На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу






База знаний / Аналитика / Политика

Шовінізм і ксенофобію у Росії вводять в ранг державної політики

Версия для печати Версия для печати

Стан міжетнічних відносин в Росії знову тривожить світову громадськість. Днями у Санкт-Петербурзі суд присяжних повністю виправдав групу підлітків, які позаминулого року по-звірячому вбили в’єтнамського студента 

Це вже не перший подібний випадок: так само недавно були виправдані вбивці таджикської дівчинки та громадянина Конго. Вбивства і погроми на етнічному ґрунті, що прокочуються Росією, свідчать – в країні зростає ненависть до людей інших національностей, а відроджуваний згори шовінізм вже приносить свої отруйні плоди.

Етнічні чистки 

Різке загострення російсько-грузинських відносин, яке відбувається останніми тижнями, супроводжується масовими антигрузинськими акціями, особливо помітними у Москві. Звідти депортують грузинських гастарбайтерів, котрі не мають документів, що дають їм право на легальну роботу. Акції проводяться дуже жорстоко, московська міліція ставиться до людей, як до бидла. Справа доходила до того, що депортованих збиралися відправляти на батьківщину військово-транспортними літаками, що не мають елементарних зручностей для пасажирів. Лише тверда позиція грузинського президента Саакашвілі примусила Москву виділити для перевезення людей пасажирські літаки. 

Особливий резонанс у світі викликало ставлення російських властей до дітей грузинських емігрантів. Учням забороняли відвідувати школи, а їхні однокласники – етнічні росіяни – всіляко принижували своїх грузинських однолітків, знущалися над ними. Першими на сполох почали бити справжні педагоги, які зрозуміли всю небезпеку для дитячої психіки того, що відбувається з благословення московського чиновництва. На захист принижених підняли свій голос порядні журналісти, діячі російської культури, просто розумні й порядні люди. Вони намагалися захистити честь російської нації, чудово розуміючи: у сучасному світі проведення подібних етнічних чисток неминуче призведе до ізоляції країни та рішучого засудження її політики світовим співтовариством. Але голоси шовіністів виявилися сильнішими.

Щелепа Гітлера у... сейфі Путіна 

Ура-патріоти зраділи черговій можливості показати себе суспільству. Антигрузинські заклики лунають із екранів телевізорів, друкуються в пресі. Під сурдинку активізувалися всі ті, хто спить і бачить відроджену імперію в кордонах 1991 або навіть і 1914 року. Словесні напади на незалежну політику Грузії для них є лише приводом до пропаганди власних планів нового об’єднання «втрачених земель» навколо Москви. Один з таких політиків, Дмітрій Рогозін, днями мав можливість висловити свої погляди на українському «5-му каналі». Він відверто заявив, що своєю метою вважає «об’єднання православного слов’янства», котре, мовляв, було штучно роз’єднане. Політиків такого штибу не цікавить те, що як єдиного цілого слов’янства немає дуже давно – воно цілком природним шляхом розпалося на різні народи, кожен із яких обрав власний історичний шлях. А штучно заганяти слов’ян під єдиний державний дах (звичайно – московський) – це заняття абсолютно безперспективне, яке здатне лише створити масу нових проблем і загострити проблеми старі. 

Декілька десятиліть тому під єдиний державний дах Третього Рейху нацисти намагалися зігнати всіх «арійців» – нащадків стародавніх племен, які розмовляли індоіранськими мовами. Чим це завершилося, світ, Богу дякувати, ще пам’ятає. Щелепа Гітлера, як доказ його фізичної смерті, до нашого часу лежить у сейфі Путіна. Варто би Владіміру Владіміровічу частіше туди заглядати, щоби помислити над долею тих політиків, які намагаються будувати свою кар’єру на розпалюванні ворожнечі до інших народів. Тоді в Росії, можливо, будуть боротися з ксенофобськими настроями не на словах, а на ділі. Проте не дуже віриться у це, адже остаточно ще не погашено полум’я жахливого чеченського конфлікту.

Велика Росія чи Велика Чечня? 

Багатонаціональна Росія повинна шукати міжетнічного миру і злагоди, щоби не розвалитися у буквальному розумінні цього слова. А причин для конфліктів там вистачає, і приклад Чеченської республіки Ічкерії говорить сам за себе. Нині російські ЗМІ намагаються переконати громадськість у тому, що на чеченську землю вже прийшов довгоочікуваний мир. Справді, цього року, особливо після загибелі Шаміля Басаєва, повстанці не здійснювали таких голосних актів, як у минулі роки. Але не тому, що їх розгромили – вони отримали чимало з того, чого прагнули. 

Сімейство Кадирових зробило те, що не вдалося ні Дудаєву, ні Масхадову. Нинішній справжній правитель Чечні Рамзан Кадиров примусив Москву розмежувати повноваження федерального центру та республіканської влади так, як це вигідно чеченській стороні. І поступово витісняє з республіки федеральні власті або ставить їхніх представників у залежність від себе. Зовні це виглядає як нормалізація загальної ситуації в Чечні, а насправді там створюється центр, навколо якого в майбутньому об’єднаються всі сили Північного Кавказу, невдоволені своїм нинішнім становищем. Чим більше Москва «наїжджатиме» на Тбілісі, тим більше буде у грузинської сторони мотивів негласно надавати допомогу таким антиросійським силам. А Грузія межує з цим неспокійним регіоном... 

От і виходить, що нинішня антигрузинська кампанія в Росії не вирішує жодної серйозної проблеми, лише створює нові, ще небезпечніші для самої Росії. Кремль має добре поміркувати над тим, на який шлях він нині стає. І головне – в яку прірву веде такий хибний шлях.

Ігор Буркут, політолог, Експерт ВЕМ, Чернівці


| Количество показов: 1605 |  Автор (привязка):  Буркут Ігор Григорович | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Материалы по теме:

Аналитика




Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (196) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (280) 
Образование (553) 
Общество (472) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (544) 
Энергетика (60) 

Загрузка...

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Салигін Василь Вікторович

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Філософія громадянського суспільства в класичних теоріях і некласичних інтерпретаціях

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua