На главную страницу
 

От редактора
Правила портала
Защита интеллектуальной
собственности
Эксперт-Новости
Эксперт-Анонсы
Дайджест СМИ
Дайджест TV
Помощь
Эксперт-Поиск

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Регистрация
Поиск по порталу

nsjewels.com.ua - ювелирный магазин

Цей день в історії - події та люди. 5 березня

Версия для печати Версия для печати

05.03.2013 10:31:22 |  

Свято:

В Азербайджані – День фізичної культури і спорту.

У Французькій Полінезії відзначають день місіонера.

Православні іменинники: Афанасій, Георгій, Єгор, Наталія, Остап, Тимофій, Юрій.
Католицькі іменинники: Адріан, Вацлав, Теофіл, Фредерік.

Події дня:

1198
– на з'їзді німецьких лицарів в Акконі організація з догляду за хворими, утворена раніше під час ІІІ Хрестового походу, перетворена в духовно-лицарський Тевтонський орден. Повна його назва – Орден лицарів німецького шпиталю св. Марії в Єрусалимі.

1279 – у битві при Ашерадені (зараз Айзкраукле в Латвії) литовське військо завдало важкої поразки хрестоносцями, які втратили 70 лицарів на чолі з магістром Ернстом фон Рассбургом.

1558 – медик Франсіско Фернандес був посланий королем Іспанії Філіпом II до Мексики для вивчення невідомих європейцям рослин і продуктів харчування. Ця умовна дата вважається днем появи тютюну в Європі.

1562 – унаслідок невдалих воєн із Руською державою припинив своє існування Лівонський орден. Утворено Курляндське герцогство.

1616 – колегія кардиналів на чолі з Папою Павлом V, передивившись список нових видань, визнала єретичним твір Миколая Коперника "Про обертання небесних сфер" і занесла його до списку заборонених.

1711 – засновано Сенат – вищий державний орган у Росії (існував до 1917 р.).

1792 – революційний уряд Франції закрив університет Сорбонна та всі богословські факультети в країні.

1836 – у США Семюель Кольт почав промислове виробництво револьвера 34-го калібру.

1842 – підрозділ мексиканської армії чисельністю близько 500 вояків окуповував незалежний Техас, але потім швидко повернувся назад до Ріо-Гранде.

1868 – в Англії запатентовано степлер.

1904 – Нікола Тесла описав процес формування кульової блискавки.

1918 – у Житомирі на засіданні Малої ради було ухвалено закони про адміністративний стан Києва, про передачу міліції Києва в розпорядження Міністерства внутрішніх справ, про покарання всіх учасників війни і повстання проти Української держави (закон позбавляв українського громадянства і карав висилкою за межі УНР тих, кому в судовому порядку було доведено, що вони після опублікування ІV Універсалу Центральної ради брали участь або допомагали Росії у війні проти України).

1919 – тим часом як у Києві та Харкові порядкували більшовики, у Вінниці відбулась державна нарада УНР за участю членів Директорії, уряду, комісій Конгресу трудового народу, представників українських політичних партій і громадських організацій, на якій обговорювалися і були відкинуті домагання Антанти змінити склад Директорії (відставка С. Петлюри та П. Андрієвського). Нарада доручила С. Остапенку повідомити представників Антанти, що заміна складу Директорії може відбутися лише відповідно до законів УНР. Одночасно декларувалося бажання УНР продовжувати пошуки можливостей спільної боротьби проти більшовизму.

1919 – повноважний представник УНР Г. Сидоренко передав Паризькій мирній конференції ноту з приводу рішення народних зборів Хуста від 21 січня 1919 р. про прилучення Карпатської України до Великої України (УНР) і що спроби Польщі, Румунії та Чехословаччини претендувати на розділ цих земель зустрінуть опір українського народу.

1920 – під натиском частин Червоної армії окрема піша бригада УНР у складі Могилівського полку, Галицького куреня, бригади отамана Шашкевича і представники цивільної влади УНР на чолі з І. Макухом залишили місто Могилів-Подільський.

1921 – у Харкові V Всеукраїнський з’їзд рад затвердив договір між УСРР і РСФРР про військовий та господарський союз. Також червоний форум прийняв постанови про утворення і діяльність комнезамів (комітетів незаможних селян), про закріплення землекористування, про відбудову сільського господарства, про амністію тощо.

1923 – Ленін надиктував свої останні листи, які стали його політичним заповітом.

1923 – конструктор І.І. Сікорський разом з групою емігрантів з Росії організував у США літакобудівну компанію Aero engineering Corp., яка у 1928 р. увійшла до складу корпорації United Aircraft, і був її генеральним конструктором до 1957 р. Фінансову підтримку авіаконструктору надав російський композитор Сергій Рахманінов, який на той час вже мешкав у США. Фірма існує й по сьогоднішній день і є одним з провідних виробників вертольотної техніки.

1924 – у США створено корпорацію IBM.

1933 – вибори в Німеччині. Значний успіх націонал-соціалістичної робітничої партії – 17,2 млн. голосів проти 7,1 млн. в СДПН і 4,8 млн. у комуністів. Фашизм набирав обертів.

1933 – доповідна записка начальника Дніпропетровського обласного відділу ДПУ Краукліса про голодування населення 336 сільрад 40 районів, про смертність від "тропічної малярії, яка набула характеру масової епідемії з великою кількістю смертності, внаслідок безмежного виснаження сільського населення від голоду", від вживання сурогатів.

1933 – "Велика депресія": президент США Франклін Рузвельт оголосив "банківський вихідний", який зачинив усі банки США та заморозив усі фінансові операції.

1934 – почалась героїчна епопея радянських льотчиків з врятування челюскінців. Екіпаж Анатолія Ляпідевського на літаку АНТ-4 вивіз на материк першу групу членів екіпажу криголама "Челюскін", роздавленого кригою в Чукотському морі.

1935 – у Київському театрі опери і балету відбулась прем’єра опери М. Римського-Корсакова "Снігуронька".

1939 – у зв’язку із 125-річчям від дня народження Кобзаря, Київському університету і Державному академічному театру опери та балету було присвоєно ім’я Т.Г. Шевченка.

1940 – політбюро ЦК ВКП (б) винесло рішення: засудити до розстрілу без розгляду справ польських офіцерів і інтелігентів, захоплених в полон Червоною армією у вересні та жовтні 1939 р. Постанова стосувалася 14 700 полонених, а загалом, згідно з цим рішенням, було знищено від 22 до 40 тис. осіб серед яких і певний відсоток етнічних українців, чимало мешканців Галичини і Волині, що перебували в таборах Ковеля, Осташкова, Старобільська, Катині, Мідного, Харкова та ін. Схвальні підписи під документом поставили Сталін, Ворошилов, Молотов, Мікоян.

1942 – у Куйбишеві (нині Самара) вперше виконана Сьома симфонія Дмитра Шостаковича, що отримала назву Ленінградської.

1944 – розпочалась Умансько-Ботошанська наступальна операція військ 2-го Українського фронту (І.С. Конєв), внаслідок якої було звільнено значну територію Правобережної України й Молдавії, здійснено вихід Червоної армії до північно-східних районів Румунії.

1946 – знаменита промова Уїнстона Черчілля у Вестмінстерському коледжі у Фултоні, штат Міссурі, США. Вважається, що ця промова поклала початок "холодній війні". Саме в Фултоні Черчілль сказав знамениті слова про "залізну завісу", що розділила Європу.

1950 – у бою з військами МГБ в селі Білогорща загинув Роман Шухевич. Відтак його заступника Василя Кука обрано головою Проводу ОУН в Україні, головним командиром УПА та головою Генерального секретаріату Української головної визвольної ради.

1953 – на підмосковній дачі у 73 роки помер генеральний секретар ЦК КПРС, диктатор Радянського Союзу – Йосип Сталін.

1958 – відбувся перший політ надзвукового багатоцільового вертольоту Як-28.

1960 – фотограф Альберто Корда зробив найвідомішу фотографію латиноамериканського повстанця Ернесто Че Гевари й не отримав за неї ні цента гонорару.

1961 – начальник УКДБ по Києву та Київській області М. Тихонов звернувся до першого секретаря Київського обкому КПУ П. Шелеста із пропозицією закрити Києво-Печерську лавру, аргументуючи свою позицію "скупченням на її території релігійних фанатиків".

1966 – в лікарні у Москві померла російська поетеса Анна Ахматова.

1970 – набрав чинності Договір про нерозповсюдження ядерної зброї. Ухвалений Генеральною Асамблеєю ООН 1 липня 1968 р. Нині його учасниками є 189 держав. Конференція держав ухвалила рішення про його безстрокове продовження.

1979 – американський космічний апарат "Вояджер-1" досягнув планети Юпітер.

1982 – "Венера-14", радянський космічний апарат, прибув на планету Венера.

1996 – Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про рекламу".

1997 – представники КНДР і Південної Кореї вперше за чверть століття сіли за стіл переговорів.

1998 – ухвалено закон "Про Раду нацiональної безпеки i оборони України", яким визначено правовi засади органiзацiї та дiяльностi РНБО, її склад, структуру, компетенцiю i функції.

1999 – Верховна Рада України здолала вето глави держави на Закон "Про вибори президента України". При цьому депутати погодились з пропозиціями Леоніда Кучми (обрання на п’ятилітній строк, включення в декларацію кандидата в президенти інформації про його майно за останній рік), але не підтримали ідей скорочення терміну виборчої кампанії до 120 днів, зміни системи виборчих комісій, визнання виборів такими що не відбулися, якщо в них взяли участь менше половини виборців.

1999 – президент Росії Борис Єльцин звільнив Бориса Березовського від обов’язків виконавчого секретаря СНД, як йшлося в повідомленні прес-служби – "за регулярные действия, выходящие за рамки полномочий исполнительного секретаря СНГ, невыполнение поручений председателя Совета глав государств СНГ". Згодом російський олігарх Березовський отримав політичний притулок у Великобританії.

2004 – екс-спікер Держдуми РФ Іван Рибкін знявся з балотування на виборах президента Росії. Цьому передувала скандальна історія з "викраденням" Рибкіна – креатури олігарха Бориса Березовського – та виявленням його в Києві. Там він внаслідок отруєння нібито перебував чотири дні "без свідомості", після чого Рибкіну з метою шантажу "продемонстрували відеозапис, на якому він здійснював "огидні дії" із "жахливими збоченцями". Були й інші версії цієї заплутаної історії, що полягали у використанні Рибкіна як жертви для створення на виборах негативного реноме для кандидата від влади.

Цього дня народились:

1324
– Давид II, король Шотландії у 1329–1332 і 1336–1371 рр., один із найвидатніших правителів середньовічної Шотландії, учасник воєн з англійцями. Син короля Роберта I Брюса і Єлизавети де Бург.

1326 – Лайош І Великий, король Угорщини у 1342–1382 рр., король Польщі (під ім'ям Людвік) у 1370–1382 рр. з Анжуйської династії.

1512 – Герард Меркатор (Кремер), фламандський картограф. Автор праці – збірника карт і описання європейських країн, названої "Атласом".

1658 – Антуан Де Ламот Кадиллак, лейтенант французької армії, керівник французьких володінь у Північній Америці, засновник м. Детройт.

1703 – Василь Кирилович Тредіаковський, російський учений, поет, академік Петербурзької АН. Вперше у російській поезії запровадив гекзаметр. Автор поеми "Тілемахіда" (1766) і великої кількості віршів, які на сьогоднішній день літературної цінності не складають. Але згодом значення творчої спадщини Василя Тредіаковського переглянули і нині більшість дослідників називають його "поетом нульового циклу" – тобто одним з тих, хто заклав підвалини російської поезії.

1827 – Леонід Іванович Глібов, український байкар, поет, журналіст. Видавав і редагував газету "Черниговский листок". Автор понад 100 байок, ліричних поезій, поеми "Перекотиполе", п’єси "До мирового", повісті "Наташа", творів для дітей. Ліричний твір "Журба" ("Стоїть гора високая…"), який поклав на музику М. Лисенко, став відомою народною піснею.

1833 – Іван Петрович Щелков, вітчизняний фізіолог, перший професор самостійної кафедри фізіології Харківського університету, ректор Харківського університету (1884–1890).

1860 – Ярослав Окуневський, український громадський діяч, військовий лікар. Першим розробив статут медичної служби морського флоту, який був успішно запроваджений у багатьох країнах світу. Відомий також як організатор та голова Української санітарної місії УНР у Відні. У 1921–1922 рр. керував санітарними справами Державного секретаріату ЗУНР.

1867 – Густав Вольдемарович Брілінг, історик, мистецтвознавець, засновник і директор Вінницького народного музею.

1871 – Роза Люксембург, діячка польського, німецького і міжнародного руху, одна з керівників і теоретиків польської соціал-демократії, ліворадикальної течії в німецькій соціал-демократії і ІІ Інтернаціоналі, одна з засновниць Комуністичної партії Німеччини.

1879 – Уїльям Генрі Беверідж, британський економіст і політичний діяч, послідовник кейнсіанства. Автор плану здійснення загальної зайнятості, яка слугувала основою для соціальних реформ у післявоєнній Західній Європі.

1880 – Сергій Натанович Бернштейн, український і російський математик. Засновник конструктивної теорії функцій, академік АН СРСР. Лауреат Державної премії СРСР (1942).

1886 – Володимир Юлійович Візе, російський вчений, полярний дослідник, член-кореспондент АН СРСР. Учасник експедиції Г.Я Сєдова (1912–1914), науковий керівник експедицій на суднах "Георгій Сєдов" (1930), "Федір Літке" (1934). Лауреат Державної премії СРСР (1946).

1903 – Наталя Львівна Забіла, українська письменниця, перекладачка. У творчому доробку Забіли майже двісті книжок – вірші, повісті, оповідання, п’єси і драматичні поеми, рецензії. Але в історію української літератури вона увійшла передусім як чудовий дитячий поет. Не одне покоління малят знало збірки її віршів "Ясоччина книжка", "Оксанчине вбрання", "Про дівчинку Маринку", "Малим про велике"” та ін. Забіла довгий час керувала Харківською письменницькою організацією, редагувала популярний дитячий журнал "Барвінок".

1904 – Олексій Косигін, радянський державний і партійний діяч. Був главою уряду протягом 16 років – найдовше за всіх в історії царської, радянської та пострадянської Росії. В цілому був членом Ради народних комісарів і Ради міністрів СРСР майже 42 роки (з 2 січня 1939 р. по 23 жовтня 1980 р.) – як голова, перший заступник голови, заступник голови (чотири рази), як глава п'яти міністерств СРСР, голова Держплану СРСР тощо. Член ЦК (з 1939), член політбюро (президії) ЦК КПРС у 1948–1952 і 1960–80 рр. Депутат Верховної Ради СРСР з 1946 р. Двічі Герой соціалістичної праці (1964, 1974).

1908 – Рекс Харрісон, англійський актор. Виконав роль Хіггінса ("Моя чарівна леді", США, премія "Оскар"). Створив колоритні образи у фільмах "Принц і жебрак", "Ашанті".

1910 – Момофуку Андо, японський винахідник, один з творців фастфуду – їжі швидкого приготування. 1971 р. випустив локшину в пластикових стаканчиках, яку було достатньо залити окропом перед споживанням. Нині річний обсяг продажів компанії Nissin Foods, заснованої Андо, перевищує 25 мільярдів доларів.

1919 – Григорій Ірмович Новак, український важкоатлет (народився в Чорнобилі), артист цирку, десятиразовий чемпіон Радянського Союзу з важкої атлетики в різних вагових категоріях, перший радянський чемпіон світу (Париж, 1946). Встановив 69 світових рекордів.

1931 – Тамара Міансарова, російська радянська естрадна співачка ("Топ, топ...", "Стоят девченки", "Черный кот").

1936 – Володимир Микитович Маслаченко, заслужений майстер спорту СРСР з футболу, спортивний коментатор. Родом з Дніпропетровщини.

1946 – Володимир Тукмаков, український шахіст, гросмейстер (1972), чемпіон УРСР 1970 р., срібний призер трьох чемпіонатів СРСР. Заслужений тренер ФІДЕ (2004).

1958 – Володимир Васильович Бессонов, український футболіст, півзахисник київського "Динамо" та збірної СРСР. Закінчував кар'єру в "Маккабі" (Хайфа). Шестиразовий чемпіон СРСР, чотириразовий володар Кубка СРСР, володар Кубка володарів кубків УЄФА 1986 р. Після закінчення кар'єри гравця – тренер. Тренував українські команди (СКА, ЦСКА, "Зорю", "Ниву" (Вінниця), "Харків", "Дніпро"), 2002–2003 рр. – національну збірну Туркменістану.

1959 – Вазген Саркисян, державний і політичний діяч Вірменії, Національний герой Вірменії (2000). Загинув в результаті теракту в парламенті 27 жовтня 1999 р. У 1991–1992 рр. і 1995–1999 рр. – міністр оборони, 1992–1995 рр. – державний міністр, у червні – жовтні 1999 р. прем’єр-міністр Вірменії.

1968 – Василь Волга, український політик і бізнесмен, народний депутат V скликання від Соцпартії, зараз – лідер партії "Союз лівих сил". Із 2010 р. – голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг. 2004 р. балотувався на пост президента (0.04%, 16-те місце серед 24 претендентів).

Источник:  ВЕМ
Ссылка:  http://www.experts.in.ua

Возврат к списку
Дайджест по разделам
АПК (106) 
Демография (285) 
День в истории (375) 
Здравохранение (1177) 
Книжный мир (93) 
Культура (1422) 
Лица эпохи (869) 
Наука и технологии (983) 
Образование (1666) 
Общество (3283) 
Политика (6880) 
Право (612) 
Социология (230) 
Экология (418) 
Экономика (5501) 
Энергетика (800) 

НОВОСТИ

Українців визнали найкращими в сфері кібербезпеки
Просмотров: 610

АНОНСЫ

ПРОГНОЗ ЭКСПЕРТА

БИРЖЕВАЯ АНАЛИТИКА

Всеукраинская экспертная сеть
Разработка ВОНО «Эксперты Украины»
Всі матеріали Леоніда Сосницького

© «ВЭС», 2007
Разработка и поддержка – Всеукраинская общественная научная организация "Эксперты Украины". © Все права защищены. Использование материалов портала разрешается при условии ссылки (для Интернет-изданий – гиперссылки) на www.experts.in.ua