Це ми, Плането, – українці

Практично всі народи, культури, держави Східної Європи (включаючи Росію) – це "уламки" великої держави середньовіччя – Київської Русі. Україна – прямий спадкоємець Київської Русі

Кожна культура, кожна нація, народ, кожна країна, а особливо нещодавно відновлені демократії – потребують створення свого ОБРАЗУ. Для України це особливо актуально. І не тільки в переддень футбольного 2012 р. Формування сучасного ПОРТРЕТУ УКРАЇНИ, збірної особи українського народу, донесення до Світу нашої української Історії, Мети, Ідеї – стратегічна задача.

Оригінальну версію в цьому плані у спеціальному випуску журналу "Діалог Євразії" запропонував проф. В.С.Білецький – керівник Українського Культурологічного Центру у Донецьку.

biletski.jpg 

Володимир Білецький,
доктор наук, професор

Що таке Україна?
Яким є наш "колективний портрет" –
сучасний, минулий, майбутній?
Як ми як країна виглядаємо в люстерку історії?
Як нас бачать близькі і далекі сусіди?
І як бачимо себе самі ми – українці?

Україна – одна з найбільших країн у Європі – площа – 603 700 км ? (більше – тільки Росія), населення – 45 млн. чоловік (більше тільки Англія, Німеччина і Франція). Наша столиця – м. Київ – налічує понад 1500 років. Ми – світська демократична держава, що розвивається. 39-а економіка світу за розміром ВВП і паритету купівельної спроможності (2009). Україна – давній і традиційний продуцент зерна – третя у світі країна за обсягами експорту кормового зерна після США та Арґентини і шоста – за експортом пшениці і пшеничного борошна після США, ЄС, Канади, Росії та Австралії (оцінки СОТ за 2008-2009 рр.). І водночас – Україна посідає п'яте місце у світі з експорту сталі (2008). Володіє космічними технологіями і виробляє близько 40% електроенергії на атомних електростанціях. Займаючи тільки 0,4% суші земної кулі і маючи не більше 0,8% населення планети Україна володіє 5% мінеральних ресурсів світу – це 20 тис. родовищ понад 120 видів корисних копалин. Все це вражає.

Але відчути повною мірою будь-яку країну можна в її ретроспективі, понад те – краще пізнавати її в порівнянні. І тут нам має допомогти зовсім здавалося б несподіване порівняння. Не секрет, що практично всі народи, культури, держави Західної та навіть Центральної Європи своїм формуванням багато в чому зобов'язані Римській Імперії. Образно кажучи – це "уламки" Великого Риму. Але для багатьох може бути несподіванкою твердження, що практично всі народи, культури, держави Східної Європи (включаючи Росію) – це "уламки" великої держави середньовіччя – Київської Русі. Україна – прямий спадкоємець Київської Русі.

Починаючи з VIII ст. українські землі стали центром Київської Держави – Русі – держави на чолі з Києвом, що включала понад 20 народів і етносів (слов'янських, фінських, тюркських), що простягалася на 800 тис. км? від північних морів до Чорного і Каспійського моря. Зокрема, саме Київські князі завоювали ойкумену на Сході і дали початок Московській державі. Засновником Москви вважається князь Юрій Долгорукий – син Великого Князя Київського Володимира Мономаха. У 988 році за правління Великого Князя Володимира русини-українці прийняли християнство – масове хрещення проходило у водах Дніпра – основній річці Україні. Проте, в 1240 році Русь-Україна була завойована монгольською імперією (Mongol Empire). Український політичний, економічний і культурний центр був перенесений на Західну Україну, де утворюється Галицько-Волинське Князівство або Королівство Русі (лат. Regnum Galiciae et Lodomeriae, Regnum Rusiae; 1199-1349). Її правитель Данило Галицький був першим королем Русі, прийняв корону від Папи Римського.

Надалі землі України-Русі були поділені між Литвою і Польщею (Річ Посполита). Національно-визвольна війна 1648-1657 р.р. була для нас русів-руських-українців переможною – Україна по суті знову стала незалежною і сильною країною Європи, яку очолив Гетьман Богдан-Зиновій Хмельницький. Але невдалий вибір союзника – Московське царство – на довгі 350 років зробив нашу країну спочатку васальною, а потім і зовсім колоніальною. Не врятував ситуацію навіть унікальний український козацький орден – Запорозька Січ (за культурою і нормами поведінки – аналог японських самураїв), який існував на Південній Україні в ХV – XVI ст.

Українська держава відроджується в 20-х роках ХХ століття – Українська Народна Республіка, Гетьманська Україна. Далі Україна як Українська Радянська Соціалістична Республіка входить до складу СРСР, воює у Другій світовій війні з фашистською Німеччиною, стає членом ООН. Після розпаду СРСР в 1991 році Україна – незалежна держава. На референдумі 1 грудня 1991 року 90,32% громадян України проголосували "За" незалежність країни.

Ці події показали Україну ще з одного боку – вона стає третьою після США і Росії ядерною країною світу. І... робить можливо найбільш неординарний і найбільш значимий крок в історії людства – відмовляється від ядерної зброї, знищує ракети-носії і вивозить ядерні боєголовки за межі країни. Воістину благородний крок в ім'я майбутнього всіх нас і прекрасний приклад для наслідування. Україна – по суті сучасний світовий лідер ядерного роззброєння. І це – найбільш яскраве міжнародне обличчя нашої країни. Повне розуміння вагомості такого кроку світовою спільнотою (і нами самими) – ще в майбутньому.

Україна – "TERRA INCOGNITA" для багатьох і як космічна країна. Ви знаєте, що з часу здобуття незалежності в 1991 році, Україна здійснила 90 запусків та вивела на орбіту понад 200 супутників з 9 країн світу? Зараз країна володіє 5 системами запуску: Циклон-2 і Циклон-3, Зеніт-2 і Зеніт-3SL, і "Дніпро". Запуски проводилися з декількох місць за межами країни. У тому числі – з майданчика "Морський старт" у Тихому океані.

Можна і далі продовжувати розповідати про дивовижну і поки далеко не пізнану країну – Україну (у дослівному перекладі "Ukrland" – порівняйте "England", "Poland", "Deutschland") – про її українську "китайську стіну" – так звані "Змієві Вали", що оперізують столицю Київ і мають довжину близько 2000 км, про її витоки з часів трипільської культури (5500 – 2750 рр. до н.е.). Але ще один ракурс пізнання країни – її люди.

Отже, хто ми – українці (у минулому самоназва – "анти", "руси", "русичі")? Сьогодні у світі близько 60 млн. українців, які живуть в Україні (37,5 млн.), у Канаді (1,2 млн.), США (0,9 млн.), Росії (3 млн.), Казахстані і Бразилії (0,4-0,5 млн.), Арґентині (0,12 млн.), у ряді країн Європи. Напевно найбільш характерним для кожного українця є життєве кредо "Зроби себе!". Можливо це і є серцевиною нашої "національної ідеї", яка формує будь-який народ, виділяє його з інших, є базисом розвитку, процвітання держави і культури, гарантом "довголіття" нації. Показово, що саме ми, українці, заснували у Східній Європі перші класичні університети – Острозьку академію (1576) та Києво-Могилянську академію (1632). Наші символи – дерево калина і вишня, Сонце і його образ – декороване яйце "Писанка", вишитий (закодований) одяг і полотно "Рушник" (Rushnyk), кольори – синій (вода, небо) і жовто-золотий (пшениця, Сонце), герб – "Тризуб" (Tryzub). Ми – православні (більшість), греко-католики і протестанти. Не фанатики і не фундаменталісти, але церковних приходів на території України більше, ніж у такій великій православній державі як Російська Федерація. І це цілком закономірно – бо осердя Християнства у Східній Європі – це Київ, Київська Держава – була і залишається. Разом з тим, наші цінності – освіта, наука, стабільне майбутнє для дітей, економічне й духовне процвітання. Ми по натурі дещо індивідуалісти (можна сказати "демократи"), сподіваємося в основному на себе, а не на владу. Ми – і романтики, і прагматики в одній особі. Ми толерантні, приймаємо і любимо весь світ, але дуже хочемо, щоб це було взаємно. Завжди готові постояти за себе – про що говорять століття війн, в яких ми відстояли свою землю, віру, культуру.

Кого ми вважаємо видатними українцями? На телевізійному ток-шоу 2007-2008 р.р. жителі України назвали в серед перших 10: Великого Князя Київського Ярослава Мудрого (983-1054), видатного лікаря і академіка Миколу Амосова (1913-2002), ідеолога українського національного руху Степана Бендеру (1909-1959), поета-кобзаря Тараса Шевченка (1814-1861), Великого Гетьмана Богдана Хмельницького (1596-1657), творця кращої футбольної команди країни Валерія Лобановського (1939-2002), сучасного політика і борця за незалежність В'ячеслава Чорновола (1937-1999), філософа-гуманіста Григорія Сковороду (1722-1724 ), поетесу Лесю Українку (1871-1913), письменника і вченого Івана Франка (1856-1916). Як бачите – ми глибоко (на 1000 років!) пам'ятаємо наших видатних політиків і керівників держави, шануємо і поважаємо і поетів, і лікарів, і філософів, і тих, хто приніс футбольну славу Україні. А ще в цьому списку найбагатші люди Європи – Гетьман Іван Мазепа і князь Костянтин Острозький, історик і політик Михайло Грушевський, боксери брати Клички, князі Київські Володимир Великий і Святослав Хоробрий, Король Данило Галицький, головний конструктор космічної техніки в СРСР Сергій Корольов, ректор Болонського університету в далекому XV столітті Юрій Дрогобич і керівник СРСР Микита Хрущов, космонавт Леонід Каденюк. А ще – прекрасні, талановиті і державні жінки – Княгиня Київська Ольга (Х ст.), Королева Франції Анна Ярославна (1024-1075), дружина султана Сулеймана Пишного Анастасія Лісовська (Роксолана) (1506-1558), напівлегендарна українська народна співачка і поетеса Маруся Чурай (1625-1653) і сучасні поетеси, письменниці – Ліна Костенко, Оксана Забужко.

Ось такі ми, українці, різні – вчені та письменники, політики і воїни, бізнесмени і спортсмени, лікарі й космонавти, але всі єдині в одному – в прагненні "Зробити себе", у прагненні блага для дітей наших, для Вітчизни-України.

Ось така наша країна – Україна.

Ось такий ми, Плането, народ – українці.


| Количество показов: 2055 |  Автор (привязка):  Білецький Володимир Стефанович |  Голосов:  8 |  Рейтинг:  3.63 |  FORUM_MESSAGE_CNT:  0 | 

Возврат к списку


Материалы по теме:

Аналитика



Разработка и поддержка – Центр интеллектуальных ресурсов и технологий.
© Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua