На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 15 липня

Версия для печати Версия для печати

15.07.2011 08:31:30 |  

Свято:

В США – Національний день морозива.

У Ботсвані – День президента.

У Брунеї – День султана.

Події дня

1240
– відбулась Невська битва. Перемога руського війська над шведами.

1410 – відбулась Грюнвальдська битва. Розгром Тевтонського ордену об’єднаними литовсько-польсько-українськими військами під командуванням князя Вітовта і короля Ягайла. На честь цієї перемоги Сейм Литви оголосив 2010 р. Роком Грюнвальдської битви.

1776 – у Мілані (Італія) відкрито оперний театр "Ла Скала" (іт. Teatro alla Scala або La Scala) – один з провідних оперних театрів світу. Будинок театру побудований у 1776-78 роках архітектором Джузеппе Пермаріні. Перша вистава (опера Антоніо Сальєрі "Визнана Європа"/"L'Europa riconosciuta") відбулася 1778 року. Починаючи від XIX століття "Ла Скала" став міжнародним центром оперного мистецтва. Багато видатних опер виникло з призначенням постановки на цій сцені. Зокрема тут відбулися прем'єри таких опер, як "Пірат" (1827) і "Норма" (1831) Белліні, "Лукреція Борджа" (1833), "Оберто" (1839), "Набукко" (1842), "Отелло" (1887) і "Фальстаф" (1893) Верді, "Мадам Баттерфляй" (1904) і "Турандот" Пуччіні. Під час Другої світової війни театр був зруйнований і відновлений у первісному виді інженером Л. Секкі. "Ла Скала" знову відкрили в 1946 році. Остання велика реставрація проводилась в 2001-2004 роках. В театрі "Ла Скала" співали й видатні українські співачки – Соломія Крушельницька, Марія Стефюк, Вікторія Лук’янець.

1799 – французький лейтенант П'єр Франсуа Бушар знайшов в Єгипті, поблизу невеликого міста Розетта (нині Рашид), недалеко від Олександрії, Розетський камінь.

1869 – в Парижі Іполіт Мега-Мурьє запатентував новий харчовий продукт для потреб моряків французького флоту – маргарин. За калорійністю маргарин не поступається вершковому маслу, а за деякими показниками має переваги. Він містить багато жирних кислот, які вводять в нього додаванням рослинної олії; температура плавлення маргарину 27-34°С, що сприяє його засвоюванню організмом, нестачу вітамінів покривають штучною вітамінізацією продукту. У маргарині міститься до 82 % жиру та до 17 % вологи. Засвоюванність організмом сягає 97,5 %.

1904 – у Баденвейлері (Німеччина) від туберкульозу помер Антон Павлович Чехов (народився 1860), російський драматург і прозаїк українського походження, лікар за фахом. На час смерті йому виповнилося лише 44 роки. Батько письменника (1823-1898) – Павло Ігорович Чехов – народився в селі Вільховітка, жив у селі Вовча Балка на Харківщині. Бабуся письменника, Єфросинія Шемко, в якої він часто гостював, розмовляла українською мовою. Звідси у творах А.Чехова так багато українізмів. В анкеті перепису 1890-го року Антон Павлович Чехов написав: "національність – малоросіянин".

1910 – при Одеському аероклубі відкрився військово-авіаційний клас – одна з перших у Російській імперії шкіл військових льотчиків.

1916 – в Сіетлі (шт. Вашингтон, США) американський промисловець Вільям Боїнг (1881-1956) зареєстрував авіабудівельну компанію під назвою "The Pacific Aero Products". З 1917 р. – компанія "Boeing Airplane" – один з найбільших світових виробників авіаційної і космічної техніки. Під час Другої світової війни Boeing побудував величезну кількість бомбардувальників. Робочими працювали у той час переважно жінки, чиї чоловіки пішли на війну. На початку березня 1944 виробництво було розширене, і кожен місяць збиралося понад 350 літаків. У 1950-х роках компанією Boeing були розроблені такі бомбардувальники, як перший реактивний У-47 "Стратоджет" і В-52 "Стратофортресс", один з символів холодної війни. 15 липня 1954 здійснив перший політ дослідний літак "Боїнг 367-80", який згодом дав шлях великій серії комерційно успішних лайнерів "Боїнг" "семисотої" серії.

1920 – засновано Київський вищий інститут народної освіти. Тепер – Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова. У самому виші датою свого заснування віднедавна вважають 21 листопада (4 грудня за новим стилем) 1834 р.

1941 – було вперше отримано придатний для лікувальних цілей пеніцилін, виділений Флемінгом ще 1929 року.

1965 – в США видано закон, що зобов'язував виробників сигарет друкувати на сигаретних пачках попередження про небезку здоров'ю.

1974 – правляча в Греції військова хунта за підтримки сил внутрішньої реакції здійснила на Кіпрі державний переворот, в результаті якого був повалений уряд законно обраного президента архієпископа Макаріоса. 20 липня під виглядом поновлення конституційного порядку Туреччина висадила на Кіпр власні війська і до серпня захопила північну частину острова, окупувавши 36,4 відсотка території країни. 15 липня на Кіпрі – День пам’яті загиблих під час військового перевороту 1974 р.

1988 – на екранах США відбулася прем'єра першої частини "Міцного горішка" з Врюсом Віллісом.

1991 – в Англії заборонено рекламу сигарет без надпису-фрази "Куріння убиває".

1997 – біля входу до свого дому в Майямі застрелено відомого італійського кутюр'є 51-річного Джанні Версаче.

1998 – в Єкатеринбурзі почалась триденна церемонія з перепоховання залишків останнього російського царя та його сім'ї, розстріляних більшовиками у 1918 році.

1998 – перший живий ефір Нового каналу, вважається днем народження каналу. Спочатку здійснював своє мовлення лише в Києві, з 1999-го – ще в шести обласних центрах України, з 2000 року – працював вже в 17 великих містах. 20 грудня 2000 року розпочав супутникове мовлення. З 2002 року за рейтингами Новий канал посідав третє місце після "Інтера" та 1+1, у 2009 році вийшов на друге місце.

Цього дня народились:

1606
– Рембрандт Гарменс ван Рейн (помер 1669), видатний фламандський живописець і гравер. Майстер написав близько 60 автопортретів. Спадок майстра близько 600 картин, 300 офортів, 2000 малюнків.
Твори Рембрандта сповнені життєвості, внутрішнього драматизму, філософського узагальнення. Характерний художній засіб – застосування ефектів світлотіні. Серед найвідоміших творів – "Урок анатомії доктора Тюльпа", "Нічна варта", "Старійшини суконного цеху", або т.з. "Синдики", "Повернення блудного сина", офорти ("Сліпий Товій"), автопортрети. "Багато хто намагався наслідувати його, але свою таємницю він забрав з собою. Це була його власна таємниця. Конфлікт трагічного романтика зі світом розважливих мінгерів. Він був одним із найбільших романтиків світу, а народитись умудрився в ясній, пласкій Голландії. І до сьогоднішнього дня показують його будинок на околиці амстердамського гетто. Це не просто адреса Рембрандта, але і частина його духовної долі. Втеча від протестантської тверезості. Тусок і самотність вигнання. Пошуки теми, пошуки Сходу. Людина, зіткана з дивовижного поєднання глибоких роздумів, сенсуалізму, патетичності і страшного реалізму. В теплій напівтемряві його картин сяє коштовне каміння – і старече немічне тіло, бородаті голови талмудистів – і вологі, проникливі очі Сусанни, Син Людський – і обличчя людини; але передусім і понад усе – тривожна і жахлива, сповнена невимовного смутку душа людини. Величезна іронія долі: судячи з величезної кількості епігонів, він користувався у власній країні безумовним успіхом і, не дивлячись на це, помер у злиднях, неспроможним боржником; і чверть століття потому, його нащадки вимагають, аби honoris causa з художника Рембрандта Гарменса ван Рейна була змита пляма платонеспроможного боржника. Добрі люди з усього світу шанобливо юрмляться перед його картинами, зітканим з пітьми і блиску; але ці картини залишаються нерозгаданими. І мандрівник, котрий намагався побачити і осягнути таємницю малої нації хоча б по її мистецтву, зупиниться перед ще більш дивовижною: перед таємницею великого художника…" (Карел Чапек, "Картинки Голландії").

1848 – Вільфредо Парето (помер 1923), італійський економіст і соціолог, зробив важливий внесок в економіку, соціологію і моральну філософію. Він ввів поняття ефективності Парето і допоміг розвитку галузі мікроекономіки. Його теорії вплинули на Беніто Муссоліні і розвиток Італійського фашизму. Сім'я Парето переселилась у Італію в 1858 році. У 1870 отримав ступінь інженера у Туринському Політехнічному Інституті і отримав роботу у італійськії залізниці. У 1886 читав лекції по економіці та менеджменту у Флорентійському Університеті. У 1893 був призначений лектором в Університеті Лозанни у Швейцарії де і залишився до кінця життя. В 1906 році, він зробив добре відоме спостереження, що 20 % населення володіють 80 % власності у Італії, пізніше узагальнене (Джозефом М. Юраном та іншими) у так званий принцип Парето (для багатьох явищ 80 % наслідків спричинені 20 % причин), ще пізніше узагальнене у понятті розподілу Парето. Індекс Парето – це міра нерівномірності розподілу доходу. Діаграма Парето – це спеціальний тип гістограми, яка використовується щоб розглядати причини подій в порядку спадання від найбільшої до найменшої. Це статистичний інструмент, що графічно інтерпретує правило 80-20. Парето створив працю про соціальну політику під назвою "Розум і суспільство".

1854 – Яцек Мальчевський (помер 1929), видатний польський художник, один з найвизначніших представників польського символізму.

1876 – Алоїза Степанівна Пашкевич (літ. псевдонім – Тітка; померла 1916), білоруська поетеса. Авторка збірок "Хрест на свободу", "Скрипка білоруська", творів для дітей. Започаткувала в білоруській поезії нові ліричні жанри – політичні вірші-гімни, вірші-заклики, революційні пісні.

1880 – Сергій Іванович Канюка (помер 1945), український громадський діяч, письменник, педагог, публіцист. Працював учителем, шкільним інспектором, журналістом. Один із організаторів Компартії Буковини (1918), голова її першого ЦК. Редактор газет "Воля народу" і "Громада". Переслідувався румунською окупаційною владою, зазнавав арештів. 1922 р. нелегально емігрував до СРСР. Працював у Наркоматі освіти, у Харківській центральній бібліотеці. Автор віршів, оповідань, нарисів, статей з життя і революційної боротьби трудящих Буковини; "Букваря", статей з питань педагогіки. Незаконно репресований.

1891 – Софія Марківна Левітіна (померла 1957), російська радянська письменниця. Жила в Україні. Народилася в Новгород-Сіверському (тепер Чернігівської області). Закінчила Бернський університет; навчалася в Петербурзькому жіночому медичному училищі. Була політпрацівником у Червоній армії та на радянській і партійній роботі. Автор повісті "Пиріжки", збірок оповідань "Етапи", "Голос серця", п’єс "Вирок", "Банкрут", "Товариш", "Знедолені", "Великий кордон", в частині яких неправдиво зобразила події в Україні після жовтня 1917 року, зокрема злочинні хлібозаготівлі 1932-1933 рр., та ін. Брала активну участь у безпідставних політичних звинуваченнях Олександра Шумського, Миколи Скрипника, Панаса Любченка, Миколи Хвильового, Івана Микитенка та багатьох інших жертв сталінських репресій.

1892 – Мілена Іванівна Рудницька (померла 1976), український філософ, журналістка, письменниця, громадсько-політична діячка.

1900 – Олександр Кирилович Горчаков (помер 1960), український хірург, ендокринолог.

1900 – Володимир Автономович Грінченко (помер 1948), український археолог. У 1939 р. був репресований, 1956 р. – реабілітований. Знайшов так званий Кічкаський (Вознесенський) скарб під час розкопок Вознесенської гірки (район сучасного адміністративного центру Запоріжжя), який зараз є окрасою Запорізького обласного краєзнавчого музею. Існує припущення, що знайдене В. Грінченком поховання є не що інше, як могила князя Святослава.

1901 – Нікола Аббаньяно (помер 1990), італійський філософ. Розвивав ідеї так званого позитивного екзистенціалізму, полемізуючи з Мартіном Гайдеґґером, Карлом Ясперсом, Жаном-Полем Сартром.

1905 – Олександр Леопольдович Хвиля (Брессем; помер 1977), російський актор, народний артист Російської Федерації. Народився на Донеччині. З 1924 р. працював в українських театрах. Грав в українських фільмах: "Іван", "Кармелюк", "Щорс", "Богдан Хмельницький", "Як гартувалася сталь", "Тарас Шевченко", "Кінець Чирви-Козиря", "Штепсель женить Тарапуньку", "Королева бензоколонки" тощо. Створив чимало прекрасних образів комедійних і характерних персонажів у фільмах-казках О. Роу ("Майська ніч", "Вечори на хуторі поблизу Диканьки", "Варвара-краса, довга коса", "Морозко"). Знімався у стрічках "П’ятнадцятирічний капітан", "Три зустрічі", "Кубанські козаки", "Королівство кривих дзеркал" та ін.

1907 – Степан Попель, український та американський шахіст. Один із найсильніших українських гравців у міжвоєнний період. Один із провідних шахістів української діаспори у США. Саме його ім'я й документи після виїзду Попеля до США взяв Степан Бандера, аби переховуватися в Німеччині.

1911 – Володимир Степанович Болдирєв (помер 1993), український живописець і графік, заслужений художник УРСР. Найвідоміші твори: "Похорон Т.Г. Шевченка в Каневі", "Нова вулиця", "Крейдяні гори"; фронтові малюнки. З 1948 – викладач Київського художнього інституту.

1911 Олександр Костянтинович Гоміашвілі, грузинський поет.

1911 Ахавня (справж. – Григорян Ахавні Аршаківна), вірменська письменниця. Автор роману "Ширак", збірок оповідань, повістей, віршів, спогадів. Перекладала вірменською поезію Павла Тичини, Наталі Забіли та ін. українських поетів.

1917 – Джордж Роберт Акворт Конквест (англ. George Robert Ackworth Conquest), британський історик, дослідник Голодомору.

1921 Роберт Брюс Мерріфілд, американський біохімік, лауреат Нобелівської премії з хімії (1984). Розробив метод твердофазного синтезу пептидів на полімерних носіях.

1926 Рем Вікторович Хохлов (помер 1977), радянський фізик і громадський діяч, один з основоположників нелінійної оптики, академік АН СРСР, ректор Московського державного університету (з 1973). Один із засновників наукової школи в галузі фізики коливальних і хвильових процесів. Автор фундаментальних праць з радіофізики, теорії нелінійних коливань, квантової електроніки, нелінійної акустики. Лауреат Ленінської премії (1970), Державної премії СРСР (1985, посмертно).

1930 – Жак Дерріда (помер 2004), французький філософ, теоретик літератури, автор праць у царині психоаналізу, один з найбільших представників постструктуралізму. Автор книг "Про поштову листівку від Сократа до Фрейда і не тільки", "Похоронний дзвін" та ін. Справив чималий вплив на розвиток філософської думки другої половини ХХ ст.

1935 – Іван Всеволодович Шпіллер (помер 2003), російський диригент, народний артист Російської Федерації. Організатор, художній керівник і головний диригент Красноярського академічного симфонічного оркестру.

1939 – Павло Михайлович Мовчан, український письменник і громадський діяч.

1946 Хассанал Болкіях, султан Брунею-Даруссаламу (проголошений 4 жовтня 1967 р., коронований 1 серпня 1968 р.), 29-й нащадок у правлячій династії Болкіах. За даними авторитетного журналу "Форбс", є одним із найбагатших правителів світу. У 2004 р. був з офіційним візитом в Україні; серед численних нагород султана є й українські: орден князя Ярослава Мудрого (2004) та орден "За заслуги" (нагороджений під час офіційного візиту Президента України В.Ф. Януковича до Брунею у березні цього року).

1961 Форест Уітакер, популярний американський кіноактор, кінопродюсер. Знявся у фільмах "Птаха" (приз МКФ у Каннах за кращу чоловічу роль, 1988), "Швидка допомога", "Дим", "Пес-привид – шлях самурая", "Останній король Шотландії" ("Оскар" за кращу чоловічу роль, 2006; "Золотий глобус", 2007; премія BAFTA 2007), "Мисливці на драконів", "Королі вулиць".

1978 – Юрій Нікітін, український спортсмен, олімпійський чемпіон 2004 року в стрибках на батуті.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua/

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 645

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua