На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Забути про "Велику Вітчизняну"…

Версия для печати Версия для печати

17.04.2015 12:57:42 | Євген Якунов, Віктор Мішковський 
"Велика вітчизняна війна" - це слоган, свого роду товарний знак, придуманий навіть не за часів Сталіна, а набагато раніше

…Є одна історія про сенегальських дітей, які вважали своїми предками французьких галлів і захоплювалися французькими королями…

В їх свідомості Карл Великий заснував школи, Людовик XIV споруджував незвичайні сади і палаци. У тому просторі, який охоплювала їхня пам'ять про минуле, не було місця ні рідній країні, ні Африці в цілому. Минуле їхнього народу здавалося нецікавим і бідним на події.

Дітей не дивувало ні те, що події відбувалися на іншому континенті, ні відмінності у релігії, ні різниця в кольорі шкіри між ними та їх європейськими монархами. Причиною була французька освітня програма, що культивується на території колоній. Ні, нічому поганому дітей не навчали, це була типова програма з метрополії. Але довго потім, навіть після здобуття Сенегалом незалежності, у свідомості корінного населення саме такою і була їхня історія.

Усе це описав у своїй книзі "Як розповідають історію дітям в різних країнах світу" французький історик Марк Ферро. І завершив главу про Африку випадком, коли сам був висміяний у столиці Алжиру (у самому центрі ісламу). Після того, як розповів, що після падіння Римської імперії на зміну їй прийшла арабська цивілізація: "Араби і цивілізація - ці два слова ніяк не пов‘язувалися в уяві хлопців".

При чому тут "Велика Вітчизняна війна", запитає читач?

А при тому, що захисники історії від "варварських українських законів" (тих, що забороняють комуністичну символіку і запроваджують поняття "Друга світова війна" замість "великої вітчизняної") - зовсім як ці африканські діти. Скривджені. Обурені. Позбавлені гарних казок про благородних блідолицих лицарів.

Не подобається порівняння з Сенегалом? Боюся, Сенегал всі зрозуміли значно раніше за нас, адже їх незалежність на 45 років старша...

Що здивувало - чимало тих, хто бурчить, знайшлося серед людей, які називають себе: а) українцями, б) інтелігентами. Аргументи - вбивчі: "Все це -переписування історії!", "Не можна руйнувати те, що було створено багатьма поколіннями радянських людей". І навіть: "Хіба це не реабілітація фашизму?". І ще - "ці рішення не на часі, вони відштовхнуть від нас схід України".

Друзі, заспокойтеся! Ви всі не винні!

Вас так само, з кращих намірів, вчили любити радянську батьківщину, героїв-краснодонціві Зою Космодем‘янську. Вам милосердно твердили, що жодної УПА ніколи не існувало, а всі українці у війну були виключно поліцаями. І ви раділи, що самі не українці зовсім, а радянський народ! І якби імперія продовжувала жити, все це було б дуже доречним, тому що сприяло цілісності вашого світогляду.

Але сталося, як із Сенегалом. Совок розсипався, а дискурс залишився. І цей дискурс, позбавлений основи і цілі, безглуздий і заважає усвідомити нам наше місце в світі - він продовжує вас мучити. І хочеш - не хочеш, його доведеться "переписувати".

Скажемо більше: такої історії, яка б не переписувалася багато разів, просто не існує. І в цьому світлі зовсім не все, що ми з дитинства вважали істиною, насправді - істина. І не все те, на що вказують письмові "докази" і навіть "живі свідки", - правда.

Уся історія "Великої Вітчизняної" почала переписуватися з першого її дня. Коли приховувалися масові випадки добровільної здачі в полон і розстрілу за дезертирство. Коли вигадувалися неіснуючі перемоги і подвиги. Коли спотворювалися біографії героїв, змінювалися (на "правильні") їхні прізвища, писалися каліграфічним почерком під диктування партійних фантазерів міфи про матросових, гастелло, молодогвардійців…

І в роки війни це допомагало. Подвиг татарина, перехрещеного сталінською пропагандою на "Матросова", повторили потім сотні щойно призваних в армію хлопчиськів, які добровільно кидалися грудьми на амбразуру. Якщо історія про Матросова була брехнею, то це свята брехня.

А потім історія війни перелицьовувалася ще багато разів на догоду тим, хто присвоїв собі чужі заслуги і подвиги, на догоду Вождю і його лакеям. Потім при Жукові - знову. А при Хрущові переписали Жукова, при Брежневі - Хрущова. Всі ці велетенські завали мемуарної воєнної літератури, фільмів і белетристики, вся ця груда монументів і придуманих набагато пізніше комуно-радянських ритуалів - вони як вугільні пласти версій Другої світової війни, що віджили і поховані в минулому.

Але процес триває. Переписуючи історію війни сьогодні, Путін намагається викреслити з неї згадку про роль України і українців, про допомогу американців і англійців. Він шукає фашистів серед союзників по Антигітлерівській коаліції і союзників - серед фашистів.

Витягнутий із склепу і бальзамований Путіним сталінський міф, він викопаний не просто так. У ньому - майже релігійне, що не терпить «єресі» поклоніння небувалої доти і неможливої в майбутньому могутності Росії. Яка в останні роки війни під ім'ям СРСР володіла найчисленнішою у світі армією і «підкорила» майже пів-Європи. У ньому - бажання імперського реваншу. І назва «Велика вітчизняна» дуже до речі. Адже називаючи так Другу світову, ми, українці, як би погоджуємося, що «Русский мир» це - наша вітчизна, а росіяни - співвітчизники...

«Велика вітчизняна війна» - це слоган, свого роду товарний знак, придуманий навіть не за часів Сталіна, а набагато раніше. У Російській імперії, взагалі, всяку хоч трохи велику колотнечу поспішали назвати «великою вітчизняною», особливо якщо царське рило було в пушку. У 1812 році - коли імперія першою полізла воювати в Європу і отримала по голові під Аустерліцем. І в 1914-му - коли російська розвідка руками сербського сепаратиста застрелила ерцгерцога Фердинанда і розв'язала світову війну. І в 1941-му - коли треба було прикрити свої непристойні гріхи з колишніми союзниками з Третього рейху.

Не історію скасували ми нашим законом, а усього лише спіонерений у царизму і прищеплений на підщепу комунізму міф.

Українські ветерани, що стали солдатами Другої світової, в статусі і привілеях нічого не втратять, а в почесності звання - навіть виграють. Свято Перемоги, яке святкується не під червоними, а під синьо-жовтими прапорами, не стане блідіше, а сама перемога над гітлерівським тоталітаризмом - менш значною. Врешті-решт, радянські ветерани, які поїхали в Ізраїль (а таких чимало), щорічно, якщо судити за повідомленнями ЗМІ, в день 9 травня проходять маршем під біло-синім прапором. І не з п'ятикутною, а шестикутною зіркою. І усе це не називається «Реабілітацією фашизму».

Скажемо більше, усі дискусії з цього приводу жодного відношення до історії не мають. Історія - це для дуже вузького кола вчених. Те, що називаємо історією ми - це завжди і всюди виключно і тільки історичний міф. Підфарбований в чорні або білі тони - залежно від використання. Домальований в потрібних і заретушований в «небезпечних» місцях. Він споконвіку є ідеологічним фундаментом правлячих династій, національних держав, світових релігій і цивілізацій. На його основі формується ідентичність, культура, національна ідея.

На ньому навчають дітей, виховують патріотизм у народу. Якби школярі знали усю страшну правду про наше минуле, говорила якось історик Наталія Яковенко, вони б втратили віру у справедливість.

В Європи є свої міфи. Найперший європейський історик Геродот нічтоже сумняшеся записав в історію Еллади безліч відвертих казок. А про того, ким і як писалася історія потім, добре розповів Умберто Ач у своїх книгах, починаючи з «Маятника Фуко» і завершуючи «Празьким кладовищем».

Наша гордість - «Повість минулих літ», за якою ми будуємо свою історію, переписувалася безліч разів. Наше «усе» - Ярослав Мудрий, на думку відомої дослідниці фресок в Софії Київській, не дуже-то був і мудрим, а просто хитрим і присвоїв собі безліч заслуг свого батька...

Москва - чемпіон з міфологізації історії. Починаючи з перетворення на полководця світового масштабу рядового ватажка рекетирів, що побився на Чудському озері із зграєю рейдерів. І далі через неіснуючі куликовську битву і численні новоросії, через фальсифікацію переяславського договору і маніфесту про першу анексію Криму, потьомкінські села і протоколи сіонських мудреців, через розстрільні справи 37-го і пакт Молотова-Ріббентропа...І далі-далі-далі.

Суспільство влаштоване так, писав Джордж Сорос, що будь-яка соціальна теорія істинна настільки, наскільки в неї вірить народ. Росіяни вірять у свій міф, ну і нехай живуть в ньому, заради Бога! Але йому не місце в нашій свідомості!

І коли переконують, що з минулим потрібно розлучатися «поступово», що поспіх когось відлякає, засмучуєшся: куди вже «постатечніше». 25 років нашої Незалежності ми мучилися тим, що намагалися пристосувати імперські міфи до нашої реальності і нашого менталітету. І до чого це усе призвело? До того, що міф цей там, де йому не протидіяли, узяв своє. Заборони ми совок ще в 1991-му, не було б ні «Кримнаша», ні Лугандона.

...Змінивши назву війни, ми усього лише переходимо з російсько-православного дискурсу в європейський. Це як автомобільні номери або біопаспорти. Ніякої великої вітчизняної ніколи не було - це просто значок приналежності до цивілізації, з якої ми з вами успішно (сподіватимемося) йдемо.
Автор:  Євген Якунов, Віктор Мішковський
Источник:  Укрінформ
Ссылка:  http://www.ukrinform.ua/

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 615

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua