На главную страницу
Фондовий ринок у грудні 2008
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу




Курсы валют

База знаний / Прогноз эксперта

Безробіття на порозі. Час боятися?

Версия для печати Версия для печати

Рівень безробіття в Україні в 2009 році може досягти 8%. Про це сьогодні заявив директор Державної служби зайнятості Володимир Галицький

За словами Галицького, поєднання зниження попиту з боку торгових партнерів, зниження цін на експорт і зростання цін на імпорт можуть привести до зменшення реального ВВП у 2009 році на 4%.

"У свою чергу, згідно відомому класичному економічному закону зниження реального ВВП на 2% приводить до зростання безробіття на 1%. Таким чином можна чекати зростання безробіття 7-8%", - сказав директор Держслужби зайнятості.

Він додав, що Україна вже стикалася з такими проблемами під час кризи початку 90-х років, коли рівень безробіття досягав 11,3-11,7%.

У той же час, у США безробіття за прогнозами досягне 7,5% до третього кварталу 2009 року.

За прогнозами Всесвітнього банку, наступного року зростання безробіття в Росії складе приблизно 6.5%.

Що ж наша влада планує робити, щоб не дати майже десятій частині українців залишитися без роботи?

Олександр Стоян, депутат України, член Комітету ВРУ з питань соціальної політики і праці:

- За моїми підрахунками, в січні-березні 2009 року без роботи виявляться 5-7 мільйонів чоловік. Зупиняються базові галузі: металургія, машинобудування, будівництво.

Як вийти і вирішити проблему? З кредиту Міжнародного валютного фонду потрібно виділити не менше мільярда доларів для підтримки малого бізнесу.

Крім того, Центр зайнятості повинен виділити гроші на допомогу для безробітних. Необхідно думати про перекваліфікацію людей. Адже, незважаючи на безробіття, на певні професії є високий попит.

Підтримки вимагає сільське господарство. Навіщо ми завозимо погане польське м'ясо? Україна сама може розводити свиней, корів. Це додаткові робочі місця. На все ввізне потрібно ввести високі податки.

Банкам не можна давати ні копійки. Сьогодні в Україні 200 банків. Потрібно націоналізувати їх. Залишити 5-6 банків. Усі решта продати і віддати борги.

Сьогодні повинні заворушитися профспілки. Згідно закону про працю, жодна людина не може бути звільнена без згоди профспілкового комітету. Я не закликаю проводити страйки, але зажадати від керівника підприємства відзвітувати, потрібно.

Потрібна державна політика щодо подолання безробіття і виходу з кризи. Поки що ми її не бачимо.

Анатолій Матвієнко, народний депутат VI скликання, фракція "Наша Україна":

- На жаль, 8 % - це оптимістичний прогноз. Зараз нічого не робиться стосовно гастарбайтерів, який масово повертаються до України. Це не менше 2,5-3 мільйонів чоловік.

Що потрібно робити? Потрібно переформувати економіку максимально експортнодієздатну і мінімально імпортнозалежну. Свій ринок потрібно захистити від імпортного товару. Потрібно купляти «українське».

Необхідно підтримати малий і середній бізнес. Саме він може дати роботу людям, яких звільнили з великих підприємств. Потрібно робити так, щоб малий бізнес створював робочі місця. Поділіть плату по безробіттю на половину і віддайте ці гроші малому бізнесу. Україна виграє в два рази.

Потрібно вирішити проблему будівництва доріг, будинків, проблему сільського господарства із залученням інвесторів. Значить, інвесторів потрібно максимально зацікавити.

Крім того, потрібна довіра до влади, політична криза повинна закінчитися. На жаль, ніхто з політиків не може продемонструвати швидке вирішення проблем. Є тільки боротьба за крісла, а не робота на Україну. 

Василь Хара, народний депутат України, фракція Партії регіонів, глава Комітету ВРУ з питань соціальної політики і праці:

- У 2009 році безробіття буде більш ніж 8%. За моїми прогнозами, 15% і більше. Пом'якшити безробіття може наша практика 90-х років і наш, у хорошому сенсі, радянський менталітет: «краще трохи менше отримувати, але всім бути разом». Вийде так, що багато підприємств не скорочуватимуть працівників, в з їхньою згодою зменшать оплату праці.

Ми внесли зміни до законодавства, де є таке поняття, як «часткове безробіття». Коштами Фонду страхування безробіття можна підтримувати підприємства, скажімо, металургійні. Сталевара не звільниш, тому що цій професії навчають, як і хірургів, сім років. Людям з рідкісними професіями буде запропонована робота на підприємствах. Частину коштів вони отримуватимуть на цьому підприємстві, частину - з Фонду страхування.

Сьогодні Кабінет міністрів повинен запропонувати заходи щодо підтримки національного виробника, багато підприємств повинні переорієнтовуватися на внутрішній ринок. Весь час говорять про досвід США, коли вони почали будувати дороги і мости. По суті справи, самих металургів не потрібно підтримувати. Потрібно підтримати галузі, які «харчуються» їхньою продукцією. Сюди входять будівельна сфера, машинобудування, довгострокове кредитування.

Якщо це зробити, то безробіття буде менше, різко скоротяться і соціальні проблеми.

Андрій Єрмолаєв, президент Центру соціальних досліджень "Софія":

- Уже зараз можна вказати на ті галузі, де проблема безробіття буде найбільш гострою. По-перше, це галузі, орієнтовані на експорт: металургія, хімічна промисловість. Це великі підприємства, і мова йде про десятки тисяч робочих місць. По-друге, це міське безробіття. Багато бізнес-пуслуг, пов'язаних з туризмом і страхуванням, згортатимуться. Постраждають колективи цих підприємств. Уже зараз у великих російських містах ця тема стоїть гостро. Торкнеться міське безробіття не тільки столиці України, але і всіх великих міст.

На жаль, перебільшені очікування від суспільних робіт. Зараз ця галузь високо індустріалізована. Швидка перекваліфікація людей з інших спеціальностей неможлива. Звичайно, створення робочих місць за рахунок інвестування будівельної галузі і підтримки сільського господарства вирішить частину проблеми. Але це не буде виходом з ситуації, що склалася.

Мирослав Попович, директор Інституту філософії НАНУ, доктор філософських наук:

- Було б добре, якби безробіття в 2009 році склало тільки 8%. Можливо, що в західних країнах рецесія продовжиться тільки до середини 2009 року. Значна частина української продукції йде туди на експорт. Ми більше постраждаємо від рецесії на заході, ніж сам Захід.

Цілком імовірно, що в Україні запустять соціальні проекти, щоб зайняти людей. Наприклад, будівництво доріг. Крім того, потрібно підтримувати сфери, які створюють більше робочих місць. Якщо в будівельній справі створюється одне робоче місце, додатково створиться ще 40 робочих місць. Так само і в машинобудуванні. Для підтримки цих сфер необхідні кредити. Тобто потрібно допомогти банкам забезпечити кредитування. Західні країни зараз діють за такою технологією.

Володимир Дергачов, професор, геополітик:

- Безробіття в 8% це дуже оптимістичний прогноз. Обіцянка «помаранчевої влади» створити 7 мільйонів робочих місць продовжує висіти тільки на сайті Президента. Влада до сьогоднішнього дня не знає, скільки українців працює зарубежем. Називаються цифри від 3 до 7 мільйонів чоловік. Якщо називати скромні цифри, то наших гастарбайтерів у Європі 2,5 мільйони, в Росії стільки ж.

У зв'язку зі світовою кризою, багато хто з них повертається на батьківщину. Звідки могла з'явитися цифра 8%, якщо всі ці люди повернуться на Батьківщину? Крім того в Україні зупиняються по ланцюжку металургійні, машинобудівні заводи. Людей звільнятимуть.

Уряди всіх європейських країн з ранку до ночі вирішують, як подолати наслідки світової фінансової кризи. У нас міністри вирішують, як стати членом Національної академії наук. Поки такі люди будуть при владі, ніяких змін не буде.

Джерело: ForUm
Посилання на джерело:
http://ua.for-ua.com/comments/2008/11/20/110637.html


| Количество показов: 131 |  Автор:  Експерти |  Голосов:  7 |  Рейтинг:  3.9 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Андрей Набоков, 24.11.2008 13:42:32 Цитировать Имя

Безработица бывает разная, как и рабочие места. Безработная кассир универмага - это одно, а безработный кардиохирург - это совсем другое. Работники, лишившиеся неквалифицированных рабочих мест, смогут выжить относительно легко, если вспомнить начало 90-х, то товарный голод нам не грозит. Челночный бизнес обладает такой человеко-емкостью, что сможет прокормить любое количество. Главная проблема как раз в сокращении высококвалифицированных (но не обязательно высокооплачиваемых) рабочих мест - профессура, медики, летчики, сталевары, инженеры-конструкторы, программисты... несколько лет их простоя могут обернуться потерей квалификации навсегда. Для чего потом (после кризиса) расконсервировать цеха, задувать домны, реформировать больницы и университеты, если в них некому будет больше работать? иностранцы в Украину на такие зарплаты не поедут.



Перейти к обсуждению на форуме >>



Статьи по разделам
Демографія (2) 
Екологія (3) 
Економіка (126) 
Енергетика (15) 
Культура (2) 
Освіта (7) 
Охорона здоров'я (13) 
Політика та суспільство (95) 

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Ваврищук Віталій

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА
В мире

В Украине


Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Карта проблем

© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua