На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 9 червня

Версия для печати Версия для печати

09.06.2011 09:39:30 |  

Свято:

Міжнародний день акредитації. Був заснований 9 червня 2008 року.

Міжнародний день друзів.

9-10 червня Мусульманське свято Ніч Рагаіб. Урочиста ніч. Одруження батьків Пророка Мухаммеда.

В Уганді – День героїв.

Православні іменинники: Анастасія, Іван, Іона, Кипріан, Нил, Федір.
Католицькі іменинники: Пелагея, Феліціан.

Події дня:

1246 – італійський мандрівник, францисканський чернець Джованні да Плано Карпіні повернувся до Києва після того, як першим із європейців досягнув столиці монгольської імперії Каракорума.

1290 – померла Беатриче – муза Данте Аліг’єрі.

1358 – неподалік Парижа розбиті основні групи селян-учасників Жакерії, повстання у Франції.

1534 – Жак Картьє відкрив річку св. Лаврентія.

1719 – Петро I поділив російські губернії на провінції і повіти.

1774 – біля села Козлуджа (Болгарія) війська Суворова розбили 40-тисячну турецьку армію.

1794 – російські війська розбили польських повстанців біля Холма.

1795 – колишній королівський ювелір Етьєн Ленуар виготовив з міді перший еталон метра – нової міри довжини, встановленої революційним французьким Конвентом.

1801 – у Росії заборонено публікацію в пресі оголошень про продаж кріпаків без землі.

1815 – завершив роботу Віденський конгрес, на основі рішень якого до Росії приєднано більшу частину Польщі, засновано Нідерландське Королівство та Швейцарську Конфедерацію.

1822 – у США Чарльз Грем запатентував штучну щелепу.

1847 – російський цар Микола І ухвалив вирок про заслання Т. Шевченка в солдати із забороною писати й малювати. Початок каторжного десятиліття у житті поета. У ніч з 8 на 9 червня, як згадують брати Ф.М. і М.М. Лазаревські, Шевченко був доставлений до Оренбурга і поміщений в ордонансгаузі, де в передпокої проспав усю ніч на голій підлозі.

1847 – у Шато Руж біля Парижа відбувся політичний бенкет, у якому брали участь до 1000 осіб. Опозиція, не маючи можливості впливати на уряд через законодавчу палату, придумала такий небувалий спосіб висловлення своїх політичних поглядів і прагнень, які полягали переважно у вимозі виборчої реформи.

1850 – у Франції заборонені клуби й публічні мітинги.

1863 – у Вірджинії (Калпепер Каунті) відбувся найбільший кавалерійський бій Громадянської війни у США (900 жертв у Півночі і 523 – у Півдня).

1866 – Пруссія захопила Голштинію, що призвело до війни з Австрією. Ці дії і розісланий німецьким державам канцлером Бісмарком проект реформи Німецького союзу, що передбачав виключення з нього Австрії, спровокували Австрію мобілізувати війська разом із союзниками – дрібними німецькими державами – і почати через 5 днів війну з Пруссією. Війна завершилася повною поразкою Австрії.

1870 – помер Чарлз Діккенс, англійський письменник.

1882 – розпочалось антиколоніальне повстання у Єгипті проти англійського панування.

1883 – урочисте відкриття Історичного музею у Москві. Російський історичний музей будували 10 років.

1885 – Китай визнав французький протекторат над Індокитаєм.

1889 – на місці спалення Джордано Бруно у Римі відкрили його пам'ятник.

1896 – урочисте відкриття найбільшої дореволюційної Всеросійської промислової і художньої виставки у Нижньому Новгороді.

1898 – Англія отримала від Китаю в оренду територію Гонконгу терміном на 99 років.

1899 – Василь Стефаник написав новелу "Камінний хрест" і присвятив її Кирилові Гомораку, своєму старшому приятелеві. Посилаючи йому збірку новел, письменник у листі від 9 червня 1899 року пише: "Над моєю сердечною роботою, над "Камінним хрестом", я умістив Ваше ім’я, аби-сте мали знак, що Вас шаную і люблю. За всі Ваші добродійства я не годен Вам дати більше. Прийміть маленьке за велике. Серед таких мужиків, як Іван, Ви свій вік звікували… Цілий наш народ лежить тепер у муках, як жінка, що дитину плодить. Треба ті страждання і судороги при родженню нових форм життя і нових ідеалів витесати на камінних хрестах, бо ся наша теперішня доба є великою добою народин…". Кирило Гоморак належав до кола тих близьких людей, які знали, яким страшним, самоспалюючим полум’ям горів Стефаник, пишучи свої мужицькі новели, розкриваючи шекспірівські за своєю силою переживання драми селянського життя. "Не пиши так, бо вмреш", – завбачливо порадив він Стефаникові. Хто знає, чи та кількарічна пауза, що настала після написання "Камінного хреста", не врятувала Стефаника від смерті…

1908 – уперше в повітрі врятована людина, у якої не розкрився парашут. Героїнями стали жінки: англійська циркачка Доллі Шепард врятувала життя Лолі Мей, вистрибнувши з повітряної кулі і зумівши приземлитися разом із Лолою на одному парашуті.

1909 – свій перший концерт дав Лондонський симфонічний оркестр.

1917 – у ході Першої світової війни італійці розпочали великий наступ на позиції австрійців біля Трентино.

1919 – Українська національна рада призначила Євгена Петрушевича диктатором Західноукраїнської області об'єднаної держави УНР-ЗУНР у зв'язку з критичним становищем держави. Директорія УНР не визнала чинності цього акта і вивела Петрушевича зі свого складу.

1919 – на позиції 25-ї дивізії (начдив Василь Чапаєв) проведена "психічна" атака офіцерськими підрозділами генерала Каппеля. Після контратаки чапаєвців білогвардійці втекли, залишивши на полі бою 3 тисячі вбитих. Того ж дня полки дивізії зайняли Уфу.

1920 – турецькі війська почали воєнні дії проти дашнакської Вірменії, аби окупувати майже дві третини її території.

1923 – правий переворот у Болгарії. Через кілька днів прем'єр-міністр Александр Стамболійський, лідер Болгарського землеробського Народного союзу, був схоплений і по-звірячому убитий. Новий уряд очолив Александр Цанков.

1928 – прийняті "Закони юних піонерів Радянського Союзу".

1930 – чиказькою мафією вбитий найбагатший у світі репортер Альфред Лінгле ("Чикаго триб'юн").

1931 – Між Москвою і Ленінградом почав курсувати фірмовий потяг "Червона стріла".

1934 – СРСР встановив дипломатичні відносини з Чехословаччиною і Румунією.

1934 – на екрани США вийшов короткометражний фільм студії Уолта Діснея "Маленька розумна курочка", в якому вперше з’явився популярний герой Дональд Дак.

1935 – у СРСР ухвалений закон про смертну кару за втечу за кордон, родичі перебіжчиків оголошені злочинцями.

1940 – Норвегія капітулювала німцям.

1944 – у концтаборі Заксенхаузен гітлерівцями було закатовано одного з керівників ОУН-М О. Ольжича-Кандибу.

1945 – перший Головнокомандувач радянськими окупаційними військами Маршал Радянського Союзу Г.К. Жуков підписав наказ № 1 про створення радянської військової адміністрації в Німеччині.

1945 – засновані медалі "За взяття Берліна", "За взяття Будапешта", "За взяття Відня", "За взяття Кенігсберга", "За визволення Белграда", "За визволення Варшави", "За визволення Праги".

1946 – посів престол Король Таїланду Пуміпон Адульядет (Рама ІХ Великий), один з найстаріших у світі правлячих монархів.

1959 – на воду спущений перший підводний човен з балістичними ракетами на борту – американський "Джордж Вашингтон".

1963 – Уїнстон Черчілль оголошений почесним громадянином США.

1972 – головою Ради міністрів УРСР призначений Олександр Ляшко. На посаді керівника уряду колишній перший секретар Донецького обкому КПУ пропрацює 15 років.

1974 – встановлені дипломатичні відносини між СРСР і Португальською Республікою, що були розірвані у 1917 р.

1978 – мормонска церкваь дозволила разрешила посвячувати чорношкірих громадян у священики.

1988 – прем’єр-міністр Індії Раджів Ганді з трибуни Генеральної Асамблеї ООН проголосив "план дій" – програму загальної та повної ліквідації ядерної зброї на планеті до 2010 р.

1988 – стрибун із жердиною Сергій Бубка в Братиславі встановив світовий рекорд, стрибнувши на 6 м 05 см.

1992 – у Києві відкрився І Всеукраїнський конгрес бібліотекарів.

1994 – президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв оголосив про перенесення столиці з Алма-Ати в Акмолу (колишній Цілиноград).

1995 – у Сочі президенти України та Росії підписали угоду про окреме базування Чорноморського флоту РФ і Військово-Морських сил України, а також про розподіл майна ЧФ.

1997 – англієць Нік Сандерс встановив світовий рекорд, завершивши кругосвітню подорож на мотоциклі за 31 день 20 годин.

1999 – Союзна Республіка Югославія і НАТО підписали воєнно-технічну угоду. Наступного дня після того, як було отримане підтвердження початку виведення югославських збройних сил із Косово, НАТО оголосило про припинення операції ВПС 2000 – президент Росії.

1999 – відбулась офіційна коронація Абдалли ІІ, короля Йорданського Хашемітського Королівства.

2000 – Володимир Путін ввів пряме президентське правління в Чечні.

2001 – Солженіцин виступив за смертну кару.

2002 – у Москві відбулися заворушення в зв'язку з програшем російської збірної команді Японії на чемпіонаті світу з футболу. У центрі Москви палили машини, вчиняли погроми – загинуло двоє осіб, постраждало понад 50

Цього дня народились:

1595 – Владислав IV Ваза, правитель Речі Посполитої, король Польський і великий князь Литовський (1632–1648), цар Московський обраний (1610–1613) і титулярний (1610–1634). Син Сигізмунда ІІІ Вази й Анни Габсбург. При ньому на березі Дніпра було збудовано фортецю Кодак, відбулися повстання Павлюка й Острянина.

1661 – Федір Олексійович Романов, російський цар у 1676–1682 рр.

1672 – Петро І Великий, російський цар з 1682 р., імператор 1721–1725 рр. Молодший син Олексія Михайловича, засновник Санкт-Петербурга. У російській історіографії вважається одним з найбільш видатних державних діячів, який визначив напрямок розвитку Росії у XVIII ст. З юних років, проявляючи інтерес до наук і західного способу життя, Петро першим із російських царів здійснив тривалу подорож до Європи. Після повернення у 1698 р. розгорнув масштабні реформи російської держави та суспільного устрою. Одним із головних досягнень Петра стало значне розширення територій Росії у Прибалтійському регіоні після перемоги у Північній війні, що дозволило йому прийняти титул першого імператора Росії. За Петра І було знищено Запорізьку Січ (1709) і утворено Малоросійську колегію (1722).

1768 – Самуель Слейтер, американський бізнесмен, засновник текстильної індустрії США.

1775 – Георг Фрідріх Гротефенд, німецький філолог, котрий заклав основи дешифрування клинопису (перший у 1802 р. прочитав напис, зроблений давньоперським клинописом).

1781 – Джордж Стефенсон, англійський винахідник, творець одного з перших паровозів і будівничий першої громадської залізниці. Перший паровоз ("Блюхер") створив 1814 для рудника. 1823 р. заснував у Ньюкаслі перший в світі паровозобудівний завод, де сконструював (1829) паровоз "Ракета" для залізниці загального користування Манчестер – Ліверпуль. Вперше розв’язав деякі складні питання залізничної техніки: зведення мостів та інших штучних споруд, застосування залізничних рейок на кам’яних опорах тощо.
 
1810 – Отто Ніколаї, німецький композитор і диригент, один із засновників Віденського філармонійного оркестру, член Британської академії мистецтв. Автор опери "Віндзорські жартівниці", написаної на сюжет комедії Шекспіра (1849), інструментальних і вокальних творів.

1812 – Йоганн Готфрід Галле, німецький астроном. Директор обсерваторії та професор університету в Бреслау (Вроцлав, 1851–1895). Досліджував метеорні потоки андромедід, відкрив 3 комети, внутрішнє кільце Сатурна, уточнов внутрішній паралакс Сонця. За координатами, вирахуваними У. Левер’є, виявив 23 вересня 1846 р. планету Нептун.

1843 – Берта фон Зуттнер, австрійська письменниця, діячка пацифістського руху, лауреат Нобелівської премії миру (1905). Автор романів !Геть зброю!", "Діти Марти", мемуарної прози. 1891 р. заснувала "Товариство миру", брала участь у І Гаазькій конференції миру 1899 р., конгресах миру у Римі 1891 р., Бостоні 1904 р. Інтенсивно листувалася з багатьма громадськими діячами і відомими письменниками свого часу, у тому числі з Л.М. Толстим. Вважають, що її пацифістська діяльність та листування з Альфредом Нобелем спонукали останнього включити премію миру до свого заповіту про премії.

1875 – Генрі Халлетт Дейл, англійський фармаколог і фізіолог, лауреат Нобелівської премії (1936, спільно з О. Леві) за дослідження хімічної трансмісії нервових імпульсів. 1940–1945 рр. – президент Королівського наукового товариства. Вперше виділив гістамін і ерготоксин.

1878 – Іван Олександрович Мар’яненко (Петлішенко), український актор, педагог, театральний діяч. Всього за свою 55-річну артистичну діяльність Іван Мар’яненко зіграв понад триста ролей. Він створив величні образи Гонти, Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького, Гната Голого, Пушкаря, Макбета, Стрижня, Вершиніна. Але серед зіграних ним ролей є і інші образи – побутові, жанрові, комедійні, від лукавого батрака Омелька до проникливого колгоспника Безштанька. Мар’яненко перший в українському театрі зіграв гоголівського Хлестакова. Йому пророкували провал, – не та, мовляв, акторська фактура: і ріст величезний, і голос як дзвін, але актор наважився – і вийшов переможцем. Навіть такий суворий критик, як О. Кугель, і той змушений був прилюдно визнати, що перший український Хлестаков вийшов і життєво переконливим і сценічно яскравим.

1888 – Олександр Алоїзович Яната, український вчений-ботанік, член АН УРСР і НТШ, професор Інституту прикладної ботаніки Інституту рослинництва. З 1918 р. – один з фундаторів сільськогосподарського комітету України при Наркомземі, організатор та редактор "Українського ботанічного журналу", засновник Українського наукового товариства. Особливий слід учений залишив у царині екології: він один із засновників заповідників у Конча-Заспі та Каневі, разом з колегами він розгорнув наукову роботу у заповіднику Асканії-Новій, заснованій німецьким бароном Фальцфейном. Наукова діяльність професора О. Янати була спрямована на створення української природознавчої науки, на видання науково-популярних праць з природознавства. Його перу належить близько 500 публікацій, більшість з яких втрачено. У березні 1938 О. Янату звільнили з роботи ("за протягування буржуазних теорій у галузі боротьби з бур’янами", а невдовзі як "ворога народу" та "куркульсько-петлюрівського адвоката" заслали на Соловки. Помер видатний український вчений на засланні.

1891 – Коул Портер, американський композитор, якого називають одним із найкращих піснярів Америки. Автор мюзиклів "Цілуй мене, Кет", "Канкан", музики до кінофільму "Вище товариство", популярних пісень тощо.

1893 – Самюел Берман, американський драматург, один з провідних драматургів "бродвейських театрів".

1898 – Курціо Малапарте (Курт Еріх Зуккерт), італійський літератор і журналіст, один з найвидатніших майстрів італійської літератури післявоєнного періоду. Автор "Техніки державного перевороту", романів "Шкіра", "Капут". Під час війни впродовж деякого часу був військовим кореспондентом італійської газети "Corriere della sera" ("Вечірній кур’єр") на німецько-радянському фронті (північному, західному і південно-західному).

1916 – Роберт Макнамара, американський політик, міністр оборони у 1961–1968 рр., ідеологі війни у В'єтнамі. Перед тим був президентом "Форд компані". Після звільнення з міністерської посади 13 років очолював світовий банк. Автор мемуарів "У ретроспективі: трагедія і уроки В’єтнаму", що побачили світ у 1995 р. Першим з числа колишніх високопосадових офіційних осіб публічно засудив рішення вступити у цю війну і визнав, що була допущена "жахлива помилка".
 
1917 – Галина Володимирівна Звєрєва, український вчений в галузі ветеринарії, член-кореспондент ВАСГНІЛ, заслужений діяч науки УРСР. З 1948 р. працювала у Львівському зооветінституті. Автор наукових праць з ветеринарного акушерства, гінекології, штучного осіменіння сільськогосподарських тварин.

1928 – Семен Устимович Гончаренко, український вчений, фізик, педагог, професор, академік АПН України. Учасник Великої Вітчизняної війни. 1958–1993 рр. працював в Українському науково-дослідному інституті педагогіки, з 1998 – головний науковий співробітник Інституту педагогіки і психології професійної освіти. Автор 250 публікацій, в т.ч. понад 80 монографій, підручників і посібників, зокрема "Методика навчання фізики в середній школі". Підготував 12 докторів і близько 50 кандидатів наук.

1930 – Бен Абруззо, американський повітроплавець. Першим разом зі своїм екіпажем перетнув на повітряній кулі Double Eagle V Тихий океан у листопаді 1981 р., встановивши світовий рекорд дальності польоту на повітряній кулі – 8382, 54 км. Абруззо вважають найзнаменитішим повітроплавцем: йому належить 9 рекордних досягнень.

1939 – Анатолій Васильович Гайдамака, український художник-монументаліст, народний художник України, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка. Оформив Державний історико-культурний заповідник на о. Хортиця (1978–1988), музеї М. Коцюбинського у Чернігові (1982–1983), Т. Шевченка у Києві (1984–1987), літературний музей в Одесі (1984–1985).

1950 – Володимир Петрович Семиноженко, український вчений матеріалознавець, політик, Віце-прем’єр-міністр України. Академік НАН України. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1992, 2000).

1959 – Олена Владиславівна Журавель, український фахівець в галузі екології, з 1996 р. – директор Інституту проблем ресурсо- та енергозбереження. З 1996 р. бере активну участь у національних, галузевих, регіональних та міських екологічних програмах. 2001 р. її робота з утилізації звалищного газу дістала високу оцінку проекту UNDP QEF (проект під егідою ООН з глобальних проблем екології). Автор 5 авторських свідоцтв і двох патентів.

1963 – Джонні Депп, американський актор і режисер (знімався у фільмах "Жах на вулиці В'язів", "Аризонська мрія", "Едвард руки-ножиці", "Чарлі і шоколадна фабрика", "Пірати Карибського моря" та ін.).

1981 – Наталі Портман (Гершлаг), американо-ізраїльська акторка ("Леон", "Зоряні війни: Прихована загроза", "Зоряні війни: Прихована Атака клонів", "Привиди Гойї", "Ще одна з роду Болейн").

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 610

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua