На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Боротьба з наркоманією по-українськи: війна без жодного пострілу

Версия для печати Версия для печати

26.06.2011 15:59:40 | Марія Мамаєва 

26 червня весь світ відзначає День боротьби з наркоманією та незаконним обігом наркотиків. Втім, боротьба з самим прибутковим бізнесом у всіх країнах йде у дуже нерівних умовах

Тому, незважаючи на урядові програми з протидії поширенню наркотиків та профілактики наркоманії, навіть у розвинених країнах кількість людей, що потрапляють в залежність, зростає. Україна ж у цьому списку посідає одне з провідних місць, і, враховуючи масштаби корупції в усіх органах влади, в нашій країні ні про які навіть більш-менш дієві державні програми по боротьбі з епідемією не може йти й мови. Тому боротися з цим лихом, як правило, доводиться самостійно: наркозалежному або ж його родичам.

Точну кількість наркоманів у нашій країні ніхто не береться підраховувати, навіть правоохоронні органи говорять про те, що офіційна статистика у рази відрізняється від реальної ситуації. Деякі дані свідчать про те, що щорічно кількість українців, що потрапляють в залежність, збільшується на 5-10%, і на сьогоднішній день ця цифра досягає 1,5 мільйони осіб. Притому, що населення нашої країни зменшується стрімкими темпами, ця значна частка населення не повинна бути обділена увагою держави.

Але виходить, що уряд, виділяючи величезні кошти на допомогу по народженню дітей, не особливо-то піклується про те, ким ці діти стануть, коли виростуть. Адже в більшості випадків наркоманія має соціальне підгрунтя. З одного боку, знаходиться досить багато людей - в основному підлітків, - які складають основну групу ризику, які ще не склалися як особистості. З іншого боку, досить багато людей, які з радістю скористаються проблемами молоді та запропонують їм "ліки від усіх хвороб". Цей бізнес, своєрідний мережевий маркетинг із втягування молоді в залежність, працює чітко, злагоджено, і збоїв, як правило, не дає.

Як розповів лідер громадської організації "Молодь України" Сергій Кушнірук, на сьогоднішній день в Україні "колеться" лише 15-20% наркоманів, у той же час, дедалі більше поширюється так звана "аптечна наркоманія". Адже ні для кого не секрет, що в наших аптеках можна без рецепта придбати будь-які "ліки", навіть найсильніші психотропні засоби.

Варто зазначити, що на проблему легкодоступності наркотичних засобів ще рік тому звернув увагу всього уряду Президент Віктор Янукович. Тоді він приніс на засідання Кабміну цілий ряд наркотиків, які на його прохання без особливих проблем придбали працівники АПУ просто через Інтернет-магазин. Після засідання "покупки" були демонстративно спалені, чим, можна сказати, і обмежилися заходи щодо боротьби "з цим ганебним явищем".

Як неодноразово заявляли представники громадських і молодіжних організацій, що займаються цією проблемою, кубла і різні кіоски, які під вивіскою "Аптека" продають сильні антидепресанти та інші ліки з наркотичним ефектом, продовжують існувати навіть після відвідин правоохоронних органів. У країні створюються нові служби по боротьбі з поширенням наркоманії та незаконним обігом наркотиків, але їх дій явно недостатньо. Загальновідомим фактом залишається те, що міліція - від рядових до вищих чинів - "кришує" наркобізнес.

Єдина міра по боротьбі з наркоманією, просувати яку з ентузіазмом беруться державні чиновники, - це замісна підтримувальна терапія, або "Програма зменшення шкоди". Заміна ін'єкційних наркотиків на пероральні, на думку фахівців ВООЗ, покликана скоротити темпи поширення ВІЛ/СНІДу та інших хвороб, що супроводжують наркоманію, і, так би мовити, веде до соціалізації наркозалежних. Однак метадон, який використовується в таких програмах, - це також наркотик, що викликає звикання, з часом вимагає збільшення дози і т.п. Тому, приміром, у Росії подібні програми заборонено.

Таким чином, в умовах відсутності боротьби з причинами проблеми, можна говорити лише про боротьбу з її наслідками. Але і тут все виявляється дуже непросто. При тому, що "зав'язати" фізично здатні далеко не всі, без сторонньої кваліфікованої допомоги зробити це практично неможливо. Як зазначив голова державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам Олександр Федько, успіх навіть найкращих програм щодо позбавлення від залежності не досягає 40%. І основний упор при лікуванні наркоманії, за словами психіатра-нарколога, голови правління Київського благодійного фонду "Ренесанс" Владислава Сови, повинен робитися саме на соціальну реабілітацію наркозалежних.

Однак, незважаючи на те, що на сьогоднішній день в Київській області налічується понад 60 різних центрів, що надають послуги з реабілітації наркозалежних, дійсно якісну допомогу, на думку експерта, надають лише 3-5 центрів. Більшість фахівців подібних центрів, насправді, не дуже добре знають, як лікувати залежність і просто займаються "викачуванням грошей".

Тому, на думку лікаря, діяльність таких центрів вимагає жорсткого контролю, необхідні і державні програми, схвалені Міністерством охорони здоров'я. "Необхідно створити єдину програму, яка буде затверджена на рівні держави. Тільки тоді можна буде говорити про якісну реабілітацію та попередження зривів серед тих, хто пройшов лікування", - зазначив В. Сова.

Крім того, на його думку, необхідно також ввести примусову реабілітацію наркозалежних, адже на сьогоднішній день затримані "на гарячому" наркомани, як правило, потрапляють в тюрми, де продовжують вживати наркотики. Проте в таких випадках людині повинен надаватися вибір: або лікування, або в'язниця. Тільки таким чином можна буде говорити хоч про якісь кроки по боротьбі.

Автор:  Марія Мамаєва
Источник:  Голос.Ua
Ссылка:  http://www.golosua.com/ua/

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 617

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua