На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 22 листопада

Версия для печати Версия для печати

22.11.2013 10:26:24 |  

Свято: 

Національне свято Ліванської Республіки – День Незалежності (1943).

Православні іменинники: Антон, Іван, Кирило, Мотря, Олександр, Порфирій.
Католицькі іменинники: Сесилія, Марк.

Події дня:

1247
– згідно з однією з легенд, помер благородний розбійник Робін Гуд.

1307 – Папа Римський Климент V видав буллу "Pastoralis Praeminentiae", в якій узяв під захист дії короля Франції Філіпа Красивого і стверджував, що звинувачення проти ордена тамплієрів доведені, а його керівники зізналися у скоєних злочинах. Булла закінчувалася закликом до всіх государів Європи наслідувати приклад Філіпа і почати переслідування Ордену тамплієрів.

1497 – португальський мореплавець Васко да Гама обігнув мис Доброї Надії на шляху до Індії.

1604 – 26-річний король Іспанії Філіп III обгорів, заснувши біля каміну, тому що не могли знайти того єдиного гранда, який мав право совати крісло короля. У правління Філіпа ІІІ палацовий етикет був доведений до критичної досконалості.

1621 – настоятелем лондонського собору св. Павла призначений видатний англійський поет Джон Донн.

1641 – англійський парламент ухвалив "Велику ремонстрацію" – перелік зловживань короля, спрямований проти абсолютизму.

1655 – гетьман України Богдан Хмельницький розпочав переговори з кримським ханом про нейтралітет Бахчисарая у війні козаків проти Речі Посполитої.

1675 – Оле Крістенсен Ремер представив в Паризьку академію звіт про визначення швидкості світла.

1708 – РПЦ, з ініціативи Петра І, проголосила анафему гетьману Івану Мазепі, яка і досі вважається Московським партіархатом легетимною. 

1764  указом Катерини II скасована Гетьманщина в Україні.

1774 – під впливом опіуму наклав на себе руки завойовник і перший британський губернатор Індії Роберт Клайв.

1806 – російські війська перейшли Дністер і почали окупацію Дунайських князівств.

1862 – у Петербурзі вперше виконана опера Дж. Верді "Сила долі".

1888 – з’явився на світ Тарзан – літературний герой письменника Барроуза.

1906 – з ініціативи голови Ради міністрів Росії Петра Столипіна видано указ про порядок виходу селян з громади і закріплення в особисту власність надільної землі – головний пункт столипінської аграрної реформи.

1908 – конгрес у Манастірі схвалив албанський алфавіт.

1911 – російський льотчик Сокольцов здійснив першу радіопередачу з літака на землю.

1916 – покінчив життя самогубством Джек Лондон (отруївся морфієм), американський письменник, публіцист.

1917 – у Києві засновано Українську академію мистецтв (з 1934 р. – Державний художній інститут).

1917 – у Латвії на вільній від німців території в м. Валке проголошена радянська влада, яка протрималася до лютого наступного року.

1921 – біля селища Базар на Житомирщині вояки Червоної армії почалися розстріли 359 полонених вояків армії УНР. Перед цим, 17 листопада, учасники ІІ Зимового походу Армії УНР зазнали поразки в бою з більшовиками-котовцями. За даними червоних, у цьому бою загинуло понад 400 козаків, у полон потрапило 537 чоловік, в тому числі й поранені. З них 83 особи були направлені для допиту у Київ, частина померла від ран, а решту засудили до розстрілу. Козаків і старшин розстрілювали групами, по 25 чоловік у кожній. Страта була публічною. Смерті можна було уникнути, адже червоний комісар пообіцяв дарувати життя тим, хто перейде на службу до комуністів. Однак пролунав голос Степана Щербака, який вийшов поперед гурту товаришів: "Я, козак 6-ї Стрілецької січової дивізії, від себе й козаків, яких знаю, кажу вам: ми знаємо, що нас чекає, але не боїмося смерті і до вас служити не підемо". Після його слів вже ніхто не наважився погодитися на ганебну пропозицію. Розстріли продовжувалися два дні – 22 і 23 листопада. Козаки могли відповісти тільки співом гімну "Ще не вмерла Україна".

1922 – ЦК допгол ВУЦВК, створена 18 серпня 1921 р. як радянський орган з допомоги постраждалим від голоду, реорганізована в Центральну комісію з боротьби із наслідками голоду. Вона суттєво зменшила продовольчу допомогу голодуючим, а головні зусилля спрямувала на поновлення сільськогосподарського виробництва у неврожайних місцевостях.

1927 – Персія заявила свої права на острів Бахрейн у Перській затоці.

1928 – у Парижі відбулося перше виконання оркестрової п'єси Моріса Равеля "Болеро".

1941 – під час блокади гітлерівськими військами Ленінграда була відкрита льодова траса на Ладозькому озері. 

1942 – радянські війська завершили оточення 330-тисячного німецького угруповання під Сталінградом.

1943 – у Каїрі відбулася англо-американо-китайська конференція за участю Президента США Фр.Д. Рузвельта, прем’єр-міністра Великобританії У. Черчілля і голови гоміньданівського уряду Чан Кайші. Комюніке від 1 грудня (Каїрська декларація) містило в собі зобов’язання щодо ведення військових операцій проти Японії і післявоєнного мирного урегулювання на Далекому Сході.

1955 – на Семипалатинському полігоні був підірваний перший двоступеневий термоядерний пристрій – бойовий варіант водневої бомби. Радянські вчені відкрили принципи сучасної термоядерної зброї. Для повної розробки та створення бомби знадобилося лише півтора року, випробуваннями керував академік Ігор Курчатов.

1955 – військова колегія Верховного Суду СРСР скасувала вирок 1952 р. щодо членів Єврейського антифашистського комітету через відсутність у їхніх діях складу злочину і припинення справи.

1956 – у Мельбурні почалися XVI Олімпійські ігри (турнір з кінного спорту пройшов у червні в Стокгольмі).

1960 – запорізький завод "Комунар" випустив першу партію малолітражних легкових автомобілів "Запорожець".

1963 – був убитий в Далласі (шт. Техас) декількома пострілами із снайперської гвинтівки Джон Фіцджеральд Кеннеді, американський державний діяч, 35-й президент США (196–1963) від Демократичної партії. Самого убивцю Лі Харві Освальда через два дні застрелить гангстер Джек Рубі, коли Освальда вестимуть на допит. Цікаво, що Лі Харві Освальд упродовж деякого часу (1959–1961 рр.) мешкав у Мінську, був одружений з росіянкою, працював на місцевому заводі "Горизонт" (щоправда, працівник з нього був поганий), але потім повернувся до Техасу.

1969 – на Міжамериканській спеціальній конференції з прав людини, яка проходила 7-22 листопада 1969 р. в Сан-Хосе (Коста-Ріка), була підписана Американська конвенція з прав людини.

1975 – після смерті диктатора Франко Хуан Карлос І був проголошений королем Іспанії. Після 44-річної перерви в країні була реставрована монархія.

1990 – Маргарет Тетчер оголосила про свою відставку з поста прем'єр-міністра країни, який вона займала протягом трьох термінів підряд. За 11 років свого керівництва Великою Британією, найдовший період з 1827 року, Маргарет Тетчер досить жорстко втілювала свою концепцію розвитку країни, заслуживши прізвисько "залізна леді", – вона провела приватизацію численних державних підприємств, зменшила кількість виплачуваних державою дотацій, законодавчо обмежила права профспілок, здобула перемогу у Фолклендській війні 1982 року проти Аргентини, почала жорстоке переслідування ірландських сепаратистів у Північній Ірландії. У 1993 році Тетчер отримала титул баронеси і зайняла місце в Палаті лордів британського парламенту.

1993 – Вірменія ввела свою національну валюту – драм.

1994 – під час державного візиту Президента України Леоніда Кучми до США складено хартію українсько-американського партнерства, дружби й співробітництва.

1996 – президент Росії Борис Єльцин одразу після виходу з лікарні підписав указ про виведення 121-ї та 205-ї (близько 6 тисяч військових) бригад російських міністерств внутрішніх справ та оборони з території Чечні. Фактичне завершення війни.

2001 – Римо-католицька церква розповсюдила документ "Екклесія (церква) в Океанії", в якому вибачилась перед австралійськими аборигенами і народами Океанії за "помилки", допущені в минулому місіонерами.

2003 – революція троянд у Грузії: в перший день засідання новообраного парламенту грузинські опозиціонери на чолі з Михаїлом Саакашвілі з трояндами в руках захопили будинок парламенту, перервали промову президента Едуарда Шеварднадзе і змусили його залишити залу. Шеварднадзе оголосив у країні надзвичайний стан. Ніно Бурджанадзе взяла на себе функції президента Грузії.

2004 – в Україні почалася Помаранчева революція. Наступного ранку після другого туру виборів на майдан Незалежності в Києві підтримати кандидата від опозиційних сил Віктора Ющенка вийшли десятки тисяч людей. У центрі Києва розбито намети, оголошено "паралельний підрахунок голосів". Увечері кількість маніфестантів на майдані, де не припинявся мітинг, сягнула сотень тисяч. Дані Національного екзит-полу (проводився консорціумом за участю КМІС, Центр Разумкова, Фонд "Демократичні ініціативи" методом анонімного анкетування): Віктор Ющенко набрав 54% голосів, Віктор Янукович – 43% голосів.

2004 – Всесвітній конгрес українців визнав Віктора Ющенка Президентом України, про що заявив президент конгресу Аскольд Лозинський. Цього ж дня кандидат в президенти України В. Ющенко заявив про недовіру Центральній виборчій комісії.

2005 – Ангела Меркель стала першою жінкою – канцлером Німеччини.

2010 - на саміті "Україна-ЄС" у Брюсселі Україні надали План дій щодо скасування візового режиму для короткострокових поїздок на територію Євросоюзу. Балканським країнам у таких випадках надавали "дорожню карту".

Цього дня народились:

1643 – Робер де ля Саль, французький дослідник Північної Америки. Він першим із європейців проплив по річці Міссісіпі і приєднав до Франції її басейн, назвавши цю територію Луїзіана.

1710 – Вільгельм Фрідеман Бах, німецький композитор і органіст, старший син Йоганна Себастьяна Баха.

1754 – Федір Петрович Мойсеєнко, перший український учений-мінералог.

1787 – Расмус Раск, данський мовознавець, один з основоположників індоєвропеїстики, порівняльно-історичного мовознавства.

1801 – Володимир Іванович Даль, письменник, лексикограф, етнограф, лікар. Автор і упорядник "Тлумачного словника живої великоруської мови", що містить близько 200 тис. слів. Прожив майже 20 років на Україні, знав українську мову.

1808 – Томас Кук, британський новатор в галузі індустрії комерційного туризму, засновник всесвітньо відомого туристичного агентства "Томас Кук і син". Баптист Кук був переконаним противником пияцтва, яке вважав основною причиною бідності. У своїх усних виступах та друкованих памфлетах невпинно бичував цей недолік. Коли в 1840 р. була відкрита залізнична гілка між Дербі й Регбі, Кук вирішив, що залізницю необхідно використовувати для реклами тверезого способу життя. 5 липня 1841 р. Томас Кук в рамках антиалкогольної кампанії здійснив перевезення на поїзді близько 600 осіб. Комплекс туристичних послуг включав у себе не тільки поїздку на 20 миль, а й чай із сендвічами в дорозі та духовий оркестр. Поїздка обійшлася кожному учасникові в шилінг. Влітку 1845 р. Кук організував першу суто розважальну подорож – без проповідей, і видав невеликий путівник із розповіддю про всі визначні пам'ятки, які туристи зможуть побачити. Успіх перевершив найоптимістичніші очікування. Ще під час рекламної кампанії попит на квитки був такий високий, що довелося найняти два поїзди замість одного. Освоївши маршрути по Шотландії, Ірландії, Північному Уельсу та на острів Мен, Кук пішов далі. Він запропонував кільком великим землевласникам у Центральній Англії відкрити їхні замки та парки простим людям для огляду. Потім Кук розробив маршрути по багатьох європейських містах, у 1865 р. відкрив для співвітчизників Новий Світ, а для американців – батьківщину їх предків. Діяльність здійснювалася через агентство  – першої контори, що спеціалізувалася на організації туристичних поїздок. Томасу Куку також належить ідея організації літературних та історичних турів – наприклад, по місцях Бернса й Вальтера Скотта в Шотландії, по полях найбільш битв Громадянської війни у США. Першим Кук став практикувати й індивідуальний туризм.

1839 – Вільям Людвігович Беренштам, український громадський діяч, педагог, археолог. Діяч київської української громади. Брав участь в організації недільних шкіл. Автор праць з археології, історії української культури.

1852 – Поль д'Естурнель де Констан, французький дипломат і борець за мир, лауреат Нобелівської премії миру 1901 р.

1869 – Андре Жід, французький письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури (1947), один з кращих письменників Франції ХХ століття. Критики називають А. Жіда "останнім з класиків і першим з модерністів", маючи передусім на увазі його роман "Фальшивомонетчики". У Радянському Союзі твори письменника до 1937 р. охоче друкували, але після появи на заході книги "Повернення з СРСР", в якій нещодавній "друг Жовтня" зробив спробу неупереджено розповісти про побачене в "стране победившего социализма", вся творчість письменника одразу ж була оголошена "антисоветской" і "вредной". Майже півстолітнє табу навколо імені А. Жіда було порушено наприкінці 80-х, з початком перебудови.

1873 – Володимир Павлович Пещанський, український архітектор, реставратор і мистецтвознавець. У 1913–1914 рр. брав участь у реставрації церкви Спаса на Берестові у Києві. Залишив праці з історії українського іконопису і килимарства.

1890 – Шарль де Ґолль, французький політичний, державний і військовий діяч, генерал, засновник і президент П’ятої Республіки (1958). Президент Франції (1959–1969). 1940 р. заснував у Лондоні патріотичний рух "Вільна Франція", який приєднався до антигітлерівської коаліції; з 1943 р. – керівник Французького комітету національного визволення, створеного в Алжирі.1944 р. – січень 1946 р. – глава Тимчасового уряду Франції. Після війни – засновник і керівник партії Об’єднання французького народу. 1958 р. – прем’єр-міністр. За його ініціативи була підготована нова Конституція (1958), що значно розширила права президента, у роки його президентства Франція здійснила плани по створенню власних ядерних сил, вийшла з НАТО.

1890 – Лазар Маркович Лисицький, радянський художник, графік, архітектор і конструктор, одино з основоположників конструктивізму.

1893 – Лазар Каганович, радянський державний і партійний діяч, близький сподвижник Сталіна. Один із головних організаторів політичних репресій кінця 1920-х – початку 1959–х років, Голодомору в Україні 1932–1933 рр. Неповний перелік посад: 1924–1925 рр. – секретар ЦК РКП(б), 1925–1928 рр. – перший сектретар ЦК КП(б) України, 1928–1939 рр. – секретар ЦК ВКП(б), 1935–1944 рр. – нарком шляхів сполучення СРСР, з 1937 р. за сумісництвом – нарком важкої промисловості, з 1939 р. – нарком паливної промисловості, 1939–1940 – нарком нафтової промисловості, з 1938 р. – заступник голови Раднаркому, 1946–1947 – заступник голови Радміну СРСР, у 1947 р. – перший секретар ЦК КП(б) України, з 1953 р. – перший заступник голови Радміну СРСР, у 1955–1956 рр. – голова Держкомітету з питань праці і зарплати, у 1956–1957 рр. – міністр промисловості будматеріалів СРСР; член політбюро Компартії СРСР у 1930–1952 рр. Герой Соцпраці. Єврей за походженням, уродженець села Кабани на Київщині.

1893 – Михайло Іванович Карнаухов, учасник партизанського руху на Україні в роки громадянської і Великої Вітчизняної воєн. З жовтня 1941 р. командував Слов’янським партизанським загоном, який діяв у Донбасі.

1899 – Уайлі Пост, американський льотчик, який у червні-липні 1931 р. здійснив перший переліт навколо земної кулі. Через два роки він встановив новий рекорд обльоту навколо Землі, а в 1935 р. розбився на Алясці разом із відомим американським гумористом Уїллом Роджерсом.

1908 – Віктор Євгенович Іванов, український фізик, член-кореспондент АН СРСР, заслужений діяч науки УРСР. Фахівець з вакуумної металофізики і металургії. Лауреат Державної премії СРСР.

1909 – Михайло Леонтійович Міль, радянський вчений і конструктор вертольотів, Герой Соціалістичної праці, лауреат Ленінської премії (1958) і Державної премії СРСР (1968). З 1964 р. – генеральний конструктор дослідного конструкторського бюро з вертольотобудування. Під керівництвом Міля сконструйовано ряд вертольотів, у т.ч. В-12 (найбільш вантажопідйомний у світі), на яких установлено 60 офіційних світових рекордів.

1913 – Бенджамін Бріттен, англійський композитор, піаніст, диригент. Відродив англійський музичний театр. Автор опер "Пітер Граймс", "Альберт Херрінг", вокально-симфонічних творів "Балада про героїв", "Військовий реквієм", "Кантата милосердя", циклу романсів. Був першим музикантом що отримав титул барона, і став таким чином, членом Палати лордів британського парламенту.

1917 – Андру Філдінг Хакслі, англійський фізіолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицині (1963, разом з А.Л.Ходжкіним і Дж.К. Еклсом).

1918 – Олена (Ляля) Убийвовк, одна з керівників підпільної молодіжної організації в Полтаві під час Великої Вітчизняної війни. Посмертно удостоєна звання Героя Радянського Союзу (1965).

1920 – Микола Єфремович Сиваченко, український літературознавець, фольклорист. Дослідник питань історії української дожовтневої літератури, текстології і фольклористики. 1964–1973 рр. – директор Інституту мистецтвознавства, фольклору і етнографії ім. М.Т. Рильського АН УРСР.

1924 – Людмила Терентіївна Кашинцева, український учений-медик, головний науковий співробітник Інституту очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова АМН України, професор, лікар-офтальмолог вищої кваліфікації, заслужений діяч науки України.

1928 – Микола Добронравов, радянський поет-пісняр, автор текстів десятків популярних пісень ("Беловежская пуща", "Геологи", "Главное, ребята, сердцем не стареть", "До свиданья, Москва", "И вновь продолжается бой", "Как молоды мы были", "Команда молодости нашей", "Любовь, комсомол и весна", "Мелодия", "Надежда", "Не расстанусь с комсомолом", "Нежность", "Птица счастья", "Трус не играет в хоккей" та ін.). Лауреат Держпремії СРСР 1982 р. Чоловік і співавтор композиторки Олександри Пахмутової.

1930 – Пітер Реджінальд Фредерік Холл, актор Королівського Національного театру Великобританії, один з найвидатніших англійських акторів ХХ ст.

1934 – Анатолій Поперечний, російський і радянський поет, автор текстів популярних пісень ("Малиновый звон", "Трава у дома", "Малиновка", "Соловьиная роща").

1935 – Людмила Бєлоусова, радянська фігуристка, дворазова олімпійська чемпіонка у парному катанні (з Олегом Протопоповим), 1964 і 1968 рр., чотириразова чемпіонка світу, чотириразова чемпіонка Європи, шестиразова чемпіонка СРСР. У 1979 р. пара залишилася у Швейцарії.

1939 – Іван Павлович Лось, український вчений, спеціаліст в галузі радіаційної медицини, доктор медичних наук, професор. Автор понад 300 наукових праць, в т.ч. 5 монографій ("Чорнобиль: післяаварійна програма будівництва"). Лауреат Державної премії України (2000).

1942 – Руслан Хасбулатов, російський політик чеченського походження, голова Верховної Ради РФ у 1990–1993 рр. Спочатку – сподвижник Бориса Єльцина, один із демократичних лідерів, що придушили путч ГКЧП, згодом – в опозиції, один із лідерів збройного антиєльцинського повстання 1993 р. (у 1994 р. звільнений з ув'язнення за амністією). Професор-економіст.

1952 – Савік Шустер, радіо- і тележурналіст. Директор московської редакції "Радіо Свобода" (1996–2001). Ведучий програм "Герой дня", "Третій тайм" на російському каналі НТН та керівник Дирекції документального кіно цієї ж компанії у 2004–2005 рр. З 2005 р. – в Україні. Вів програму "Свобода слова" на ICTV, з вересня 2007 – "Свобода з Савіком Шусером"на Інтері.

1957 – Віктор Салтиков, радянський і російський співак. Виступав у групах "Мануфактура", "Форум", "Електроклуб", надалі – сольно.

1958 – Ігор Суркіс, український підприємець, президент ФК "Динамо" (Київ) з 2002 р.

1958 – Ірина Отієва, російська популярна й джазова співачка, заслужена артистка Росії.

1962 – Віктор Олегович Пелєвін, російський письменник. Автор романів "Чапаев и пустота", "Диалектика Переходного Периода", "Священная книга оборотня".

1963 – Ілзе Лієпа, російська балерина, драматична актриса, народна артистка Російської Федерації. Дочка танцівника Маріса Лієпи й акторки Маргарити Жигунової.

1966 – Тетяна Овсієнко, російська поп-співачка українського походження, колишня солістка групи "Міраж".

1967 – Борис Беккер, німецький тенісист. У його активі 49 титулів, у тому числі шість перемог у турнірах серії "Великого шолому" (1985, 1985 і 1989 – Уїімблдон, 1989 – відкритий чемпіонат США, 1991 і 1996 – відкритий чемпіонат Австралії). У 1991 р. посідав перше місце у світовому рейтингу АТР.

1984 – Cкарлетт Йоханссон, американська кіноакторка і співачка ("Острів", "Ще одна з роду Болейн", "Чорна орхідея", "Вікі Крістіна Барселона").

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 618

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua