На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 24 жовтня

Версия для печати Версия для печати

24.10.2013 12:08:27 |  

Свято:

День Організації Об’єднаних Націй.
Відзначається з 1984 р. 24 жовтня 1945 р. набрав чинності Статут ООН.

Всесвітній день інформації про розвиток. Відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН (1972) у день ухвалення 24 жовтня 1970 р. стратегії міжнародного розвитку на Друге Десятиліття розвитку ООН (1971–1980).

Міжнародний день без паперу. Відмічається кожен четвертий четвер жовтня по всьому світу. 

З 24 по 30 жовтня – Тиждень роззброєння. Проводиться згідно з підсумковим документом спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН із роззброєння 1978 р.

Мусульманське свято – День Арафата. День стояння на горі Арафат.

Національне свято Республіки Замбія – День Незалежності (1964).

Православні іменинники: Зінаїда, Пилип, Феофан.
Католицькі іменинники: Антон, Мартін, Рафаїл.

Події дня:

1273
– в Аахені коронований Рудольф I – перший німецький король із династії Габсбургів.

1658 – перед французьким королем Людовіком XIV уперше як автор і актор з'явився Мольєр.

1648 – укладено Вестфальський мир, який поклав кінець Тридцятилітній війні (1618–1648).

1768 – російська імператриця Катерина ІІ зробила собі щеплення проти віспи, чим поклала початок вакцинації в Росії проти цієї хвороби.

1795 – у Петербурзі Австрією, Прусією і Росією підписано конвенцію про третій поділ Польського королівства. 
Росія отримала литовські, білоруські й українські землі на схід від Бугу й лінії Немирів-Гродно; Пруссія - території, заселені етнічними поляками на захід від річки Пилипиці, Вісли, Бугу й Німану разом із Варшавою, а також землі в Західній Литві; Австрія - Краків і частину Малої Польщі між Пилипицею, Віслою та Бугом, частину Підляшшя та Мазовії.

1812 – у війні між Францією та Росією відбулася битва під Малоярославцем, яка завершилася перемогою французів.

1817 – у Москві на Воробйових горах у присутності імператора Олександра I закладений храм Христа Спасителя за проектом Олександра Лаврентьевіча Вітберга. Цей проект не був здійснений: через 22 роки, коли Вітберг закінчував свій термін відбуття в засланні, було почато будівництво нового храму на новому місці за проектом архітектора К. Тона.

1818 – дев'ятирічний Якоб Людвіг Фелікс Мендельсон, дав свій перший публічний концерт (Берлін).

1836 – А. Філліпс запатентував сірники.

1851 – Уїльям Лассел відкрив супутники Урану Аріель і Умбріель.

1851 – помер Лук'ян Кобилиця, український селянський провідник на Буковині.

1856 – прийнята конституція Південної Австралії.

1857 – у Шеффілді (Англія) заснований перший в світі футбольний клуб.

1861 – Західна Вірджінія вийшла з Вірджінії.

1861 – відправлена телеграма судді Стефана Філда з Каліфорнії президенту Аврааму Лінкольну – перша трансконтинентальна передача по телеграфу.

1885 – відбулася прем'єра оперети "Циганський барон" Іоганна Штрауса у Відні.

1901 – Анні Едсон Тейлор стала першою людиною в світі, яка успішно спустилася вниз по Ніагарському водоспаду в дубовій бочці. Лише чотирьом "щасливчикам" вдалося пройти через подібне випробування і залишитися живими. Отримавши струс мозку, вона ледве вилізла з діжки зі словами, що нікому б не радила повторювати її "подвиг".

1911 – із мису Еванс вирушила в дорогу антарктична експедиція англійця Роберта Фалкона Скотта у складі 12 осіб, яка мала на меті досягти Південного полюса Землі. Експедицію постійно переслідували невдачі: моторні сани незабаром зламалися, поні, що супроводжували експедицію, довелося пристрелити, а собачі упряжки відіслати назад. Потім були вимушені повернути назад семеро членів експедиції. Коли ж в січні наступного року п'ятірка, що залишилася, досягла мети подорожі, виявилось, що їх випередив норвежець Руаль Амундсен.

1918 – у Києві після падіння першого гетьманського Кабінету міністрів, що складався переважно з представників кадетської партії, приступив до роботи другий Кабінет міністрів.

1919 – у Москві відбулась VІІІ Всеросійська конференція РКП(б), на якій обговорювалось питання про політичне становище в Україні. Було ухвалено резолюцію "Про радянську владу на Україні", в основу якої було покладено резолюцію ЦК РКП(б), написану В. Леніним. Її головний зміст спрямовувався на подолання помилок і перегинів радянської влади у національній, земельній і продовольчій політиці, які саме й призвели до її падіння в Україні у 1919.

1920 – війська УНР звільнили від більшовиків Вінницю і вийшли на лінію Яруга – Шаргород – Бар – Деражня – Летичів – Літин.

1920 – через день після махновців у Олександрівськ (Запоріжжя) вступили частини Червоної армії

1924 – в Одесі на Першій державній кінофабриці знято перший український трюковий короткометражний фільм "Макдональд". Режисер – Лесь Курбас, у головних ролях – А. Бучма та В. Василько.

1927 – у Києві на ІІ Всеукраїнському соборі Української автокефальної православної церкви митрополитом УАПЦ обрано отця Миколу Борецького (єпископа Гайсинського). За три дні до цього Собор під тиском влади усунув із посади митрополита Василя Липківського.

1931 – Леонід Брежнев вступив у КПРС.

1932 – американець Пленні Вінго завершив найтривалішу подорож задом наперед, пройшовши спиною вперед з Каліфорнії до Стамбулу (12875 км).

1935 – на Спаській вежі московського Кремля встановлена рубінова зірка, виготовлена на Донбасі.

1939 – засновано Ленінградський театр мініатюр під керівництвом Аркадія Райкіна.

1939 – уперше в продаж надійшли нейлонові панчохи (Уїлмінгтон, штат Делавер, США)

1939 – СРСР підписав договір про постачання зерна та нафти в Німеччину.

1939 – у Париж прибув золотий запас Польщі, евакуйований від німців.

1941 – німецькі війська взяли третій за величиною індустріальний центр СРСР – Харків.

1942 – у Плискові Вінницької області гітлерівці стратили 365 євреїв, у Дубно – близько 1000.

1945 – у Чехословаччині націоналізовано велику промисловість і банки.

1945 – набув чинності Статут Організації Об’єднаних Націй, підписаний у червні 1945 року.

1947 – мусульманські сепаратисти оголосили незалежною державою індійську провінцію Кашмір.

1949 – у День ООН в Нью-Йорку на 43-й вулиці в центрі Манхеттена було закладено фундамент висотної будівлі ООН (архітектори У. Гаррісон, США, Ле Корбюз’є, Франція, і О. Німейєр, Бразилія).

1949 – убитий бойовиками націоналістичного підпілля у Львові Ярослав Галан, український радянський письменник, журналіст, публіцист, громадський і партійний (комуністичний) діяч. Українські націоналісти Михайло Стахур та Іларій Лукашевич, пов'язані з ОУН, зарубали Галана гуцульською сокирою. Смерть спричинили 11 ударів сокирою по голові, причому більшість з них була нанесена вже після смерті. Вважається, що приводом для вбивства стали антиклерикальні памфлети письменника.

1950 – Комітет Хрестового походу за свободу встановив у Західноберлінській ратуші Всесвітній дзвін свободи. Цей дзвін звучав над Берліном у день об'єднання країни.

1950 – міністр оборони СРСР маршал Василевський видав директиву, яка передбачала сформувати до 1 травня 1951 р. 46 рот спеціального призначення штатною чисельністю по 120 осіб.

1960 – перший пуск міжконтинентальної балістичної ракети Р-16 із дальністю польоту до 13 000 км на Байконурі обернувся трагедією. За 15 хвилин до запуску ракета вибухнула на стартовому майданчику, живцем згоріли 74 людини, серед яких і командувач Ракетних військ стратегічного призначення СРСР маршал артилерії Митрофан Нєдєлін. Трагедія була суворо засекречена, повідомлялося тільки про загибель Неделіна – нібито в авіакатастрофі. Ракета була розроблена в КБ Янгеля.

1962 – СРСР оголосив протест у зв'язку з блокадою Куби, початою США.

1964 – Північна Родезія проголосила незалежність і стала називатися Замбія.

1969 – актор Річард Бартон подарував актрисі Елізабет Тейлор діамантовий перстень ціною один мільйон доларів.

1970 – конгрес Чилі затвердив Сальвадора Альєнде на посаді президента країни. Перший у світі президент-марксист на президентських виборах набрав 36,2% голосів, випередивши двох інших кандидатів. За процедурою, його кандидатуру відправили на затвердження конгресу, де Альєнде був підтриманий християнськими демократами – після того, як зобов'язався не порушувати принципи демократії.

1980 – у Польщі зареєстрована незалежна профспілка "Солідарність".

1984 – німецька тенісистка Штеффі Граф відіграла перший матч у своїй професійній кар'єрі.

1990 – у Радянському Союзі було проведено останнє випробування зброї на полігоні на Новій Землі.

1991 – Верховна Рада України ухвалила заяву про без’ядерний статус України.

1993 – у Софіївському соборі Києва відбулася інтронізація Патріарха Української Православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Володимира Романюка.

1994 – під час офіційного візиту Президента України Леоніда Кучми до Канади було підписано договір про дружбу й співробітництво між обома країнами.

1999 – в Івано-Франківську відкрили пам'ятник Роксолані (Насті Лісовській), коханій дружині турецького султана Сулеймана I.

2003 – відбулися останні показові польоти надзвукових пасажирських літаків "Конкорд" авіакомпанії "British Airways" у Великій Британії

2005 – у Швеції запущений перший в світі поїзд, що працює на біогазі.

2007 – із космодрому Січан за допомогою ракети-носія "Чанчжен-3А" стартувала в космос китайська станція "Чан'е-1", призначена для дослідження Місяця.

Цього дня народились:

51
– Цезар Доміціан Август (Тит Флавій Доміціан), римський імператор у 81–96 рр., останній із династії Флавіїв.

1558 – Шимон Шимонович, польський поет. Чимало творів (оди, епіграми, вірші релігійного змісту, драми) написав латинською мовою. Творчість Шимоновича позначена впливом польської та української народної пісні.

1632 – Антоні ван Левенгук, голландський натураліст, основоположник мікроскопічного методу дослідження організмів. Узагалі Левенгук займався торгівлею мануфактурою і галантереєю. Шліфування оптичного скла було його захопленням. І треба сказати, що досяг він у цій справі великої досконалості. Виготовлені ним лінзи, котрі він вправляв у металеві тримачі, давали 150 – 300-кратне збільшення. За допомогою таких "мікроскопів" Левенгук вперше спостерігав і замальовував сперматозоїди, бактерії, еритроцити, окремі рослинні і тваринні клітки, яйця і зародки та інші частини і органи більше аніж 200 видів рослин і тварин. Свої спостереження він описував у листах (майже 300), котрі направляв головним чином до Лондонського королівського товариства, членом якого був і сам з 1680 р.. Прожив Левенгук все своє життя (91 рік) у невеличкому голландському містечку Делфт.

1775 – Багадур Шах II Зафар, останній правитель Індії з династії Великих Моголів (1838–1857). Був узятий у полон англійцями під час придушення повстання сипаїв. Поет і музикант, батько 22 синів і щонайменше 32 дочок.

1804 – Вільгельм-Едуард Вебер, німецький фізик. Професор університетів у Галле, Геттінгені та Лейпцигу. Досліджував явище електромагнетизму. 1856 р. визначив електродинамічну сталу і встановив, що за числовим значенням вона дорівнює швидкості світла. Побудував перший у Німеччині електротелеграф (1833). Його ім’ям названо одиницю магнітного потоку вебер.

1823 – Глафіра Іванівна Псьол (Дуніна-Борковська), українська художниця. Живопису навчалася вдома. У 1843 році в Яготині познайомилася з Т. Шевченком, користувалася його порадами щодо малярства. Серед творів художниці портрети В.О. Рєпніної, М.Г. Рєпніна, П.Д. Дуніна-Борковського.

1857 – Іван Андрійович Линниченко, український історик, архівознавець, краєзнавець, громадський діяч. Професор Новоросійського університету в Одесі. Автор праць "Віче в Київській області", "Взаємовідносини Русі і Польщі до пол. ХІV ст." та ін. Син Линниченка Андрія Івановича (професора, історика літератури, директора Фундуклеївської гімназії).

1861 – Олексій Каледін, російський військовий і державний діяч. Генерал від кавалерії, один із керівників Білого руху в Росії у 1917–1918, керівник Донської республіки у 1917–1918 рр., отаман Війська Донського. Під час І Світової війни командував 8-ю армією, що завдала головного удару під час Брусиловського прориву. У грудні 1917 р. разом із генералами Корніловим та Алексєєвим увійшов до "тріумвірату" – верховного органу сил на Півдні Росії, сформував Добровольчу армію. Після поразок у січні-лютому 1918 р. Каледін склав свої повноваження і покінчив життя самогубством (застрелився).

1862 – Даніель Сваровськи, австрійський підприємець, засновник знаменитої компанії з виробництва прикрас зі скла й кришталю – Swarovski.

1867 – Микола Федотович Біляшівський, український археолог, етнограф, мистецтвознавець, академік АН УРСР. У 1902–1923 рр. очолював Київський історичний музей (тоді називався Київський міський художньо-промисловий і науковий музей). Досліджував археологічні пам’ятки на території України від кам’яного віку до раннього середньовіччя. Був редактором збірника, потім журналу "Археологическая летопись Южной России"”. М.Ф. Біляшівський надзвичайно багато зробив для розвитку музейної справи в Україні. Розшукував і збирав рукописи та мистецьку спадщину Т.Г. Шевченка. Похований у Каневі.

1880 – Григорій Семенович Кожушко, український кобзар. Родом з Сумщини. Закінчив школу для сліпих у Харкові. Навчався у відомого кобзаря Степана Пасюги. У репертуарі Кожушка були українські народні думи, історичні (про Морозенка, Байду, Нечая, Залізняка), соціально-побутові, ліричні й жартівливі народні пісні, пісні на слова Т. Шевченка, революційна пісня на слова О. Колесси "Шалійте, шалійте, скажені кати", власні твори. Разом з іншими кобзарями виступав у Петрограді, Москві, Катеринославі. Виконавське мистецтво Кожушка високо оцінювали Олена Пчілка, Д. Яворницький.

1882 – Імре Кальман, угорський композитор. Один із основоположників і найбільш яскравий представник т. з. нової віденської оперети. Написав 20 оперет, серед яких "Королева чардашу" ("Сільва"), "Баядера", "Принцеса цирку", "Фіалка Монмартра".

1886 – Григорій Костянтинович (Серго) Орджонікідзе, радянський державний і партійний діяч. У грудні 1917 р. був надзвичайним комісаром України, пізніше – Півдня Росії.1922–1926 рр. – перший секретар Закавказького і Північнокавказького крайкомів партії. З 1926 р. – голова ЦКК ВКП(б), нарком РСІ СРСР, заступник Голови РНК СРСР. З 1930 – голова ВРНГ, з 1932 – нарком важкої промисловості СРСР. Покінчив життя самогубством (офіційна версія – інфаркт).

1895 – Олександр Наумович Фрумкін, відомий радянський електрохімік і фізико-хімік, академік АН СРСР, Герой Соціалістичної Праці. Закінчив Новоросійський університет в Одесі. 1958–1976 рр. – директор створеного ним Інституту електрохімії АН СРСР. Автор праць з кінетики і механізму електрохімічних процесів. Лауреат Державної премії СРСР (1941, 1949, 1952), Ленінської премії (1931).

1908 – Олексій Михайлович Ісаєв, російський конструктор ракетних двигунів для рідинних балістичних морських ракет і космічних апаратів, Герой Соціалістичної Праці, доктор технічних наук. Разом з О.Я. Березняком спроектував і виготовив перший радянський реактивний літак-винищувач БІ-1 з рідинним ракетним двигуном. Лауреат Ленінської премії (1958), Державної премії СРСР (1948, 1968).

1911 – Аркадій Ісакович Райкін, російський артист естради, народний артист СРСР (1968). З 1939 р. актор, з 1942 р. художній керівник Ленінградського театру мініатюр (з 1982 р. Державний театр мініатюр у Москві; з 1987 р. театр "Сатирикон").

1913 – Тіто Гоббі, італійський співак (баритон), один із найяскравіших виконавців ХХ століття. У репертуарі співака було близько 100 партій, він з однаковою майстерністю виконував як драматичні, так і комічні ролі. Крім чудового голосу Тіто Гоббі був ще й прекрасним актором (що для оперного співака рідкість).

1913 – Арман Лану, французький письменник і літературознавець. Автор трилогії "Божевільна Марго", дилогії про Паризьку комуну. Лану належать романізовані біографії "Здрастуйте, пане Золя!", "Любий друг Мопассан", новели. 1977 р. письменник відвідав Україну, прочитав лекцію про сучасну французьку літературу в Київському університеті.

1917 – Шараф Рашидов, узбецький радянський партійний і державний діяч, перший секретар ЦК Компартії Узбекистану в 1959–1983 рр. Також – письменник, кандидат у члени політбюро ЦК КПРС, двічі Герой соцпраці (1974, 1977). Обвинувачений у відомій "бавовняній" справі – про величезні приписки даних урожаю бавовни.

1927 – Жільбер Беко (Франсуа Сіллі), французький естрадний виконавець, композитор, автор знаменитого шлягеру "Наталі". Його пісні виконували Едіт Піаф, Шарль Азнавур, Ів Монтан, Даліда.

1928 – Лев Митрофанович Барков, російський фізик, спеціаліст в галузі ядерної фізики і фізики елементарних частинок. Академік РАН, лауреат Державної премії СРСР.

1931 – Софія Асгатівна Губайдуліна, російський композитор, одна з найяскравіших представниць сучасного авангардного музичного мистецтва у світі. Її ім’я стоїть в одному ряду з Альфредом Шнітке, Едісоном Денисовим, Арво Пяртом, Валентином Сильвестровим, Гією Канчелі. Автор кантат "Ніч у Мемфісі", "З Часослова", "Нині завжди сніги", симфоній "Чую… умовкло…", "Фігури часу", концерту для скрипки з оркестром Offertorium, "Пасхальної ораторії", твору "Страсті за Іоанном". У радянський час писала музику до кінофільмів ("Вертикаль", "День ангела", "Опудало", "Крейцерова соната", "Мауглі" (мультфільм)) та вистав. З 1991 р. живе у Німеччині, але залишається громадянкою Росії.

1932 – П’єр-Жіль де Женн, французький фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики. Займався дослідженнями в галузі гідродинаміки, надпровідності, зробив ряд відкриттів у сфері рідких кристалів і полімерів, які були використані при розробці рідкокристалічних екранів і пласких комп’ютерних і телевізійних моніторів.

1932 – Роберт Манделл, американський учений-економіст, професор Колумбійського університету, лауреат Нобелівської премії з економіки (1999), яку отримав за аналіз монетарної та фіскальної політики за умов різних валютних режимів, а також за аналіз оптимальних зон обігу валют. Р.Манделл вважається одним із фундаторів сучасної теорії макроекономіки. Він є автором численних праць з економічної теорії в міжнародній економіці. Відомий як творець теорії "економіки пропозиції", провідний світовий вчений в галузі оптимальних валютних зон, спільних ринків і економічної продуктивності. Його перу належить також детальна історія міжнародної грошової системи. Доповідь Р. Манделла на фінансовій конференції у Мексиці в жовтні 1999 р. явила собою прорив в усвідомленні взаємопов’язаності стабільності валюти і економічного зростання. На його думку, слід визнати, що спроби встановлення контролю над капіталами для захисту від фінансових потрясінь, які спричинені "гарячими грошима", не виправдалися. "Не буває поганого руху капіталу, – сказав він, – є тільки погані обмінні курси". До його думки прислухаються в багатьох урядах держав Латинської Америки, Європи та Канади (економічна модель Канади розроблялася за участю Манделла), керівництві Федеральної резервної системи США, Американському міністерстві фінансів. Нині нобелівський лауреат продовжує вести науковий пошук у напрямі "Міжнародна монетарна система ХХІ століття: чи буде повернення золота?".

1938 – Венедикт Васильович Єрофеєв, російський письменник, автор сатирично-гротескної повісті "Москва-Пєтушки", що представляє радянські суспільно-побутові та політичні реалії, драми "Вальпургієва ніч, або "Кроки Командора".

1939 – Дичко Леся (Людмила) Василівна, український композитор. Народна артистка України (1995), лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка (1989). Автор кантати "Червона калина", ораторій "Чотири пори року", "Індія-Лакшмі", балетів "Досвітні вогні", "Катерина Білокур", симфоній, літургій.

1942 – Динара Асанова, радянська кінорежисерка ("Ключ без права передачі", "Пацани", "Не болить голова у дятла").

1942 – Фернандо Вайєхо (Вальєхо), колумбійський письменник, біограф, біолог та кінорежисер. Його найвідоміший роман "Богоматір вбивць" зажив авторові світової слави і започаткував новий літературний напрямок — "наркореалізм".

1945 – Андрій Мартинов, радянський кіноактор ("А зорі тут тихі", "Вічний поклик", "Цар Іван Грозний").

1966 – Роман Абрамович, російський підприємець, олігарх. Гбернатор Чукотки у 2000–2008 рр., із 2008 р. – голова Думи Чукотського автономного округу, найбагатша людина Росії ("Сібнєфть"), власник англійського футбольного клубу "Челсі".

1983 – Андре Тан (Андрій Тищенко), український дизайнер одягу.

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 597

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua