На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу






База знаний / Аналитика / Культура

Іван Федорович. Ім'я, яке ми маємо пам’ятати

Версия для печати Версия для печати

Пам’ятник Івану Федоровичу сьогодні є найбільш відвідуваним туристами у Львові. З невідомих причин він вже 33 роки є безіменним

Упродовж 2010 року Львів відвідало біля мільйона туристів із 114 країн світу. Одним із найбільш відомих символів Львова є пам'ятник середньовічному ученому-просвітителю, першому українському книговидавцю Івану Федоровичу (1510-1583), який у Російській Федерації знаний як Иван Фёдоров. Саме в Росії у рік відзначення його 400-річчя (1910 р.) в Москві звели йому перший пам'ятник і підписали – "Иван Фёдоров".

У 1974 році у Львові і в тогочасній Радянській Україні широко відзначили на державному рівні 400-річчя книгодрукування в Україні, а у Львові у 1977 році постав пам'ятник Івану Федоровичу, який з ідеологічних міркувань тоді навмисно не підписали. В цей же рік єдиний у Радянській Україні поліграфічний інститут став іменуватися іменем Івана Федорова. Прикро це констатувати, але в час Незалежної України з назви Української академії друкарства це ім'я чомусь зникло.

Пам’ятник Івану Федоровичу сьогодні є найбільш відвідуваним туристами у Львові. З невідомих причин цей знаковий пам'ятник й досі не має підпису, і вже 33 роки є безіменним. Численні туристичні групи з усього світу не можуть ідентифікувати його, а місцева влада байдуже на це споглядає.

Дослідженню наукової спадщини Івана Федоровича присвятили свої праці відомі вітчизняні історики: академіки В. Г. Щурат, Я. Д. Ісаєвич, Я. Р. Дашкевич і М. С. Возняк, професори Я. П. Запаско й О. Я. Мацюк. До речі, перший друкований український "Буквар" побачив світ у 1574 році у Львові завдяки просвітителю та видавцю Івану Федоровичу. До нашого часу зберігся тільки один екземпляр "Львівською букваря", який знаходиться в бібліотеці Гарвардського університету (США). Саме Іван Федорович є творцем першого друкованого українського букваря, тому 1 вересня в наших школах потрібно розпочинати з розповідей про буквар Івана Федоровича.

У 2010 році минуло 500 років із часу народження Івана Федоровича – нашого видатного краянина та вітчизняного новатора-друкаря, який відродив у Львові книгодрукування. З цієї нагоди звертаємось до керівництва держави та просимо відзначити цей знаменний ювілей на загальнодержавному рівні Указом Президента України. Доречно буде в цей рік також відзначити і його рукотворні книжкові пам'ятки, яким виповнюється 430-років: Острозька Біблія та "Хронології" Андрія Римші. "Хронології" вчені-філологи вважають першим друкованим твором українською літературною мовою.

Звертаємось до владних структур держави, області та міста з пропозицією, щоб на передодні EURO-2012 та у час відзначення знаменного ювілею на пам'ятнику було зроблено напис – "Іван Федорович". У всіх судових книгах Любліна, Кракова, Львова зафіксовано прізвище тільки "Іван Федорович". Всі 10 книг, які видані в Україні, підписані прізвищем лише "Іван Федорович". Його надмогильна плита теж має напис "Іван Федорович". Історикам документально відомо тільки про останні 20 років його життя: 3 роки в Москві та 17 років в Україні, де він й був похований у Львові на цвинтарі Онуфріївського монастиря.


Р.S. Вчімося відзначати славетні ювілеї та черпати в них зерна мудрості, як наші сусіди поляки, хоча б на прикладі святкування 500-річчя з дня народження видатного астронома Миколи Коперника (біля 1473-1543).

З повагою,
Мелех Р.Б.,
Голова історико-краєзнавчого товариства "ЛІТОПИС"

tel(+380671014377)


| Количество показов: 2686 |  Автор:  Роман Мелех |  Голосов:  5 |  Рейтинг:  3.75 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Материалы по теме:



Андрей Набоков, 31.03.2011 12:45:06 Цитировать Имя

Присоединяюсь! И памятник было бы неплохо подписать!
http://www.lvivcenter.org/uk/uid/pict...ureid=1496


Володимир Білецький, 31.03.2011 11:29:51 Цитировать Имя

Цілком підтримую таке звернення і долучаюся до нього. Голова "Українського культурологічного центру" в Донецьку, д.т.н., проф. В.С.Білецький.



Перейти к обсуждению на форуме >>



Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (195) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (279) 
Образование (552) 
Общество (471) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (543) 
Энергетика (60) 

Загрузка...

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Романенко Леонід Григорович

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Придністровський дайджест № 33

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua