Доктрина молодіжної політики України як основа формування, розвитку й ефективної реалізації сучасної конкурентоспроможної особистості


ПРЕАМБУЛА

Сучасна ситуація в державі й суспільстві вимагає негайних заходів, спрямованих на формування стратегії соціально-економічного, політичного й культурного розвитку України, що припускає послідовну реалізацію заходів довгострокового характеру, спрямованих на подальше вдосконалювання держави, підвищення рівня життя його населення. Це вимагає формування базових умов, які дозволять планомірно підготовляти основу для кожного наступного етапу перетворень.

За досить короткий історичний період світ зазнав докорінних змін. Вони торкнулися не лише політичних та економічних аспектів в розвитку держав – вони багато в чому змінили закони розвитку суспільства. Сьогодні трансформуються моделі міжнародних відносин, підходи до вирішення внутрішньополітичних завдань і досягнення економічного успіху. Змінюється світогляд і мотивація поведінки як окремих людей, так і цілих суспільств. Ці процеси вже відбилися на взаєминах поколінь; на умовах входження в суспільство нових поколінь; по мірі значущості молоді і нових поколінь для розвитку держави і суспільства.

Досвід останніх десятиліть переконливо доводить, що політичних і економічних успіхів сягають саме ті держави, які приділяють підвищену увагу молоді, що стійкий розвиток демонструють саме ті суспільства, які переглянули систему традиційних поглядів на нові покоління, на систему взаємин між поколіннями і на їх значення для політичного і соціально-економічного розвитку.

Саме тому в новому тисячолітті стратегічні переваги будуть у тих держав і суспільств, які навчаться ефективно використовувати людський потенціал і в першу чергу той інноваційний потенціал розвитку, носієм якого є молодь.

Україна традиційно знаходиться в центрі глобальних та регіональних політичних і економічних процесів. Завдання забезпечення її поступального, стійкого розвитку і безпеки вимагає ефективної і адекватної реакції на сучасні виклики, досягнення національної конкурентоспроможності у всіх сферах.

Розвиток демократичної держави з сучасною соціально спрямованою економікою буде ефективнішою лише за активної участі молоді. Творчий потенціал і соціальний ресурс молоді є одним з найважливіших основ модернізації суспільства. В умовах нових світових впливів (дружньої до молоді держави) назріла гостра необхідність посиленої уваги до молоді з боку держави, розробки системного, ретельно вивіреного, науково обґрунтованого і довготермінового плану дій, результати якого стануть відчутні в близькій перспективі.

У свою чергу, в якості однієї з найважливіших умов виступає забезпечення відтворення інтелектуального й трудового потенціалу суспільства. Перспективи збереження й нагромадження такого потенціалу нерозривно пов'язані зі здійсненням комплексу заходів з освіти й виховання молоді. В Україні близько 11 млн. юнаків і дівчат, із них понад 1,5 млн. – студенти вузів І-ІV рівнів акредитації і, насамперед, молодіжна політика в Україні щодо освіти, соціально-політичної, економічної галузей, розвитку духовного, культурного, фізичного потенціалу молоді та функціонування молодіжних організацій визначається законодавством України.

При визначенні загальнонаціональних пріоритетів мають бути враховані інтереси молоді. Вона повинна стати активним учасником вирішення завдань, що стоять перед державою і суспільством. Необхідно на державному рівні створювати умови для самореалізації молоді і включення молоді в процеси розвитку України. Це розширить соціальну базу перетворень, забезпечить соціальне, культурне і економічне відтворення і розвиток країни.

Молодіжна політика України є системною діяльністю держави у відносинах з особистістю, молоддю, молодіжним рухом, що здійснюється в законодавчій, виконавчій, судовій сферах і ставить за мету створення соціально-економічних, політичних, організаційних, правових умов та гарантій для життєвого самовизначення, інтелектуального, морального, фізичного розвитку молоді, реалізації її творчого потенціалу як у власних інтересах, так і в інтересах України. Вона поширюється на громадян України віком від 14 до 35 років незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної належності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять і здійснюється через органи державної виконавчої влади, установи, соціальні інститути та об'єднання молодих громадян.

Для українських органів державної влади у здійсненні молодіжної політики найголовнішими напрямками діяльності є:

Відповідно, молодіжна політика України є одним з напрямків діяльності держави, націленим на створення правових, економічних і організаційних умов і гарантій для самореалізації особистості молодої людини й розвитку молодіжних об'єднань, рухів та ініціатив, на формування у молодих громадян патріотизму й поваги до історії й культури свого народу й дотримання прав людини.

Варто враховувати, що досягнення молодими людьми економічної самостійності, реалізація її творчого потенціалу, розвиток підприємницької активності, формування в них світогляду громадянина-патріота, творця майбутнього своєї країни багато в чому обумовлено наявністю підтримки й проведенням активної політики з боку держави й місцевої влади.

Держава та суспільство мають забезпечити випереджальну та інноваційну участь у державотворчих процесах, забезпечити духовні і культурні потреби молоді, рівні можливості для розкриття творчого, професійного, інтелектуального потенціалу молоді, набуття молоддю соціального досвіду, формування вміння жити в громадянському суспільстві, підтримку сімей, конкурентноздатність на ринку праці, якісну освіту, формування загальнолюдських ціннісних орієнтацій, патріотизму, національної і громадської свідомості серед молоді, яка б могла забезпечити безперервність розвитку держави Україна, базуючись на державних і національних цінностях. Такий підхід дасть можливість сформувати стратегічну ціль української молоді, спрямовану на формування відповідального ставлення молоді до свого майбутнього і майбутнього держави. Це зробить процес залучення молоді до розробки і реалізації державної молодіжної політики ефектним і змінить сучасну роль молоді - брати участь у вирішенні власних соціально-побутових проблем, на необхідну участь у розв’язанні стратегічних проблем розвитку суспільства.

Модель державної молодіжної політики, що формувалася протягом останнього десятиліття, сьогодні не відповідає масштабу завдань і викликів, що постають перед державою і суспільством. Мозаїчність, що полягає у підходах до формування законодавчої бази, фінансування, створення структур органів по роботі з молоддю, визначенню їх повноважень і функціонала, відсутність чіткої внутрішньої організації знижують ефективність державної молодіжної політики, позбавляють її комплексності і системності.

Програму дій держави і суспільства в цій сфері, механізми вирішення цих завдань й покликана визначити суча сна молодіжна політика.

Зробити молодіжну політику ефективною, адекватною сучасним вимогам, такою, що враховує особливості сучасної держави, суспільства і молоді, наповнити її новими змістом і вмістом – першочергове завдання влади. При цьому у держави є реальна можливість зайняти в цій сфері лідируюче положення, забезпечивши собі тим самим передові позиції в глобальному розвитку.

Цілі, завдання, основні напрями, заходи і механізми реалізації державної молодіжної політики сформульовані в даній Доктрині державної молодіжної політики, яка покликана стати базовим документом в цій області на тривалий період часу.

Молодіжна політика України повинна реалізовуватися на всіх рівнях державної влади. Вона ґрунтується на визнанні за молоддю всієї повноти соціально-економічних, політичних, особистих прав та свобод, закріплених Конституцією України й іншими нормативними правовими актами, що діють на території України й муніципальних утворень.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ТА НАСТАНОВИ

1.1. Доктрина молодіжної політики України (надалі – Доктрина):

Доктрина державної молодіжної політики є зведенням офіційних поглядів і підходів держави до ролі і значення державної молодіжної політики, систему завдань і пріоритетних напрямів молодіжної політики.

Доктрина передбачає необхідність докорінної зміни підходів до формування, управління і реалізації державної молодіжної політики.

Вона направлена на активізацію дій всіх органів державної влади і інститутів громадянського суспільства із забезпечення державних і суспільних інтересів в процесі соціального становлення молоді.

Доктрина передбачає участь в програмах державної молодіжної політики неурядових, громадських організацій.

Доктрина ґрунтується на положеннях Конституції України, законодавства України, на загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права.

Доктрина спрямована на створення правових, економічних і організаційних умов і гарантій для самореалізації особистості молодої людини, на розвиток і підтримку молодіжних і дитячих громадських об'єднань.

Розробка Доктрини обумовлена:

Дана Доктрина молодіжної політики України формулює основні підходи до розробки й реалізації державної молодіжної політики та визначає заходи для її здійснення.

Доктрина формує погляд на молодіжну політику нашої держави, як таку що відповідає завданням, які постають перед сучасним українським суспільством, і визначає роль молоді в їх розв’язанні. Часові рамки Доктрини охоплюють найближче десятиліття, 2009-2020 рр.

Поява Доктрини є відповіддю на потребу забезпечити послідовну розробку концепцій, стратегій, політичних рекомендацій, програм дій Уряду та суспільства в сфері молодіжної політики.

1.2. Основні терміни, поняття та рушійні сили

Молодіжна політика (молодіжна політика, МП) – складова частина соціально-економічної політики, що відбиває ставлення органів державної влади до проблем молоді, визначає правові, економічні, організаційні основи становлення й розвитку молодих громадян, сприяє найбільш повній реалізації їх здібностей в інтересах суспільства й держави, розвитку молодіжних рухів та ініціатив. Її внутрішні закони, система побудови та механізми сталого розвитку поки що не мають єдиних стандартів і традицій. Молодіжна політика здійснюється з врахуванням важливості залучення молодих людей до її формулювання, реалізації та розвитку.

Молодіжна політика України є складовою державної політики в сфері соціально-економічного, культурного й національного розвитку України і являє собою цілісну систему заходів правового, організаційно-управлінського, фінансово-економічного, наукового, інформаційного, кадрового характеру, спрямованих на створення необхідних умов для свідомого вибору молодими громадянами свого життєвого шляху, для відповідальної участі у процесі розвитку України.

Молодь (молоді громадяни) – особи у віці від 14 до 35 років.

Молода родина – родина, у якій подружжя або один з них не досягли віку 35 років, у тому числі ті, що мають неповнолітніх дітей.

Молодіжні громадські об'єднання – об'єднання громадян у віці переважно до 35 років, що об'єдналися на основі спільності інтересів для здійснення спільної діяльності, спрямованої на задоволення духовних та інших нематеріальних потреб, соціального становлення й розвиток членів об'єднання, а також з метою захисту своїх прав і свобод.

Дитячі громадські об'єднання – об'єднання, до яких входять громадяни у віці до 18 років і повнолітні громадяни, що об'єдналися для спільної діяльності, спрямованої на задоволення інтересів, розвиток творчих здатностей і соціальне становлення членів об'єднання, а також з метою захисту своїх прав і свобод.

Деструктивні культи – авторитарні ієрархічні організації (релігійні, політичні, психотерапевтичні, освітні, комерційні й ін.), що практикують облудне вербування й використовують контроль свідомості з метою зробити своїх послідовників залежними й покірними доктрині й лідерам, а також з метою збагачення.

Суб'єктами молодіжної політики є:

1.3. Мета

Стратегічна мета молодіжної політики України полягає у створенні умов для самореалізації та творчого розвитку кожної молодої людини – громадян України, реалізації інноваційного потенціалу молоді у всіх сферах суспільного життя, вихованні покоління людей здатних ефективно працювати і навчатися протягом життя, зберігати й примножувати цінності народу України та громадянського суспільства, розвивати і зміцнювати суверенну, демократичну, правову державу як невід'ємну складову європейської та світової спільноти.

1. Мета Доктрини – визначення стратегії й пріоритетних напрямків реалізації молодіжної політики, спрямованої на створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для самореалізації, соціального становлення молодих громадян, реалізації ними конституційних прав, свобод і обов'язків.

2. Для досягнення мети необхідне вирішення наступних завдань:

  1. створення консолідованої системи управління державною молодіжною політикою, інтегрованою в загальну структуру органів державного управління;
  2. формування сучасної нормативної правової бази та удосконалювання нормативних правових актів у сфері молодіжної політики;
  3. створення системи і умов для підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації кадрів органів управління молодіжною політикою, а також науково-методологічного забезпечення молодіжної політики;
  4. розвиток інфраструктури соціальних установ для молоді;
  5. зміцнення і розвиток інститутів соціалізації, підвищення їх ефективності;
  6. формування єдиного інформаційного простору для молоді – створення спеціалізованих загальнодержавних електронних друкованих молодіжних засобів масової інформації, укладення громадського договору із засобами масової інформації, спрямованого на забезпечення молоді якісними інформаційними ресурсами;
  7. розвиток системи інформаційного супроводу й методичного забезпечення реалізації молодіжної політики;
  8. здійснення системного державного впливу на процеси соціалізації молодого покоління;
  9. створення умов і гарантій самореалізації молодих громадян;
  10. використання інноваційного потенціалу молоді для забезпечення стабільного розвитку держави і громадянського суспільства, гідного життя громадян, зміцнення національної безпеки і конкурентоспроможності країни;
  11. посилення ролі недержавної складової в реалізації державної молодіжної політики, активізація інститутів громадянського суспільства;
  12. розвиток і підтримка молодіжних і дитячих громадських об'єднань, рухів, сприяння реалізації суспільно-корисних ініціатив молоді.

1.4. Пріоритетні завдання:

2. НОВІТНІ ВИКЛИКИ ДЕРЖАВНОСТІ ТА МОЛОДІЖНА ПОЛІТИКА УКРАЇНИ

2.1. Роль молоді в розвитку країни, забезпеченні її конкурентоспроможності і національної безпеки

Вирішальною умовою національної безпеки і успішного розвитку сучасної України є забезпечення її конкурентоспроможності.

Це передбачає зміцнення позицій України в зовнішньополітичній сфері і світовому розподілі праці, світовій науці, культурі і технологіях, підвищення якості життя, ефективності державного управління; забезпечення необхідного рівня обороноздатності.

Успішне вирішення цих завдань неможливе без ефективної участі молоді. Ступінь ефективності цієї участі визначається тим, наскільки молодь:

При цьому необхідно враховувати, що молодь, як соціально-вікова група, володіє низкою особливостей:

по-перше, через об'єктивні причини молодь відрізняє несформованість ціннісних, духовно-етичних орієнтирів і нестачу життєвого досвіду, що збільшує вірогідність помилкового вибору при ухваленні відповідальних рішень;

по-друге, молоді властиво неповне включення в існуючі соціально-економічні стосунки. При цьому одночасно саме молодь найбільшою мірою забезпечує соціальну мобільність і є джерелом економічної ініціативи;

по-третє, як і будь-яка соціальна група, молодь має власні цілі та інтереси, які не завжди збігаються з цілями та інтересами всього суспільства;

по-четверте, молодь виконує особливі соціальні функції:

Цілісна і послідовна державна молодіжна політика покликана забезпечити високу ефективність реалізації соціальних функцій молоді, що є найважливішим чинником стійкого розвитку суспільства й успішного вирішення завдань, що стоять перед державою.

Навпаки, відсутність або недостатній розвиток державної молодіжної політики знижує якість реалізації соціальних функцій молоді, в цілому – призводить до гальмування державного і соціально-економічного розвитку.

2.2. Суспільство, держава і сучасний стан молоді в Україні

Сучасне становище молоді в Україні визначається наступними чинниками:

Водночас, українська молодь не відірвана від світу, від розвитку своєї країни і адекватна своєму часу. Вона адаптована до сучасних соціально-економічних і політичних умов. Разом з тим, існує велика частка соціально невлаштованих і неблагополучних молодих людей. Відбувається зростання традиційних і зародження нових «груп ризиків».

Негативні тенденції, що зараз домінують в молодіжному середовищі:

Характерними рисами масової молодіжної свідомості стають правовий нігілізм, відсутність соціальної волі, «стадний» інстинкт.

Водночас, спостерігається зростання позитивних тенденцій в розвитку української молоді:

Поряд з процесом розвитку цих тенденцій за останнє десятиліття зазнав істотних змін характер ставлення держави і суспільства до молоді:

В сукупності це призвело до того, що ціннісно-смисловий простір молоді формується або на основі кримінальної субкультури, або на основі ціннісно-поведінкових моделей, руйнівних національно-культурну самоідентифікацію молодих українців.

Ускладнює ситуацію відсутність суспільно-визнаних морально-етичних орієнтирів розвитку, образу майбутнього, слабо розвинені умови для самореалізації і втілення соціально значимих ініціатив молоді. Відсутній механізм узгодження інтересів молоді з інтересами інших груп суспільства.

Розвиток позитивних тенденцій і використання потенціалу інноваційної активності молоді на користь творення і громадянського служіння може бути досягнуте лише при створенні адекватної системи участі держави і суспільства в процесах соціалізації молоді, розвитку цивілізованих механізмів взаємин між суспільством і новими поколіннями, що входять до нього.

2.3. Сучасний стан інститутів соціалізації молоді

Основним вмістом процесу соціалізації молоді є:

Сучасні явища – криза взаємин поколінь, формування асоціальних субкультур і контркультур демонструють недостатність розвитку інститутів соціалізації і свідчать про їх системну кризу.

Ситуація ускладнена нерозвиненістю сучасного законодавства в частині регламентації прав і обов'язків основних інститутів соціалізації по відношенню до молодої людини.

Руйнування традиційних соціальних зв'язків і державної системи виховання значно нівелювало роль раніше домінуючих інститутів соціалізації – сім'ї, школи, вулиці.

Сім’я несе підвищене соціально-економічне навантаження і змушена зосередитися на вирішення проблем життєзабезпечення за рахунок виховання.

Школа, визначивши як своє основне завдання процес передачі знань, фактично втратила вплив на інші сторони розвитку особистості.

Вулиця як інститут соціалізації має спроможність.позитивно виступати в цій ролі лише за умови спеціальної організації роботи за місцем проживання, яка зараз фактично відсутня.

Значною мірою втрачено вплив і таких традиційних інститутів соціалізації як позашкільні виховні установи, армія, профспілки, трудові колективи. Явно недостатню роль відіграють громадські молодіжні об'єднання. Традиція релігійного виховання багато в чому загублена і сьогодні тільки розпочинає відроджуватися, а прогалини, що утворилися, у вихованні і соціалізації молоді заповнюються легкодоступними носіями інформаційного продукту.

Провідну роль в цьому процесі відіграють засоби масової інформації. У сучасному молодіжному середовищі їм належить лідерство у формуванні свідомості і світогляду, життєвих цінностей, взірців для наслідування. При цьому продукт масової споживчої культури багато в чому сприяє зростанню агресії і етичної розбещеності в молодіжному середовищі, підсилюючи негативні тенденції в її розвитку.

Завдання полягає в тому, аби удосконалюючи і розвиваючи як традиційні, так і інноваційні інститути соціалізації, спромогтися їх розумного балансу і взаємодоповнення, використовуючи для цього можливості держави і суспільства. Реалізація молодіжної політики має бути спрямована на забезпечення через процеси соціалізації впливу на становлення нового покоління як основного інноваційного ресурсу розвитку країни.

2.4. Новітні вимоги до формування молодіжної политики України

Молодіжну політику слід розглядати як один з провідних чинників вирішення стратегічних завдань у сфері забезпечення конкурентоспроможності і національної безпеки України, становлення громадянського суспільства, забезпечення гідних умов життя громадян.

У свою чергу, державна молодіжна політика повинна розглядати молодь як базовий стратегічний ресурс держави і суспільства, як суб'єкт соціальної і економічної політики.

Це, насамперед, означає підвищення ступеня уваги до проблем молоді, принципова зміна ставлення до неї на всіх рівнях влади, а також оптимізацію системи реалізації молодіжної політики України.

Необхідно відмовитися від підходу до молодіжної політики як до засобу, спрямованого переважно на створення привілейованих умов для молоді в порівнянні з останніми соціальними групами і суспільством в цілому. Молодіжна політика України повинна формуватися із врахуванням специфічних інтересів молоді, на відмові від патерналізму.

Водночас, основою повинні стати соціальне партнерство, стимулювання активності молоді в різних сферах, вироблення ефективних механізмів участі держави в процесах соціалізації.

Такий підхід вимагає прорахованих інвестиційних вкладень, орієнтованих на ефективну віддачу на умовах відповідального опосередкованого повернення. При цьому держава виступає як адресний і системний інвестор, що здійснює цілеспрямоване вкладення коштів в молодь через створення державної системи органів і сучасних інститутів молодіжної політики.

Молодіжна політика формується і реалізується на основі гарантій рівних можливостей для молоді.

Молодим людям мають бути гарантовані рівні можливості розвитку і участі в громадському і державному будівництві, захист їх прав і законних інтересів.

Повинні дотримуватися базові соціальні стандарти забезпечення молоді послугами, формуватися єдиний інформаційний простір для молоді, впроваджуватися загальні механізми економічної підтримки молоді і молодіжних ініціатив.

Необхідне створення інфраструктури реалізації державної молодіжної політики. Має бути сформована самостійна галузь державна молодіжна політика - з відповідними елементами: спеціалізованими установами, стандартами діяльності і методичним забезпеченням, переліком спеціальностей, штатом професійних працівників у сфері державної молодіжної політики, фінансово-організаційним механізмом, бюджетними статтями, матеріально-технічним забезпеченням, а також мобілізувати можливості інститутів соціалізації молоді, потенціалу громадянського суспільства.

3. НАПРЯМКИ МОЛОДІЖНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ НА 2009-2020 роки

3.1 Сприяння всебічному, гармонійному розвитку та конкурентоспроможності української молоді

Всебічний та гармонійний розвиток молоді можливий за умови дотримання єдності та взаємодії таких його основних складових, як освіта, патріотичне виховання, фізичне виховання та спорт, культура та дозвілля, формування здорового способу життя, участь у громадському житті. Конкурентноспроможність забезпечується сприянням держави у відповідній освіті, професійному навчанні, перепідготовці, працевлаштуванні і зайнятості молоді, а також стимулювання громадської активності.

Конституція України та українське законодавство гарантують права громадян на отримання соціальних благ незалежно від національності, статі, соціального походження та майнового стану, віросповідання, місця проживання та стану здоров’я. Держава забезпечує молодому поколінню необхідний мінімум соціальних послуг для самостійного розвитку та життєвого старту у навчанні, отримання професії, роботі, реалізації інтересів та здібностей, а також створює систему стимулів для тих молодих людей, що проявляють громадську активність, досягають успіхів у різноманітних сферах суспільного життя.

Доступ молоді до отримання соціальних благ забезпечується суспільством через мережу соціальних інституцій для задоволення потреб кожної молодої людини відповідно до її інтересів та здібностей. Такий доступ є комплексним поняттям, що, з одного боку, передбачає обов’язок держави та суспільства у наданні широкого спектру послуг для молоді, а з іншого – активну позицію молодих людей у їх свідомому виборі та використанні пропонованих прав, благ та гарантій.

Найважливішими для молоді є доступ до якісної освіти, медичних послуг, робочих місць, інформації, спорту та дозвілля.

Освіта є базою для розвитку кожної особистості, запорукою успішного майбутнього України, її конкурентноздатності на світовій арені.

Вона є інструментом для отримання молодою людиною професії та кваліфікацій для виходу на ринки праці, формування загальнокультурного рівня, передачі національної спадщини.

Актуальним завданням є забезпечення рівного доступу молоді до якісної освіти протягом життя для саморозвитку, самореалізації та успішної інтеграції у громадянське суспільство.

Держава забезпечує рівний доступ молоді до якісної освіти шляхом:

Якісна медицина для молоді гарантує розвиток здорової нації, передача здорового генотипу майбутнім поколінням. Важливим завданням є створення ефективної моделі молодіжної медицини, яка б не лише опікувалася найважливішими проблемами здоров’я молоді, але й була акцентована на профілактику та попередження можливих негативних явищ.

Держава забезпечує рівний доступ до медичних послуг шляхом:

Практика фізичної культури та спорту є ефективним засобом формування здорової молодої особистості.

Держава забезпечує рівний доступ молоді до можливостей для занять фізичною культурою та спортом шляхом:

Дозвілля є одним з важливих чинників для молоді, її відпочинку, самореалізації, оздоровлення, розширення світогляду.

Держава забезпечує організацію дозвілля молоді через:

Політика працевлаштування та зайнятості молоді здійснюється державою через розвиток інфраструктури, що передбачає створення та підтримку спеціалізованих організацій, які здійснюють діяльність щодо зайнятості молоді, її професійної орієнтації, професійної підготовки та перепідготовки. А саме: центри тимчасової сезонної зайнятості, молодіжні біржі праці, бізнес-інкубатори для молоді, студентські трудові загони, молодіжні об’єднання та центри праці тощо.

Шляхи сприяння зайнятості та працевлаштуванню молоді:

3.2. Залучення соціально активної молоді до процесів державного й громадського будівництва

Залучення соціально активної молоді до процесів державного й суспільного будівництва.

Ротація кадрів через молодіжний резерв:

Залучення молодих науковців до розробки і впровадження наукових досягнень та розв’язання економічних і соціальних проблем України.

Інтеграція української молоді в міжнародне молодіжне співтовариство:

3.3. Запобігання та протидія екстремізму, агресії, насильству та асоціальній поведінці

Припинення діяльності екстремістських угруповань, просвітницька робота з нейтралізації екстремістських ідей і проектів.

Впровадження нових технологій соціалізації та реабілітації молодих людей, схильних до агресії, насильства й правопорушень:

Активна соціалізація молоді, позбавленої батьківського виховання й опіки:

3.4. Сприяння у формуванні високої духовності молоді на засадах демократичних цінностей, моральності і патріотизму

Стратегічні принципи у формуванні серед молоді високого рівня духовності на засадах демократичних цінностей, моральності та патріотизму у процесі реалізації молодіжної політики ґрунтуються на основних європейських та загальносвітових принципах, на дотриманні прав людини. Зокрема, визнання прав та обов’язків всіх молодих людей щодо рівних можливостей та рівного розподілу послуг та ресурсів.

Кожна молода людина є активним учасником розбудови громадянського суспільства, відіграє в ньому важливу роль та несе відповідальність у процесах прийняття рішень на всіх рівнях, які впливають на їх життя, а держава забезпечує доступ молоді до відповідних та необхідних програм та послуг незалежно від статі, географічного положення, соціального, культурного, економічного чинників.

На сьогодні перед нашою державою стоїть завдання - виховання у молодого покоління почуття патріотизму, формування особистості на засадах духовності, моральності, толерантності, забезпечення створення умов для інтелектуального, культурного та фізичного розвитку, реалізації науково-технічного та творчого потенціалу молодих громадян.

Виходячи з цього, основна ідея полягає у мотивації громадської активності молодого покоління. Це стане запорукою небайдужості як сьогоднішнього, так і прийдешніх поколінь громадян. Найкращою мотивацією до безкорисної суспільної праці є почуття гордості за свою державу, співпереживання за минуле, співпричетність до творення її сьогодення та майбутнього. Саме тому патріотичне виховання молоді є одним з найголовніших пріоритетів молодіжної політики в Україні. Патріотичне виховання є складовою частиною загального виховного процесу, являє собою систематичну і цілеспрямовану діяльність органів державної влади і громадських організацій з формування у громадян високої патріотичної свідомості, почуття любові до України, готовності до виконання громадянських і конституційних обов’язків. Патріотичне виховання включає у себе соціальні, цільові, функціональні, організаційні та інші аспекти, володіє високим рівнем комплексності, тобто охоплює своїм впливом усі покоління і пронизує усі сторони життя: соціальну-економічну, політичну, духовну, правову, педагогічну, спирається на освіту, культуру, історію, державу, право.

Метою роботи органів державної влади та спеціалізованих відповідних організацій, усіх підпорядкованих підрозділів, підприємств, засобів масової інформації та організацій, реалізації проектів фінансово підтриманих за рахунок бюджетних коштів, є робота з молодими громадянами 14-35 річного віку, а саме виховання їх у дусі патріотичного обов'язку та завдань національно-патріотичного виховання молоді, поваги до військової служби та готовності до захисту Батьківщини, повазі до чинного законодавства та засад демократичної, правової держави.

Завдання національно-патріотичного виховання молоді:

4. ЗАВДАННЯ, ПРИНЦИПИ ТА ПРІОРИТЕТИ МОЛОДІЖНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Система управління молодіжною політикою України є складовою системи державного управління, що заснована на розмежуванні повноважень і предметів ведення органів влади.

4.1. Завдання молодіжної політики України

Головними завданнями національної молодіжної політики є:

4.2. Принципи молодіжної політики України

Пріоритетними принципами молодіжної політики в сучасних умовах є:

Враховуючи потребу відповідно реагування на новітні виклики, принципами молодіжної політики є:

1) Дотримання прав людини і розвиток демократії, з особливим акцентом на наступному:

2) Співіснування в різноманітних суспільствах, з особливим акцентом на наступному:

3) Відповідність потребі соціальної інтеграції молодих людей та підвищення її конкурентноздатності, з особливим акцентом на наступному:

4.3. Пріоритети молодіжної політики України

Життєво важливими пріоритетами молодіжної політики України повинні стати:

5. ФОРМУВАННЯ, ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМИ ЗДІЙСНЕННЯ

5.1. Формування молодіжної політики України

Державна молодіжна політика в Україні повинна стати пріоритетним і специфічним напрямком діяльності держави й здійснюватися:

5.2. Основні проблеми молодіжної політики України:

5.3. Напрями здійснення молодіжної політики

Соціально-економічна підтримка молоді є системою заходів, спрямованих на сприяння вирішенню житлових і побутових проблем молодих громадян, розвиток молодіжного підприємництва, сприяння зайнятості й підвищення конкурентоспроможності молоді на ринку праці.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. розробку й реалізацію заходів державної підтримки молоді з надання матеріальної та іншої допомоги у вирішенні соціально-економічних, соціально-побутових проблем, із забезпечення зайнятості молоді;
  2. постійне удосконалювання нормативних правових актів та практичних заходів з питань підтримки молодих громадян, молодих родин і молодих науковців (віком до 40 років) у наданні державою, будівництві й придбанні житла (надання цільових адресних субсидій, іпотечного кредитування та інших способів поліпшення житлових умов для молодих громадян, молодих родин й молодих науковців);
  3. підтримку спеціалізованих організацій (центрів тимчасової й сезонної зайнятості молоді, молодіжних бірж праці, громадських об'єднань) і програм сприяння зайнятості, професійної орієнтації, підготовки й перепідготовки молодіжних кадрів;
  4. створення молодіжних центрів, що забезпечують молодих підприємців консультаційними й методичними послугами;
  5. проведення конкурсів молодіжних бізнес-ідей і проектів, конкурсів на кращу організацію в сфері бізнесу за участю представників «молодіжного» менеджменту;
  6. реалізацію системи державних заходів щодо створення й підтримки молодіжних бізнес-інкубаторів, виставок для починаючих підприємців;
  7. сприяння формуванню трудових молодіжних і студентських загонів.

Підтримка інтелектуального й духовного розвитку молоді є системою заходів з надання допомоги обдарованій й талановитій молоді, розвитку наукової й художньої творчості, реалізацію творчого потенціалу молодих людей.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. розробку й реалізацію програм, спрямованих на інтелектуальний, моральний розвиток молодих громадян, активізацію їх участі у культурному житті суспільства;
  2. реалізацію системи заходів з виявлення й підтримки талановитих молодих громадян у галузі освіти, культури, науки й техніки;
  3. розвиток інфраструктури державних установ і некомерційних організацій, що здійснюють діяльність у сфері дозвілля молоді;
  4. підтримку програм, спрямованих на розвиток наукової й художньої творчості, організацію дозвілля молоді;
  5. організацію проведення фестивалів, виставок, конкурсів, творчих програм, спрямованих на розвиток інтелектуального й духовного потенціалу молодих громадян.

Державна підтримка молодих родин є системою заходів із забезпечення соціально-економічної підтримки молодої родини на етапі її соціального становлення.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. організацію просвітної роботи з молодими громадянами з питань репродуктивного здоров'я, безпечного материнства, виховання й розвитку дітей;
  2. сприяння в реалізації програм підтримки молодих родин;
  3. реалізацію системи заходів з формування цінностей здорової родини й підготовці молоді до сімейного життя;
  4. розвиток системи соціальних служб і центрів, з метою розширення сфери послуг для молодих родин;
  5. введення в практику проведення соціологічних моніторингів з проблем молодої родини;
  6. створення системи правового інформування й консультування молодих родин, захисту їх прав та свобод.

Патріотичне виховання молоді є системою заходів з формування й розвитку в молоді, патріотизму, активізації участі молодих громадян у житті суспільства.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. розробку й реалізацію програм з патріотичного виховання молодих громадян;
  2. підтримку діяльності установ, громадських об'єднань, що реалізують програми патріотичного виховання молоді;
  3. сприяння діяльності пошукових загонів, етнографічних, археологічних та історичних клубів;
  4. вивчення і усунення комплексу соціально-психологічних і економічних причин виникнення екстремістських настроїв;
  5. реалізація програм, спрямованих на зміцнення соціальної, міжнаціональної і міжконфесійної злагоди і толерантності;
  6. проведення просвітницької і пропагандистської роботи з нейтралізації ідеології соціальної і національної нетерпимості;
  7. профілактика проявів вандалізму і побутового насильства;
  8. розвиток міжкультурного диалогу та діалогу поколінь;
  9. вироблення і здійснення заходів з нейтралізації діяльності екстремістських угрупувань.
  10. реалізацію системи заходів з формування установок толерантної свідомості й поведінки молодих громадян.

Підтримка молодих громадян у сфері охорони здоров'я, профілактика асоціальних явищ, формування здорового способу життя є системою зміцнення здоров'я молодих громадян, формуванню потреби в молоді в здоровому способі життя.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. підтримку програм по охороні репродуктивного здоров'я молоді, збереженню психічного й психологічного здоров'я молодих громадян;
  2. підтримку програм, спрямованих на залучення молоді до систематичних занять фізичною культурою й спортом;
  3. розвиток індустрії відпочинку й оздоровлення молоді;
  4. пропаганду цінностей здоров'я, здорового способу життя в засобах масової інформації;
  5. реалізацію заходів профілактичної роботи з молодими громадянами групи соціального ризику, попередження асоціальної поведінки серед молоді;
  6. розвиток спеціалізованих центрів лікування і реабілітації наркотичною, алкогольною і інших видів залежності;
  7. створення системи громадського контролю і інтегрованих професійно-освітніх центрів в пенітенціарних установах;
  8. реалізація міжвідомчих програм з припинення сексуальної експлуатації дітей, продажі алкоголю і тютюнових виробів дітям і підліткам, протидії вуличним криміногенним субкультурам;
  9. законодавче обмеження реклами алкоголю, тютюнових виробів, порнографії, поширення засобами масової інформації медіапродукції, що пропагує насильство, агресію, асоціальну поведінку і етичну розбещеність;
  10. розробка і впровадження нових форм індивідуальної і групової профілактичної, реабілітаційної робот з правопорушниками і молодими людьми, схильними до асоціальної поведінки;
  11. проведення соціальної роботи з лідерами і членами неформальних молодіжних об'єднань.
  12. підтримку програм з профілактики зловживання психоактивними речовинами, формуванню здорового способу життя.

Створення умов для соціалізації молодих громадян, позбавлених батьківського виховання і опіки є системою зміцнення соціального становища молодих громадян та їх способу життя.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. створення системи виявлення і визначення бездоглядних дітей;
  2. введення обмежень за віком і часу перебування молоді в громадських місцях;
  3. законодавче закріплення і підтримка найрізноманітніших сімейних форм виховання безпритульних і бездоглядних неповнолітніх;
  4. переважна орієнтація роботи установ для дітей і підлітків, що залишилися без піклування батьків;
  5. створення системи роботи з бездоглядними дітьми:
  6. оперативна вулична робота і виявлення, у тому числі, транзитній бездоглядності;
  7. центри короткочасного перебування і визначення в сім'ю;
  8. реабілітаційні установи тривалого перебування, тощо;
  9. роз виток мережі спеціалізованих установ, сприяючих повноцінній соціалізації;
  10. вироблення заходів по посиленню відповідальності батьків, працівників дитячих і освітніх установ за порушення прав дітей, приховування фактів бездоглядності;
  11. забезпечення захисту прав і законних інтересів неповнолітніх в сім'ї, учбових закладах, у вирішенні житлових питань, в судах, розвиток системи ювенальної юстиції.

Підтримка суспільно значимих ініціатив, суспільно-політичної діяльності молоді, молодіжних і дитячих громадських об'єднань є системою заходів державної підтримки громадських ініціатив молодіжних громадських об'єднань, суспільно-корисної діяльності молодих громадян, їх громадських об'єднань, із створення умов для реалізації творчої активності, потенціалу молодих громадян у всіх сферах громадського життя.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. підтримку створення молодіжних громадських центрів, молодіжних програм та ініціатив, розширення висвітлення їх діяльності через засоби масової інформації;
  2. створення економічних і організаційних умов для розвитку молодіжних об'єднань, рухів і суспільно значимих ініціатив і програм;
  3. розробку й реалізацію заходів інформаційного, науково-методичного забезпечення діяльності молодіжних громадських об'єднань;
  4. залучення молоді до обговорення окремих проектів нормативних правових актів з питань, що безпосередньо стосуються інтересів молодих громадян.

Соціальна підтримка й правовий захист молоді є системою заходів з надання правової, психолого-педагогічної, інформаційної допомоги молоді, забезпеченню конституційних прав молодих громадян.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. розвиток системи соціальних установ для молоді;
  2. розробку й реалізацію системи заходів з підвищення правової культури молодих громадян;
  3. розробку й реалізацію заходів з активізації правової, психолого-педагогічної, інформаційної допомоги молодим громадянам;
  4. удосконалювання нормативних правових актів, що забезпечують соціальну підтримку й правовий захист молоді;
  5. удосконалювання практики інформаційного, науково-методичного, кадрового забезпечення діяльності соціальних установ для молоді;
  6. підтримку програм соціально-психологічної реабілітації й адаптації молодих громадян, що опинились у важкій життєвій ситуації.

Кадрова підтримка процесу реалізації молодіжної політики є найважливішою системою заходів, спрямованих на розвиток системи підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації фахівців органів управління в сфері молодіжної політики.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. удосконалювання системи підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації молодих кадрів;
  2. затвердження державних освітніх стандартів, зразкових навчальних планів і програм підготовки і перепідготовки кадрів молодіжних працівників;
  3. внесення до переліку спеціальностей середньої і вищої освіти нових спеціальностей у сфері молодіжної політики;
  4. розробку нормативних документів, що визначають статус, систему соціальних гарантій і заохочень для працівників бюджетних установ органів у справах молоді і працівників молодіжних та дитячих громадських об'єднань;
  5. формування на основі довгострокового планування державного замовлення учбовим закладам, науково-дослідним установам, тимчасовим творчим колективам на розробку і здійснення програм підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації фахівців в сфері молодіжної політики;
  6. створення міжвідомчого навчально-методичного центру для навчання фахівців, що працюють в сферах, пов'язаних з молодіжною політикою;
  7. розвиток системи професійної перепідготовки працівників сфери молодіжної політики, організація практик і стажувань, розробка навчально-методичного забезпечення на основі конкурсів програм та методик;
  8. забезпечення фахівців з роботи із молоддю в різних сферах спеціалізованою науково-методичною і інформаційною літературою;
  9. внесення пропозицій про ступінь соціального захисту й стимулювання оплати праці фахівців установ у справах молоді;
  10. Інформаційне забезпечення молоді є системою заходів з інформаційного супроводу реалізації молодіжної політики, забезпеченню доступності інформації для молоді.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. здійснення заходів з розвитку регіональної системи інформаційної допомоги молоді;
  2. забезпечення доступу молоді до інформаційних ресурсів, підтримку інформаційних центрів для молоді;
  3. підтримку молодіжних друкованих видань та інших засобів масової інформації, що висвітлюють питання молодіжної політики;
  4. проведення соціологічних досліджень і моніторингів становища молоді в різних регіонах України, підготовку щорічної доповіді про становище молоді й реалізації молодіжної політики;
  5. створення банку даних з основних напрямках молодіжної політики.

Інтеграція української молоді в міжнародне співтовариство є системою заходів із супроводу реалізації молодіжної політики в сфері залучення української молоді до активної участі у міжнародному житті.

Реалізація даного напрямку передбачає:

  1. підтримка створення міжнародних молодіжних організацій і участі української молоді і молодіжних об'єднань в міжнародних структурах, в роботі міжнародних і міжрегіональних форумів, конференцій, фестивалів, тощо;
  2. організація і проведення в Україні міжнародних молодіжних заходів;
  3. реалізація програм двосторонніх молодіжних обмінів;
  4. розвиток зв'язків з молодіжними організаціями співвітчизників.

6. МЕХАНІЗМИ, ПРИНЦИПИ ТА ЗАСОБИ РЕАЛІЗАЦІЇ

6.1. Механізми та шляхи реалізації молодіжної політики України

В основі здійснення безпосередніх заходів органами державної влади та місцевого самоврядування знаходиться прийняття молодіжних програм. Базовим є досвід з реалізації Загальнодержавної програми підтримки молоді на 2004-2008, 2009 – 2015 й 2016 – 2020 роки.

Виконання програм фінансується за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів та інших джерел. Обсяги бюджетного фінансування визначаються щороку під час затвердження бюджетів на відповідний рік.

Молодіжна політика України регулює і забезпечує ефективність стосунків молоді, суспільства і держави, є органічною частиною внутрішньої і зовнішньої політики держави, системи його безпеки.

Молодіжна політика України є цілісною системою заходів правового, організаційно-управлінського, фінансово-економічного, наукового, інформаційного, кадрового характеру.

Молодіжна політика України покликана створити механізми взаємної відповідальності: держава відповідальна перед новими поколіннями за соціально-економічний, екологічний, культурний стан країни, а нові покоління відповідальні за збереження і примноження її потенціалу, забезпечення спадкоємності і поступального розвитку.

Молодіжна політика України орієнтована на створення доступної для молоді системи послуг, пропозицій, проектів, що допомагають молоді в процесі соціального становлення.

Реалізація молодіжної політики націлена на подолання відомчої роз'єднаності у вирішенні проблем молоді.

Фінансування молодіжної політики України повинне будуватися на принципах інвестування і соціального кредиту.

Прийняті напрями державної молодіжної політики повинні носити довгостроковий і стабільний характер.

При формуванні молодіжної політики використовується кращий зарубіжний і вітчизняний досвід роботи з молоддю.

Державна політика реалізується органами державної влади та місцевого самоврядування в даних сферах.

Духовно-моральний, патріотичний і фізичний розвиток молоді

В останні роки ми переживаємо не тільки соціально-економічну, але й духовну кризу. Девальвація традиційних духовних цінностей сприяє зростанню злочинності, наркоманії, алкоголізму, проституції та інших негативних явищ у молодіжному середовищі, що являє собою серйозну загрозу для суспільства. У зв'язку із цим необхідно визнати духовно-моральне й патріотичне виховання молоді ключовим завданням молодіжної політики.

Духовно-моральне виховання будується на основі культурної й етичної спадщини попередніх поколінь, історичних традицій патріотизму й гуманізму, інших традиційних цінностей громадського життя. Метою духовно-морального виховання є збереження й розвиток морального й культурного надбання народу нашої країни. Завданням молодіжної політики в сфері духовно-морального виховання молоді є недопущення пропаганди насильства, національної й релігійної нетерпимості, діяльності деструктивних культів, експлуатації низинних проявів людської натури в усіх без винятку засобах масової інформації. Організація дозвілля й розважальна діяльність не повинна містити в собі заходи, що напряму або побічно наносять шкоду моральному й фізичному здоров'ю дітей і молоді.

Патріотичне виховання молоді – це систематична й цілеспрямована діяльність органів державної влади, місцевого самоврядування й громадських організацій по формуванню у громадян високої патріотичної свідомості, почуття вірності своїй Батьківщині, готовності до виконання громадянського обов'язку й конституційних обов'язків по захисту інтересів Вітчизни. Патріотичне виховання повинно сприяти забезпеченню духовно-моральної єдності суспільства, зміцненню єдності народу України на основі усвідомлення спільності історичної долі, зниженню соціальної напруженості й підтримці суспільної стабільності, зміцненню обороноздатності країни. Героїчні події вітчизняної історії, що видаються досягнення країни в галузі науки, культури, спорту, політики й економіки зберігають якості моральних орієнтирів і є передумовами для успішної реалізації виховної роботи.

Пильна увага повинна приділятися фізичному розвитку молоді, пропаганді здорового способу життя, шляхом забезпечення доступності користування спортивними об'єктами, створювати умови для розвитку системи фізичної культури й спорту з метою масового залучення дітей і молоді до систематичних фізкультурно-спортивні занять, заняття туризмом, технічними, військово-прикладними, народними й національними видами спорту. Особливе місце займає діяльність з профілактики зловживання молоддю речовинами із психоактивною дією.

У найближчій перспективі в Україні повинна бути створена цілісна система духовно-морального, патріотичного й фізичного розвитку молоді. До її формування необхідно залучити центральні органи влади, органи місцевого самоврядування й громадські організації. Доцільним є створення Ради із сприяння розвитку духовно-морального й патріотичного виховання громадян. При розробці як державних так і регіональних програм по екології, охороні здоров'я, освіті, культурі, спорту треба окремо передбачити проведення заходів, спрямованих на патріотичне виховання, поліпшення духовного, морального й фізичного здоров'я молоді.

Комплексне вирішення цих питань дозволить сформувати в молодіжному середовищі високу громадську самосвідомість, патріотичне ставлення до Батьківщини, повага до її історії, культури, традиціям, зміцнить духовне й фізичне здоров'я молодого покоління, що у свою чергу дозволить ефективно вирішувати завдання, що стоять перед суспільством і державою.

Підтримка талановитої молоді

Суспільний розвиток на сучасному етапі формує досить суперечливі умови для самореалізації талановитих молодих людей.

З одного боку, свобода інформаційного обміну й високий рівень розвитку засобів телекомунікації й роблять доступними різноманітні джерела інформації, як в Україні, так і в усьому світі, розширюють можливості спілкування, ліквідують обмеження ідеологічної цензури.

З іншого боку, сучасне українське суспільство, що дотепер не перебороло стану кризи, значною мірою зосереджено на вирішенні завдань сучасного моменту. Воно має у своєму розпорядженні обмежені об'єктивні можливості й у недостатній мірі орієнтовано на вирішення завдань перспективного розвитку, що знаходить висвітлення у відсутності уваги до талановитих людей. Молодь особливо гостро переживає обмеженість можливостей у сфері реалізації творчих здатностей. Байдужність і недооцінка значення таланта з боку суспільства й держави мають серйозні соціальні наслідки, ведуть до зростання песимістичних і екстремістських настроїв у молодіжному середовищі, негативізму, запереченню етичної й культурної наступності поколінь.

Концентрація уваги на вирішенні поточних проблем молоді не повинна заслоняти необхідності роботи «на перспективу», що не припускає негайного результату. Підтримка талановитої молоді – це інвестиції в наше майбутнє, робота, що вимагає кропітких зусиль, спрямована на становлення й розвиток таланта. Необхідно сформувати в суспільстві ставлення до таланта як до стратегічного ресурсу, створити правові умови успішної самореалізації молодих людей незалежно від їх майнового становища або місця проживання. Варто розробити в країні програму заходів, що сприяють прояву талантів у молодіжному середовищі, а також систему заходів інформаційної, фінансової, організаційної підтримки талановитої молоді.

Підтримка талановитої молоді може здійснюватися за допомогою: стимулювання діяльності організацій, громадських об'єднань, окремих громадян з підтримки молодих талантів; встановлення премій, стипендій, посібників для талановитої молоді; допомоги в створенні творчих майстерень, шкіл, об'єднань. За певних умов творчо працюючої молоді в тимчасове користування на договірній основі можуть передаватися виробничі та культурно-історичні об'єкти з метою здійснення творчої й дослідницької діяльності.

Центральні органи влади й місцевого самоврядування повинні здійснювати підтримку талановитої молоді через своїх представників у піклувальних радах установ і навчальних закладів; шляхом організації й проведення конкурсів, виставок, фестивалів, семінарів, концертів, читань, конференцій з метою виявлення й поширення творчих досягнень молодих громадян; забезпечувати участь представників талановитої молоді в конкурсах творчості молоді.

Реалізація права молоді на освіту

Одну із провідних позицій у реалізації програми займає система освіти. Вона виконує функції загальної й ранньої професійної підготовки молодих громадян, а також виховання молоді й сприяння її соціалізації. Освіта є основою розвитку інтелектуальних і творчих здатностей молодих людей, засобом розвитку людського потенціалу України.

Система освіти покликана забезпечити молоді можливості:

Ефективна освітня система створює передумови адаптації молоді в інформаційному суспільстві, що формується та інтеграції особистості в національну й світову культуру; виховує в молоді громадянську свідомість, почуття відповідальності, правову культуру, готовність до діалогу.

У завдання центральних органів влади й місцевого самоврядування входить створення умов для реалізації права молоді на освіту, включаючи гарантії доступності освіти відповідно до законодавства, а також здійснення заходів з підтримки учнівської молоді. Адміністративні структури освіти, молодіжної політики, фізичної культури й спорту покликані сприяти професійній орієнтації молоді. Реалізація права молоді на освіту сприяє зростанню освітнього потенціалу, сприяє успішному соціально-економічному розвитку, культурному й духовному підйому націй.

Підтримка молодої родини

Молодь виступає головним суб'єктом утворення нових родин і фактором позитивної зміни демографічних процесів. Від способу життя молодої родини залежить збереження генофонду нації, духовне й фізичне здоров'я нових поколінь.

У сфері стимулювання народжуваності й зміцнення родини в країні повинні бути визначені наступні пріоритетні напрямки:

Забезпечення умов для подолання негативних демографічних тенденцій і поліпшення матеріального становища молодих родин, зменшення бідності й збільшення допомоги незаможним родинам, передбачає розробку й вживання заходів у країні з подальшої стабілізації ситуації на ринку праці, скороченню рівня безробіття, у тому числі прихованого.

Для забезпечення сприятливих умов поєднання зайнятості на виробництві з виконанням сімейних обов'язків необхідне заохочення народжуваності з одночасним посиленням контролю з боку державних і муніципальних установ за дотриманням інтересів працюючих членів родини, забезпечення доступності для всіх родин, що мають дітей, послуг дитячих дошкільних установ і літніх оздоровчих таборів.

Подальше вдосконалення системи виплат громадянам, що мають дітей, підвищення його адресності й значимості для родини, ґрунтуючись на прийняті в країні нормативно-правові акти. Варто збільшити розміри одноразової допомоги при народженні дитини залежно від чергового народження, розміри щомісячної допомоги на дітей самотніх матерів, дітей військовослужбовців і дітей, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів.

Встановити додаткові гарантії для дітей-сиріт та дітей-інвалідів.

В галузі стимулювання родини до народження дітей вважається необхідним підготувати й внести у встановленому законом порядку у відповідні органи пропозиції про можливості використання податкової політики відносно фізичних осіб, для чого передбачити податкові відрахування для працюючих батьків залежно від доходу родини й кількості дітей.

Для підтримки молодих родин та їх орієнтації на народження дітей необхідно забезпечити подальший розвиток центрів і клубів молодої родини, соціальних служб для молоді, що здійснюють роботу в напрямку виховання відповідального батьківства й збереження репродуктивного здоров'я. Вимагає зміцнення установ соціального обслуговування родин й дітей, у рамках яких родинам, що опинились у важкій життєвій ситуації, виявляється підтримка й соціальний патронаж. Необхідно розвивати установи, що спеціалізуються на роботі з дітьми й підлітками, що займаються їх соціалізацією.

З метою зміцнення морального здоров'я й формування в молодіжному середовищі позитивних сімейних цінностей варто домагатися виключення поширення через ЗМІ пропаганди реклами тютюнової й алкогольної продукції, а також реклами, що носить аморальний, вульгарний характер, і обмежити поширення аналогічної друкованої продукції й зовнішньої реклами.

Здійснення заходів з підтримки дозволить зміцнити інститут молодої родини, поліпшити її соціально-побутові й житлові умови, знизити кількість шлюбів, що розпадаються, перебороти демографічну кризу, зміцнити основи виховання майбутніх поколінь.

Сприяння зайнятості й підприємницької діяльності молоді

Молодь є основним резервом трудових ресурсів суспільства. У силу цього сприяння реалізації права молодих громадян на працю й підприємницьку діяльність є одними з найважливіших напрямків молодіжної політики. У цей час соціальна нестабільність, недостатня кількість робочих місць у порівнянні із чисельністю трудових ресурсів перешкоджають реалізації права молоді на вільний вибір роду діяльності, на розпорядження своїми здатностями до праці. Професійна орієнтація молоді не відповідає потребі сучасного ринку праці, спостерігається невідповідність між вільними робочими місцями й професійно-кваліфікаційним рівнем підготовки молоді. Державою вживаються заходи щодо вирішення проблем зайнятості молоді недостатньо ефективно. Підсилюється протиріччя між зростаючою потребою суспільства в активізації молодіжного трудового резерву й зниженням трудового потенціалу підростаючого покоління.

Робота в сфері зайнятості молоді повинна бути спрямована на заохочення праці й ініціативи молодих громадян у різних сферах виробництва, культури, мистецтва, сфери обслуговування й інших сфер діяльності, що сприяють соціально-економічному розвитку держави. Центральні органи влади й місцевого самоврядування повинні сприяти росту якості й ефективності раннього професійного навчання й професійної орієнтації молоді, з метою забезпечення її конкурентоспроможності на ринку праці, розширенню доступу до інформації про вакансії, надавати адресну підтримку у працевлаштуванні громадян, що особливо бідують у соціальному захисті. Необхідно вдосконалювати механізм суспільних робіт, здійснювати матеріальну підтримку безробітних із числа молоді через виплату допомоги з безробіття й матеріальної допомоги, організовувати тимчасове працевлаштування неповнолітніх у вільний від навчання час.

Активне залучення молоді до трудової діяльності та заохочення її підприємницької активності буде сприяти придбанню молодими людьми позитивного життєвого досвіду, зростання матеріального благополуччя, формуванню позитивної суспільної орієнтації й соціальної адаптації, перешкоджати росту соціально негативних явищ у молодіжному середовищі. Зростання рівня зайнятості молоді забезпечить наступність трудових навичок у суспільстві, знизить рівень безробіття, буде стимулювати підвищення ділової активності й самоорганізації молодих людей.

Організаційне й кадрове забезпечення молодіжної політики

Існуюча в цей час система реалізації молодіжної політики запозичила низку напрямків і методик роботи в попереднього режиму. Однак ні юридичної, ні організаційної, а ні ідеологічної наступності не існує.

Співвиконавцями заходів молодіжної політики на рівні з Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту та відповідними комітетами Верховної Ради України повинні виступати молодіжні й дитячі громадські об'єднання, різноманітні організації, що працюють із молоддю.

Організаційне зміцнення молодіжної політики повинне супроводжуватися зростанням її інтелектуального й кадрового потенціалу.

Необхідно використовувати практику державного й муніципального замовлення на підготовку фахівців по роботі з молоддю.

Формування і використання молодіжного резерву для оновлення і ротації кадрів органів державної влади і місцевого самоврядування:

Фінансове забезпечення молодіжної політики України

Джерела фінансового забезпечення молодіжної політики – спеціалізовані розділи в бюджетних класифікаторах всіх рівнів по фінансуванню державної молодіжної політики.

У бюджетах різних рівнів має бути внесені зміни в бюджетний класифікатор і виділений самостійний розділ –«Молодіжна політика» з відповідною розшифровкою.

На користь підвищення ефективності реалізації молодіжної політики необхідно забезпечити проведення узгодженої політики її фінансування, заснованої на концентрації ресурсів, що спрямовуються на реалізацію молодіжної політики, сформувати єдиний міжвідомчий реєстр всіх відомчих асигнувань на цілі, пов'язані з вирішенням проблем молоді.

Позабюджетні джерела фінансування:

Під час здійснення фінансування програм, проектів і заходів державної молодіжної політики необхідно керуватися наступними підходами і принципами:

Інформаційне забезпечення розвитку молоді й молодіжної політики

Серйозний вплив на виховання молоді, формування її світогляду робить інформаційне середовище. Сьогодні існує тенденція руйнування традиційних ціннісних орієнтирів. Виниклий ціннісний вакуум провокує поширення серед молодих людей різних форм девіантної поведінки: утриманства, наркоманії, алкоголізму, відходу в тоталітарні секти й т.д. У цих умовах особливу роль набуває інформаційна політика, спрямована на твердження в молодіжному середовищі ідеалів патріотизму, національної самосвідомості, вищих моральних цінностей, правової свідомості. Інформаційна політика повинна формувати в молодіжному середовищі настанови на здоровий спосіб життя, сприяти соціальній адаптації молоді.

У завдання центральних органів влади й місцевого самоврядування входить інформування молодих громадян про їх права й обов'язки, про можливості реалізації прав на охорону здоров’я, освіту, соціальне обслуговування, фахову підготовку й працевлаштування, відпочинок, соціальну реабілітацію, допомогу в подоланні важких життєвих ситуацій та інші заходи.

Молоді громадяни повинні мати можливість одержання повної інформації з питань молодіжної політики. Для більш широкого залучення молоді в реалізацію молодіжної політики центральні органи влади й місцевого самоврядування повинні широко інформувати молодь про заплановані й здійснювані заходи в сфері молодіжної політики. Їм варто також надавати підтримку центрам інформації для молоді, іншим організаціям, що здійснюють інформаційне обслуговування молодих громадян, сприяти засобам масової інформації у висвітленні молодіжних проблем і заходів молодіжної політики. Вбачається доцільним розглянути питання про створення спеціального інформаційного центру, що проводив би молодіжну політику в засобах масової інформації.

Реалізація заходів щодо інформаційного забезпечення молоді буде сприяти духовно-моральному й патріотичному вихованню молодих людей. Буде формуватися позитивний образ героя нашого часу – патріота, трудівника, законослухняного громадянина й чесної людини. Молодь одержить доступ до інформації з питань освіти, працевлаштування, організації дозвілля, діяльності молодіжних громадських організацій та інших тем, що цікавлять молодіжну аудиторію.

Інформаційне забезпечення молодіжної політики покликано на основі системи соціологічних досліджень соціального стану молоді, її ціннісних орієнтирів і поведінки, вивчення досвіду реалізації молодіжної політики, оцінки її результатів і ефективності обґрунтувати мети й завдання, змісту і напрямків її вдосконалювання. Такі дослідження забезпечують розробку механізмів і технологій, форм і методів роботи з молоддю, критеріїв ефективності роботи адміністрацій стосовно молодих громадян.

Таким чином, соціологічні дослідження проблем молоді є основою формування молодіжної політики. Центральні органи влади й місцевого самоврядування повинні періодично організовувати дослідження проблем молоді й надавати підтримку громадянам, організаціям у дослідженні молодіжних проблем. Соціологічні дослідження проблем молоді є частиною комплексних цільових програм молодіжної політики.

Система інформаційного забезпечення покликана забезпечити одержання, обробку й передачу інформації, необхідної для реалізації заходів молодіжної політики. Така інформація носить в основному організаційний і методичний характер і призначається переважно для сфер освіти, молодіжної політики, фізичної культури й спорту. Для підвищення оперативності передачі інформації, ефективності реалізації управлінських рішень необхідні розробка й здійснення цільової програми інформатизації. Крім того, система інформаційного забезпечення молодіжної політики повинна використовуватися для висвітлення реалізованих молодіжних програм, залучення до них уваги молоді, громадськості, цілеспрямованого формування позитивного ставлення різних категорій населення до реалізованого в Україні молодіжної політики.

Формування системи інформаційного забезпечення молодіжної політики України буде сприяти координації діяльності організацій, що реалізують молодіжну політику, поширенню актуальної інформації й передового досвіду в сфері молодіжної політики, якісній інформаційній підтримці молодіжних програм і проектів, мобілізації молодіжної ініціативи в інтересах суспільства.

Практична реалізація вищезазначених пріоритетів органами державної влади та місцевого самоврядування стосовно розвитку молодіжної політики і співпраці ґрунтується на таких підходах:

6.2. Основні принципи реалізації молодіжної політики

В ході реалізації державної молодіжної політики здійснюється цілеспрямована дія на вікові, соціально-професійні, регіональні та інші специфічні групи молоді.

Метою реалізації молодіжної політики України повинно стати взаємне забезпечення несуперечливих інтересів особистості, суспільства й держави стосовно до певного вікового контингенту населення. Такі інтереси зводяться до формування законослухняних високоосвічених духовно й фізично здорових громадян, що володіють високою мотивацією до самореалізації у всіх сферах активної творчої діяльності на благо особистості, суспільства й держави.

В основу державної молодіжної України політики повинна бути покладена ідеологія патріотизму, що припускає відповідність інтересів суспільства інтересам особистості й пріоритетність забезпечення інтересів суспільства в цілому. У свою чергу, етичною базою ідеології патріотизму є ідея служіння людям (суспільству) як головної мети життя. Ідеї патріотизму входять у позитивну спадщину молодіжних організацій радянського періоду, і цю традицію доцільно використовувати.

Реалізація молодіжної політики України уявляється єдиним процесом для всієї країни. На регіональному рівні передбачається конкретизувати й формулювати завдання, вирішення яких буде спрямовано на досягнення поставленої мети:

Нормативна правова база надалі може бути доповнена наступними основними принципами формування й реалізації національної молодіжної політики:

Соціальними партнерами у здійсненні молодіжної політики є батьки або особи, що їх замінюють; засоби масової інформації; бізнес-співтовариства; політичні партії; профспілки; підприємства, трудові й учбові колективи; релігійні конфесії, організації, які проводять роботу з молоддю і надають їй підтримку.

Державні і муніципальні органи і установи, що займаються наданням послуг молоді, створюють умови для передачі частини своїх функцій у формі соціального замовлення недержавним організаціям, керуючись при цьому критеріями ефективності та відповідності інтересам молоді.

При цьому найважливішим партнером держави в реалізації основних напрямів молодіжної політики є молодіжні громадські об'єднання.

Реалізація повинна сприяти розширенню можливостей і збільшенню різноманіття молодіжних громадських об’єднань, поглибленню процесів самоорганізації в молодіжному середовищі.

Для ефективної передачі молодіжному співтовариству тих функцій у сфері реалізації молодіжної політики, яке воно здатне виконувати самостійно, необхідно:

6.3. Засоби реалізації

Реалізація положень доктрини передбачається шляхом здійснення під час розробки й виконання заходів молодіжної політики, щорічно затверджуваних керівництвом України.

Для реалізації доктрини розробляються державні програми (підпрограми) з різних напрямках молодіжної політики. Органи державного управління й місцевого самоврядування повинні здійснювати організаційну, інформаційну, фінансову підтримку в розробці й реалізації молодіжних програм, програм молодіжних і дитячих громадських об'єднань, інших організацій, що працюють із молоддю.

Координація та адміністрування реалізацією державної молодіжної політики:

1) Національна рада з питань молодіжної політики при Президентові України.
Керівництво: Голова Ради – Президент України.
Функції: розгляд щорічної доповіді про становище молоді в Україні, розгляд загальнодержавних програм і проектів, зведеного реєстру бюджетних статей, контроль над ходом здійснення державної молодіжної політики.
Періодичність засідань: не рідше 4 разів на рік.

2) Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту - спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади.
Функції: загальне управління розробкою й реалізацією програм і проектів, нормативно-правових актів у сфері державної молодіжної політики Уряду, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування.

3) Заступники керівників центральних органів виконавчої влади.
Функції: розроблення й реалізація програм і проектів, нормативно-правових актів державної молодіжної політики відповідними центральними органами виконавчої влади, організація роботи робочих груп.

4) Заступники глав держадміністрацій та органів місцевого самоврядування, відповідальні за державну молодіжну політику.
Функції: координація роботи структурних підрозділів у справах молоді, консультативно-дорадчих органів та робочих груп.

5) Структурні підрозділи у справах молоді органів місцевої виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Функції: розроблення і реалізація програм і проектів, нормативно-правових актів з питань молодіжної політики.

6) Державний інститут розвитку сім’ї та молоді, наукові інститути та НАН України
Функції: розроблення, проектування; методичне забезпечення; освітні технології в сфері державної молодіжної політики.

7) Молодіжні громадські організації та їх спілки
Функції: самостійна діяльність з втілення статутних цілей і завдань, залучення молоді до громадської діяльності, реалізація проектів, у тому числі спільно з органами державної влади та місцевого самоврядування.

Удосконалення системи державного та муніципального управління молодіжною політикою

Удосконалення системи державного управління молодіжною політикою передбачає:

Для ефективного управління реалізацією державної молодіжної політики як соціальною інновацією необхідно сформувати систему організацій і структур, які забезпечують функції координації, адміністрування, експертизи, консультування та дорадчих функцій, інфраструктуру реалізації, аналітику, розроблення й проектування; методичне забезпечення; освітні технології.

Завдання центральних органів державної влади та наукових установ:

Завдання органів місцевого самоврядування:

Механізм і послідовність реалізації державної молодіжної політики відображають довготерміновий і поточні річні цикли. Щорічний цикл формується відповідно до підготовки до чергового фінансового року. Щорічне коригування й доопрацювання цільових програм державної молодіжної політики в рамках основних напрямків державної молодіжної політики, дозволить гнучко реагувати на актуальні проблеми й ініціативи молоді.

Система контролю за здійсненням державної та регіональної молодіжної політики покликана вчасно виявляти відхилення від поставлених цілей, шляхів і термінів, встановлювати причини і визначати шляхи виправлення ситуації. Її створення передбачає:

Удосконалення законодавчої та нормативно-правової бази

Реалізація комплексних заходів повинна забезпечити єдність нормативно-правових, інституційних, кадрових, науково-аналітичних, інформаційно-методичних, матеріально-технічних і фінансово-економічних дій, послідовність й ефективність державної молодіжної політики, а також створити чітку і доступну для молоді систему співпраці органів державної влади та молодіжних організацій на усіх рівнях.

Це передбачає:

Удосконалення законодавчої та нормативно-правової бази здійснюється на двох рівнях:

Результатом удосконалення та розробки законодавчої та нормативної бази щодо реалізації державної молодіжної політики повинно стати:

Кадрове забезпечення:

Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності здійснюється за наступними напрямками:

Суспільно-соціальна активізація основи державної молодіжної політики

Посилення впливу й прагматизму державної складової молодіжної політики вимагає адекватного посилення її громадської складової. Органи державної влади і органи місцевого самоврядування повинні систематично здійснювати профілактичні, культурно-просвітницькі, інформаційні та інші заходи за рахунок бюджетних коштів. Це дасть змогу певною мірою забезпечити контроль та звітність перед державою і громадськістю щодо ефективності проведених заходів, які спрямовані на розв'язання проблем молоді. Проте тільки безпосередня участь органів влади є мало ефективною, оскільки вона потребує значних людських затрат службовців та бюджетних коштів. Саме тому слід передбачати конструктивну співпрацю органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування з громадськими і благодійними організаціями у розв'язанні проблем молоді. Молодіжні громадські об'єднання є основним соціальним партнером держави у формуванні та здійсненні державної молодіжної політики, а отже – основним суб'єктом громадської складової молодіжної політики.

Чим вища самостійність молодіжного об'єднання, тим більші його можливості для розбудови партнерських відносин із владою і його цінність як соціального партнера. Самостійність молодіжних об'єднань визначається наявністю конструктивної діяльності, можливістю приймати рішення на основі власних інтересів, розгалуженої регіональної мережі, здатністю самостійно забезпечувати життєдіяльність організації.

Сьогодні, як і раніше, молодіжні об'єднання не є масовими, проте більшість молодих людей вважає їх існування необхідним, тому що вони є важливою ланкою самореалізації особистості, соціалізації молоді, набуття нею організаційної культури, уміння вести справу. Практика провідних європейських держав свідчить про доцільність мати сильні, високоавторитетні молодіжні організації, які мають власні програми й проекти з розв’язання молодіжних проблем і є провідниками державної молодіжної політики. Головним завданням у цій сфері вбачається налагодження партнерських взаємин для делегування молодіжним організаціям частини завдань держави, які вони здатні розв’язати самостійно.

Включення молоді у процеси прийняття рішень є основною умовою розвитку потенціалу держави. Держава покликана сприяти самоорганізації та самореалізації молоді, розвитку її творчого потенціалу, запровадження ініціатив у різних сферах діяльності, залученню до процесів реформування українського суспільства та економіки, формуванню її відповідальності за сьогодення та майбутнє.

Держава разом із громадськістю сприяє включенню молоді до участі у процесах прийняття рішень на всіх рівнях державно-громадського управління, прозорості виконавчих процедур та рівних можливостей.

Нова модель системи управління молодіжною сферою має бути відкритою і демократичною, в якій передбачається забезпечення державного управління з урахуванням громадської думки на центральному та регіональному рівнях. Соціальне партнерство є обов’язковою умовою ефективного управління та розв’язання нагальних проблем молоді.

Держава сприяє розвитку громадського сектору, в тому числі підтримує молодіжні неурядові організації, діяльність яких спрямована на суспільно-економічний розвиток та демократизацію українського суспільства.

Підтримка регіональних та місцевих громадських ініціатив молоді є пріоритетним напрямом діяльності центральних та місцевих органів влади.

Держава гарантує всебічне інформування та залучення до процесів демократизації представників молодіжних громадських організацій, створює умови для такої діяльності згідно міжнародним підходам.

Молодіжні громадські об’єднання є основним соціальним партнером держави у формуванні та здійсненні молодіжної політики. Їх самостійність визначається конструктивною діяльністю та можливістю приймати рішення, здатністю самостійно забезпечувати життєдіяльність.

Держава підтримує молодь та сприяє її участі у процесах прийняття рішень.

Участь молоді у процесах прийнятті рішень забезпечується шляхом:

Матеріально-технічне й фінансове забезпечення

Фінансування підвідомчих державних установ переводиться від пасивних дотаційних форм на цільове фінансування проектів і заходів, програм збереження й розвитку інфраструктури.

Джерелами ресурсного забезпечення реалізації державної молодіжної політики є:

Визначаються три типи фінансування програм і заходів державної молодіжної політики:

Виробляється модель розрахунків, що враховує не тільки витратну частину, але й прогнозований доход від реалізації відповідних державних заходів. Компенсаторні дії держави повинні бути обмежені чітко виділеними категоріями і визначеним колом завдань.

Основні ж зусилля повинні бути спрямовані на конкретне вкладення інвестицій у молодь.

7. НАУКОВО-МЕТОДИЧНЕ ТА ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

7.1. Нормативно-правова база

Молодіжна політика з перших років Незалежності України стала одним з найважливіших напрямів діяльності органів державної влади. 15 грудня 1992 р. Верховна Рада України прийняла Декларацію "Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні", а 5 лютого 1993 р. Закон України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", що є базовими нормативними документами молодіжної політики.

Нормативну правову базу в сфері молодіжної політики умовно можна поділити на дві частини: акти, що безпосередньо стосуються реалізації молодіжної політики, й акти, що регламентують різні сфери громадського життя й орієнтовані, насамперед, на молодь.

Нормативно-правові акти, що регулюють державну молодіжну політику України:

7.2. Базовий закон про державну молодіжну політику

Закон повинен визначати:

Внести доповнення і зміни до інших законів:

1. У податкове законодавство в частині:

2. У бюджетне законодавство в частині:

3. До Сімейного Кодексу в частині:

4. У трудове законодавство в частині:

5. У житлове законодавство в частині:

6. У соціальне законодавство в частині:

7. У законодавство у сфері охорони здоров'я в частині:

8. У законодавство про місцеве самоврядування в частині:

9. У адміністративне законодавство в частині:

10. У законодавство про громадські об'єднання в частині:

11. У законодавство про рекламу і засоби масової інформації в частині:

7.3. Провідні видання й публікації сфери молодіжної політики, що розкривають зазначену проблематику

• Особенности формирования и реализации молодежной политики на региональном уровне: Сборник методических материалов и рекомендаций Министерство Украины по делам молодежи и спорта. УкрНИИ проблем молодежи. - К., 1991
• Головатий М.Ф. Молодіжна політика в Україні: проблеми оновлення. - К.: Наук. думка, 1993
• Молодіжний рух в Україні: довідник. Ч.І. - К.: АТ “Видавництво “Столиця”, 1998
• Про становище молоді в Україні (за підсумками 1998 р.): Щорічна доповідь Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України. - К.: ТМ ПрінтіксПрес, PrintXPressтм, 1999
• Про становище молоді в Україні (за підсумками 1999 р.): Щорічна доповідь Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України. - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2000
• Результати моніторингового опитування населення України стосовно соціального становища молоді. - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2000. - 34 с.
• Перепелиця М.П. Державна молодіжна політика в Україні (регіональний аспект). - Київ, Український інститут соціальних досліджень, Український центр політичного менеджменту, 2001. - 242 с.
• Молодіжна політика Європейського Союзу. Перспективи та шляхи запровадження в Україні: Тренінговий посібник. - Донецьк, 2006. - 104 с.
• Бородін Є. І. Історія формування державної молодіжної політики в Україні (1991 – 2004 рр.): Монографія. – Д.: Герда, 2006. – 472 с.



ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОЛОДІ ТА СУСПІЛЬСТВА

Доктрина молодіжної політики України базується на сучасних теоретичних уявленнях, статистичних даних й аналізі вітчизняного і міжнародного досвіду. Під час її підготовки були використані різноманітні форми та методи комплексу суспільно-соціальних досліджень, положення і рекомендації науково-дослідних заходів Центру молодіжної політики Державного Інституту розвитку сім’ї та молоді за участю провідних вчених, фахівців, органів державної влади, місцевого самоврядування і громадськості, експертів та представників засобів масової інформації.

Необхідно розпочати розглядати молодь як активну суспільну силу і стратегічний ресурс розвитку країни. Це в сучасних умовах вимагає виділення молодіжної політики як один з основних загальнонаціональних пріоритетів.

Реалізація доктрини забезпечить перехід до якісного нового типу відносин держави, суспільства та молоді, що приятиме значній реалізації інтелектуального, культурного, духовного та морального потенціалу молодої особистості та суспільства в цілому. Молоді люди будуть включені у процеси розбудови українського суспільства на демократичних засадах, братимуть активну участь у процесах прийняття рішень, розвитку національної економіки та культури.

Реалізація Доктрини дозволить:

  1. поліпшити економічне становище, соціально-побутові й житлові умови молоді й молодих родин;
  2. зміцнити інститут молодої родини;
  3. підвищити духовно-моральний, інтелектуальний і творчий потенціал молодих громадян;
  4. сприяти формуванню у молоді почуття патріотизму, поваги до історії, культури, традиціям України;
  5. підвищити суспільно-політичну активність молодих громадян;
  6. удосконалити систему соціальної підтримки й правового захисту молоді;
  7. сформувати у молодих громадян цінності здорового способу життя;
  8. підвищити рівень ділової й підприємницької активності молоді;
  9. підвищити рівень поінформованості молодих громадян про їх права й обов'язки, щодо можливостей реалізації своїх прав на охорону здоров'я, збори, соціальне обслуговування, професійну орієнтацію, працевлаштування, відпочинок.

Проведення заходів щодо реалізації молодіжної політики, викладених у зазначеній Доктрині, припускає розробку комплексу додаткових відповідних планів і програм.

Результатами підготовлених програм на державному та місцевому рівні на основі Доктрини стануть:

Все це змінить якісні характеристики молодіжного сектору – відбудеться поступ у розвитку інноваційного потенціалу молоді, що забезпечить природні, демократичні та справедливі умови розвитку в Україні для кожної молодої людини й буде найкращим стимулом до формування її як конкурентноздатної особисті.

Дана Доктрина розрахована на майбутнє і покликана задати орієнтири і підходи для практичної роботи всіх рівнів державної влади і місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства у сфері молодіжної політики України.

Доктрина може змінюватися й доповнюватися в процесі розвитку суспільно-політичного й соціально-економічного становища України.


| Количество показов: 17056 |  Автор (привязка):  Лозовицький Олександр Станіславович |  Голосов:  15 |  Рейтинг:  3.33 |  FORUM_MESSAGE_CNT:  0 | 

Возврат к списку


Материалы по теме:

Аналитика



Разработка и поддержка – Центр интеллектуальных ресурсов и технологий.
© Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua