На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу






База знаний / Аналитика / Здравоохранение

Галузь втрачає привабливість... Чому?

Версия для печати Версия для печати

Поступове зниження престижу професії лікаря викликає стурбованість кожного. Причин такого стану немало. Я спинюся на одній з них - на незавидному стані реформування галузі, що викликає глибоке розчарування не лише медиків, а й пацієнтів.

Отож спробуємо розібратися: чому в нашій медицині не все гаразд? Чому ми вже 15 років чуємо про реформування галузі, а змін не настає? Як вийти із цього становища?  

Парадоксально, але факт: на мою думку, не бажала реформувати нашу галузь сама влада, чиновники всіх рівнів системи охорони здоров'я та лікарська "еліта". Це їм не було вигідно. Першим - тому, що вони могли втратити авторитет, якщо реформа "зависне". Та й не престижною для політичного іміджу була тема. Іншим - тому, що під час зміни ортодоксальної "семашківської" адміністративно-командної моделі медицини вони можуть втратити можливість розв'язувати свої "шкурні" питання. Та й прості медики в більшості ще мислять старими радянськими категоріями. Вони не бажають втрачати хоча і незаконний, але напрацьований механізм забирання грошей у пацієнтів. 

Пасивність, стереотипний підхід до реформування ще довго будуть гальмувати розвиток галузі. Держава не в змозі утримувати більш як мільйонну армію медиків, відповідні лікувальні, освітні і наукові заклади на належному фінансовому рівні. Зміни до статті 49 Конституції України ніхто не наважиться вносити. Надія на обов'язкове медичне страхування тільки заспокоює всіх, але, на наш погляд, вона нереальна за нинішньої ситуації в Україні. Врахуємо менталітет українців: більшість з них не захоче сплачувати авансом медичну страховку за свої майбутні хвороби. Та й, виходячи з реального економічного становища, ні населення, ні підприємства, ні різні фонди здебільшого неспроможні сплачувати страхові внески. 

Хабарництво, корупція, вимагання незаконних винагород, моральний занепад, низька якість обслуговування - такі явища в медицині уже не шокують, але змиритися з ними не можна. Використання робочого часу, державних приміщень, апаратури та обладнання медиками у своїх незаконних, корисливих цілях нерідко не помічають керівники лікувальних закладів. Цим вони сприяють корупції і непрямому обкраданню держави. 

Застаріла, неефективна законодавча, нормативно-правова база стримує втілення прогресивних програм, ідей, технологій. І найстрашніше: цю базу було доручено змінювати тим самим чиновникам, які не бажали змін. Тому й кульгають у нас і вимоги Болонської декларації, і впровадження сімейної медицини, і намагання змінити структуру надання медичних послуг: від дуже затратної стаціонарної до розширення амбулаторної допомоги. 

Кожен міністр у нас мав свою концепцію реформування медицини, але так і не впровадив її - керівники галузі змінювалися майже кожен рік. 

За останні 12 років вийшов 231 документ (закони, укази, розпорядження, постанови Президента та Кабміну), у тому числі і стосовно реформування галузі. Але віз і нині там.
Виникають ініціативи знизу. За результатами одного соціологічного дослідження, проведеного в Донецькій області, більшість лікарів бажає поєднувати свою практику в державних і приватних закладах. Відомо, що ще Адам Сміт писав: у суспільстві з обмеженими ресурсами та необмеженими можливостями потрібен раціоналізм в підході до розв'язання проблем. Якщо держава не в змозі достатньо забезпечити медицину бюджетними асигнуваннями, тоді потрібно, щоб остання законно самозабезпечилася. 

Впевнений, що наша медицина може знову відродитися, та ще й приносити прибуток і користь державі, якщо впровадити частковий перехід до приватної практики в державних закладах охорони здоров'я.

І далі: на мою думку, немає рації розподіляти лікарів на категорії (наказ МОЗ № 359 від 19.12.97 р.). Необхідно виключити чиновницький чинник у визначенні рівня професіоналізму фахівців. Перекласти право визначати цей професіоналізм на їхніх пацієнтів, асоціації. Потребує реорганізації й система післядипломної освіти - на зразок західної. Уможливити різні форми навчання (факультативне, дистанційне, наукові форуми і т.д.), встановити очково-бальну систему оцінки професіоналізму та обов'язкові періодичні комп'ютерні іспити. А лікарів, які не склали іспитів, втратили свої професійні навички, мають низькі результати лікування, зобов'язати проходити відповідне платне стажування при спеціалізованих клініках. 

Потрібно максимально лібералізувати умови отримання ліцензій з медичної практики. Наш лікар в Угорщині отримав ліцензію за 15 хвилин і почав працювати. Невже там чиновники недоумкуваті? Ні. Мабуть, для їхньої влади і народу це вигідно. Ініціювати відновлення плати за видавання ліцензії в розмірі 34 гривні, підвищеної постановою Кабміну від 29.11.2000 р. за № 1755 до 340 грн, та ініціювати введення 6-місячних податкових "канікулів" медичним підприємцям-початківцям (на виконання ст. 21 Основ законодавства про охорону здоров'я). 

Одночасно з реструктуризацією галузі пропонується розробити, зареєструвати та винести на обговорення законопроект "Про добровільне медичне страхування". Ми впевнені, що його майже всі підтримають і він "пройде" у Верховній Раді. Цей закон легалізує існуючі "лікарняні каси", спілки, фонди та ін., які практично виконують роль добровільних страхових осередків. То вже потім можна буде обговорювати питання введення обов'язкового медичного страхування. 

Більшість пацієнтів уже дозріли до розумної платної медицини. Вони розуміють, що безоплатна - значить безвідповідальна, неякісна, бездушна, і бажають знати конкретно: скільки, кому та за що платити. Вони платять за належний рівень виконання фахівцями своїх обов'язків. Це - пацієнти. А лікарі? 

Справжнє, а не паперове реформування галузі - ось ключ до відновлення колишнього престижу лікарської професії.


| Количество показов: 1697 |  Автор (привязка):  Бабушкін Олександр Аврамович | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Материалы по теме:





Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (195) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (279) 
Образование (552) 
Общество (471) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (543) 
Энергетика (60) 

Загрузка...

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Оринчак Марія Андріївна

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Мінеральні ресурси та добувна промисловість країн світу: Аргентина

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua