні, прибуткові проекти.

Банківська система особливо невдала з погляду фінансування молодих компаній. Банківська модель, вважають автори роботи [4], дає менше шансів новачкам на отримання фінансування. Не дивно, що середній вік компаній, що зробили IPO, на Франкфуртській фондовій біржі за 1960-1990 рр., складав 57 років. Такий вік для корпорацій США визнали б стародавнім. "Банківська" система є гальмом в період радикальних технологічних змін, вважають автори роботи [4]. Ще один недолік автори бачать в тому, що в країнах з банківською моделлю, як правило, банки надають надмірну підтримку фірмам, що провалилися або мають ускладнення. При звичних обставинах це додає системі стабільність. Проте в періоди радикальних перетворень подібна підтримка означає дуже довге неефективне використовування ресурсів.

Приведемо приклад. В першій половині 1970-х років, після першої нафтової кризи банк Сумітомо прийшов на допомогу автомобільній компанії "Мазда", яка входила в кейретсу "Сумітомо" . Банк не тільки гарантував борги "Мазда", але і організував порятунок компанії, зокрема, примушуючи робітників і службовців цієї кейретсу купувати автомобілі "Мазда" [4].

Доцільність цієї акції не така очевидна. Звичайно, положення справ у фірмі покращало. Проте, можливо, було б помилково ігнорувати ринкові сигнали, пов'язані з діяльністю цієї компанії. Можливо, краще було б, щоб компанію поглинула інша, більш успішна фірма. Адже на початку 1990-х вона знову потрапила в біду і на цей раз її рятувала американська компанія "Форд". Можливо, її було слід закрити, ліквідував надмірні потужності автомобільної промисловості Японії, які стали особливо помітні в 1990-ті роки.

Крім того, непрозорість банківської системи також надає більше можливостей для втручання у фінансову систему уряду, оскільки вона дозволяє краще приховувати реальну вартість цього втручання. Так в 30-х роках минулого сторіччя японський уряд використовував банківську систему, яку раніше воно ж допомогло консолідувати, для перерозподілу ресурсів на користь військово-промислового комплексу. Банки часто процвітають в умовах політики обмеження конкуренції, що проводиться урядом, а інтервенціоністські уряди мають більше свободи дій саме в "банківській", а не "ринковій" системі.

Ще один напрям критики пов'язаний з роллю банків в корпоративному управлінні і в цілому з організацією корпоративного управління в країнах банківської моделі.

Слід зазначити, що банківські системи можуть бути найефективнішими на певних етапах економічного розвитку і неадекватними на інших. До 1970-х років банківські економіки Німеччини, Японії і Франції розвивалися помітно швидше, ніж ринкові економіки Великобританії і США. В 1990-ті роки ситуація змінилася на 180 градусів. Середньорічні темпи зростання ВВП в США склали 3,1%, Великобританії – 2,6%, Франції – 2,1%, Німеччини – 1,7%, Японії – 1,1%. Ці системи краще всього працюють на ранніх стадіях індустріалізації, в умовах фінансування капіталомістких об'єктів, при неефективності правової системи і коли роль наукоємких галузей відносно невисока. Вони також краще проявляють себе в невеликих, закритих, однорідних економіках.

На думку авторів роботи [4], ринкові фінансові системи успішно працюють тільки там, де розкривається інформація компаніями і достатньо захищені інтереси інвесторів. Банки можуть існувати і в умовах, коли і те, і інше знаходиться на примітивному рівні. Тому навіть в країнах із слабкими судово-правовими системами, стандартами звітності, могутні банки в змозі одержати об'єктивну інформацію від компаній і примусити їх дотримувати свої зобов'язання, тим самим сприяючи розвитку економіки [5]. Відповідно, звідси витікає, що в країнах із слабкою правовою системою банківське фінансування не тільки переважне, воно єдино можливо.

Література

Stiglitz J. E. Credit Markets and Control Capital// Journal Money, Credit and Banking, 1985 №17, pp. 133-152.
Levin r. finance and growth: theory and evidence/Working Paper 10766. September 2004. national bureau economic research. P.28 (
www.nber.org);
Rajan R. G. Insiders and Outsiders: Choice Between Informed and Arms Length Debt// Journal Finance №47,2002.
Rajan R., Zingales L. Banks and markets: changing character European finance// national bureau economic research Working Paper 9595 March 2003. P.23 (
www.nber.org)
Beck Т, Demirguc-Kunt А., Levine R., Maksimovic V. Financial Structure and Economic Development: Firm, Industry, and Country Evidence. June 14,2000. World Bank, mimeo (
www.worldbank.org)

Тетяна Кублікова,
кандидат економічних наук, доцент кафедри „Інформаційні системи та обчислювальна техніка”, проректор з навчально-педагогічної роботи Одеського державного економічного університету

Матеріали міжнародної науково-практичної конференції вчених, студентів і практиків
Ласпі, Автономна республіка Крим, 9-10 жовтня 2008 року


| Количество показов: 53 |  Автор:  Тетяна Кублікова |  Голосов:  3 |  Рейтинг:  3.56 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку




Статьи по разделам
Видатні особистості (32) 
Демографія (6) 
Екологія (7) 
Економіка (172) 
Енергетика (7) 
Культура (107) 
Молодіжна політика (3) 
Наукові дослідження (36) 
Освіта (151) 
Охорона здоров'я (95) 
Політика та суспільство (404) 

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Бажал Юрій Миколайович

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА
Ксенія Ляпіна
Дефолт: Бути чи не бути?!
Просмотров: 51

БИБЛИОТЕКА

Між двома світами. Вибранi статтi про українських письменникiв

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»


© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua