На главную страницу
 
 Главная 
 Экспертная сеть 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу






База знаний / Аналитика / Экономика

Це ми, Плането, – українці

Версия для печати Версия для печати

Практично всі народи, культури, держави Східної Європи (включаючи Росію) – це "уламки" великої держави середньовіччя – Київської Русі. Україна – прямий спадкоємець Київської Русі

Кожна культура, кожна нація, народ, кожна країна, а особливо нещодавно відновлені демократії – потребують створення свого ОБРАЗУ. Для України це особливо актуально. І не тільки в переддень футбольного 2012 р. Формування сучасного ПОРТРЕТУ УКРАЇНИ, збірної особи українського народу, донесення до Світу нашої української Історії, Мети, Ідеї – стратегічна задача.

Оригінальну версію в цьому плані у спеціальному випуску журналу "Діалог Євразії" запропонував проф. В.С.Білецький – керівник Українського Культурологічного Центру у Донецьку.

biletski.jpg 

Володимир Білецький,
доктор наук, професор

Що таке Україна?
Яким є наш "колективний портрет" –
сучасний, минулий, майбутній?
Як ми як країна виглядаємо в люстерку історії?
Як нас бачать близькі і далекі сусіди?
І як бачимо себе самі ми – українці?

Україна – одна з найбільших країн у Європі – площа – 603 700 км ? (більше – тільки Росія), населення – 45 млн. чоловік (більше тільки Англія, Німеччина і Франція). Наша столиця – м. Київ – налічує понад 1500 років. Ми – світська демократична держава, що розвивається. 39-а економіка світу за розміром ВВП і паритету купівельної спроможності (2009). Україна – давній і традиційний продуцент зерна – третя у світі країна за обсягами експорту кормового зерна після США та Арґентини і шоста – за експортом пшениці і пшеничного борошна після США, ЄС, Канади, Росії та Австралії (оцінки СОТ за 2008-2009 рр.). І водночас – Україна посідає п'яте місце у світі з експорту сталі (2008). Володіє космічними технологіями і виробляє близько 40% електроенергії на атомних електростанціях. Займаючи тільки 0,4% суші земної кулі і маючи не більше 0,8% населення планети Україна володіє 5% мінеральних ресурсів світу – це 20 тис. родовищ понад 120 видів корисних копалин. Все це вражає.

Але відчути повною мірою будь-яку країну можна в її ретроспективі, понад те – краще пізнавати її в порівнянні. І тут нам має допомогти зовсім здавалося б несподіване порівняння. Не секрет, що практично всі народи, культури, держави Західної та навіть Центральної Європи своїм формуванням багато в чому зобов'язані Римській Імперії. Образно кажучи – це "уламки" Великого Риму. Але для багатьох може бути несподіванкою твердження, що практично всі народи, культури, держави Східної Європи (включаючи Росію) – це "уламки" великої держави середньовіччя – Київської Русі. Україна – прямий спадкоємець Київської Русі.

Починаючи з VIII ст. українські землі стали центром Київської Держави – Русі – держави на чолі з Києвом, що включала понад 20 народів і етносів (слов'янських, фінських, тюркських), що простягалася на 800 тис. км? від північних морів до Чорного і Каспійського моря. Зокрема, саме Київські князі завоювали ойкумену на Сході і дали початок Московській державі. Засновником Москви вважається князь Юрій Долгорукий – син Великого Князя Київського Володимира Мономаха. У 988 році за правління Великого Князя Володимира русини-українці прийняли християнство – масове хрещення проходило у водах Дніпра – основній річці Україні. Проте, в 1240 році Русь-Україна була завойована монгольською імперією (Mongol Empire). Український політичний, економічний і культурний центр був перенесений на Західну Україну, де утворюється Галицько-Волинське Князівство або Королівство Русі (лат. Regnum Galiciae et Lodomeriae, Regnum Rusiae; 1199-1349). Її правитель Данило Галицький був першим королем Русі, прийняв корону від Папи Римського.

Надалі землі України-Русі були поділені між Литвою і Польщею (Річ Посполита). Національно-визвольна війна 1648-1657 р.р. була для нас русів-руських-українців переможною – Україна по суті знову стала незалежною і сильною країною Європи, яку очолив Гетьман Богдан-Зиновій Хмельницький. Але невдалий вибір союзника – Московське царство – на довгі 350 років зробив нашу країну спочатку васальною, а потім і зовсім колоніальною. Не врятував ситуацію навіть унікальний український козацький орден – Запорозька Січ (за культурою і нормами поведінки – аналог японських самураїв), який існував на Південній Україні в ХV – XVI ст.

Українська держава відроджується в 20-х роках ХХ століття – Українська Народна Республіка, Гетьманська Україна. Далі Україна як Українська Радянська Соціалістична Республіка входить до складу СРСР, воює у Другій світовій війні з фашистською Німеччиною, стає членом ООН. Після розпаду СРСР в 1991 році Україна – незалежна держава. На референдумі 1 грудня 1991 року 90,32% громадян України проголосували "За" незалежність країни.

Ці події показали Україну ще з одного боку – вона стає третьою після США і Росії ядерною країною світу. І... робить можливо найбільш неординарний і найбільш значимий крок в історії людства – відмовляється від ядерної зброї, знищує ракети-носії і вивозить ядерні боєголовки за межі країни. Воістину благородний крок в ім'я майбутнього всіх нас і прекрасний приклад для наслідування. Україна – по суті сучасний світовий лідер ядерного роззброєння. І це – найбільш яскраве міжнародне обличчя нашої країни. Повне розуміння вагомості такого кроку світовою спільнотою (і нами самими) – ще в майбутньому.

Україна – "TERRA INCOGNITA" для багатьох і як космічна країна. Ви знаєте, що з часу здобуття незалежності в 1991 році, Україна здійснила 90 запусків та вивела на орбіту понад 200 супутників з 9 країн світу? Зараз країна володіє 5 системами запуску: Циклон-2 і Циклон-3, Зеніт-2 і Зеніт-3SL, і "Дніпро". Запуски проводилися з декількох місць за межами країни. У тому числі – з майданчика "Морський старт" у Тихому океані.

Можна і далі продовжувати розповідати про дивовижну і поки далеко не пізнану країну – Україну (у дослівному перекладі "Ukrland" – порівняйте "England", "Poland", "Deutschland") – про її українську "китайську стіну" – так звані "Змієві Вали", що оперізують столицю Київ і мають довжину близько 2000 км, про її витоки з часів трипільської культури (5500 – 2750 рр. до н.е.). Але ще один ракурс пізнання країни – її люди.

Отже, хто ми – українці (у минулому самоназва – "анти", "руси", "русичі")? Сьогодні у світі близько 60 млн. українців, які живуть в Україні (37,5 млн.), у Канаді (1,2 млн.), США (0,9 млн.), Росії (3 млн.), Казахстані і Бразилії (0,4-0,5 млн.), Арґентині (0,12 млн.), у ряді країн Європи. Напевно найбільш характерним для кожного українця є життєве кредо "Зроби себе!". Можливо це і є серцевиною нашої "національної ідеї", яка формує будь-який народ, виділяє його з інших, є базисом розвитку, процвітання держави і культури, гарантом "довголіття" нації. Показово, що саме ми, українці, заснували у Східній Європі перші класичні університети – Острозьку академію (1576) та Києво-Могилянську академію (1632). Наші символи – дерево калина і вишня, Сонце і його образ – декороване яйце "Писанка", вишитий (закодований) одяг і полотно "Рушник" (Rushnyk), кольори – синій (вода, небо) і жовто-золотий (пшениця, Сонце), герб – "Тризуб" (Tryzub). Ми – православні (більшість), греко-католики і протестанти. Не фанатики і не фундаменталісти, але церковних приходів на території України більше, ніж у такій великій православній державі як Російська Федерація. І це цілком закономірно – бо осердя Християнства у Східній Європі – це Київ, Київська Держава – була і залишається. Разом з тим, наші цінності – освіта, наука, стабільне майбутнє для дітей, економічне й духовне процвітання. Ми по натурі дещо індивідуалісти (можна сказати "демократи"), сподіваємося в основному на себе, а не на владу. Ми – і романтики, і прагматики в одній особі. Ми толерантні, приймаємо і любимо весь світ, але дуже хочемо, щоб це було взаємно. Завжди готові постояти за себе – про що говорять століття війн, в яких ми відстояли свою землю, віру, культуру.

Кого ми вважаємо видатними українцями? На телевізійному ток-шоу 2007-2008 р.р. жителі України назвали в серед перших 10: Великого Князя Київського Ярослава Мудрого (983-1054), видатного лікаря і академіка Миколу Амосова (1913-2002), ідеолога українського національного руху Степана Бендеру (1909-1959), поета-кобзаря Тараса Шевченка (1814-1861), Великого Гетьмана Богдана Хмельницького (1596-1657), творця кращої футбольної команди країни Валерія Лобановського (1939-2002), сучасного політика і борця за незалежність В'ячеслава Чорновола (1937-1999), філософа-гуманіста Григорія Сковороду (1722-1724 ), поетесу Лесю Українку (1871-1913), письменника і вченого Івана Франка (1856-1916). Як бачите – ми глибоко (на 1000 років!) пам'ятаємо наших видатних політиків і керівників держави, шануємо і поважаємо і поетів, і лікарів, і філософів, і тих, хто приніс футбольну славу Україні. А ще в цьому списку найбагатші люди Європи – Гетьман Іван Мазепа і князь Костянтин Острозький, історик і політик Михайло Грушевський, боксери брати Клички, князі Київські Володимир Великий і Святослав Хоробрий, Король Данило Галицький, головний конструктор космічної техніки в СРСР Сергій Корольов, ректор Болонського університету в далекому XV столітті Юрій Дрогобич і керівник СРСР Микита Хрущов, космонавт Леонід Каденюк. А ще – прекрасні, талановиті і державні жінки – Княгиня Київська Ольга (Х ст.), Королева Франції Анна Ярославна (1024-1075), дружина султана Сулеймана Пишного Анастасія Лісовська (Роксолана) (1506-1558), напівлегендарна українська народна співачка і поетеса Маруся Чурай (1625-1653) і сучасні поетеси, письменниці – Ліна Костенко, Оксана Забужко.

Ось такі ми, українці, різні – вчені та письменники, політики і воїни, бізнесмени і спортсмени, лікарі й космонавти, але всі єдині в одному – в прагненні "Зробити себе", у прагненні блага для дітей наших, для Вітчизни-України.

Ось така наша країна – Україна.

Ось такий ми, Плането, народ – українці.


| Количество показов: 2403 |  Автор (привязка):  Білецький Володимир Стефанович |  Голосов:  8 |  Рейтинг:  3.63 | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Материалы по теме:





Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (195) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (279) 
Образование (552) 
Общество (471) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (543) 
Энергетика (60) 

Загрузка...

ПОДПИСКА
Параметры подписки

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Долбiн Олександр Витольдович

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Мінеральні ресурси та добувна промисловість країн світу: Австралія

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2020
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua