На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 21 січня

Версия для печати Версия для печати

21.01.2013 10:46:28 |  

Cвято: 

Міжнародний день обіймів
. Свято виникло в студентському середовищі західноєвропейської молоді. Саме цього дня хлопці та дівчата просто обнімали один одного – без жодного інтимного підґрунтя.

У США Національний день пам’яті Мартіна Лютера Кінга (1929-1968), одного з керівників руху за громадянські права темношкірих у США, ініціатора ненасильницьких дій, лауреата Нобелівської премії миру (1964). Відзначається кожного третього понеділка січня.

У Польщі – День бабусі.

Православні іменинники: Анастасія, Антон, Василина, Георгій, Григорій, Ілля, Омелян, Сидір, Феофіл, Юліан, Юрій.
Католицькі іменинники: Агнеса, Ярослав.

Події дня:

1506 – за розпорядженням Папи Римського Юлія II створена армія Ватикану – Швейцарська гвардія. Армія вважається найстарішою на планеті, хоч і нараховує у своїх лавах усього 80-90 чоловік.

1542 – англійський парламент засудив за державну зраду дружину Генріха VIII Катерину Говард.

1605 – війська Лжедмитрія зазнали поразки від московських царських військ, сам самозванець утік у Путивль.

1643 – голландський купець і мореплавець Абел Тасман став першим європейцем, який ступив на землю Тонги.

1701 – Петро I підписав "Указ про створення першої інженерної школи".

1775 – у Москві на Болотній площі страчений Ємельян Пугачов.

1790 – день створення гільйотини.

1793 – Велика французька революція: за постановою суду страчений Людовік XVI, звинувачений у змові проти свободи нації і проти загальної безпеки держави.

1840 – француз Жуль Себастьєн Сезар Дюмон-Дюрвіль на вітрильнику "Астролябія" відкрив нову південну землю (Антарктиду), якій дав ім'я своєї дружини – Земля Аделі.

1846 побачив світ перший роман російського письменника Ф.М. Достоєвського "Бедные люди".

1870 у Парижі помер Олександр Герцен, російський письменник ("Хто винен"), революціонер, філософ і публіцист.

1899 – компанія "Опель" випустила свій перший автомобіль.

1911 – у Монте-Карло відбулося перше автомобільне ралі.

1919 – завершилася Паризька мирна конференція за підсумками Першої світової війни.

1919 – у Хусті відбулися Закарпатські всенародні збори, які ухвалили рішення щодо возз'єднання Закарпаття з Україною.

1919 – більшовики зайняли Луганськ.

1920 – український Ревком ухвалив рішення про створення Української радянської трудової армії.

1920 – відкрився Харківський історичний музей.

1921 – у Ліворно заснована Італійська комуністична партія.

1924 помер Володимир Ленін (Ульянов), російський та радянський політичний і державний діяч, революціонер, один з організаторів і керівників Жовтневої революції 1917 р., основоположник ленінізму, засновник СРСР.

1925 – після того, як Японія визнала СРСР, японські війська залишили Далекий Схід.

1934 – XII з'їзд КП(б)У ухвалив рішення про перенесення столиці України з Харкова до Києва.

1945 – війська 3-го Білоруського фронту штурмом захопилили у Східній Пруссії місто Гумбіннен – важливий вузол комунікацій і сильний опорний пункт оборони німців на Кенігсбергському напрямі, а також з боями зайняли більше 200 інших населених пунктів.

1948 – затверджений і вивішений над будівлею Національної асамблеї прапор Квебеку. Цю дату відзначають як День прапора Квебеку.

1954 – у США з верфі Гротона, штат Коннектикут, спустили на воду перший підводний човен з атомним реактором "Наутілус".

1958 – внаслідок народного повстання, підтримуваного армією і флотом, було повалено режим останнього диктатора Венесуели генерала Маркоса Переса Хіменеса.

1968 – почалася облога в'єтнамцями Півночі американської військової бази Кхе Сан – однієї з найвідоміших і найбільш суперечливих битв В'єтнамської війни.

1977 – надзвуковий пасажирський авіалайнер "Конкорд" компанії British Airlines вилетів у свій перший комерційний рейс за маршрутом Лондон – Бахрейн. У той же день польотом "Конкорда" була відкрита лінія Париж – Дакар компанії Air France.

1977 – в Італії дозволені аборти.

1978 – Олекса Гірник вчинив самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації.

1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Монголією.

1993 – у місті Утіка (штат Нью-Йорк) випекли найбільший пончик вагою 1,7 тонни, діаметром 4,9 м і заввишки 40,6 см. 

2000 – частина депутатів Верховної Ради провели "засідання парламенту" в Українському домі, проголосувавши за зняття з посади голови ВР Олександра Ткаченка. Засідання вів перший заступник голови – Віктор Медведчук. Голосували руками без точного підрахунку.

2001 – Пол Маккартні названий першим музикантом, чий статок перевищив мільярд доларів.

Цього дня народилися:

1338 – Карл V Мудрий, король Франції у 1364–1380 рр. 1349 р. підпорядкував своїй владі провінцію Дофіне і став носити титул "дофін", який надалі мали всі спадкоємці французького трону. Фактично правив країною з 1356 р., коли його батько – король Йоан II Добрий – був захоплений у полон англійцями в битві при Пуатьє. 1360 р. у Бретіньї дофін уклав дуже важкий для Франції мирний договір з Англією. Перемир'я в Сторічній війні допомогло Карлові V значно зміцнити королівську владу, і 1369 р. він відновив воєнні дії, що призвели у 70-х рр. до майже повного вигнання англійців із Франції. За іронією долі, наступником Карла V Мудрого став його неповнолітній син Карл VI, прозваний Божевільним (позаяк у 1392 р. з’їхав з глузду).

1815 – Горас Уеллс, американський лікар-стоматолог – піонер використання анестезії для знеболювання під час операцій. В якості анестезуючого засобу у 1845 р. він спробував застосувати звеселяючий газ, згодом почав проводити експерименти на самому собі з різними хімічними анестетиками, що позначилося на психіці Уеллса. В результаті лікар опинився у в'язниці – за обливання кислотою перехожих. В тюрмі Уеллс покінчив із собою, водночас Паризьке медичне товариство визнало саме його першовідкривачем анестезуючих газів.

1845 Олена Косач (Тесленко-Приходько), українська письменниця і громадська діячка. Тітка Лесі Українки. Автор низки гумористичних та історичних віршів і стилізованої під Т. Шевченка поеми-билиці "Ганна". Леся Українка присвятила їй вірші "Надія" і "Забуті слова". 1877 р. О.А. Косач завідувала притулком для дітей робітників у Києві. 1879 р. була арештована у Петербурзі у зв’язку із замахом на шефа жандармів Дрентельна і заслана до Сибіру. Останні роки життя провела у Києві.

1855 – Джон Браунінг, американський конструктор зброї, розробник відомого автоматичного (самозарядного) пістолета, запатентованого бельгійською комапнією "ФН" у Герсталі, та подібної системи для компанії Кольта. Став відомим завдяки моделям пістолетів свого імені, а починав із дробовиків "Ремінгтон", вінчестерів і кулеметів.

1869 – Григорій Распутін (Нових), селянин із села Покровське Тобольской губернії, обрусілий зирянин (комі). Здобув всесвітню популярність завдяки близькості до сім'ї останнього російського імператора Миколи II. У 1900-х роках мав серед різних кіл петербурзького суспільсьва репутацію "Божого чоловіка", "святого старця", провидця й цілителя, відтак відігравав значну роль в ухваленні кадрових та політичних рішень імператора. В останні роки життя став найодіознішою фігурою, яка підривала авторитет царської сім'ї та монархії загалом. Убитий змовниками (Ф. Юсуповим, В. Пуришкевичем, великим князем Дмитром Павловичем та офіцером британської розвідки Освальдом Рейнером) у грудні 1916 р. Распутіна намагалися отруїти й застрелити. Коли навіть після цього Распутін здався живим, його тіло утопили в Неві.

1871 Єгор Степанович Главче, вітчизняний дерматовенеролог. Після закінчення медичного факультету Московського університету працював в Одесі, де створив (1917) першу в країні поліклініку для хворих на шкірні, венеричні та сечостатеві хвороби. 1922 р. її було перетворено на науково-дослідний інститут ім. Главче. Праці Єгора Главче присвячені питанням діагностики та лікування сифілісу. Широко впроваджував профілактичні заходи для боротьби з венеричними хворобами – диспансеризацією і запобіжне лікування. 1911 р. організував перші публічні читання про венеричні хвороби і проституцію.

1881 Степан Миколайович Чарнецький, український поет і театральний діяч. З 1913 р. був режисером і художнім керівником театру товариства "Руська бесіда" у Львові. Автор збірок поезій "В годині сумерку", "В годині задуми", "Сумні ідем" – про трагічну долю галицького селянина, збірки фейлетонів і новел "Дикий виноград", "Нарису історії українського театру в Галичині".

1881 Мелетій Омелянович Кічура, відомий український правник, поет, перекладач, літературний критик. Закінчив юридичний факультет Віденського університету. Працював адвокатом у Коломиї. Поширював соціалістичні ідеї серед селян Прикарпаття, 1908 р. став довіреною особою Василя Стефаника під час виборів до австрійського парламенту. Учасник 1-ї світової війни, був у російському полоні. З 1918 р. жив у Києві (схвально сприйняв Жовтневий переворот 1917), працював у редакціях, завідував канцелярією Української академії мистецтв, викладав німецьку мову у Київському художньому інституті. Належав до літературної організації "Західна Україна". З першими віршами виступив у 1900 р., друкувався у львівських журналах, а згодом у пресі Канади, США, Чехословаччини, радянських газетах і журналах 20-30-х років. Автор збірок "Минулі часи", "Відблиски криці", "Останні могікани. Політична сатира", "Передодні. Поезії". Вірші "Останній промінь згас", "Шумить безлистий бір", "Зрубали гай" покладені на музику композитором Павлом Сеницею. Перекладав українською мовою вірші Шіллера, Бодлера, німецькою – ряд віршів Тараса Шевченка й Лесі Українки. 1933 р. був незаконно репресований.

1882 – Павло Флоренський, російський релігійний філософ і вчений.

1885 – Умберто Нобіле, італійський будівник дирижаблів, дослідник Арктики, генерал, почесний член фашистської партії. Конструктор дирижабля "Норвегія", який першим досяг Північного полюсу. Відомий насамперед двома експедиціями на дирижаблях на Північний полюс: 1925 р. – разом з Руалем Амудсеном та американським мільйонером Лінкольн Еллсуортом на "Норвегії" і 1928 р. – на новому дирижаблі "Італія" (уже в ролі керівника суто італійської експедиції). На зворотному шляху 25 травня дирижабль Нобіле через обледеніння розбився в крижаній пустелі, із 16 членів екіпажу вціліли дев'ятеро – їх викинуло на дрейфуючий лід. На порятунок експедиції Нобіле попрямували моряки і льотчики Італії, Норвегії, Радянського Союзу, Фінляндії, Франції, Швеції. У цих пошуках загинув видатний норвезький полярник Амундсен. Червоний намет людей Нобіле через місяць пошуків виявив льотчик шведських ВПС Ейнар Люндборг. 1931 р. Нобіле поїхав у СРСР, де працював над створенням дирижаблів. Згодом повернувся в Італію, викладав, а 1939 р. виїхав до США. Після поразки фашизму у 1945 р. італійські ВПС зняли з Нобіле всі обвинувачення, він був відновлений в чині генерал-майора й викладав в університеті Неаполя. Помер у Римі.

1905 – Ванда Василевська, польська й радянська письменниця, поет, драматург, сценарист і громадський діяч. Доктор філософських наук, учасниця польського революційного руху. Тричі лауреат Сталінської премії (1943, 1946, 1952). 1939 р. переїхала до Львова і прийняла радянське громадянство. 1940–1962 рр. була депутатом Верховної Ради СРСР. Була третьою дружиною письменника Олександра Корнійчука. Деякий час редагувала газети "За Радянську Україну" та "Радянська Польща". У повоєнні роки жила в Києві. Написала повісті "Просто любов", "Райдуга". Авторка трилогії "Пісня над водами", у якій описала боротьбу поляків за національну незалежність. За життя була названа класиком, твори Василевської були включені в обов'язкову шкільну програму. Однак після смерті Сталіна її творчість забули.

1905 – Крістіан Діор, французький підприємець і модельєр одягу, засновник фірми Christian Dior Perfume (1942). Свій будинок моди відкрив у 1946 р. за фінансової підтримки текстильного фабриканта Марселя Буссака.

1906 – Ігор Моїсеєв, російський танцюрист і балетмейстер, широко визнаний як найвизначніший хореограф народного танцю XX ст. Уродженець Києва. Народний артист СРСР, лауреат Ленінської і п'яти Державних премій, тричі кавалер ордена Леніна, лауреат американської премії "Оскар" в галузі танцю (1969, 1971). Почесний член Народних зборів Франції. 1937 р. Моїсеєв створив перший у СРСР професійний ансамбль народного танцю, упродовж 60 років був його незміннім художнім керівником. 1943 р. створив першу в країні професійну школу народного танцю.

1921 – Валентин Єжов, радянський кіносценарист ("Балада про солдата", "Крила", "Тридцять три", "Біле сонце пустелі", "Сибіріада", "Червоні дзвони" – все у співавторстві). Лауреат Ленінської премії 1961 р. за "Баладу про солдата".

1922 – Юрій Левітанський, російський радянський поет походженням з України (уродженець Козельця). Найвідоміший вірш – "Діалог біля новорічної ялинки":

– Что происходит на свете? – А просто зима.
– Просто зима, полагаете вы? – Полагаю.
Я ведь и сам, как умею, следы пролагаю
в ваши уснувшие ранней порою дома.

1924 – Бенні (Альфред) Хілл, англійський актор, визначний комік, майстер пародії, творець популярної в усьому світі телепрограми "Шоу Бенні Хілла".

1926 – Стівен Рівз, американський актор і легендарний культурист, визначний попередник Арнольда Шварценеггера у популяризації бодібілдингу. У часи Рівза цей спорт був новим і невідомим, і якщо зараз "качків" прозивають "Арнольд", "Шварценеггер" тощо, то в 60–70-х роках минулого століття – "Стівен Рівз". Знімався у фільмах "Подвиги Геракла", "Легенда про Енея", "Троянська війна", "Найкоротший день", "Багдадський злодій", "Пірат Морган", "Останні дні Помпеї" тощо.

1930 – Петро Катаєв, радянський кінооператор. Заслужений діяч мистецтв РРФСР (1982), лауреат Державної премії РРФСР (1976, за операторську роботу в телесеріалі "Сімнадцять миттєвостей весни"). Син письменника Євгена Петрова.

1941 – Пласідо Домінго, іспанський співак, всесвітньо відомий оперний тенор. Художній керівник оперного театру Лос-Анджелеса (з вересня 2000). З 1996 р. генеральний директор Вашингтонської національної  опери.

1944 – Родіон Нахапетов, радянський, український, російський та американський актор, режисер і сценарист. Перший виконавець ролі розвідника Максима Ісаєва-Штірліца ("Пароль не потрібен", 1967). Також знімався у фільмах "Живе такий хлопець", "Серце матері" й "Вірність матері" – у ролі Леніна, "Раба любові" та ін. Зняв картини "З тобою і без тебе", "Не стріляйте в білих лебедів" тощо. Народний артист РРФСР.

1950 – Леонід Косаківський, український політик і управлінець, перший всенародно обраний мер Києва. Представник президента України у місті Києві (1993–1994), голова Київради (1994–1997, 1995–1996) – одночасно голова Київської державної адміністрації, київський міський голова (1997–1998). Народний депутат України ІІІ скликання від партії "Громада", згодом у "Батьківщині". Скинутий із посади мера рішеннями президента Кучми, судів та Київради – за підримку Леоніла Кравчука на президентських виборах-1994.

1960 – Дмитро Харатьян, радянський і російський кіноактор, народний артист Росії (2008). Відомий за фільмами "Зелений фургон", "Гардемарини, вперед!", "Приватний детектив, або Операція "Кооперація", "Мордашка", "Серця трьох", "Королева Марго", "Іван Подушкін – джентльмен розшуку" та ін.

1968 – Артур Дмитрієв, радянський і російський фігурист, уродженець Білої Церкви. Став першим фігуристом-чоловіком, який вигравав Олімпійські ігри з двома різними партнерками (1992 – з Наталею Мішкутьонок, 1998 – з Оксаною Казаковою). Також – срібний призер Олімпіади-1994, дворазовий чемпіон світу (1991, 1992), 3-разовий чемпіон Європи (1991, 1992, 1996). Має також дві "бронзи" ЧС, одне "срібло" ЧЄ, три "бронзи" ЧЄ.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 615

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua