На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу


Операція "Підприємницька капітуляція"

Версия для печати Версия для печати

13.01.2017 10:34:54 | Оксана Поліщук 
16% усіх "сплячих" ФОПів капітулювали перед вимогою платити податки. Службу зайнятості приводять в повну бойову…

Вимога сплачувати єдиний соціальний внесок змусила «сплячі» ФОПи прокинутися і в паніці дати драпака – 128 тисяч недіючих ФОПів (16% від загального числа «сплячих») вже знялися з реєстрації. І процес продовжується. Очевидно, із двох складових підприємництва – страх і ризик, перша, на жаль, упевнено перемагає. Потенційний підприємець тепер тричі подумає, перш ніж взятися за власну справу. І це на фоні не надто високої зайнятості працездатного населення в країні.

Кому "сплячі" пенсії…

Замість того, щоб зміцнювати загальний підприємницький настрій в країні, малому бізнесу дали під дих – рік почався з вимоги до підприємців сплачувати єдиний соціальний внесок навіть у випадку відсутності діяльності зареєстрованих ФОПів. В результаті в країні почалося масове закриття останніх.

За підрахунками спеціалістів моніторингового сервісу OpenDataBot, вже закрилося близько 128 тисяч підприємців. А це на сьогодні 6% від загального числа ФОПів (в цілому в Україні зареєстровано біля 2 млн фізичних осіб-підприємців). Наче й не багато, але процес згортання саме в розпалі.

Згідно з інформацією міністерства соціальної політики, в цілому «сплячих» ФОПів нараховується близько 800 тисяч. «Ми бачимо, що не всі закриваються. Така тенденція буде ще місяць-два. Це просто наведення порядку”, – заявив на першому ж у цьому році Кабміні міністр Павло Розенко.

Втрат для держави, на думку міністра, підприємницька «чистка» не принесе. Справді, недіючі ФОПи як не платили (бо нічого не заробляли), так і не будуть платити (бо просто зникнуть). Але ж по логіці законодавців з восьмисот тисяч існуючих непрацюючих осіб-підприємців до бюджету можна було б теоретично зібрати 6,7 млрд грн. (по 704 грн щомісячно з кожного). На практиці ж затія, скоріш за все, перетвориться на пшик.

“Припиняється сьогодні діяльність тих людей, які не працювали і не платили податки. Це так звані «сплячі» ФОПи… Тобто, потрібно думати все-таки про своє майбутнє. Тому що, коли говорять про те, що нас хтось примушує платити більше податків, то шановні друзі, ви повинні чітко розуміти, що податки ви платите не віртуальній державі. Ви платите внески в своє пенсійне майбутнє. І ви прийдете через 15 років в Пенсійний фонд і він вам нарахує таку ж «сплячу пенсію», – образно змалював ситуацію пан Розенко в ході засідання Кабміну.

… а кому втрачені можливості

Але як би гаряче посадовці не зверталися до совісті і свідомості українців, є кілька прикрих моментів, що нівелюють будь-які спроби держави виглядати в очах своїх громадян розсудливою господинею.

По-перше

Надходження від єдиного соціального внеску (ЄСВ) у 2016 році зменшилися на 29% – до 131,9 млрд грн у зв’язку з рішенням Кабміну майже вдвічі (з 40% до 22%) знизити ставку ЄСВ.

Тобто, вимога сплачувати цей внесок підприємцями, що тримають свої ФОПи на «запасній колії», очевидно, суттєво би не врятувала ситуацію з надходженнями.

По-друге

В Україні рівень зайнятості становить лише 56%. За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, з 26 мільйонів людей працездатного віку у віці від 15 до 70 років в Україні сьогодні зайнятими є трохи більше 16 мільйонів осіб. До того ж кількість робочих місць в Україні зменшилася на 3 мільйони від початку збройної агресії Російської Федерації.

Відбирати на цьому фоні у людей можливість повернутися у скрутну годину до активного підприємництва – верх «розсудливості».

Ті, хто закрив свої ФОПи (не всі, але якась частина точно) поповняють ряди потенційних кандидатів на отримання допомоги по безробіттю. Оскільки з моменту закриття підприємництва будь-яка працездатна особа, не маючи заробітку або інших передбачених законодавством доходів, отримує право набути у встановленому порядку статус безробітного (відповідний «Порядок надання допомоги з безробіття…» затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307 – Авт. ).

Не дарма ж прем’єр-міністр натякнув на можливу реформу державної служби зайнятості та переорієнтацію її моделі не скільки на фінансування безробітних, стільки на підтримку створення робочих місць. «Сьогодні система зайнятості мала би бути направлена на те, щоб створювати робочі місця, але система направлена на те, щоб спонукати до безробіття», – заявив Володимир Гройсман.

Якщо ми правильно розуміємо, то мова йде про робочі місця в бізнесі, тобто в приватному секторі. Але ж в такому випадку маємо суперечливу ситуацію: держава, з одного боку, «чистить» ряди підприємців, а з іншого, закликає безробітних поповнювати їх ряди. Виникає логічне питання – хто ж погодиться ризикнути і податися у вільне плавання, коли нема гарантії пережити можливий бізнесовий «штиль» без додаткових втрат для власної кишені?

Мабуть тому Україна і посіла «почесне» шосте місці в топ-15 країн втрачених можливостей.

Аналітики міжнародної консалтингової компанії Expert Market порівняли кількість нових бізнес-структур, відкритих протягом 2016 року у 130 країнах з рівнем «суворості» бізнес-середовища в кожній з них і склали топ-15 країн з найбільш наполегливими підприємцями, а також топ-15 країн втрачених можливостей. Україна – серед тих держав, що не особливо сприяють громадянам у розвитку їхніх бізнес-можливостей.

В Expert Market вважають, що заснувати у нас бізнес порівняно легко. А от умови для його ведення бажають кращого. Відповідно, і бізнес-активність в Україні слабка.Дума про підприємця

Разом з тим, для України з її демографічною та економічною кризою, кожна підприємлива людина має бути на вагу золота.

«Створення ФОП означає особисту готовність і прагнення вести підприємницьку діяльність. Закриття ФОП, відповідно, означає особистий хрест на цьому бажанні, по суті, підприємницьку капітуляцію», – зазначив на своїй сторінці в Фейсбук медіа-підприємець, колишній власник видавничого дому «Галицькі контракти», а нині блогер Сергій Іванов-Малявін.

Говорити про те, що це були якісь «неякісні» ФОПи, на його думку, означає взагалі не розуміти природи підприємницької діяльності. «Мільйони людей на планеті зазнають невдачі в своїх бізнес-починаннях, але нікому не спадає на думку їх засуджувати чи ставитися зверхньо. Навпаки, процедури банкрутства старого і реєстрації нового бізнесу гранично спрощують можливість нового старту. Все зроблено заради того, щоб зберегти іскру приватно-капіталістичної ініціативи. Держава, яка знищує потенціал дрібного бізнесу, якщо вона чомусь вважає себе капіталістичною – капіталістичний виродок. Люди, які схвалюють закриття ФОП, гідні цієї держави», – пише блогер.

Між іншим, депутати таки зрозуміли, що трохи напартачили з чисткою підприємницьких рядів – не подумали, що для проведення необхідних реєстраційних дій щодо припинення господарської діяльності необхідний час. Через пізнє прийняття поправок до Податкового кодексу у “сплячих” ФОПів було лише чотири дні, щоб з нового року уникнути сплати ЄСВ.

Намагаючись виправити цей колегіальний «прокол», нардепи Олег Ляшко та Віктор Галасюк зареєстрували у Верховній Раді законопроект, який передбачає для ФОПів 3-місячний термін для припинення своєї діяльності без оподаткування.

Ну, хоч якесь та полегшення…
Автор:  Оксана Поліщук
Источник:  Finance.ua
Ссылка:  http://news.finance.ua/

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

Загрузка...

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 614

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА
В мире

В Украине
Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»

© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua