На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 19 лютого

Версия для печати Версия для печати

19.02.2013 12:55:57 |  

Свято:

Всесвітній день захисту китів. 19 лютого 1986 р. Міжнародна китобійна комісія заборонила китовий промисел.

У Туркменістані свято Державного прапора (відзначається з 1995 р.). 19 лютого 1992 р. були затверджені головні атрибути туркменської державності – прапор і герб.

Події дня:

197 – римський імператор Септимій Север у кривавій битві, в якій брало участь до 150 тисяч чоловік, розбив біля міста Лугдун (сучасний Ліон) у Галлії армію намісника Британії Клода Альбіна. По суті, це була битва за владу над Римською імперією. Альбін був колишнім союзником і співправителем Септимія. Основу військ імператора становили дунайські легіони, а війська Альбіна складалися з британських, галльських і іспанських загонів. Після поразки Альбін утік до міста, де або наклав на себе руки, або був убитий своїми ж воїнами. Лугдун, що надав підтримку заколотникові, був розграбований армією імператора і спалений практично дотла.

1618 – укладено Мадридський мир, який поклав край війні між Габсбургською імперією та Венеціанською республікою.

1651 – в Росії почалась церковна реформа патріарха Нікона, яка призвела до розколу Російської церкви.

1674 – укладено Вестмінстерський мир, за яким Нідерланди передали Нью-Амстердам Англії. Пізніше місто було перейменоване у Нью-Йорк.

1726 – у Росії засновано Верховну таємну раду.

1750 – 22-річного Кирила Розумовського обрано гетьманом Лівобережної України. Вибори єдиного кандидата (фактично ставленика Єлизавети) проводилися з надзвичайною урочистістю в Глухові. При Розумовському козацька старшина остаточно захопила у свої руки справи місцевого управління і, користуючись родинними зв’язками з гетьманом, спішно привласнювала села, які ще залишалися вільними. Загалом 14-річне гетьманування Кирила Розумовського характеризується як часи панування козацької старшини.

1793 – російська імператриця Катерина II видала указ, яким розірвала всі відносини з революційною Францією, зокрема заборонила ввезення до Росії відомостей, журналів та інших творів із Франції.

1837 – через дев'ять днів після загибелі Олександра Пушкіна Михайло Лермонтов написав вірш "На смерть поета".

1846 – у місті Остін уряд Республіки Техас офіційно передав владу штатові Техас. Завершення анексії незалежного Техасу Сполученими Штатами.

1847 – лікар Федір Іноземцев уперше в Росії провів хірургічну операцію під ефірним наркозом.

1855 – французский математик і астроном Урбен Левер'є склав першу карту погоди.

1857 – у м. Кузнєцку Томської губернії Росії у Богородице-Одігітрієвському храмі відбулося вінчання 34-річного прапорщика Ф.М. Достоєвського (який служив у Сибірському лінійному батальйоні) з 29-річною вдовою колезького секретаря М.Д. Ісаєвою, яка відіграла величезну роль у творчості та житті письменника.

1861 – Олександр ІІ підписав маніфест про скасування кріпацтва в Російській імперії.

1878 – американський винахідник Томас Едісон запатентував грамофон (фонограф). Перший зразок, який коштував усього 18 доларів, програв дитячу пісеньку "У Мері був баранець" ("Mary had a little lamb").

1881 – Канзас став першим штатом США, де було впроваджено "сухий закон".

1905 – у Баку почалися масові зіткнення між вірменами й азербайджанцями, в ході яких загинули сотні людей.

1915 – військові кораблі Британії і Франції увійшли в Дарданелли й обстріляли турецькі форти. Так почалася Дарданельська операція Антанти у І Світовій війні, яка тривала майже 11 місяців. Метою Антанти було захоплення чорноморських проток Дарданелли і Босфор, а також Константинополя. Початок операції провалився. Три броненосці (один французький і два англійські) були потоплені, ще чотири (по парі на кожного союзника) виведені з ладу, загинуло близько 2000 моряків. Наприкінці серпня стало ясно, що Дарданельська операція зазнає невдачі. Евакуацію десантів Антанти з Галліполі було завершено на початку січня 1916 р. Операція закінчилася перемогою військ Османської та Німецької імперій. Для Антанти поразка в Дарданелльській операції обернулося великими проблемами. Багато в чому завдяки успіху Туреччини та Німеччини Болгарія вступила у війну на їхньому боці. Британська імперія втратила загалом 490 тисяч осіб убитими, пораненими, зниклими без вісті й полоненими. При цьому лише з Австралії й Нової Зеландії загинуло й потрапило в полон понад 35 тисяч вояків. Главою британського Адміралтейства тоді був Уїнстон Черчілль.

1921 – вийшов в світ перший номер газети "Труд".

1934 – РНК УСРР прийняв ухвалу про обов’язкове постачання зерна державі колгоспами та одноосібними господарствами з врожаю 1934 р. Згідно з постановою різко знижувались норми здачі хліба для 40 районів України, а колгоспи Мархлевського, Олевського, Вищедубечанського, Городницького районів Київської області зовсім звільнялись від обов’язкових поставок зерна. Можна припустити, що це були райони, які найбільше постраждали від голоду у 1933 р.

1937 – у Дніпропетровську почався суд над членами "контрреволюційної фашистської організації" "Національний союз німців України".

1938 – завершилася робота першої радянської дрейфуючої науково-дослідницької станції "Північний полюс-1" на чолі з І.Д. Папаніним. Полярники Іван Папанін, Петро Ширшов, Євген Федоров і Ернст Кренкель провели на крижині 274 діб, почавши шлях із полярного району 21 травня 1937 р. Через дев'ять місяців дрейфу на південь їх винесло в Гренландське море – крижина пропливла більше 2000 км. Після того, як від крижини залишився уламок шириною близько 30 метрів. Експедицію було вирішено евакуювати на криголамами "Таймир" і "Мурман".

1939 – у Хусті відбувся ІІ з’їзд "Карпатської Січі" – збройних сил Карпатської України, які були сформовані у листопаді 1938 р. із загонів Української Національної Оборони. У 1919–1939 рр. Закарпаття входило до складу Чехословаччини на правах автономної територіальної одиниці під назвою Підкарпатська Русь. У 1930-х рр. політичні партії і громадські організації вели активну боротьбу за встановлення на закарпатських землях української державності. Намагаючись не допустити розгортання українського національно-визвольного руху і з метою дестабілізації економічної політичної ситуації, угорські і польські спецслужби заслали на територію Закарпатської України диверсійно-терористичні групи. У 1938 р. на Закарпатті діяло близько 20 угорських загонів ("рондьош гарді"), що тероризували українське населення. За цих умов в Ужгороді з ініціативи Організації Українських Націоналістів відбулися збори делегатів від української молоді всього Закарпаття, на яких було утворено напіввійськову організацію Українську Національну Оборону (УНО), реорганізовану згодом в Організацію Національної оборони "Карпатська Січ".

1942 – вперше з початку Другої світової війни Австралія піддалася бомбардуванню японською авіацією. 242 літаки злетіли з авіаносців у Тиморському морі і бомбардували місто-пост Дарвін. Було потоплено 8 кораблів, знищено ряд військових і цивільних об’єктів, скинуто 683 бомби, від яких загинуло 250 чоловік, близько 400 отримали поранення.

1954 – на честь 300-річчя возз’єднання України з Росією Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про передання Кримської області зі складу РРФСР під юрисдикцію УРСР.

1964 – на екрани європейських кінотеатрів вийшов фільм Жака Демі "Шербурзькі парасольки". Одну з головних ролей виконувала Катрін Деньов, а чарівну музику, яка незабаром підкорила увесь світ, написав Мішель Легран.

1978 – в аеропорту Ларнаки (Кіпр) єгипетські спецназівці провели операцію зі звільнення літака, захопленого палестинськими терористами. При цьому влада Кіпру, яка не дала санкції єгипетським командос, влаштувала бій з антитерористичним загоном єгиптян; у стрілянині 15 бійців із Єгипту загинуло. Інцидент призвів до розриву зв'язків між Єгиптом і Кіпром.

1986 – запущена радянська орбітальна станція "Мир" (працювала на орбіті до березня 2001 р.).

1986 – впроваджено комерційну заборону на полювання на китів.

1992 – Верховна Рада України затвердила тризуб як малий герб держави, вважаючи його головним елементом великого Державного герба України. Великий Герб України досі не затверджено.

1993 – Джохар Дудаєв затвердив нову конституцію Чечні й оголосив про перенесення війни на територію Росії.

1997 – у віці 92 років помер фактичний лідер КНР Ден Сяопін.

1997 – на соборі Російської православної церкви "відлучені від церкви" колишній митрополит Київський Філарет, який із 1995 р. очолив Українську православну церкву – Київський патріархат, а також правозахисник і депутат Гліб Якунін.

1999 – у США затриманий колишній прем'єр-міністр України, народний депутат Павло Лазаренко. Після нетривалої відсидки у Швейцарії (де в грудні Лазаренко був обвинувачений у відмиванні брудних коштів і випущений під заставу 3 млн. доларів) американці арештували його в аеропорту Нью-Йорка за порушення візового режиму. Перед цим, 17 лютого, Верховна Рада України дала згоду на притягнення Лазаренка до кримінальної відповідальності.

2002 – на київському заводі "Авіант" відбулась презентація першого українського вертольоту "Ангел". Україна стала шостою країною світу що має технологію вертольотобудування.

2008 – хворий Фідель Кастро оголосив, що не погодиться знову обійняти пости голови Держради і верховного головнокомандувача при формуванні вищих органів державної влади Куби.

Цього дня народились:

1473 – Миколай Коперник, польський астроном, творець геліоцентричної системи світу.

1717 – Дейвід Гаррік, англійський актор, драматург, театральний діяч, один із реформаторів сцени і основоположник просвітительського реалізму в європейському театрі. На сцені з 1741 р. Прославився у п’єсах Шекспіра (зіграв 25 ролей) і як комедійний актор. З 1742 р. виступав у театрі "Друрі-Лейн", згодом став одним із співвласників (цей театр вважався одним із найкращих у Західній Європі). Гаррік зібрав у театрі кращих акторів, створив ансамбль, запровадив регулярні репетиції, заборонив глядачам розміщуватися на сцені, ввів рампу. 1769 р. він заснував шекспірівські ювілеї на батьківщині драматурга (Стратфорд-он-Ейвон). За три роки до смерті Гаррік продав театр "Друрі-Лейн" драматургові Р.Б.Шерідану й залишив сцену.

1743 – Луїджі Боккеріні, італійський композитор і віолончеліст. Розвинув таку музичну форму як струнний квартет, затвердив віолончель як самостійний інструмент.

1804 – Карл Рокитанський, австрійський лікар, представник описової анатомії. Член Віденської АН, професор Віденського університету. Описував морфологію розриву виразки шлунка, розривів аорти, дефектів серцевих перегородок тощо.

1816 – Олексій Іванович Бутаков, російський мореплавець і географ, голова експедиції на Арал у якій Т.Шевченко брав участь як художник-пейзажист.

1859 – Сванте Август Арреніус, шведський фізикохімік, лауреат Нобелівської премії з хімії 1903 р. Автор теорії електролітичної дисоціації. Як зазначив член Шведської королівської академії наук Х.Р.Тернеблад, теорія іонів Арреніуса заклала якісну основу електрохімії, "дозволивши застосувати до неї математичний підхід". Крім хімії вчений цікавився проблемами астрономії, астрофізики, біології, геології. (Так, припускав, що в космічному просторі завдяки тиску світла можуть переноситись спори та інше живе насіння.).

1873 – Георгій Нестерович Сперанський, російський лікар-педіатр, академік АМН СРСР. Заснував у Москві перший Будинок немовляти з лікарнею, лабораторією, консультацією, молочною кухнею, яслами. З 1922 – директор Інституту охорони материнства й дитинства. Основні праці присвячені проблемам до- і післяродової профілактики, фізіології і патології раннього дитячого віку. Створив школу педіатрів.

1884 – Лео Кіачелі (Леон Михайлович Шенгелая), грузинський письменник. Автор романів "Таріел Голуа", "Кров", "Гваді Бігва" (Державна премія СРСР, 1941 р). У 1904–1905 рр. Кіачелі навчався в Харківському університеті.

1889 – Хосе Еустасіо Рівера, колумбійський письменник, громадський діяч, дипломат. Найвідомішим твором Рівери є роман "Вир" (про експлуатацію робітників каучукових плантацій монополіями). Цей роман поклав початок своєрідному напряму в латиноамериканській літературі – літературі "зеленого пекла".

1899 – Марфа Хомівна Снага-Паторжинська, українська піаністка і педагог, заслужений діяч мистецтв УРСР, дружина відомого українського співака Івана Сергійовича Паторжинського.

1900 – Йоргос Сеферіс, грецький поет, лауреат Нобелівської премії з літератури (1963) за "піднесені ліричні твори, викликані до життя глибоким сприйняттям світу давньогрецької літератури". Автор ліричних збірок "Поворот", "Книга дослідів", "Вахтовий журнал".

1910 – Олександр Маркович Константинопольський, відомий український шахіст. Народився в Житомирі. Міжнародний гросмейстер, відомий шаховий теоретик і тренер, заслужений тренер СРСР (1957). Тренував жіночу збірну Радянського Союзу.

1924 – Лі Марвін, американський кіноактор. У 50-х–60-х рр. виступив у кінематографі в амплуа героя класичних вестернів (стрічки "Людина, котра вбила Ліберті Веланса", "Убивці", "Великий шухер", "В упор", "Брудна дюжина"), згодом – комедійний актор (за виконання двох ролей у стрічці "Кет Баллу" був удостоєний премій "Оскар", "Золотий глобус", Британської кіноакадемії та ХV МКФ у Західному Берліні.

1928 – В’ячеслав Михайлович Клоков, український скульптор, заслужений діяч мистецтв УРСР. Серед найвідоміших робіт – пам’ятник Ярославні в Путивлі, "Орфей", "Італійське каприччіо", "Хлопець на коні".

1939 – Володимир Андрійович Атлантов, видатний російський оперний співак (лірико-драматичний тенор), народний артист СРСР. У 1967–1988 рр. співав на сцені Великого театру в Москві, згодом переїхав до Відня.

1940 – Сапармурат Ніязов, перший Президент Туркменістану (1990–2006), очолював країну з 1985 р.

1960 – принц Ендрю, герцог Йоркського, другий сина королеви Великобританії Єлизавети ІІ і принца Единбурзького Філіпа.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 614

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua