На главную страницу
 

Аналитические статьи
Прогнозы экспертов
Юридические консультации
Консультации экспертов
Библиотека экспертов

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

База знаний / Аналитика / Культура

Віра і духовність: Донеччина сьогодні

Версия для печати Версия для печати

Тисячі років ми пов'язуємо Духовність з Вірою. Бо вони несуть любов, доброту, надію, людяність, мир, творче начало. Віра приходить до нас через церкви, яких, як і шляхів до пізнання істини, багато. Сьогодні у світі існує близько 30 тис. різних напрямків віри в Бога, понад 25 млн церковних осередків. Звичайно, нам всім цікаво знати і розуміти - де в цьому явищі знаходиться Україна - одна з основоположних країн християнства.

Згідно з дослідженнями "Юкрейніан соціолоджі сервіс", проведеними у 2003 році, 70% (69,7%) українців ідентифікують себе з віруючими, 16,1% - з невіруючими, а 14,3% - не визначилися однозначно. Найбільш численними конфесіями в Україні є Українська православна церква (Московського патріархату) - 37,8 % всіх конфесійно визначених віруючих (або 15,4 % дорослого населення України), УПЦ Київського патріархату - 28,7 % конфесійно належних віруючих (11,7 % дорослого населення) та Українська греко-католицька церква - 18,6 % конфесійно визначених віруючих (7,6 % дорослого населення). Отже, Україна є поліконфесійною країною, де жодна з церков та релігій не є домінуючою. А що на Донеччині?

Тут картина теж поліконфесійна, напевне, ще більш багатогранна, ніж у цілому в Україні. На 1 січня 2004 року в Донецькій області діє 1281 релігійна організація, а саме: 1224 релігійні громади, 17 релігійних центрів і управлінь, 10 монастирів, 19 місій, 1 братство, 10 вищих духовних навчальних закладів. Триває зростання релігійної мережі. Релігійна карта області є дуже строкатою, а саме - 49 конфесійних напрямків, хоча християнські конфесії складають 95,7% всіх релігійних організацій області. Крім того, діють 17 мусульманських, 18 іудейських, 10 буддійських релігійних організацій, 3 релігійні громади міжнародного товариства свідомості Крішни, 4 релігійні громади Всесвітньої чистої релігії, 2 релігійні громади "Наука Розуму", є громади РУНВіри та ін. Перспективи духовного розвитку пов'язані з духівничими навчальними закладами: - Донецьким християнським університетом, теологічною семінарією, біблійними інститутами, Українським ісламським університетом та ін.

Не секрет, що у ХХ ст. церкви на Донбасі руйнувалися владою - багато їх і зараз лежить у руїнах. Але сьогодні, за роки незалежності, збудовано нові красиві храми, церкви, каплиці. Переважна більшість релігійних організацій має приміщення для богослужбової діяльності. Тільки за період 1992/2003 рр. в краї було збудовано 119 культових споруд. У стадії будівництва знаходяться ще 55 храмів та церков. Вирішальне значення в цьому має Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації". Серед нових храмів - у м. Донецьку - Ігнатія Маріупольського храм, Свято-Преображенський кафедральний собор (УПЦ), костьол РКЦ, Покровський храм УГКЦ; у м. Краматорську - Різдва Богородиці храм; Казанський храм у с.Первомайське Ясинуватського р-ну, Миколаївський храм у с.Миколаївка Слов'янської міської ради, Всіхскорбищенський храм у с.Богородичне Слов'янського р-ну, Всіхсвятський скит у чоловічому Святогірському Свято-Успенському монастирі, Всіхсвятський храм на території чоловічого монастиря Василія Великого у с. Микільське Волноваського р-ну будуються.

Релігійне життя в області відрізняється в цілому стабільністю, мирним існуванням різних конфесій. В останній час до церкви йде більше молоді. Найбільш масовою конфесією на Донеччині є православна церква. Вона в основному представлена Українською православної церквою МП (Донецько-Маріупольська та Горлівсько-Слов'янська єпархії), Українською православною церквою Київського патріархату (Донецько-Маріупольська єпархія) та Українською автокефальною православною церквою. Найбільш авторитетна і вплива сила - УПЦ. Донецько-Маріупольську єпархію УПЦ-КП з 1999 року очолює молодий єпископ Юрій (Юрчик Ю.Ю.), один з засновників у свій час перших парафій УПЦ-КП на Донеччині, велика питома вага протестантських течій. Зростає авторитет і активність мусульманських громад. У 2003 році виходить друком 21 зареєстроване у Донецькій області релігійне видання. Ось такий "штриховий" портрет нашої поліконфесійності сухою мовою аналітики.

Звичайно, всім нам, донеччанам, імпонує ідея єдиної християнської церкви в Україні - бо саме вона може стати потужним чинником загальнонаціонального єднання. Разом з тим, Україна - це "нова демократія", яка в церковній сфері намагається робити висновки з уроків свого минулого і досвіду світового співтовариства. Тому питання про "національну церкву", більше того - "державну церкву", вельми складне. Перша з них постає складовою духовно-культурного розвитку нації, друга - складовою соціально-політичного процесу. Разом з тим у цих процесах багато "мирського".

Україна, Київ виходячи з надзвичайної ролі в поширенні християнства на теренах Східної Європи за останні 1000 років вповні заслуговує мати свій патріархат.

Оцінюючи в цілому процеси Віри і Духовності на Донбасі - в цьому промисловому центрі України, не можна не бачити однозначного вагомого і благотворного процесу відродження. Він триває сильно і потужно, захоплює все нові верстви нашого суспільства, молодь, людей науки і культури, широкий загал. То є шлях до пізнання себе, шлях до духовного розвою.

Ігор Козловський,
керівник Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків Донецького державного інституту штучного інтелекту

Журнал "СХІД", Донецьк


| Количество показов: 2024 |  Автор:  Ігор Козловський | 

Якщо Ви хочете залишити свій коментар, просимо пройти авторизацію

Возврат к списку


Материалы по теме:

Статьи по разделам
АПК (19) 
Демография (97) 
День в истории (49) 
Здравоохранение (195) 
Книжный мир (22) 
Культура (360) 
Лица эпохи (162) 
Молодежная политика (142) 
Наука и технологии (279) 
Образование (552) 
Общество (471) 
Политика (1059) 
Право (360) 
Социология (126) 
Экология (47) 
Экономика (543) 
Энергетика (60) 

ПОДПИСКА

ЭКСПЕРТЫ ВЭС
Бажутіна Світлана Борисівна

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИБЛИОТЕКА

Празька літературна школа

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua