На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу






База знаний / Аналитика / Политика

Звернення Колегії Міністерства освіти і науки України до освітянської і наукової спільноти Донецької і Луганської областей

Версия для печати Версия для печати

Вельмишановні співвітчизники!

Дорогі колеги!

Сьогодні вже всім зрозуміло: в основі трагічних подій на Донбасі лежить не конфлікт між громадянами України, які дотримуються різних поглядів щодо минулого, теперішнього і майбутнього своєї держави, а неприховане інформаційне, фінансове й військове втручання Російської Федерації, метою керівництва якої є максимально послабити Україну, назавжди прив’язати її до так званого "Русского мира".

У серпні цього року героїчні українські війська і добровольчі підрозділи розбили основні сили сепаратистів, очистили від бойовиків більшу частину Донбасу й були готові звільнити Донецьк і Луганськ. Однак пряме військове вторгнення Росії призвело до того, що території, на яких до початку конфлікту проживало понад 3,5 мільйона людей, і сьогодні залишаються непідконтрольними Україні. Права й свободи громадян тут розтоптано терористичними збройними формуваннями, інфраструктуру значною мірою зруйновано, підприємства розграбовано, а населенню загрожує гуманітарна катастрофа.

Президент України Петро Порошенко, Парламент і Уряд роблять усе можливе для того, щоб розв’язати конфлікт мирним шляхом. Внаслідок їхніх зусиль інтенсивність військових зіткнень протягом останніх тижнів значно зменшилася, хоча й досі, на жаль, на сході України від зброї бандитів гинуть силовики й мирні громадяни.

Ми переконані: в кінцевому підсумку Україна за підтримки світової спільноти відновить контроль над усім Донбасом, відбудує цю невід’ємну частину української землі. Але на цьому шляху на нас очікує тривалий і складний перехідний період, упродовж якого, будемо відверті, Україна матиме вкрай обмежені можливості для підтримки й захисту своїх громадян, які проживають на окупованих проросійськими бойовиками територіях.

Ми розуміємо: розгортання за сьогоднішніх умов на цих територіях повноцінного навчального й наукового процесу неможливе, оскільки це насамперед несе фізичну загрозу безпеці, здоров’ю й життю учасників такого процесу. Виходячи з цього, Міністерство освіти й науки забезпечило навчання десятків тисяч учнів і студентів з Донецької і Луганської областей у школах і вишах на тих територіях, які контролюються українською владою. Сотні педагогів і науковців було працевлаштовано в інших регіонах України. Сьогодні на вимогу самих студентів і викладачів ухвалено рішення про переміщення основних ВНЗ, розташованих на окупованій території, до тих місцевостей Донбасу, які перебувають під контролем України (а в ряді випадків – і до інших регіонів держави), що дасть змогу розгорнути повноцінний навчальний процес і наукову роботу. Ми запевняємо: Міністерство надасть для цього всю необхідну матеріальну й організаційну підтримку.

Водночас засоби масової інформації повідомляють, що на окупованих територіях верхівка так званих "ДНР" і "ЛНР" заявила про намір створити свою "систему освіти й науки", базовану на російських програмах і орієнтовану на отримання дипломів російського зразка. Учителів середніх шкіл уже змушують відмовлятися від таких предметів, як українська мова, література, історія, а в оформленні навчальних закладів старанно знищують всі ознаки українськості.

У зв’язку з цим Міністерство освіти й науки заявляє: будь-яку освітню й наукову діяльність, яка здійснюватиметься не у відповідності до вимог законів України, не може бути визнано, а будь-які дипломи, які видаватимуться "установами ДНР і ЛНР", не матимуть жодної юридичної сили. Виходячи з цього, зважаючи на загальній перебіг процесу мирного урегулювання, Міністерство вживатиме широкий спектр заходів, включаючи дистанційне навчання, для забезпечення освітніх потреб громадян України, які проживають на окупованих територіях.

Міністерство визнає: освітяни також несуть свою частку провини за те, що сталося на Сході України, оскільки свідомо деформована попередньою владою освітня система не змогла виховати в значної кількості мешканців Донбасу патріотизму, відпорності до cепаратистських гасел. Курс на децентралізацію процесу виховання в навчальних закладах і пріоритетний розвиток регіональних виховних систем, що провадилися протягом останніх років, сформували неоднозначне розуміння молодими громадянами самого поняття "патріотизм" і своєї ролі у питаннях забезпечення національної безпеки України. Більше того, саме освітяни часто виявлялися втягнуті у формування особливої "людини Донбасу", наділеної низкою ксенофобських комплексів щодо мешканців інших регіонів. Сьогодні ми не маємо права заплющувати очі на ці помилки. Навчальні заклади Донецької і Луганської областей повинні виховувати патріотів, які люблять свій неповторний край і водночас відчувають відповідальність за долю всієї України.

Водночас Міністерство приносить тисячам і тисячам чесних, патріотично налаштованих освітян і науковців Донбасу вибачення від імені держави, яка не змогла захистити їх в умовах російської агресії. Ми висловлюємо глибокі співчуття тим, хто втратив у цьому конфлікті рідних і близьких людей. Ми розуміємо: далеко не всі в силу тих або інших причин зможуть виїхати з окупованих територій. Тому ми закликаємо тих, хто ще певний час вимушений бути і проживати під владою бойовиків, не ставати співучасниками їхніх злочинів, не виховувати молоде покоління в антиукраїнському дусі, знаходити можливість прищеплювати йому ідеали патріотизму й людяності.

Ми застерігаємо: тим, хто сьогодні став частиною керованої з Кремля ідеологічної машини "ДНР" і "ЛНР", місця в демократичній європейській Україні вже не буде. Ми переконані: вся академічна спільнота України повинна дати чітку оцінку особам, наділеним науковими ступенями і вченими званнями, які стали на шлях прямої зради своєї Батьківщини, закликають до кровопролиття і до відторгнення від неї земель вигаданої кремлівськими політтехнологами "Новоросії". Зі свого боку, Міністерство ближчим часом розробить зміни до порядку присудження вчених звань, які дадуть правові підстави позбавляти таких осіб звань професора і доцента.

Україна переживає сьогодні нелегкі й трагічні часи. Всі ми повинні пройти болюче переосмислення і усвідомити очевидне: сусідній народ, який ми впродовж століть вважали братнім, виявився готовим бездумно підтримувати будь-які криваві загарбницькі авантюри свого керівництва. А метою цього керівництва є й далі буде слабка, корумпована, залежна Україна без шансів на європейське майбутнє.

Але ми переконані: ці імперські плани не здійсняться. В історичній перспективі Україна знову буде єдина і, разом зі своїми невід’ємними регіонами – Донбасом і Кримом – посяде гідне місце в об’єднаній Європі. І українські освітяни й науковці зроблять свій гідний внесок у цю велику всенародну боротьбу за наше спільне гідне майбутнє.



Колегія МОН, 20 жовтня 2014 року, м. Київ

Голова колегії Сергій КВІТ


| Количество показов: 1740 |  Автор (привязка):  Квіт Сергій Миронович |  Голосов:  4 |  Рейтинг:  3.38 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Материалы по теме:





Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (195) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (279) 
Образование (552) 
Общество (471) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (543) 
Энергетика (60) 

Загрузка...

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Бабенко Олег Олександрович

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Мала гірнича енциклопедія. Том 1, літера A

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua