На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 14 серпня

Версия для печати Версия для печати

14.08.2013 13:27:47 |  

Свято:

Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього. Цього дня православна церква згадує також і мучеників Маккавеїв. У народі це свято називають просто: Маковія, або першого Спаса.

Національне свято Ісламської Республіки Пакистан – День Незалежності (1947).

Події дня:

1248 
 почалося спорудження Кельнського собору. 

1318 
 у Португалії за правління короля Дініша I створено військовий орден Христа, який успадкував майно місцевих тамплієрів. 

1385 
 у битві біля Альжубаротти 7 тисяч португальських солдатів розбили 30-тисячну іспанську армію, відстоявши незалежність Португалії. 

1385 
 великий князь литовський Ягайло уклав Кревську унію з Польщею про об'єднання земель. В обмін на це йому віддали за дружину 12-річну польську королеву Ядвігу, і Ягайло став королем єдиної держави. Угода набрала чинності наступного року. 

1457 – у німецькому місті Майнці в друкарні Йоганна Фуста і Петера Шеффера вийшла перша точно датована великоформатна книга  Псалтир – шедевр друкарського мистецтва. 

1551  хрестоносці здали Тріполі туркам. 

1619 
 у Вірджинії ухвалені перші у Північній Америці закони проти пияцтва  заборонено вирощувати виноград. 

1775 
 (3 серпня за старим стилем) російська імператриця Катерина ІІ видала маніфест про зруйнування Запорізької Січі і ліквідацію запорізького козацтва. Після ліквідації Січі частина запорожців пішла на Дунай до Туреччини, інша  на Кубань. 

1790 
 у Верелі (Фінляндія) укладено мир між Швецією і Росією, який поклав край російсько-шведській війні 178890 рр. Швеція відмовилася від союзу з Туреччиною, Росія  від втручання у внутрішні справи Швеції. В іншому договір по суті повторив умови Абоського мирного трактату 1743 р.

1848 
 у Канаді скасовано норму, яка визнавала єдиною державною мовою англійську. 

1850 
 амурська експедиція під керівництвом Геннадія Невельського підняла російський прапор на мисі Куегда. Там був заснований Ніколаєвський пост (нині місто Ніколаєвськ-на-Амурі), і Невельський за власною ініціативою оголосив про приєднання до Росії Приамурського краю і Сахаліну. 

1880 
 завершене будівництво Кельнського собору. 

1893 
 у Франції водіям автомобілів почали видавати права, для одержання яких було необхідно скласти іспит. 

1908 
 у Фолкстоні (Англія) відбувся перший в історії міжнародний конкурс краси. 

1917 
 рішенням Тимчасового уряду Росії колишній імператор Микола ІІ (Романов) разом із сім'єю відправлений на поселення до Тобольська. 

1917 
 Китай оголосив війну Німеччині й Австро-Угорщині. 

1919 
 у Люцерні (Швейцарія) Конгрес Соціалістичного інтернаціоналу ухвалив декларацію про право на державний суверенітет країн, утворених на території колишньої Російської імперії: Вірменії, Грузії, Естонії, Латвії, Литви, України та Північного Кавказу. У конгресі брали участь М. Грушевський, Д. Ісаєвич, Б. Матюшенко, П. Дідушок та ін. представники українських соціалістичних партій.

1919 
 білогвардійський уряд Північно-Західної Росії визнав незалежність Естонії. 

1919 
 після опублікування набула чинності Веймарська конституція Німеччини.

1920 
 Варшавська битва: польська армія розпочала контрнаступ проти частин Червоної армії.

1920 
 Чехословаччина і Югославія створили Малу Антанту (скоро до них приєднається Румунія). 

1920 
 в Антверпені відбулася офіційна церемонія відкриття VII Олімпійських ігор (насправді змагання тривали ще з квітня, коли почався турнір фігуристів). У Антверпені вперше було піднято олімпійський прапор: біле шовкове полотнище з вишитими на ньому п'ятьма переплетеними кільцями блакитного, чорного, червоного, жовтого та зеленого кольорів. На Олімпіаду до Бельгії приїхали представники 29 країн. На Ігри не були запрошені спортсмени Німеччини та союзників по Першій світовій війні, а також Радянської Росії. Загальний залік виграли спортсмени США - 95 нагород (41+27+27), на другому місці - Швеція - 64 (19+20+25), на третьому - Велика Британія - 44 (16+15+13).

1921 
 після вигнання з Туви частинами Червоної армії та місцевими партизанами білогвардійців на Всетувинському установчому хуралі проголошена Танну-Тувинська народна республіка (зі столицею в місті Кизил). Із 1926 р. це Тувинська народна республіка (зараз - республіка Тива у складі РФ). 

1930 – ЦВК і РНК СРСР ухвалили постанову про загальне обов’язкове навчання.

1941  рейсхміністр у справах східних територій Альфред Розенберг отримав від Степана Бандери офіційну відмову у виконанні ультиматуму (Німеччина вимагала скасувати проголошення незалежної Української Держави). Відтак у вересні на І конференції ОУН(б) з огляду на вищезазначені події було вирішено вважати Німеччину ворогом нарівні з СРСР.

1941 
 під час боїв під Києвом радянські війська застосували нову зброю – реактивні мінометні установки ("Катюші").

1941 
 під натиском німців радянські війська залишили обласний центр Кіровоград, місто Кривий Ріг; районні центри Софіївка Дніпропетровської області; Троянів Житомирської області; Варварівка, Казанка, Новий Буг Миколаївської області.

1941 
 підписання Великою Британією і США Атлантичної хартії. 

1943  підписано наказ з приводу створення лабораторії №2 АН СРСР Казані на чолі з професором Ігорем Курчатовим. Лабораторія стала згодом Інститутом атомної енергії ім. Курчатова.

1944  Президія Верховної Ради УРСР, РНК республіки і ЦК КП(б)У ухвалили звернення до українського народу у зв’язку із завершенням звільнення України.

1959 
 на металургійному заводі ім. Дзержинського введено в експлуатацію новий унікальний прокатний стан для прокату округлих валів періодичного профілю.

1959 
 американська фірма "Мартін" вивела на літні випробування першу в світі міжконтинентальну ракету, яка згодом отримала назву "Титан-1".

1964 
 в Інституті атомної енергії ім. І.В. Курчатова була введена в дію перша в світі експериментальна ядерно-енергетична установка "Ромашка" з прямим перетворенням теплової енергії реактора в електричну.

1969 
 у Північну Ірландію введені британські війська з метою припинення сутичок між протестантами й католиками. 

1971 
 Бахрейн проголосив незалежність після 110-річного існування як британська колонія.

1973 
 у Пакистані ухвалили конституцію. 

1980 
 на верфі ім. Леніна у Гданську (Польща) 17 тисяч робітників під проводом профспілкового лідера Леха Валенси почали страйк, який став початком демократизації Польщі й повалення комуністичного уряду Ярузельського. 

1981 
 Папа Римський Іван Павло ІІ залишив госпіталь після трьох місяців, проведених там після замаху на нього. 

1983 
 на першому чемпіонаті світу з легкої атлетики, що проходив у Гельсінкі, сенсаційну перемогу в стрибках із жердиною здобув 19-річний дебютант радянської збірної українець Сергій Бубка. Він подолав висоту 5 м 70 см. 

1985 
 Майкл Джексон за 47,5 мільйонів доларів купив у компанії ATV Music Publishing права на пісні "Бітлз", обхитривши Пола Маккартні. Ця угода призвела до розриву між двома зірками, хоча раніше вони навіть разом писали і виконували пісні. 

1986 
 ЦК КПРС ухвалив припинити роботи з перекидання сибірських річок. 

1991 
 у Росії вийшов перший номер газети "Спорт-экспресс". 

1992 
 Борис Єльцин підписав указ, який дав старт чекової приватизації у Росії. 

1992 
 грузинська армія вступила на територію Абхазії. Початок грузино-абхазької війни. 

2010 - у Сінгапурі відкрилися І Всесвітні юнацькі олімпійські ігри.

Цього дня народились:

1688 
 Фрідріх Вільгельм I, король Пруссії у 17131740 рр.

1714 
 Клод Жозеф Верне, французький художник, пейзажист-мариніст. 

1742 
 Пій VII (Грегоріо К'ярамонті), Папа Римський у 18001823 рр., який прославився відлученням від церкви Наполеона I і був заарештований імператором, але так і не поступився йому. 

1758 
 Карл (Антуан) Верне, французький карикатурист і баталіст, художник-історіограф Наполеонівської армії. 

1777 
 Ганс Крістіан Ерстед, данський фізик, перший дослідник електромагнетизму. У 18221823 рр. відкрив термоелектричний ефект та побудував перший термоелемент. 

1860 
 Ернест Сетон-Томпсон, канадський письменник, автор відомих творів про тварин ("Оповідання про тварин", "Біографія грізлі"), один із засновників скаутського руху у США. 

1865 
 Дмитро Мережковський, російський письменник, поет, драматург, релігійний філософ, критик. У 1920 р. емігрував разом із дружиною  поетесою Зінаїдою Гіппіус. Наприкінці життя виступав із підтримкою Гітлера й Муссоліні як сил, здатних знищити комунізм. 

1867 
 Джон Голсуорсі, англійський прозаїк, драматург, публіцист і поет, лауреат Нобелівської премії з літератури 1932 р. ("Сага про Форсайтів"). 

1889  Ілля Володимирович Добржинець, український скрипаль і педагог. З 1910 р.  соліст і концертмейстер симфонічних оркестрів у містах Росії, з 1918 р.  у Харкові: соліст і концертмейстер оркестру оперного театру, викладач консерваторії та Музично-драматичного інституту, з 1932 р.  соліст і концертмейстер Державного симфонічного оркестру УРСР. Автор “Ритмічних етюдів” для скрипки, транскрипцій для скрипки творів українських композиторів.

1899 
 Борис Олексійович Носков, український вчений у галузі ливарного виробництва, доктор технічних наук, професор. Працював на машинобудівних заводах міст Коломни, Кірова, Харкова. З 1946 р. викладав у Харківському політехнічному інституті. Автор праць з теорії металургійних процесів, теорії і практики застосування плавильних агрегатів. Розробник нового стального сплаву для виготовлення танка Т-43. Лауреат Державної премії СРСР (1943).

1914 
 Євген Дмитрович Лучинко, український живописець, заслужений художник УРСР. Автор портретів скульптора І. Кавалерідзе, художника І. Їжакевича, Г. Сковороди, скрипаля В. Михайлова.

1914 
 Роман Лиско, блажений священомученик католицької церкви, священик УГКЦ. 9 вересня 1949 р. був заарештований НКВС і поміщений у тюрму на вул. Лонцького у Львові. Поширювались чутки, що молодий отець Роман збожеволів від тортур. Також переказували, що його живцем замурували в стіні. Обряд беатифікації відбувся 27 червня 2001 р. у Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі Папи Івана Павла ІІ. 

1946  Володимир Мунтян, український і радянський футболіст, півзахисник київського "Динамо" і збірної СРСР. Сім разів ставав чемпіоном СРСР, був визнаний кращим футболістом СРСР 1969 р., володар Кубка кубків 1975 р. Після закінчення кар’єри гравця  на тренерській роботі (працював зі СКА (Київ), командою на Мадагаскарі, збірною Гвінеї, українською молодіжкою, "Оболонню", "Таврією", "Ворсклою" тощо).

1964 – Альона Свиридова (Леонова), російська поп-співачка ("Розовый фламинго"). Уродженка Керчі.

1968 
 Холлі Беррі, американська кіноактриса, яка 2002 р. отримала "Оскар" за кращу жіночу роль ("Бал монстрів"). 

1983 – Міла (Мілена) Куніс, американська кіноакторка українського походження ("Макс Пейн", "Чорний лебідь").
Источник:  Всеукраїнський прес-центр
Ссылка:  http://presscenter.ukrinform.ua/history.php?hist_id=874

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 614

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua