На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 8 червня

Версия для печати Версия для печати

08.06.2012 09:11:28 |  

Свято:

Всесвітній день океану. Відзначається згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 12 лютого 2009 р. за ініціативою учасників Міжнародного саміту з довкілля у Ріо-де-Жанейро (1992) і аналогічного форуму в Йоганнесбурзі (2003).

У Росії – День соціального працівника.

В Карелії – День Республіки (вперше відзначався 1999 р.).

Православні іменинники: Аверкій, Алфей, Георгій (Єгор, Юрій), Олена, Іван, Карпо, Макар.
Католицькі іменинники: Максим, Медард.

Події дня:

218 – битва при Антіохії між військами римського імператора Макріна та прибічниками претендента на престол 14-річного Геліогабала закінчилася перемогою останніх. Макріна вбили його ж легіонери – через те, що він спробував знизити своїм воякам платню.

452 – війська гуннів на чолі з Аттілою, спустошивши Північну Італію, захопивши Аквілею, Падую, Мілан, підійшли до Риму. Після переговорів з папою Левом І, Аттіла не став захоплювати місто, а обмежився викупом.

632 – помер засновник ісламу пророк Мухамед.

1668 – Петра Дорошенка обрано гетьманом України.

1780 – заарештований лорд Гордон, який очолював погроми католицьких церков у Лондоні.

1783 – в Ісландії почалося виверження вулкану Лакі. Загалом на поверхню вилилося 14 км³ базальтової лави, котра розлилася на поверхні 565 км², у повітря викинуто 12,3 км³ пірокластичного матеріалу. Виверження Лакі було найбільшою життєвою катастрофою, котру будь-коли переживала Ісландія. Від наслідків вибуху (смерть худоби, голод) померло близько 10 тисяч осіб, тобто майже чверть населення країни.

1786 – у Нью-Йорку вперше надійшло у торговельну мережу морозиво.

1815 – Польща приєднана до Росії (встановлення конституції Царства Польського).

1824 – Ноа Кашинг із Квебеку запатентував пральну машину.

1827 – був заснований грязьовий курорт Саки. Француз за походженням Нікола Оже відкрив на березі Сакського озера невеличку грязелікарню. Цілющі властивості сакської мінеральної грязі здавна привертали увагу мандрівників та дослідників. 1799 і 1803 рр. Саки відвідував російський академік П.І. Сумароков. Вчений описав тоді ще невелике поселення з низенькими майже без вікон хатинами, складеними з дрібного каміння, скріпленого глиною. П.І. Сумароков сам лікувався сакською гряззю і описав метод лікування: "…Вода, що стікає і випаровується на сонці, лишає біля берегів рід мулу або грязі, де риють глибокі ями, схожі на могили, і в них закопують хворих по саму шию так, що вони не можуть навіть ворухнутися. Над головою роблять з гілок щось на зразок шатра, щоб захистити її від пекучого проміння, сидять у ямі годину, а то й більше". 1832 р. у Саках побудували готель для хворих на 20 номерів, а 1837 р. тут відкрилося відділення Сімферопольського військового госпіталю, де крім офіцерів, лікувались і "нижчі чини". 1849 р. на місці дерев’яних бараків звели кам’яну будівлю військового госпіталю. Відставні солдати, що споруджували госпіталь (в основному українці), осіли в селі. У Саках бували М.В. Гоголь (1835) і Леся Українка (1890).

1843 – початок будівництва Миколаївської залізниці у Росії (лінія Петербург–Москва).

1861 – на референдумі дві третини виборців штату Теннессі проголосували за вихід зі США.

1869 – Айвз Макгаффі з Чикаго запатентував пилосос.

1895 – підписано російсько-японський договір про торгівлю та мореплавство.

1912 – у Лос-Анджелесі заснована кіностудія Universal.

1919 – Радянська влада оголосила Нестора Махна поза законом.

1920 – утворена Карельська трудова комуна (автономне обласне об'єднання), попередниця нинішньої Республіки Карелія.

1922 – створено Головне управління у справах літератури і мистецтва – Головліт, головне центральне відомство, яке непогано попрацювало на ниві літератури, забороняючи, спотворюючи і калічачи все те, що не вписувалося в прокрустове ложе методу соціалістичного реалізму.

1924 – англійці Джордж Меллорі та Ендрю Ірвін почали підкорення Евересту. За деякими непрямими доказами, цим альпіністам удалося скорити вершину задовго до новозеландця Едмунда Гілларі.

1928 – війська Чан Кайші взяли Пекін.

1928 – перший авіапереліт зі США до Австралії.

1934 – у СРСР запроваджено кримінальну відповідальність родичів підсудних за "недонесення про державний злочин", який відбувся, або планувався.

1936 – у США введено в дію перший лічильник для стоянки авто.

1937 – у Києві відкрився перший з’їзд архітекторів України.

1940 – у Норвезькому морі німецькі лінійні крейсери "Шарнхорст" і "Гнейзенау" під час операції "Джуно" знищили британський авіаносець "Глорієс" і два есмінці ("Акаста" та "Ардент"). У бою англійці втратили більше 1500 осіб, врятувалися лише 44 моряки. Єдиний в історії випадок перемоги лінкора над авіаносцем.

1946 – заснована Міжнародна організація журналістів.

1947 – відкрито Запорізький шлюз. Відновлено наскрізне судноплавство по Дніпру.

1948 – під керуванням Ігоря Курчатова у Челябінську-40 (нині Озерськ) здійснено пуск першого вітчизняного промислового ядерного реактора.

1949 – у Лондоні вийшов друком роман Джорджа Оруелла "1984". Наклад роману було миттєво розкуплено. Згодом він неодноразово перевидавався і був перекладений 60 мовами світу та екранізований.

1950 – у Празі чеським судом засуджено до страти лідера чеських соціал-демократів Мілада Хокарова.

1958 – футбольна збірна СРСР провела свій перший матч на чемпіонаті світу.

1960 – вбивця Троцького, Рамон Меркадер, отримав зірку Героя Радянського Союзу.

1963 – американські кардіологи оголосили першу кампанію проти сигарет.

1966 – у СРСР створено Товариство охорони пам'яток історії та культури.

1967 – ізраїльські війська в ході Шестиденної війни вийшли до Суецького каналу. Цього ж дня повітряні й морські сили Ізраїлю в Середземному морі атакували американський корабель "ЮСС Ліберті", який спостерігав за воєнними діями в регіоні. Загинуло 37 американців, отримали поранення 173. В офіційному вибаченні Ізраїль відзначив, нібито прийняв судно за єгипетське.

1968 – у Брюсселі заарештували Джеймса Рея, убивцю американського борця за права негрів Мартіна Лютера Кінга.

1972 – на екрани СРСР вийшов фільм Леоніда Гайдая "Дванадцять стільців".

1975 – у СРСР здійснено запуск автоматичної міжпланетної станції "Венера-9" – першого штучного супутника Венери.

1978 – Солженіцин перед Асамблеєю випускників Гарвардського університету (20000 чоловік) виголосив промову "Розколений світ", промова транслювалася телебаченням США.

1984 – у Гільдію кіноакторів США почесним членом прийняли діснеївське каченя Дональда Дакка.

1988 – ухвалення закону "Про кооперацію у СРСР" (початок легалізації приватної діяльності – другий етап перебудови).

1990 – Верховна Рада Росії проголосувала за пріоритет російських законів над всесоюзним законодавством.

1990 – на перших після 1946 р. вільних виборах у Чехословаччині тріумфальну перемогу здобув "Громадянський форум" на чолі з Вацлавом Гавелом.

1993 – розпочався найбільший всеукраїнський страйк шахтарів, що призвів фактично до зменшення видобутку вугілля та занепаду галузі.

1995 – на посаді прем'єр-міністра України затверджений Євген Марчук.

2002 – після ремонту в Києві відкрився кінотеатр "Київська Русь" із найбільшим на той час екраном серед кінотеатрів країн колишнього Радянського Союзу (11х24 м).

2008 – чергова трагедія в Донбасі. На вугільній шахті ім. Карла Маркса у Єнакієвому в ніч з суботи на неділю стався потужний вибух. На момент катастрофи під землею знаходилися 37 шахтарів. Вдалося врятувати 24 гірника.

Цього дня народились:

1625 – Джованні Кассіні, італійський та французький астроном. Відкрив супутники Сатурна Япет, Рею, Тетіс і Діону, встановив, що кільце Сатурна складається з двох частин, а Марс і Юпітер обертаються. Був директором Паризької обсерваторії.

1638 – П'єр Маньоль, французький ботанік.

1652 – Вільям Дампір, англійський мореплавець, який здійснив три навколосвітні плавання, біля берегів північно-західної Австралії відкрив групу островів, названих його ім'ям, становив описи й карти південних районів моря.

1671 – Томазо Альбіноні, італійський скрипаль. Один із найяскравіших представників венеціанської школи пізнього бароко (разом з Бенедетто Марчелло і Антоніо Вівальді). Автор понад 50 опер, балетів, концертів, кантат. Основне значення має інструментальна творчість Альбіноні (симфонії, скрипкові концерти, сонати), яку дуже високо цінував Йоганн Себастьян Бах.

1772 – Роберт Стівенсон, шотландський інженер, винахідник маяків з переривчастим випромінюванням світла.

1810 – Роберт Александер Шуман, німецький композитор. Його "Фантазія до мажор" – одна з вершин світової класичної музики. "Фантазія" Шумана, – зазначає Святослав Ріхтер, – твір глибоко таємничий, вона не просто значна, вона незглибима. Іншого такого твору немає". Шуман був і талановитим музичним письменником. Його "Життєві настанови і поради молодим музикантам" сповнені мудрості й не позбавлені дотепності.

1818 – Олександр Олексійович Корсун, український поет-романтик, видавець. За фахом юрист (закінчив Харківський університет). У 1847–1860 рр. служив чиновником для особливих доручень при Дербентському військовому губернаторі. По відставці жив у своєму маєтку, збирав фольклор і етнографічні матеріали. Основні мотиви віршів Корсуна – нещасливе кохання, туга за батьківщиною ("Могила", "Старі пісні", "Мана", "Рожа і дівчина"). 1841 р. видавав альманах "Сніп". Листувався з Т. Шевченком, поширював у Харкові його твори. Написав спогади про М. Костомарова.

1821 - Семюел Уайт Бейкер, англійський мандрівник по Центральній Африці. Відкрив другий виток Білого Нілу, озеро Альберт і водоспади Мерчісона на р. Вікторія-Ніл. Був керівником єгипетської військової експедиції в Південний Судан (1869).

1826 – Георгій (Юрій) Андрузький, український громадський діяч, учений-юрист, поет, член Кирило-Мефодіївського товариства (належав до революційно-демократичного крила, очолюваного Тарасом Шевченком).

1829 – Джон Еверест Міллес, англійський живописець і рисувальник, один із засновників "Братства прерафаелітів".

1837 – Іван Крамськой, російський живописець і рисувальник, майстер жанрового, історичного та портретного живопису ("Незнайомка").

1844 – Людвіг Карлович Альбрехт, російський і український віолончеліст. 1875–1978 рр. – директор і викладач Київського музичного училища Російського музичного товариства (за його ініціативою в училище були запрошені І. Альтані, Г. Ходоровський, В. Пухальський та ін.), директор музичної частини Київського відділення РМТ, диригент його оркестру. Виступав як соліст-віолончеліст та у складі ансамблів. 1878 р. музикант переїхав до Москви, викладав у Московській консерваторії.

1847 – Олександр Григорович Барвінський, український педагог, історик, громадський діяч. Був депутатом парламенту Австрії та сейму Галичини, входив до уряду Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР). Був одним з ініціаторів створення Наукового Товариства ім. Т. Шевченка. Упорядник хрестоматій (читанок) з української літератури для гімназій Галичини, автор "Історії української літератури", "Ілюстрованої історії Русі", книги "Споминів" та ін.

1857 – Михайло Петрович Шебалін, революційний народник. З 1882 р. – член "Народної волі". Організатор підпільних друкарень у Петербурзі (1883) і Києві (1884). Відновив народовольську організацію у Києві, приєднав її до Молодої партії "Народної волі". Засуджений до каторги. Автор спогадів.

1858 – Олександр Францович Рогоза, український військовий діяч, учасник національно-визвольних змагань. Учасник російсько-турецької війни 1877–1878 рр. Брав участь у боях на Шипці (1878). Закінчив з відзнакою Миколаївську академію Генерального штабу. Обіймав командні посади у російській армії. У роки Першої світової війни 1914–1918 рр. – командир 23-го армійського корпусу, командувач 14-ї армії Західного фронту, 4-ї армії Румунського фронту. Після приходу до влади гетьмана П. Скоропадського – військовий міністр. Під керівництвом Рогози було розгорнуто діяльність по створенню Збройних Сил Української Держави. Реорганізував Генеральний штаб, який одразу ж приступив до реалізації нової програми військового будівництва – формування восьми стрілецьких корпусів, створення Академії Генштабу. У військах впроваджувалась українська мова, реформувався Запорізький корпус армії УНР. У листопаді 1918 р. Рогозу було усунуто з посади військового міністра, після чого він виїхав до Одеси. У квітні 1919 р. за відмову перейти на службу до Червоної Армії був розстріляний.

1869 – Франк Ллойд Райт, американський архітектор, піонер архітектури модерну, один з основоположників раціоналізму в сучасній архітектурі. Розглядав будівлю як організм, тісно пов’язаний з довкіллям, елемент простору, що весь час розвивається. "Я відстоюю перед архітекторами свіже відчуття землі, яке повинне бути спрямоване на розвиток ландшафту, а не на його руйнацію", – зазначав архітектор. Автор проектів будівель "Дім над водограєм" в Пенсільванії (1936), Музею Гуггенхейма в Нью-Йорку (1956–1959), готелю "Імперіал" в Токіо (1916–1922). Автор книги "Місто, яке зникає".

1883 – Ольга Василівна Дучимінська, українська письменниця. Закінчила Інститут дівчат у Перемишлі, вчителювала на Прикарпатті. Була співробітницею журналу "Жіноча доля". Разом з Н. Кобринською і К. Малицькою видавала "Жіночу бібліотеку". У радянський час працювала в Львівському музеї етнографії і художнього промислу. Перші вірші "Лебедина пісня" й "Іронія долі" опублікував Іван Франко в газеті "Діло". 1911 вийшла збірка ліричних і громадянських віршів "Китиця незабудьків", на яку схвально відгукнулися І. Нечуй-Левицький, Н. Кобринська та ін. Автор новел ("В суді", "Сніг", "Сумний Христос"), спогадів про О. Кобилянську і Н. Кобринську, етнографічних розвідок. Збирала фольклор.

1901 – Борис Павлович Грабовський, видатний український вчений піонер у галузі електронного телебачення, винахідник. Син відомого українського поета-класика Павла Арсеновича Грабовського.

1903 – Володимир Дмитрович Фатальчук, український графік. Працював у галузі книжкової графіки, плаката, медальєрного мистецтва разом з О. Юнак. Твори: плакати – "Слава радянським партизанам", "Прекрасна Україна", оформлення та ілюстрації до книжок "Українські народні казки", "Літопис великої дружби", "Антологія української поезії", "Лісова пісня" Лесі Українки, "Кобзар" Т. Шевченка, ювілейні медалі і пам’ятні значки.

1903 – Маргеріт Юрсенар, французька письменниця бельгійського походження, перша жінка, обрана до Французької академії.

1904 – Володимир Балтарович (Стон-Балтарович), український композитор і співак (тенор), активний організатор музичного життя Львова у 30-х роках ХХ ст. (організував концертну групу "Богема"). З 1946 р. жив у Празі. Автор декількох оперет, солоспівів і хорів на слова Т. Шевченка, сонати для скрипки і фортепіано.

1910 – Джон Кемпбелл, американський письменник-фантаст. У США його називають батьком наукової фантастики.

1916 – Френсіс Крік, англійський біолог-дослідник, лауреат Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини 1962, за розробку модеіл ДНК з подвійною спіраллю (разом з М. Вілкінсом та Дж. Вотсоном).

1920 – Іван Микитович Кожедуб, льотчик, маршал авіації (1985), тричі Герой Радянського Союзу (лютий, серпень 1944, 1945). Під час ІІ Світової війни збив 62 ворожі літаки. За всю війну жодного разу не був збитий. Правомірно вважається кращим асом авіації. Уродженець села Ображієвка Шосткинського району Сумської області.

1920 – Петро Натанович Жилицький, український архітектор. Автор проектів будинку Держбуду УРСР (1965), Палацу культури "Україна" (1970), адміністративного будинку у Донецьку.

1921 – Хаджі Мохамед Сухарто, президент Індонезії у 1968–1998, диктатор. Сухарто правив 32 роки, встановивши в країні надзвичайно жорсткий авторитарний режим. Після його приходу до влади була заборонена комуністична партія і профспілки, введена цензура і почалися політичні репресії. Згодом його також звинувачували у привласненні чималих коштів із держбюджету. Але беззаперечним залишається також факт надзвичайного зростання національної економіки Індонезії саме за часів його правління.

1926 – Олег Кошовий, радянський комсомольський діяч часів війни. За версією письменника Фадєєва – керівник підпільної комсомольської організації "Молода гвардія" в Краснодоні Ворошиловградської (нині Луганської) області у 1942–1943 рр. Насправді – один із членів. Герой Радянського Союзу (1943, посмертно).

1929 – Василь Іванович Кравчук, український поет-гуморист, заслужений працівник культури України. Автор збірок гуморесок, сатиричних мініатюр, байок ("Павук і муха", "За власним бажанням", "Номенклатурна лічилка", "Ціна любові"), збірок віршів для дітей.

1930 – Роберт Ауман американо-ізраїльський математик, лауреат Нобелівської премії по економіці 2005 р. за вживання теорії ігор для кращого розуміння природи конфліктів і співпраці (спільно з Томасом Шеллінгом).

1936 – Кеннет Геддес Вільсон, американський фізик, Нобелівський лауреат 1982. Автор праць з кількісної теорії фазових переходів. Зробив внесок у вивчення критичних явищ.

1947 – Ерік Вейсхауз, американський вчений в галузі генетики, лауреат Нобелівської премії з медицини (1995).

1951 – Боні Тайлер (Гейнор Хопкінс), британська рок-співачка.

1955 – Тім Бернерс-Лі, англійський учений, сер, винахідник мережі всесвітнього павутиння, творець URI, URL, HTTP, HTML. Чинний керівник Консорціуму всесвітнього інтернету.

1959 – Надія Кадишева, російська співачка, ерзянка, солістка ансамблю "Золотоє кольцо". Народна артистка Россії (1999).

1966 – Валентин Наливайченко, український політик і дипломат. Керівник Служби безпеки України у 2006–2010 рр., перед тим – на дипломатичній роботі в МЗС.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 637

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua